چگونه می‌توان با وجود بودجه کم افزایش حقوق دریافت کرد؟

منبع: دنیای اقتصاد تاریخ انتشار: 1390-10-20
نویسنده: مترجم: رویا مرسلی
چکیده:

یکی از دوستانم به نام دیوید به من گفت که نتایج آزمایشات اخیر پزشکی‌اش نشان می‌دهد که دارای کلسترول بالا است. او عادات غذایی بسیار بدی دارد. همه غذاهای او سرخ شده یا شیرینی و شکلات است. وقتی‌این موضوع را به من گفت، من پاسخ دادم «من حتی یک بار هم ندیده‌ام که تو غذای سالم مصرف کنی.


چگونه می‌توان با وجود بودجه کم افزایش حقوق دریافت کرد؟


چطور می‌توانی انتظار داشته باشی که کلسترول بالا نداشته باشی؟»

او گفت «اما یک روز قبل از آزمایش، من واقعا خوب غذا خوردم».

اعتقاد به دریافت نتایج فوری، وسوسه‌انگیز است. اما‌ آیا می‌توان دیوید را بخاطر انتظار تغییر یک‌روزه نتیجه آزمایش سرزنش کرد؟ دریافت نتایج آنی تقریبا غیرممکن است.

یکبار، یک گزارشگر از من پرسید برای شخصی که به‌رغم ثابت ماندن یا کاهش دستمزدها قصد دارد درخواست افزایش حقوق بدهد چه توصیه‌ای دارم. جواب من ‌این بود: درخواست نکن.

این به آن معنی نیست که من به ارتقا شغلی اعتقاد ندارم. بلکه منظور من‌ این است که اگر یک سال گذشته را به‌ایجاد زیرساخت‌های رشد برای خود اختصاص نداده‌اید، بسیار نامحتمل است که بتوانید موفق شوید. هیچ فرمولی وجود ندارد که به شکل معجزه‌آسایی یک یا دو روز آماده‌سازی خود، بتواند شما را موفق گرداند.

اما فرمولی برای دریافت پول بیشتر طی زمان وجود دارد و اگر از هم اکنون شروع کنید می‌تواند باعث افزایش درآمدتان در سال‌ آینده شود. این فرمول مبتنی بر یک اصل ساده است: وقتی می‌توانیم پول بیشتری دریافت کنیم که نشان دهیم ارزش بیشتری‌ ایجاد کرده‌ایم و وقتی می‌توانیم ارزش بیشتری ‌ایجاد کنیم که بیشتر وقتمان را به تمرکز بر کارهایی اختصاص دهیم که به نظر اکثریت رهبران ارشد سازمان با ارزش تلقی شود.‌این روش، تقریبا همیشه درآمد و سود را در کوتاه مدت و دراز مدت افزایش می‌دهد.

مساله‌این است که ما اغلب، خود را بیهوده مشغول می‌کنیم. کارمان بسیار زیاد است و بر موضوعات زیادی کار می‌کنیم. به‌ایمیل‌های غیرضروری زیادی پاسخ می‌دهیم، نظرات غیرضروری زیادی را ابراز می‌کنیم. روی موضوعاتی وقت می‌گذاریم که بر نتایج آن اثرگذار نیستیم. به جای آنکه کار مفیدی انجام دهیم به بوروکراسی می‌پردازیم. هیچ اشکالی ندارد که کارهای متعددی برای انجام دادن داشته باشیم، اما اغلب مهم‌ترین کارها را انجام نمی‌دهیم. همیشه کارهای مهم‌تر وجود دارد و اما مشکل ‌این است که برای خود ما هم مشخص نیست که آن کارها کدام هستند؛ بنابراین، از دو حالت ممکن یکی اتفاق می‌افتد. یا همه انرژی خود را به طور مساوی بر همه موضوعات می‌گذاریم یا اشتباهات خود را مخفی می‌کنیم. به حداقل رساندن ‌این شلوغی کار می‌تواند یک فرصت برای ما باشد. یک انتخاب استراتژیک و برنامه‌ریزی شده درباره نحوه تخصیص زمان می‌تواند به معنای تفاوت میان دستمزد بدون تغییر و دستمزد در حال رشد باشد.

در زیر، فرمول خود را ارائه می‌دهم:

1- در جلسه تعیین پاداش سال آینده، هر چه به شما داده شد بدون بحث قبول کنید. اگر کافی است، تصدیق کنید که سال سختی را پشت سر گذاشته‌اید و برای آنچه به شما

داده شده تشکر کنید. توضیح دهید که انتفاع مالی در حال حاضر اولویت شما نیست و بیشتر مایل هستید تا جایی که می‌توانید ارزش زیادی در سازمان ‌ایجاد کنید.‌ این موضوعی است که باید درباره آن صحبت کنید.

2- مانند یک سهامدار شرکت فکر کنید. سوالات زیادی درباره استراتژی و آنچه باعث نگرانی رهبران ارشد سازمان می‌شود بپرسید و ‌اینکه واحد شما چگونه می‌تواند بر افزایش درآمد و سود سازمان اثر بگذارد و چه موضوعی بیش از همه برای مدیرتان اهمیت دارد. با کمک مدیرتان، دو یا سه موضوع مهمی‌ را که می‌توانید در جهت افزایش درآمد و سود شرکت روی آن کار کنید مشخص نمایید. وقتی‌این گفت‌وگو را انجام دادید، متوجه خواهید شد که بر چه کاری باید تمرکز کنید تا شایسته افزایش دستمزد باشید.

3- اکنون، ‌این دو یا سه موضوع را در راس لیست انجام کار خود قرار دهید و بیشترین تلاش خود را درجهت رشد سازمان متمرکز کنید. لیست اولویت‌های انجام کار خود را با مدیرتان در میان بگذارید. مطمئن شوید که هر دو نفر شما درباره‌ اینکه چه موضوعی دارای اهمیت بیشتری است و چگونه بر سازمان اثر می‌گذارد هم عقیده هستید. هر کاری می‌توانید انجام دهید تا کیفیت اثر خود را بر سازمان معلوم نمایید. اگر مدیرتان کارهایی خارج از دو یا سه مورد اولویت شما تعیین کرد، دوباره صحبت را به همان اولویت‌ها برگردانید. درست است که باید روی موضوعاتی که مهم نیستند هم کار کنید البته انتخاب استراتژیک داشته باشید. ‌این کارها را تا حد امکان کوتاه کنید.

بعد از آنکه شش‌ماه از تلاش متمرکزتان گذشت، آن‌وقت آماده گفت‌وگوی دیگری با مدیرتان خواهید بود تا تاثیر آنچه انجام داده‌اید را مشخص کنید و ثابت کنید که ارزش زیادی را برای آنچه در سازمان مهم است‌ ایجاد کرده‌اید.

در ‌این گفت‌وگو، شما آماده هستید تا درباره افزایش واقعی دستمزد صحبت کنید. ‌این بهترین زمان است چون بیشتر سازمان‌ها بعد از گذشت حدود شش ماه شروع به فکر کردن به بودجه بخش خود و اعطای ترفیع می‌نمایند.

نکته مثبت ‌این فرمول ‌این است که منافع همه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. اگر بر موضوعاتی که بیشترین اهمیت را دارند تمرکز کنید، در نهایت کارآمدتر خواهید بود، مدیرتان کارآمدتر خواهد بود و سازمان کارآمدتر خواهد شد.‌این کار برای شما امنیت شغلی‌ایجاد می‌کند و یک فرصت برای رشد است.

من از دیوید پرسیدم «حالا که مبتلا به کلسترول بالا هستی،‌ آیا عادات غذایی‌ات را تغییر خواهی داد؟»

او جواب داد «نه. دارو مصرف خواهم کرد. کلسترول من ظرف چند روز پایین خواهد آمد و من هنوز می‌توانم همه چیز بخورم». شاید من ترجیح می‌دهم کارها را به شیوه سخت آن انجام دهم اما تا جایی که می‌دانم، هیچ دارویی برای دریافت افزایش حقوق وجود ندارد. اکنون که بیشتر دستمزدها ثابت یا رو به کاهش است، خوب است که حداقل بدانیم یک فرمول وجود دارد.

 


ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1390/10/20
بروزرسانی:
1390/10/20
آخرین مشاهده:
1401/05/21

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )