رییس سازمان امور مالیاتی در سومین همایش حسابرسی مالیاتی خواستار شد:رفع ابهام از استانداردهای حسابرسی و قوانین مالیاتی

منبع: تاریخ:

1387-08-22

گروه بورس- مجید اسکندری: سومین همایش حسابرسی مالیاتی با همکاری سازمان امور مالیاتی، جامعه حسابداران رسمی و انجمن حسابداران خبره در سالن‌ همایش‌های رازی برگزار شد.نظام‌الدین ملک آرایی دبیر کل جامعه حسابداران رسمی ایران در این همایش با اشاره به قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه‌ای حسابداران رسمی گفت:

 بند «ه» این قانون به دولت اجازه می‌دهد که حسب مورد و نیاز، از خدمات تخصصی حسابداران ذیصلاح به عنوان حسابدار رسمی در امر حسابرسی مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده کند. وی افزود: از جمله عواملی که می‌تواند موجبات بهبود حسابرسی مالیاتی را در آینده فراهم کند، پایبندی اعضا به آیین رفتار حرفه‌ای، به عنوان ویژگی‌ شاخص این حرفه و پذیرش وظیفه و مسوولیت اعضا در قبال جامعه است که لازمه آن رعایت منافع عمومی در انجام کارها است. دبیر کل جامعه حسابداران رسمی سپس به اقداماتی که منجر به همکاری مراجع مالیاتی و جوامع حرفه‌ای می‌شود، اشاره کرد و گفت: الحاق ماده 272 به قانون مالیات‌های مستقیم، تدوین دستورالعمل حسابرسی مالیاتی، تشکیل کارگروه مالیاتی در جامعه حسابداران، همکاری حسابداران رسمی با هیات سه نفره موضوع بند «سه» ماده 97 قانون مالیات‌های مستقیم، هیات حل اختلاف مالیاتی و هیات هماهنگی کوشش‌هایی است که در این زمینه انجام شده است.

در این همایش علی اکبر عرب مازار ـرییس سازمان امور مالیاتی ـ با بیان این که برگزاری همایش حسابرسی مالیاتی در سه سال اخیر توانسته فرصتی برای تعامل و ایجاد رابطه سازنده بین جامعه حسابداران و سازمان امور مالیاتی فراهم کند، گفت: این شرایط مسلما تحول نظام حسابرسی و مالیاتی کشور را به دنبال داشته و باید دید با اجرای سیاست‌های اقتصادی تنظیم شده چه وضعیتی را پیدا خواهیم کرد.

وی افزود: اهدافی که در سند چشم‌انداز کشور وجود دارد و همچنین اجرای سیاست‌های اصل 44 و برنامه تحول اقتصادی دولت و قوانینی مانند قانون پولشویی و مالیات بر ارزش افزوده، تصویب شده و نشان از این دارد که اگر این قوانین به اجرا درآید و نتایج آن ظاهر شود شرایط اقتصادی کشور همانند گذشته نخواهد بود.

عرب مازار درباره ویژگی‌های اقتصاد سالم گفت: انضباط مالی، شفافیت اقتصادی، پاسخگویی اجتماعی، امنیت قضایی و مبارزه موثر با فساد از ویژگی‌های عمومی در یک اقتصاد سالم و پیشرو و اقتصادهایی است که به شرایط توسعه‌ پایدار رسیده‌اند.

وی با بیان این که نظام‌های مالیاتی و حسابرسی هر کشور نقش اساسی در اجرای سیاست‌ها دارد، عنوان کرد: این نظام‌ها امکان شفافیت اقتصادی و انضباط مالی را ایجاد کرده و زیرساخت‌ها و زمینه‌های اجرای این مفاهیم را در اقتصاد به وجود می‌آورد و اگر استانداردهای حسابرسی و کاربرد آنها وجود نداشته باشد امنیت اقتصادی ایجاد نمی‌شود. هر چقدر تلاش کنیم که در جهت ارتقای نظام‌ها گام برداریم مسلما به بهبود شرایط ما در آینده، کمک شایانی خواهد کرد.

وی با بیان این که افرادی که به صورت‌های مالی حسابرسی شده اتکا می‌کنند، عمدتا سهامداران و سازمان‌هایی مانند بورس، بانک‌ها، سازمان امور مالیاتی و نهادهای نظارتی هستند، افزود: تا زمانی که نقش دولت، یک نقش بسیار عمده در اقتصاد کشور باشد شاید چنین حساسیت‌هایی وجود نداشته باشد و کاربران ما نیز به عملکرد سیستم حسابداری کشور حساس نباشند.

وی ادامه داد: با پیاده کردن این اهداف، سهامداران نسبت به حقوق خود، حساس‌تر می‌شوند و دولت نیز باید از این نهادها، استفاده کند بنابراین باید این آمادگی را داشته باشیم و سازمان امور مالیاتی تلاش کند که بتواند به تقویت روابط جامعه حسابداران رسمی و سازمان مالیاتی کمک کند.

عرب مازار با بیان اینکه اقدامات بنیادی سال گذشته در سازمان امور مالیاتی صورت گرفته و اساس تعامل با سازمان حسابرسی، برقرار شده، افزود: خوشبختانه با اصلاحیه‌ای که در آیین‌نامه‌ تبصره‌ 4 صورت گرفت، به بسیاری از کارها استحکام بخشید و موجب شد به کاربران صورت‌های مالی که مردم هستند کمک شود.

وی با بیان این که هماهنگی مناسبی بین نمایندگان جامعه حسابداران و سازمان حسابرسی وجود دارد، تصریح کرد: آمار سه سال گذشته نشان می‌دهد که با جدیت روی این مساله کار شده و به این موضوع کمک شایانی شده است به طوری که تعداد پرونده‌های هیات هماهنگی از 2000 در سال 83 به 3300 پرونده در سال 85 رسیده است. همچنین پرونده‌هایی که وجود داشت و ابهاماتی که مطرح شده بود، در سال 83 ، 776 و در سال 85 ، 2715 مورد بررسی شد که نشان‌دهنده‌ این است که به‌‌رغم اینکه قانون و استانداردهای حسابداری و حسابرسی وجود دارد، ولی زمانی که قوانین و مقررات و استاندارد‌ها وضع شود، می‌توانیم به عملکرد حرفه‌ای خود دست یابیم. رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه در استانداردهای حسابداری و قوانین مالیاتی امکان ابهام و نارسایی وجود دارد، عنوان کرد: در عمل مشاهده می‌شود که تعامل و ارتباط می‌تواند کمک شایانی کرده تا مفاهیم روشن شود و این برای ما و جامعه‌ حسابداران بسیار ارزشمند است و مجموعه‌ اطلاعات در آینده به حرفه‌ جامعه حسابداری کمک می‌کند. وی با بیان اینکه در یک سال گذشته کارهای گسترده‌ای در نظام مالیاتی صورت گرفت، به تاثیر مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و افزود: مسلما ابهامات و سوالاتی در این زمینه مطرح است. همانطور که در قانون مالیات مستقیم هم این ابهامات بعد از چندین دهه اجرا مشاهده می‌شود و طبیعی است که قانون عمومی در کشور ابهاماتی داشته باشد مخصوصا این که این قانون به اجرا در بیاید. وی افزود: تعاملاتی با جامعه‌ حسابداران رسمی و سازمان امور مالیاتی، برای اجرای این قانون، ایجاد شد که با ادامه‌ این مسیر می‌توانیم در اجرای روش‌ها و پاسخگویی ابهامات اقدام کنیمارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1387/08/25
بروزرسانی:
1388/12/08
آخرین مشاهده:
1399/09/06

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )