رئیس اتاق بازرگانی تهران:اتفاقات اخیر تبعات سیاست تثبیت نرخ ارز است

منبع: تاریخ:

1389-07-13


اتفاقات اخیر تبعات سیاست تثبیت نرخ ارز است


خبرگزاری فارس: رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه قیمت دلار باید یک پله بالاتر رفته و 1100 تومان شود گفت: اتفاقات اخیر تبعات سیاست تثبیت نرخ ارز است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یحیی آل اسحاق در چهلمین نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اتفاقات رخ داده در بازار ارز اظهار داشت: سیاست تثبیت نرخ ارز نه تنها در حوزه ارز بلکه در سایر حوزه‌های اقتصادی آفت‌هایی داشته است که تبعات فراوانی برای اقتصاد به وجود آورده است.
وی افزود: باید بپذیریم که اقتصاد با دستور و امر اصلاح اداره نمی‌شود و روال و الزامات خودش را دارد.
رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: اگر روزی که تثبیت نرخ ارز اتفاق افتاد اتفاق نمی‌افتاد شاید شاهد خیلی از هزینه‌ها و گرفتاری‌ها نمی‌شدیم.
وی با بیان اینکه در وضعیت فعلی بازار ارز دو سناریو مطرح است، اظهار داشت: یکی اینکه بازار از دست دولت خارج شده است و برنامه ریزی مناسبی برای آن وجود ندارد و دوم اینکه شناور شدن نرخ ارز و برابری تورم داخلی و خارجی خودش را نشان می‌دهد.
آل اسحاق گفت: در حال حاضر بهترین شرایط برای مدیریت تغییر سیاست ارزی در کشور استو قدر متقین این است که دولت توانایی کنترل شرایط را دارد و امیدواریم تا برخی از اهداف ارزی کشور در این شرایط حاصل شود.
رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه ما معتقدیم نرخ ارز باید یک پله بالاتر برود، اظهار داشت: اگر قرار است اقتصاد و تولید صادرات محور باشد، مدیریت واردات شود، قدرت رقابت رعایت شود باید خارج از بحث‌های نظری به دنبال خارج شدن از تثبیت نرخ ارز باشیم چرا که این نظام پاسخگو نیست.
ال اسحاق با بیان اینکه افزایش نرخ ارز تا 1100 تومان جا دارد، گفت: به نظر من دولت توانایی اداره امور را دارد ولی اینکه قیمت ارز را کجا می‌خواهد نگه دارد مهم است.
وی با اشاره به اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: اینکه دولت عزم کرده که طرح هدفمندکردن یارانه‌ها اجرا شود خیلی خوب است و باید بداند راه برگشتی در این کار نیست، باید این کار با کمترین هزینه اجرا شود.
وی افزود: امکان تعلل و تأخیر در اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها وجود ندارد و باید دست به دست هم دهیم تا این طرح به بهترین نحو ممکن اجرا شود.
رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: نباید با طرح هدفمند کردن یارانه‌ها برخورد سیاسی شود چرا که این حرکت یک حرکت تاریخی است.
به گزارش فارس، در ابتدای این نشست آل اسحاق به دلیل حضور محسن خلیلی عراقی در این نشست تقدیر و تشکر کرد چرا که او دچار یک بیماری شده است و در حال شیمی‌درمانی می‌باشد.
همچنین آل اسحاق وعده داد تا در شرایط بهتری از خدمات آقای خلیلی تقدیر شایسته به عمل آورد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه دسترسی به فیزیک دلار تقویت شود گفت: معاملات طلا، فولاد، روغن و برنج متوقف شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، احمد ترک‌نژاد در چهلمین نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به بی‌نظمی‌های حاکم در بازار ارز اظهار داشت: اتفاقات رخ داده در بازار ارز در چند روز اخیر تحت اراده دولت نبوده است و در ایامی که قیمت دلار افزایش داشته است معاملات طلا، فولاد، روغن و برنج متوقف شده است و به نظر می‌رسد دولت نمی‌تواند پشت این سناریو باشد.
وی افزود: نامتعادل شدن بازار ارز علیرغم اینکه کارشناسان معتقدند برای جمع‌آوری منابع پیش از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها است نیز صحیح نیست چرا که طبق محاسبات ما این رقم تنها هزار میلیارد تومان می‌شود.
عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران گفت: ما در حال حاضر در ارائه فیزیکی دلار دچار مشکل شده‌ایم و صرافی‌ها و بانک‌ها قادر به ارائه ارز به مردم نیستند و در حال حاضر این توانایی را ندارند تا اسکناس در اختیار مردم قرار دهند لذا لازم است در شرایط فعلی همه تلاش کنیم تا بازار به حالت عادی برگردد.
وی افزود: باید کمک کنیم تا دسترسی به فیزیک دلار تقویت شود و ظرف حداکثر 2 هفته به عدد اعلام شده توسط بانک مرکزی برسیم.
آل اسحاق در پاسخ به ترک‌نژاد گفت: اگر به تاریخ دلارها توجه کنیم متوجه می‌شویم که دولت مشکلی در عرضه اسکناس ارزی ندارد.
برخی صرافی‌ها در بازار راه انداختند:
بازار سیاه جدید برای دلار
خبرگزاری فارس: برخی از صرافی‌های بانکهای خصوصی با حضور در بازار تهران با ارائه فیش به متقاضیان دلار به آنها دلار ارزانتر از بازار فروخته و به نوعی بازار سیاه جدید ایجاد کرده است.

یکی از فعالان بازار تهران در گفت‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزرای فارس افزود: برخی صرافی‌های بانکهای خصوصی با حضور در بازار طلافروشان تهران با ارائه فیش به متقاضیان دلار که اتفاقا بسیاری از آنها متقاضی نبوده و بیشتر دلال هستند دلار ارزانتر از قیمت بازار به آنها می‌فروشد.
وی در تشریح این وضعیت ادامه داد: به عنوان مثال یک صرافی برای فرد متقاضی یک فیش صادر می‌کند و آن فرد با مراجعه به بانک و واریز کردن مبلغ هر دلار 1073 تومان فیش بانکی را تحویل این صرافی می‌دهد و سپس به میزان پول واریز شده از این صرافی دلار تحویل می‌گیرد.
این فعال بازار طلا گفت: چنانچه این افراد مراجعه کننده به این صرافی 30 هزار دلار با قیمت 1073 تومان فیش تهیه کنند می‌توانند روزانه 600 هزار تومان سود به دست بیاورند.
به گفته وی، این دلال‌ها دلار 1073 تومانی را در بازار غیررسمی ارز به مبلغ 1095 تومان به فروش می‌رسانند.
وی تاکید کرد: نکته جالب حضور این صرافی ها در بازار این است که هنوز بازار طلافروشان بسته است.
وی ادامه داد: جالب این است که دلالان متقاضی خرید دلار به راحتی وارد پاساژ طلافروشان می‌شوند اما طلافروشان که پاساژ محل کسب آنها است حق ورود به پاساژ را نداشتند.
فعال بازار طلا گفت: صبح امروز در تماس با مسوولان پاساژ طلا در سبزه‌میدان متوجه شدیم که بازار طلا امروز باز است اما با مراجعه به بازار دیدیم که امروز هم نمی‌توانیم وارد پاساژ شویم و مغازه‌های خود را باز کنیم.

درددلهای یک فعال بازار طلا در گفت‌وگو با فارس؛
خبرگزاری فارس: یک فعال بازار طلا با انتقاد از طلبی که تعداد معدودی زرگر برای بسته بودن مغازه‌های طلا فروشان دارند گفت: متاسفانه بسیاری از مغازه‌های طلا فروشی که اجاره‌ای است به دلیل بسته بودن اجاره‌های آنها عقب افتاده و چک‌های بانکی برگشت خورده است.

این فعال بازار طلا که نگران افشای نام خود بود، در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه عامه طلا فروشان تاکید بر این دارند که قانون باید اجرا شود، گفت: اگر در مورد نحوه اجرای قانون صحبت و مذاکره‌ای وجود دارد باید از طریق جلسات کارشناسی و نمایندگان صنف طلا فروش با نمایندگان دولت در جلسات کارشناسی حل شود.
وی افزود: متاسفانه بسته بودن حدود 13 روز مغازه‌های طلا فروشی باعث شده اصناف مرتبط با طلا فروشان مانند مخراج کاران، آبکاران، طراحان طلا، تعمیرات طلا، مرصع کاران بیکار بمانند و بعضی از فعالان این صنف به مسافرت رفته‌اند در حالی که اجاره مغازه‌های آنها و چک‌های بانکی‌اشان برگشت خورده است.
این فعال بازار طلا فروشی افزود: فقط آن تعداد از طلا سازان که با امکانات مناسب حدود 30 یا 40 کیلو طلا داشتند از این فرصت استفاده کرده و با ارائه طرح‌های جدید نسبت به طراحی مدل‌ های نو محصولات طلا اقدام کرده اما بقیه شغل‌های مرتبط با طلا فروشی متاسفانه بیکار مانده‌اند.
وی افزود: برخی از دوستان من در بازار سبزه میدان تهران به دلیل اینکه مغازه‌های آنها در داخل پاساژ قرار داشته و طی 13 روز گذشته تعطیل بوده است قادر به پرداخت اجاره مغازه‌های ماهی 3 تا 4 میلیون تومان نیستند و چک‌های بانکی‌ آنها برگشت خورده است.
این فعال بازار طلا گفت: چند روز پیش آقای کشتی آرای رئیس اتحادیه صنف طلا در جمع طلا فروشان حاضر شده و از آنها درخواست کرد مغازه‌های خود را باز کنند اما یکی از این طلا فروشان گفت تا قضیه 3 درصد مالیات بر ارزش افزوده روشن نشود اجازه باز کردن مغازه‌ها را نمی‌دهیم و دیگر طلا فروشان نیز او را تشویق کردند.
این فعال بازار طلا افزود: برخی صاحبان عمده املاک مغازه‌های طلا فروشی در سبزه میدان به دارندگان مغازه‌های اجاره‌ای قول داده‌اند چون مغازه‌هایشان بسته بوده نسبت به تخفیف در اجاره این ماه اقدام می‌کنند اما بعید می‌دانم بقیه صاحبان ملک از اجاره ماهی 3 تا 4 میلیون تومان هر باب مغازه بگذرند.
وی افزود: عمده اختلاف نظر صنف طلا فروش و دولت این است که اینها معتقدند طلا یک کالا سرمایه داری برای مردم است و نباید مشمول مالیات بر ارزش افزوده شود اما کارشناسان سازمان مالیاتی می‌گویند طلا مانند سایر کالاهای با دوام یک کالای ساخته شده است که مشمول مالیات است و باید 3 درصد از قیمت نهایی این کالا مالیات اخذ شود.
وی افزود: امروز قیمت هر مثقال طلای آب شده 151 هزار و 300 تومان بود که قیمت فروش آن 152 هزار و 300 تومان بود یعنی صنف طلا از این رقم هزار تومان سود می‌برد. حالا اگر قرار باشد 3 درصد از این رقم مالیات گرفته شود سودی برای مغازه دار نمی‌ماند و مردم نسبت به خرید کالا به عنوان یک سرمایه کم رغبت می‌‌شوند.
این فعال صنف بازار طلا گفت: اینکه گفته می‌شود طلا فروشان از ترس شفاف شدن درآمد خود مغازه‌ها را بسته‌اند قبول ندارم زیرا افرادی را می‌شناسم که مالیات‌های سنگینی برای آنها وضع شده اما راه‌های برون رفت و گریز از آن بسیار آسان پیدا می‌شود و از پرداخت مالیات واقعی به راحتی فرار می‌کنند.
وی افزود: از رسانه‌ها درخواست می‌کنم طوری حرکت کنند که هر چه سریعتر بازار طلا باز شود و کسب و کار مردم و طلا فروشان جزء و نیز اصناف مرتبط با صنف طلا فروشی دوباره کسب و کار خود را شروع کنند.
وی در مورد حضور برخی از افراد در پشت بام پاساژ سبزه میدان در تهران گفت: آنها نقش یک دلال قمار باز را ایفا می‌کنند و طلا فروش نیستند بلکه با اندک سرمایه‌ای به دلالی و قمار بازی سکه می‌پردازند.ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/07/13
بروزرسانی:
1389/07/13
آخرین مشاهده:
1401/05/16

نظرات و پیشنهادات

بستگی دارد که شناور شود ویا تثبیت شده مدیریت شده.اگر شناور شود تولیدات داخلی رونق می گیرد و واردات کاهش می یابد چون به نظر می رسد قیمت دلار خیلی بیشتر از نرخ تثبیت شده فعلی است.با این توصیف احتمال رونق تولید واشتغال می رود

ثبت کننده:   raznameh        تاریخ ثبت:   1389/09/13

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )