17 توصیه یک میلیاردر به خریداران سهام

منبع: همشهری اقتصاد تاریخ انتشار: 1392-10-28
نویسنده: مترجم:
چکیده:

«وارن بافت» در گزارش سالانه و مصاحبه های متعدد خود به دانش ذی قیمتی که وی را به یک میلیاردر تبدیل کرده اشاره کرده است. بهره گیری از این نکات باعث می شود تا افراد بتوانند بهتر سرمایه گذاری کرده و سریع تر به اهداف مالی خود دست یابند.


 آنچه باید از بازار سرمایه دانست
17 توصیه یک میلیاردر به خریداران سهام


بدون شک وارن بافت به عنوان یکی از بزرگترین سرمایه گذاران دنیا شناخته شده و یکی از بهترین مدرسین سرمایه گذاری است. ایشان در گزارش سالانه و مصاحبه های متعدد خود به دانش ذی قیمتی که وی را به یک میلیاردر تبدیل کرده اشاره کرده است. بهره گیری از این نکات باعث می شود تا افراد بتوانند بهتر سرمایه گذاری کرده و سریع تر به اهداف مالی خود دست یابند. در این نوشتار به برخی از درس هایی که در آثار ایشان موجود بوده و بهره گیری از آن کمک به سزایی را به موفقیت در سرمایه گذاری، کسب وکار و زندگی شخصی افراد می کند اشاره شده است.

 1  خرید و فروش سهام سرگرمی نیست: هر شخصی  باید یک سرمایه گذار باشد. اما هر شخصی نباید سرمایه گذاری خودش را انتخاب کند. برای این که سرمایه گذار موفقی باشیم  باید ساعت های متمادی را به مطالعه اختصاص بدهیم و برخی مهارت های لازم را در این زمینه کسب کنیم تا درنهایت بتوانیم با استفاده از این مهارت ها به یک سرمایه گذاری موفق اقدام کنیم. به عنوان مثال، وارن بافت بسیاری از کتاب های سرمایه گذاری موجود در کتابخانه شخصی اش را بارها و بارها مطالعه کرده است. درصورتی که زمان و انرژی موردنیاز برای یک معامله موفق را اختصاص ندهید، به احتمال فراوان دانش طرف?مقابل معامله از شما بیشتر شده و عملکرد سرمایه گذاری شما پایین خواهد آمد. در این صورت بهتر است شما از بازار خارج شده یا از سهام با کارمزد پایین خریداری کنید. تمامی درس هایی که در این قسمت بیان می شود مربوط به افرادی است که فعالانه در بازار سرمایه گذاری می کنند.

2  احساسی سرمایه گذاری نکنید: احساسی بودن، بخشی از طبیعت انسان است، اما همین موضوع باعث می شود تا بازده سرمایه گذاری کاهش یابد. بسیاری از سرمایه گذاران از آن جایی که احساسات و تمایلات ذاتی و درونی خود را در سرمایه گذاری های خود دخیل می کنند نوعی اشتباه سیستماتیک را انجام می دهند. این دسته از سرمایه گذاران از جانبداری ها و جست وجوی یافتن شواهدی که ذهنیات ایشان را تایید کند تا این که شواهدی که آنها را رد کند در عذاب اند. این گونه افراد تنها زمانی که شرایط بد می شود به فکر ریسک می افتند تا در زمانی که همه شرایط به خوبی پیش می رود و قیمت ها روند صعودی دارد.
 
این افراد در این فکرند که چطور پول هایی که درنتیجه سرمایه گذاری خود کسب خواهند کرد را خرج خواهند کرد و این موضوع بر قضاوت های ایشان تاثیر گذاشته و باعث می شود تا به پذیرش ریسک بیشتر ترغیب شوند. این افراد بیش از حد خوش بین هستند و از نوعی اعتماد بیش از حد درخصوص توانمندی های سرمایه گذاری شان برخوردارند که می تواند خطرناک باشد. اما وارن بافت نمونه موفق عقلانیت است. تصمیمات ایشان تحت تاثیر احساسات نیست.
 
ایشان اذعان داشته اند که هیچ گاه یک خواب راحت شبانگاهی را به خاطر احتمال کسب سود بیشتر از دست نخواهند داد. وی به صورت بلندمدت فکر می کند و با افول بازار هیچ گاه به هراس نمی افتد و از فرصت های اندک خرید استفاده می کند. برای این که سرمایه گذاری بهتری داشته باشید روانشناسی انسان را خوب فرابگیرید. یاد بگیرید که چطور احساسات می تواند به خطاهای شناختی منجر شود و شما خواهید توانست با آگاهی از موضوع از آن اجتناب کرده و وقتی بقیه افراد مرتکب آن می شوند، سود ببرید.

3  از تئوری های مدرن مالی چشم پوشی کنید: بافت معتقد است تئوری های مدرن مالی دارای کاستی های اساسی است. موفقیت بلندمدت بافت گواهی بر این موضوع است که فرضیه بازار کارآ اشتباه است. وی می گوید که بتا یک روش احمقانه برای اندازه گیری ریسک است. وی بر این باور است که تنوع برای کسانی که در انتخاب سرمایه گذاری مهارت دارند مضر است. ایشان معتقدند مدل های مالی موضوعات را خیلی ساده سازی می کند و برآورد کمتر از واقعی در رخداد وقایع دارد و وقایعی را که سابقه رخداد قبلی ندارند را در نظر نمی گیرد. بازارها بیشتر تحت تاثیر علوم رفتاری هستند تا علوم فیزیکی، اما مدل ه? خیلی عوامل رفتاری را در نظر نمی گیرند. سرمایه گذاری ترکیبی از علم و هنر است و مدل ها نمی توانند بخش هنری این موضوع را به تصویر بکشند.

4  در زمینه ای که دانش دارید سرمایه گذاری کنید: بافت بر این نکته مهم تاکید می کند که همواره دایره ای از شایستگی ها شامل یک صنعت، مدل کسب وکار، طبقه دارایی و نوع سرمایه گذاری مشخصی که در آن تخصص دارید را در نظر داشته باشید و تنها در آن حیطه سرمایه گذاری کنید. شما می توانید به یادگیری خود ادامه دهید و به تدریج بر دامنه یادگیری خود بیافزایید و هیچ گاه در زمینه ای که متخصص نشده اید سرمایه گذاری نکنید. وی بر این باور است که سرمایه گذار باید اقدامات محدودی را به صورت صحیح انجام دهد و این در شرایطی است که در محدوده دایره شایستگی هایش حرکت کند. به همین دلیل باف? می گوید تنها در زمینه ای که دانش دارید سرمایه گذاری کنید.

5  مالکیت سهام، مالکیت کسب وکار است: وقتی شما سهام یک شرکتی را خریداری می کنید آن را مثل خط موجود در یک منحنی که امیدوارید رو به بالا حرکت کند در نظر نگیرید. با خرید سهام یک شرکت در حقیقت شما مالک بخشی از آن کسب وکار می شوید. برخلاف عتیقه ها و فلزات گرانبها، سهام دارای یک ارزش ذاتی است، چراکه مالکیت سهام، نوعی مالکیت بخشی درخصوص درآمدهای آتی شرکت در قالب سود تقسیمی می دهد. درصورتی که عملکرد شرکت در طول زمان خوب باشد قیمت آن نیز رشد خواهد داشت. بافت خود را تحلیلگر بازار، اقتصاد کلان یا حتی اوراق بهادار نمی داند بلکه او خود را تحلیلگر کسب وکار ?ی داند. وی آن دسته از مدیرانی را می پسندد که مثل مالکین فکر می کنند و به خصوص آن دسته از مدیرانی که مالک نیز هستند.

6  بدانید یک شرکت خوب چه خصوصیاتی دارد: بافت به دنبال کسب وکاری است که فهم آن آسان باشد. دارای یک سابقه عملیاتی مناسب باشد، به دلیل داشتن مزیت رقابتی مستمر از چشم انداز بلندمدت مناسبی برخوردار باشد، از یک تیم مدیریتی با کیفیت بالا و قابل اعتماد و شاخص های مالی حاشیه سود، بازده حقوق صاحبان سهام و جریان نقدی آزاد بالا برخوردار باشد.

7  ارزان باشید: الآن ما می دانیم که یک شرکت خوب چه خصوصیاتی دارد، اما سهام شرکت های خوب گران است. شما لزوما نباید تنها سهام شرکت های خوب را خریداری کنید. استراتژی بافت این است که شما شرکت های خوبی را با قیمت مناسب پیدا کنید. قیمت، آن چیزی است که پرداخت می کنید، اما ارزش، آن چیزی است که شما به دست می آورید. درصورتی که ارزش بیشتر از قیمتی باشد که شما پرداخت کرده اید، در این صورت از نوعی حاشیه امن برخوردار خواهید شد. بافت در ابتدای فعالیت خود به دنبال شرکت های خوب با قیمت مناسب بود و در گام های بعدی به دنبال شرکت هایی عالی ب? قیمت مناسب بود. هر دوی این رویکردها مناسب است.

8  صبور باشید: در بخش های قبل اشاره کردیم که اجازه ندهید تا احساسات در تصمیم های سرمایه گذاری شما تاثیر داشته باشد. نکته مهم در این بخش ارزش صبر است.
 
9  زیان گریز باشید.

10  نوسان دوست شماست: از نظر بسیاری از سرمایه گذاران نوسان چیزی شبیه ریسک است، اما اینچنین نیست. ریسک گریز بودن به معنای اجتناب از نوسان پذیری نیست. نوسان قیمت به عنوان بهترین دوست یک سرمایه گذار غیراحساسی، صبور و غیربدهکار است. درصورتی که شما سهام شرکت های خوبی را با قیمت خوب خریداری کنید و قیمت ها  کاهش یابد، می توانید مطمئن باشید که بازار تشخیص خواهد داد که قیمت سهام شرکت بالاتر باشد و درصورتی که این موضوع رخ ندهد شما می توانید صبر کنید و سودهای تقسیمی شرکت را دریافت کنید.

 11  بازار تنها به شما اطلاع رسانی نمی کند بلکه به شما خدمت نیز ارائه می کند: تصور کنید که بازار اوراق بهادار به مثابه یک شخص است. آقای بازار که می تواند و می خواهد که هر سهمی را از شما بخرد یا هر سهمی را به شما بفروشد. آقای بازار معمولا عقلایی است و قیمت های ارائه شده معمولا منطقی هستند، اما گهگاهی او احساسی و غیرمنطقی می شود و قیمت ها نوسان می کنند.

درصورتی که او عقلایی است و شرایط فوق العاده ای را پیشنهاد ندهد شما می توانید از آن چشم پوشی کنید. وقتی آقای بازار حریص باشد سهم خود را با اندکی سود به او می فروشید. وقتی آقای بازار ترسو باشد می توانید با اندکی تخفیف سهم بازار را بخرید. هیچ گاه هوش آقای بازار را دستکم نگیرید، چراکه او معمولا درست می گوید و معمولا نیاز به تحقیق عمیق و چارچوب سرمایه گذاری قوی ضروری است. اما به آقای بازار به منظور راهنمایی در زمینه ارزش واقعی چیزها نگاه نکنید بلکه در زمانی که قیمت ها و ارزش واقعی سهام متفاوت باشد به دنبال استفاده از فرصت ها باشید.

  12  به فکر خودتان باشید: پارازیت و اختلال در سرمایه گذاری در همه جا هست. خوش بینی و بدبینی مثل ترس و حرص فراگیر است. درصورتی که شما پارازیت ها را تنظیم نکنید متضرر خواهید شد. در شرایط حباب بازار، تا زمانی که حباب بترکد افراد شکاک مثل یک آدم خرف و آدم های خوش بین به مثابه یک نابغه به نظر می رسند. جمعیت را در نظر نگیرید و اگر مثل آدم های خرف به نظر رسیدید نگران نباشید.

 13  در برخی مواقع مخالف باشید: در برخی مواقع باید خلاف جهت بازار حرکت کنیم، یعنی ببینیم که آنها چه مسیری را می روند و درصورتی که ارزش داشت ما مسیر مخالف را برویم. بافت معمولا زمانی که بقیه نسبت به فروش سهام اقدام می کنند می خرد و برعکس.

 14  از پیشروان بازار یاد بگیرید: باید یک فرد متخصص و خبره را شناسایی کنید و از وی یاد بگیرید. زمانی که بافت جوان بود در کنار آقای بن گراهام اقدام به فعالیت کرد و فکر می کرد می تواند از او یاد بگیرد.

 15  از مالیات ها اجتناب کنید: از قوانین مالیاتی مطلع باشید و قبل از این که معامله ای را انجام دهید از پرداخت های مالیاتی آن آگاه باشید. از مالیات های زیاد مربوط به سودهای سرمایه ای کوتاه مدت اجتناب کنید یا به لحاظ تاکتیکی از زیان های کوتاه  مدت به منظور جبران آن استفاده کنید. در صورت امکان، دارایی ها یا کسب وکارها یا مسیر خود را طوری ساختاردهی کنید تا به سودهای سرمایه ای تاکید کنید، تا این که سودمحور و در معرض نرخ های مالیات بالا باشد. در این مسیر از یک مشاور مالیاتی خبره بهره مند شوید، چراکه یک اشتباه کوچک در اجتناب از مالیات می تواند خیلی پرهزینه باشد. در نظر داشته باشید که گفته شد از مالیات اجتناب کنید و نه فرار. تمامی مالیاتی را که از نظر قانونی موظف هستید، پرداخت کنید و نه بیشتر از آن.

 16  بر روی خودتان سرمایه گذاری کنید: بافت معمولا برای دانشجویان مدیریت بازرگانی صحبت می کند و تجربیات زیر را به آنها ارائه می دهد. تصور کنید که شما می توانید روی یکی از هم کلاسی هایتان سرمایه گذاری کنید و از 10درصد از درآمدهای آتی آنها منتفع شوید. چه کسی را انتخاب خواهید کرد. آن شخص باید چه ویژگی هایی را داشته باشد؟ او می گوید که افراد معمولا اشخاص دارای بالاترین ضریب هوشی را انتخاب نخواهند کرد. معمولا بین شرایط بالقوه و واقعی تفاوت وجود دارد. ممکن است شما شخص متوسطی را انتخاب کنید که به سمت عملکرد بهینه در حال حرکت است و مشخصات مثبت دیگری مثل سخاوت، امانتداری و جامعه پذیری نیز دارد.
 
نکته ای که این تمرین به دنبال آن است این است که به دانشجویان نشان دهند که مهارت هایی که آنها به دنبال آن بودند ذاتی نبوده و توسط هر شخصی قابل استحصال است. هر شخصی می تواند به مانند گزینه ای باشد که ارزش سرمایه گذاری را دارد. بنابراین به دنبال این باشید که خصوصیات موردنظر را در خودتان تقویت کنید تا بتوانید به عنوان گزینه ای باشید تا روی شما سرمایه گذاری کنند. درصورتی که شما روی خودتان سرمایه گذاری کنید تنها 10درصد سود به دست نمی آورید بلکه شما 100درصد سود به دست می آورید.

 17  آنچه که شما را خوشحال می کند انجام دهید: درس های «وارن بافت» فراتر از سرمایه گذاری و تجارت است. یکی از بهترین پیشنهادات وی این است که کاری را که واقعا دوست دارید، انجام دهید. او مطمئنا اولین کسی نیست که مشورت می کند، اما او قطعا به آنچه موعظه می کند، عمل می کند. یکی از کارهای مورد علاقه بافت مطالعه گزارش های دوره ای شرکت هاست تا رفتن به جشن و ساحل دریا. به همین دلیل او یک سرمایه گذار خوب است. سرمایه گذاری خوب نیازمند خبرگی است و دسترسی به خبرگی نیازمند تلاش زیاد است و اراده تلاش نیازمند علاقه شدید است.ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1392/10/28
بروزرسانی:
1392/10/28
آخرین مشاهده:
1398/03/04

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  سلام پدر و مادرم هردو بازنشسته تامین اجتماعی بودند بعد از فوتشان چون من طلاق گرفته بودم ، مستمری بازماندگان به من تعلق گرفت و الان ماهانه 2تا مستمری میگیرم. دخترم که 16ساله و محصل است ، آیا میتوانم بر

  علی صفرزاده لطفی
  علی صفرزاده لطفی ( بیمه تامین اجتماعی و قوانین کار، منابع انسانی )

  با سلام خدمت دکتر سید مرتضی زنده باد بنده ۲۷ سال سن دارم و لیسانس الکترونیک و بیش از دو سال سابقه کار مرتبط با رشته ام دارم و الان به این نتیجه رسیدم که هیچ گونه علاقه ای به این رشته و فیلد کاریم ندا

  دکتر سید مرتضی زنده باد
  دکتر سید مرتضی زنده باد ( بیمه عمر و آتیه ,ارتقاء تحصیلی , تحصیل در خارج از کشور, اقامت و کار در چین )

  سلام وقت بخیر مدت ۴ ماه از تاریخ ۹۶/۶/۱ به مدت ۹۶/۹/۳۰ مدیر عامل شرکتی با مسوولیت محدود بودم که به دلیل عدم فعالیت و برخی مسائلی که در این مقال نمی گنجد تعطیل شد: - شرکت به ثبت رسیده - مجوز ندارد

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  با سلام من ٣٣سالمه حدود یک سال است که ازدواج نموده ام به دلیل کارم و اینکه هنوز نتوانسته ام انتقالی بگیرم در رفت و آمد هستم و ماهی یک بار به مدت دع روز از همسرم دور هستم و اینکه برای بچه دار شدن نیا

  فریبا داداشلو
  فریبا داداشلو ( علوم تربیتی )

  باسلام خدمت سرور گرامی جناب مقدسی لطف میفرمایید در مورد نحوه ثبت حسابداری خرید جوجه برای مرغداری گوشتی و ثبت خرید دان مرغ بنده رو راهنمایی بکنید

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  با سلام محضر آقای فرزاد لطف میکنید نحوه محاسبه بهای تمام شده مرغ گوشتی رو برام بزارید و کدینگ حسابداری مربوطه اونو

  محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو
  محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو ( مدیریت امورمالی ( حسابداری، بهای تمام شده، تجزیه وتحلیل صورتهای مالی ) )

  مدت 4سال است به حسابداری مشغولم اما گاهی بعضی ماهیتا رو نمیدونم همینطور ارزش افزوده و معاملات فصلی و...رامیخواهم آموزش ببینم .ساکن شهراصفهان هستم .اگرامکان داره اموزش روبرای من هماهنگ کنید.ممنونم

  سید مهدی حجازی
  سید مهدی حجازی ( استقرار سیستم های مالی - مهندسی مالی - حسابداری مدیریت - مالیاتی -بیمه ، تامین مالی - تنظیم قرارداد )

  باسلام مجدد محضر آقای مقدسی نت تازه تو یه شرکت مشغول بکار شدم تو ارومیه که بازرگانی و یه ذفتر هم تهران دارن که 2 نفر اونجا فروشنده کار میکنن من میتونم تولیست بیمه او دونفرو رد کنم تا هم هزینه بیمه و ح

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  سلام
  آموزشگاههای زبان انگلیسی معاف از مالیات هستند؟
  ماده134؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  باسلام و ارزوی قبولی طاعات ...من یک کسب و کار جدید در حوزه غذا راه اندازی کردم با هدف ایجاد اشتغال ... چند نوع غذای سنتی رو در بسته بندی و دیزاین شیک و مشتری پسند تولید و عرضه میکنیم که تونستیم نمره ق

  پویا محمودی
  پویا محمودی ( بازاریابی ، فروش ، تبلیغات ، برنامه ریزی ، مدیریت ، برندینگ ، آموزش ، امور قراردادها ، وصول مطالبات  )