رئیس شورای اصناف کشور گفت:مشمولان مرحله دوم نظام مالیات بر ارزش افزوده فقط دو روز فرصت دارند

منبع: تاریخ:

1387-11-14

مشمولان مرحله دوم نظام مالیات بر ارزش افزوده فقط دو روز فرصت دارند 
 
رئیس شورای اصناف کشور گفت: فعالان اقتصادی شاغل در فعالیت های موضوع بند (الف) ماده 96 قانون مالیات های مستقیم، تنها دو روز دیگر برای ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده فرصت دارند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، "قاسم نوده فراهانی" روز دوشنبه با بیان اینکه مهلت مرحله دوم ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده 16 بهمن ماه به پایان می رسد، افزود: در مرحله دوم ثبت نام، برنامه ریزی موثری برای آموزش تمام مشمولان این قانون پیش بینی شده و برخلاف مرحله اول که اصناف آمادگی برای اجرای قانون را داشتند اما با نحوه محاسبه و وصول مالیات بر ارزش افزوده آشنایی کامل نداشتند، در این مرحله مودیان مالیاتی براساس طبقه بندی و اولویت بندی که صورت گرفته، برای گذراندن دوره های آموزشی ثبت نام می شوند و پس از پایان مراحل آموزش، انتظار این است که به نحو مطلوب قانون مالیات بر ارزش افزوده را اجرا کنند.
وی، در خصوص مشمولان مرحله دوم ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده، گفت: تمام فعالان اقتصادی شاغل در فعالیت های موضوع بند (الف) قانون مالیات های مستقیم اعم از دارندگان کارت بازرگانی تمام واردکنندگان و صادرکنندگان، صاحبان کارخانه های تولیدی، صاحبان موسسات حسابرسی، حسابداری و دفترداری، خدمات مالی، موسسات مهندسی، موسسات تبلیغاتی و بازاریابی، بنکداران و عمده فروش ها، صاحبان فروشگاه های بزرگ، واسطه های مالی و غیره در این مرحله ثبت نام می شوند و دوره های آموزشی برای آنان برگزار خواهد شد.
رئیس شورای اصناف کشور، افزود: به طور کلی مشمولان مرحله دوم ثبت نام این نظام مالیاتی از جمله مدیران عامل کارخانه ها و واحدهای تولیدی و موسسات و همچنین مسئولان امور مالی آنها، صاحبان کارت بازرگانی و غیره لازم است در کارگاه های آموزشی مالیات بر ارزش افزوده شرکت کنند.
نوده فراهانی، با اشاره به اینکه مالیات بر ارزش افزوده اکنون از سوی اصناف مشمول این قانون، از جمله تمام واردکنندگان و صادرکنندگان و بخش عمده ای از تولیدکنندگان به شکلی مطلوب در حال اجراست، افزود: در مرحله دوم ثبت نام نیز بخش دیگری از اصناف‌ از جمله بنکداران و عمده فروشان همه اتحادیه ها به این نظام مالیاتی خواهند پیوست و سایر اعضای غیربنکدار و عمده فروش این اتحادیه ها در دوره های بعدی وارد این سیستم خواهند شد یا اصلا ممکن است بعضی از اعضای اتحادیه ها مشمول مراحل بعدی اجرای این قانون نیز نگردند.
رئیس شورای اصناف کشور، با تاکید بر اینکه نگاه و باور اصناف همواره به مالیات به عنوان منبع درآمد هزینه های دولت مثبت بوده، گفت: اعتراضاتی هم که در زمان اجرای مرحله اول بروز کرد، به دلیل عدم آگاهی از اجرای صحیح این قانون بود و در زمان حاضر وضعیت به کلی تغییر کرده و در صورتی که اطلاع رسانی و آگاهی رسانی به شکل مطلوب صورت گیرد، تمام مودیان این قانون از آن تمکین می کنند.
وی در خصوص طبقه بندی فعالان اقتصادی برای ثبت نام در این قانون، تصریح کرد: پس از نشست هایی که با حضور مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور برگزار شد،‌ تصمیم بر این شد که مودیان مالیات بر ارزش افزوده اولویت بندی شوند و معیار را هم براساس طبقه بندی فعالان اقتصادی موضوع ماده 96 قانون مالیات های مستقیم گذاشتیم و در این مرحله، تمام مشمولان بند (الف) این ماده قانونی ثبت نام می شوند و در مرحله بعد، جلساتی در سازمان امور مالیاتی کشور برگزار خواهد شد و براساس توزیع جغرافیایی ثبت نام شدگان، درخصوص ساعات آموزشی و مکان آموزش، همچنین طراحی نهایی نرم افزارهای هر صنف و استفاده از صندوق های pos تصمیم گیری خواهد شد.
رئیس شورای اصناف کشور، آمار فعالان اقتصادی بند(الف)ماده 86 قانون مالیاتهای مستقیم را 75 هزار مورد دانست و افزود: تا پایان سال جاری، آموزش این دسته از مشمولان پایان می یابد و از سال آینده وارد سیستم مالیات بر ارزش افزوده خواهند شد.
وی آموزش صحیح به اصناف را عامل موفقیت قانون مالیات بر ارزش افزوده عنوان کرد و گفت: آموزش در قانون نظام صنفی سرلوحه همه مسئولان مجامع امور صنفی و اتحادیه هاست و یکی از این آموزش ها، آموزش قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده است و مسئولان اتحادیه ها موظفند واحدهای صنفی زیرمجموعه را به صورت گروهی، آموزش دهند.
نوده فراهانی، همچنین اطلاع رسانی گسترده و مستمر از طریق نشریات و بولتن های اصناف و صنوف کشور در رابطه با قانون مالیات بر ارزش افزوده و مصاحبه مسئولان امور صنفی با مطبوعات را بخشی از فرآیند اطلاع رسانی مالیات بر ارزش افزوده عنوان کرد.
رئیس شورای اصناف کشور، در خصوص مکانیسم اطلاع رسانی و آگاهی رسانی قانون مالیات بر ارزش افزوده، تصریح کرد: مجامع امور صنفی در اجلاس های ماهیانه ای که با حضور مسئولان اتحادیه های هر بخش، استان و مرکز برگزار می شود، موضوعات مربوط به مالیات بر ارزش افزوده را به بحث می گذارند.
وی با تاکید بر ضرورت فاکتورنویسی در نظام مالیات بر ارزش افزوده، گفت: از سال ها قبل، در خصوص لزوم صدور فاکتور از سوی اصناف بارها بخشنامه صادر شده و در جلسات عمومی هم تذکر داده ایم که اگر کسی فاکتور ارایه ندهد، خلاف قانون نظام صنفی عمل کرده و با او برخورد خواهد شد.
نوده فراهانی، تعامل و همکاری سازمان امور مالیاتی کشور با شورای اصناف و مجامع امور صنفی را سازنده و موثر توصیف کرد و گفت: پرونده مالیاتی اصناف همیشه پیش روی سازمان مالیاتی باز بوده و اصناف از سال ها قبل نسبت به پرداخت مالیات مصمم بوده اند، ‌بنابر این از پیوستن به نظام مالیات بر ارزش افزوده نیز ابایی ندارند و اگر در مواردی، مخالفتی با این قانون دیده شد، نباید آن را به اصناف ارتباط داد.
وی با اشاره به وجود 7600 اتحادیه، 340 مجمع امور صنفی و بیش از دو میلیون واحد صنفی در کشور، گفت: تمام مشمولان قانون مالیات بر ارزش افزوده، بدون چون و چرا باید این قانون را اجرا کنند و در مقابل، سازمان امور مالیاتی کشور نیز لازم است تعامل و همکاری خود را با شورای اصناف کشور و مجامع امور صنفی افزایش داده و مشکلات آنها را مورد بررسی قرار دهد.
وی در پایان اظهار داشت: واجدین شرایط ثبت نام مرحله دوم، به سامانه اینترنتی عملیات الکترونیکی مالیات بر ارزش افزوده به نشانی
www.evat.ir مراجعه و فرآیند ثبت نام را به انجام برسانند و مطابق اطلاعیه ای که قبلا با هماهنگی سازمان امور مالیاتی کشور صادر شده، فرآیند ثبت نام را تکمیل کنند.ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1388/01/10
بروزرسانی:
1388/12/08
آخرین مشاهده:
1400/04/29

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )