بیچاره حقو‌ق‌بگیران

منبع: دنیای اقتصاد تاریخ انتشار: 1390-04-30
نویسنده: مترجم:
چکیده:

قانون مالیات‌های مستقیم از سال 1345 تاکنون همیشه یک قربانی ارزان قیمت حاضر و آماده دارد و آن هم حقوق‌بگیران هستند.


بیچاره حقو‌ق‌بگیران

براساس قانون مالیات‌های مستقیم یک حقوق بگیر یک میلیون تومانی در سال 1390 سالانه حدود نهصدوشصت هزار تومان مالیات پرداخت می‌کند (معادل برخی سوپرمارکت‌های معروف تهران) اما هنرمندان محترم، وزرشکاران گرامی و پزشکان جراح به دلیل آنکه احتمالا برخی مسوولان دولتی مریض این آقایان هستند یا برخی دولتمردان ريیس فدراسیون‌های ورزشی هستند عملا از پرداخت مالیات معاف یا مالیات ناچیزی پرداخت می‌کنند. البته جراحان و پزشکان مشهور به هرحال چون دارای مطب و محل خاص هستند، لاجرم بخش ناچیزی از مالیات متعلقه را پرداخت می‌کنند اما ورزشکاران و هنرمندان مورد عنایت خاص هستند!! بر اساس گزارش «می‌آیند تا زیبا شوند» منتشر شده در روزنامه «تعطیلات نو» مورخ 11/04/1390 آمار کلی درباره تعداد کسانی که از خدمات زیبایی و پلاستیک ایران بهره‌مند می‌شوند، وجود ندارد اما یکی از پزشکان کشور در همین گزارش می‌گوید: در یک جامعه آماری کوچک مانند کلینیک‌های تخصصی گفته می‌شود که در سال 1389 حدود بیست درصد بیماران ما از خارج آمده بودند که دوتا سه درصد آنها اتباع غیرایرانی بودند.
این پزشک می‌گوید، بیشتر عمل‌های زیبایی و پلاستیک را پروتز سینه، بینی، جراحی‌های فک و صورت و عمل‌های ترمیمی شامل می‌شوند که بخش آخر، یعنی عمل‌های ترمیمی به دلیل ارزان بودن قیمت‌ها که 500 تا 600 هزار تومان است، از مشتریان بیشتری برخوردار است.
براساس مندرجات روزنامه فوق‌الذکر به‌طور میانگین، یک گردشگر بیمار اگر بستری نشود، سه تا چهار هزار دلار در ایران خرج می‌کند اما اگر با مشکلاتی مانند بیماری قلبی یا جراحی‌های مغز و اعصاب مواجه باشد، این هزینه‌ها گاهی تا سی هزار دلار یا بیشتر افزایش پیدا می‌کنند که در حال حاضر جراحی زیبایی با کف قیمتی چهار تا پنج هزار دلار به شدت مورد توجه اتباع خارجی قرار گرفته اما نشانی از مالیات در فرآیند چنین درآمدهايی نه تنها وجود ندارد، بلکه سازمان امور مالیاتی اساسا حاضر به قبول هزینه برخورد با صاحبان اینگونه درآمد‌ها یا هنرمندان عالی‌رتبه یا ورزشکاران و مربیان میلیاردی نیست. نگاهی به روزنامه جام جم مورخ 28/3/1390 که درآمد قراردادهای مربیان لیگ برتر را افشا نموده حکایت از بخت برگشتگی حقوق‌بگیرانی دارد که اساس کار و تولید جامعه بر دوش آنان استوار اما تیغ مالیات فقط بر گردن آنان کارساز است !
مجموع دریافتی 24 مربی لیگ برتر حدودا هشت میلیارد تومان برای یک فصل فوتبال یا حدود 14 ماه می‌باشد. بد نیست سازمان امور مالیاتی که دغدغه مالیاتی را سرلوحه کار خود قرار داده اعلام نماید این حضرات چقدر مالیات تاکنون داده‌اند! یقین قطعی وجود دارد که مالیات این حضرات و یا 24 جراح معروف که حداقل درآمد جراحی یک نوبت نود دقیقه‌ای آنان سه میلیون تومان می‌باشد و یا 24 هنرپیشه معروف کشور از مالیات یک موسسه حسابرسی که چهل پنجاه نفر را به‌کار گماشته کمتر است! منکران این قضیه کل مالیات این حضرات و شهروندان ممتاز را اعلام نمایند تا نگارندگان هم مالیات موسسات حسابرسی را!نمایه ذیل که با وب گردی در وب گاه‌های مختلف نظیر” بانکی دات آی آر –“Banki.ir استخراج شده، دستمزد هنرپیشه‌های معروف کشور را نمایش می‌دهد. ( لازم به‌ یادآوری است که این ارقام ممکن است واقعی نبوده و بعضا توسط خود هنرپیشه‌ها بعنوان کارکرد تبلیغاتی مطرح شده باشد اما در غیاب هر گونه شواهد دیگر صرفا جهت ارائه و مقایسه مشت نمونه خروار ذکر شده‌اند.)! باز هم بیچاره حقوق بگیران و جامعه کار و تولید که نگران معیشت روزمره خود هستند!
در حالی که دستمزد بهترین نویسنده و شاعران این مملکت حداکثر رقمی بین ده الی پانزده درصد قیمت پشت جلد یک کتاب می‌باشد یا به طریق اولی مثلا یک کتاب پرتیراژ 3.000 نسخه‌ای که در عرض پنج سال پنج بار چاپ شده باشد و بهای پشت جلد آن 60.000 ریال باشد بابت پنج سال 135 میلیون ریال بوده که سازمان امور مالیاتی نیز همیشه دنبال مالیات آن است!!
آمار مستخرجه از وب‌گاه‌های هنری کشور مثل بانکی دات آی آر (Banki.ir) نشان می‌دهد که متوسط دستمزد ستاره‌های هنری کشور رقمی بین 50 الی 100 میلیون تومان برای هر فیلم و ستاره‌های فیلم‌های کمدی بین 50 تا 70 میلیون و ستاره‌های جوان بین 30 الی 40 میلیون و بازیگران نقش مکمل بین 10 تا 20 میلیون تومان می‌باشد. البته فراموش نشود که تهیه یک فیلم ممکن است بیش از یکسال و گاه تا دو الی سه سال به طول انجامد و یا بازیکن فوتبالی که آسیب می بیند ممکن است برای همیشه از ادامه بازی محروم شود و یا جراحان مشهور بعد از ورود به کهنسالی و یا شروع لرزش دست دیگر قادر به عمل جراحی نیستند و ده‌ها نکته ظریف دیگر و یا اینکه برخی تهیه‌کنندگان و کارگردان‌های نورچشمی که علاوه بر مبالغ سنگین درآمد فیلمسازی از کمک‌های مالی بی‌دریغ دولتی و غیر دولتی هم استفاده کرده و مالیات هم نمی دهند !!
با این توصیف آیا باز هم سازمان امور مالیاتی علاقمند است ماده (129) مالیات بر مجموع درآمد را ابقا کند تا اگر حقوق بگیر بخت برگشته‌ای جهت تامین حداقل معیشت کار یا شغل دومی داشت باز هم مالیات بدهد اما مالیات‌گریزان که هیچگاه مشمول ماده (129) نبوده‌اند باز هم مشمول نشوند. البته به مصداق مثال معروف «گر حکم شود که ...» حساب آهن فروشان و حجره‌داران نیز در همین مقوله قرار دارد. اما با کمال تاسف این 273 ماده قانون مالیات‌های مستقیم، مستقیما حقوق‌بگیران و شرکت‌های تولیدی را هدف قرار داده اما روئین‌تنان مالیاتی هیچ وقت در تیررس نیستند تا چه رسد هدف.
آیا می‌دانید یک موسسه حسابرسی با درآمد سالانه یک میلیارد تومان و اشتغال حدود چهل الی پنجاه نفر معادل 50 میلیون تومان مالیات عملکرد سالانه و 66 میلیون تومان مالیات تکلیفی (12 × 55) و نود میلیون تومان حق بیمه
(12 × 75) پرداخت می‌کند. یعنی به طریقی اولی یک بنگاه دو مثقالی (در حجم تجارت بازار) سالانه مجموعا دویست میلیون تومان مالیات و عوارض (حق بیمه یک نوع عوارض است) پرداخت می‌کند.
اما دلالان و واسطه‌ها و وام‌دهندگان نزول‌خوار نه تنها مالیات پرداخت نمی‌کنند اما از اخذ مالیات از حقوق‌بگیران دفاع می‌کنند!! باز هم بگويید مالیات بر مجموع درآمد را حتما اخذ کنید و بعد هم آمار نشان خواهد داد که باز هم حقوق‌بگیران و چندکاره‌های معیشتی یا به‌قولی بچه ماهی‌های کوچک در این تور مالیاتی می‌افتند اما کوسه ماهی‌ها تور مالیاتی را پاره کرده و قهقهه مالیاتی سر خواهند داد.
جهت یادآوری به مسوولان مالیاتی که هیچ دیواری کوتاهتر از حقوق‌بگیران پیدا نمی‌کنند و برای تنویر افکار عمومی یادآور می‌شود همه باشگاه‌های بزرگ جهان همه ساله صورت‌های مالی خودرا منتشر و توسط موسسات بزرگ و معتبر، حسابرسی می‌شوند تا علاوه بر شفافیت مالی در حساب و کتاب این باشگاه‌ها و جلوگیری از پولشويی (که نمونه بارز آن اخیرا در کره جنوبی اتفاق افتاد ونمونه دیگر آن خرید باشگاه فوتبال چلسی انگلستان توسط آقای رومن آبراموویچ، سرمایه دار مشکوک الهویه روسی)، باعث وصول مالیات حقه آنان نیز می‌شود. جهت شناسائی درآمد باشگاه‌ها و ورزشکاران معروف آمریکا به آدرس http://content.usatoday.com/sportsdata/soccer/mls/salaries/team و جهت دریافت گزارش باشگاه‌های فوتبال انگلستان به نشانی Deloitte Annual Review of Football Finance 2011 Sports Business Group مراجعه کنید.
*حسابداران رسمی 

 ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1390/04/30
بروزرسانی:
1390/04/30
آخرین مشاهده:
1401/05/20

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )