دسته بندی اطلاعات

معاون سازمان امور مالیاتی خبر داد:برخورد با آگهی‌های فروش و اجاره کداقتصادی/۱۸خرداد آخرین مهلت شرکت‌ها

منبع: تاریخ:

1391-02-18


برخورد با آگهی‌های فروش و اجاره کداقتصادی/۱۸خرداد آخرین مهلت شرکت‌ها


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ حسین وکیلی معاون سازمان امور مالیاتی امروز در جمع خبرنگاران در محل این سازمان گفت: دستورالعمل ماده 169 مکرر قانون مالیات‌ها از اول امسال عملیاتی شد و براساس آن کلیه اشخاص حقوقی و مشاغل بند الف و ب ماده 95 قانون مالیات‌های مستقیم مکلف هستند، صورت‌حساب صادر کرده و برای اشخاص حقوقی شماره اقتصادی و اشخاص حقیقی شماره ملی در آن درج شود.

معاون سازمان امور مالیاتی افزود: براساس این قانون ثبت نام از اشخاص حقوقی از دی ماه سال گذشته شروع شده و تاکنون حدود 70 درصد از اشخاص حقوقی در حد 100 تا 110 هزار شرکت حقوقی نسبت به ثبت‌نام و گرفتن شناسه اقتصادی اقدام کرده‌اند.

وکیلی افزود: ثبت‌نام اشخاص حقوقی تا 18 خرداد 91 ادامه دارد و چنانچه تا این تاریخ شرکتی ثبت شده و اقدام به ثبت‌نام برای دریافت کد اقتصادی نکند، از کلیه تسهیلات مالیاتی محروم می‌شود.

وی افزود: اشخاص حقیقی از اول خردادماه برای ثبت‌نام و دریافت کد اقتصادی باید مراجعه کنند و اشخاص حقوقی جدیدالتاسیس بعد از ثبت‌نام در ثبت شرکت‌ها 3 ماه فرصت دارند کد اقتصادی دریافت کنند و صدور شناسه ا قتصادی برای ثبت در سیستم الکترونیکی پرونده مودی مالیاتی به کار گرفته می‌شود.

وی افزود: با ثبت پرونده پرداخت کننده مالیاتی در طرح جامع اطلاعات مالیاتی در واقع رایانه تبدیل به کارمند و ممیز مالیات می‌شود و رابطه مؤدی و مامور را به حداقل کاهش می‌دهد.

وکیلی افزود: از مهرماه 91 براساس دستوالعمل ماده 169 مکرر همه داد و ستدها بر اساس شماره اقتصادی و ملی صورت و صدور صورتحساب و فهرست انجام می‌شود و تا آن زمان باید همه اشخاص حقیقی و حقوقی فعال اقتصادی نسبت به دریافت شماره اقتصادی اقدام کنند.

وکیلی یادآور شد: متاسفانه گاهی اوقات از شماره اقتصادی افراد سوءاستفاده شده که اگر از این پس آگهی فروش فاکتور صوری و یا ارائه کد اقتصادی در روزنامه‌ها مشاهده شود، طبق قانون سلامت اداری با آنها برخورد می‌شود و کارتهای بازرگانی صاحبان این شماره اقتصادی دچار مشکل خواهد شد.

وکیلی گفت: با هماهنگی وزارت ارشاد مقرر شد جلوی چاپ و انتشار آگهی فروش یا اجاره کد اقتصادی در روزنامه‌ها گرفته شود و از این سوءاستفاده از طریق رسمی جلوگیری به عمل خواهد آمد.

معاون سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اظهارنامه مالیاتی در طرح جامع مالیاتی صادر شده است،گفت: در این اظهارنامه‌ها اطلاعات ساده و با نرم‌افزار ساده بیان می‌شود و طی چند روز آینده فرم این اظهارنامه‌ها روی سایت سازمان مالیاتی قرار می‌گیرد.

وی گفت: با هماهنگی با شرکت پست تفاهم شد،اگر مودی مالیات کامپیوتر نداشته باشد، از طریق ادارات پست نسبت به تکمیل اظهارنامه اقدام کند.

وکیلی در مورد مالیات عملکرد مشاغل اصناف گفت: مطالعات در حال انجام است و گرچه هنوز با اصناف جلسه‌ای برگزار نشده است، ولی پیگیری می‌شود، بزودی جلسات هماهنگی با اصناف برگزار شود.

وکیلی با بیان اینکه امسال اولین سال اظهارنامه عملکرد مالیاتی در قانون برنامه پنجم برای عملکرد سال 90 است گفت: تمام معافیت‌های مالیاتی براساس قانون منوط به ارائه اظهارنامه مالیات شده است و اگر اظهارنامه در موعد مقرر تسلیم نشده باشد، از شمول معافیت‌های قانونی خارج خواهد شد.

وی گفت: مشمولان بند الف ماده 195 قانون مالیات مکلف به نگهداری دفتر روزنامه کل و مشمولان بند ب ملزم به نگهداری دفاتر مشاغل هستند و هرگونه تفاهم با این مشاغل به شرط داشتن دفتر و تحریر در آن است و شرط دیگر این است که اظهارنامه مالیات ارزش افزوده ثبت نام کرده باشد.

وکیلی یادآور شد: از همه پرداخت کنندگان مالیاتی درخواست می‌شود به هیچ وجه پرداخت به روش نقدی در هیچ اداره‌ای انجام ندهند و همه پرداخت‌های مالیات از طریق بانکی و دستگاه‌های پایانه فروش در ادارات مالیات انجام می‌شود و با مذاکره با بانک ملی درصدد پرداخت الکترونیکی مالیات به صورت کامل هستیم.

وکیلی همچنین یادآور شد: شرکتهای تعاونی 25 درصد از مالیات‌شان بخشیده می‌شود که این براساس قانون دو سال قبل اجرا می‌شود.

معاون سازمان امور مالیاتی در مورد معافیت مالیاتی خبرنگاران گفت: طبق قانون درآمد مطبوعات و خبرگزاری‌ها از مالیات معاف است، اما اگر کسی حقوق‌بگیر یک خبرگزاری و یا روزنامه باشد، از پرداخت مالیات معاف نیست، یعنی پرسنل مجموعه مطبوعات اگر حقوق‌بگیر باشند، مشمول مالیات حقوق مانند سایر کارمندان می‌شوند.

وی در مورد کاهش ارتباط ممیز مالیاتی و پرداخت کننده مالیات گفت: یکی از مؤثرترین نتایج طرح جامع مالیاتی کاهش ارتباط مامور ممیز مالیاتی و مودی مالیات است.

وکیلی گفت: تا آخر پاییز امسال پایلوت سامانه طرح جامع مالیاتی کشور در 3 استان تهران، اصفهان و کرمانشاه اجرامی‌شود و از سال آینده به صورت ملی در سراسر کشور اجرا خواهد شد.

وکیلی در مورد بخشودگی معوقات مالیاتی گفت: سال گذشته مقرر شد دو هفته آخر سال به مدیران کل مالیاتی در کشور اختیار واگذار شد که بتوانند صددرصد بخشودگی مالیات را با لحاظ موارد قانونی و پرداخت مالیات معوقه اعمال کنند. البته قید براساس قانون به معنای این است که اگر مؤدی طبق قانون از بخشودگی برخوردار شود. مدیر می‌تواند آن را اعمال کند.

وکیلی در مورد شرط بخشودگی گفت: در قانون آمده است جریمه عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی به هیچ وجه قابل بخشش نیست پس برخلاف قانون نمی‌توان این موارد را شامل بخشودگی قرار داد.

وکیلی گفت: سطح معوقات مالیاتی در سال 90 کاهش مناسبی داشته اما ظرف معوقات مالیات مرتب با پرداخت معوقات کاهش یافته و با افزوده شدن مالیات معوق اضافه می‌شود اما در مجموع وصول معوقات سال گذشته رشد خوبی داشت.

معاون سازمان امور مالیاتی در مورد معافیت حقوق‌بگیران گفت: دو ماه اول سال جاری براساس بودجه 90 اعمال می‌شود که معافیت‌ها نیز براساس سال قبل اعمال می‌شود، اما بعد از اینکه لایحه بودجه 91 تبدیل به قانون شد معافیت‌های جدید حقوق‌بگیران نیز براساس قانون بودجه 91 اعمال خواهد شد.

وی گفت: اگر معافیت مالیاتی در دو ماه اول علی‌الحساب اعمال شده بعد از ماه سوم به صورت معافیت قطعی اعمال می‌شود.

معاون سازمان مالیاتی در مورد مالیات بر خانه‌های خالی گفت: وزارت مسکن پیگیر تصویب قانون مالیات بر خانه‌های خالی است که هنوز به تصویب نرسیده و اگر تبدیل به قانون و ابلاغ شود مشکلی در اجرای آن نخواهد بود.

وکیلی در مورد مالیات بر سکه‌های پیش‌فروش گفت: هنگام تحویل سکه 5 درصد مالیات ارزش افزوده اخذ می‌شود.

وی در مورد مصوبه مالیات از خرید و فروش مکرر مسکن گفت: این مسئله لغو شده اما در اصلاح قانون جامع مالیاتی درصدد گنجاندن این ماده هستیم.

وکیلی در مورد آمار مالیاتهای مستقیم سال 90 گفت: حدود 22 هزار میلیارد تومان مالیات کالا و خدمات و حدود 6 هزار میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده و در مجموع 28 هزار میلیارد تومان مالیات سال 90 وصول شد که نسبت به قانون بودجه 92 درصد تحقق و نسبت به سال قبل 36 درصد رشد نشان می‌دهد.

وی در مورد شرط برخورداری از معافیت مالیاتی گفت: به شرط ارائه اظهارنامه برخورداری از معافیت مالیاتی انجام می‌شود. در قانون اجاره خانه‌های زیر 150 متر از مالیات معاف است اما اگر اظهارنامه ارائه نشود این معافیت لغو خواهد شد.

وی گفت: هنوز مالیات فعالیت اقتصادی در مناطق محروم پابرجاست.
ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1391/02/18
بروزرسانی:
1391/02/18
آخرین مشاهده:
1399/11/04

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )