حسابدار مستقل باشم یا رسمی

منبع: دنیای ادقتصا تاریخ انتشار: 1387-08-18
نویسنده: مترجم:
چکیده:

ماده 28 قانون بر ارزش افزوده اجازه تاسیس نهادی موسوم به "جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران" را به سازمان امور مالیاتی می دهد که به ارائه خدمات مشاوره ای طبق قوانین ومقررات مالیاتی به مودیان نمایند


حسابدار مستقل باشم یا رسمی

ماده 28 قانون بر ارزش افزوده اجازه تاسیس نهادی موسوم به "جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران" را به سازمان امور مالیاتی می دهد که به ارائه خدمات مشاوره ای طبق قوانین ومقررات مالیاتی به مودیان نمایند.

بخشنامه اخیر سازمان امور مالیاتی در خصوص گزارشات حسابرسی این فرضیه را که گره عقده ای قدیمی باز شده ومی رود که ماده 272 کان لم یکن شود را تقویت می کند. بلاخره از حق که نگذریم چراغی که به منزل رواست به مسجد حرام است.این موضوع از این امر بدیهی نشات می گیرد که تمامی همکاران مالیاتی در سازمان امور مالیاتی وحوزه وزاتخانه همواره از خود سوال می کرده اند که مگر ما صلاحیت تهیه گزارش حسابرسی مالیاتی را نداریم که به جامعه حسابداران رسمی واگذار شده است این حق ماست وباید به ما بازگردانده شود.از این که بگذریم برای حسابداران رسمی نیز کم کم این موضوع در حال تقویت است که حسابدار مستقل ماندن بهتر است یا رسمی.بنابراین ما به ریشه ها وعمق این گره ها نقبی می زنیم شایدحق از ناحق به اجماع  اهل  اندیشه باز شناخته شود.

از ابتدای تشکیل جامعه حسابداران رسمی در ایران هفت سال می گذرد واز آن تاریخ تاکنون جامعه به سرعت وکوشش عاشقان این حرفه با تدبیری زاید الوصف به حیات خود ادامه داده است.اولین گروه تشکیل دهنده چندی از حسابداران مستقل وپیشکسوتان این حرفه بودند که به بدنه این تشکل پیوستند ودر حال حاضر جامعه 1600 عضو دارد که تقریبا 3/1 آنها غیر شاغل می باشند.بنابراین جامعه در ابتدای امر قدرت ومشوعیت خود را از یک مصوبه ودر مرحله بعد از پیوستن حسابداران مستقل ودر سومین مرحله با تصویب اصلاحیه قانون مالیات ها در 27/11/1380 و صراحت مفاد ماده (272) شکل گرفت وتکامل یافت.به نظر می رسد که دوستان سازمان امور مالیاتی ووزارتخانه در راس هرم  با این ماده قانونی فرصت را جهت رها شدن از چنبره وضعیت حاکم بر سازمان خود غنیمت شمرده واز جامعه حسابداران رسمی برای بر عهده گرفتن وظایف مودیان مالیاتی در امر تشخیص مدد جستند.بنابراین جامعه حسابداران رسمی در نوشتار نهادی غیر دولتی است اما در عمل وشیوه مدیریت آن نوعی جریان جهت دهنده دولتی از ابتدای امر وجود داشته است این موضوع را پیشکسوتان نیز درک کرده ومی دانستند اما با هوشیاری ماخوذه از تجربه پر بارشان به این تنیجه رسیده بودند که بایستی به صورت خزنده تحولات حرفه را پیگیری وفرصت بوجود امده را برای سامان دادن به حرفه خود غنیمت بدانند وبا حرکاتی محافظه کارانه در لایه های زیرین این تحولات ادامه حیات دهند.در انسوی جامعه کادر ممیزین ومشاوران مالیاتی قرار داشتند که با ناخرسندی جریان امور را ملاحظه می کردند اما منتظر فرصتی برای اعمال خواسته خود بودند.

حسابداران رسمی با پیوستن به جامعه پرستیژ اجتماعی (برند) حسابدار رسمی٬تغییر طبقه اجتماعی وتثبیت ان به همراه کسب منفعت مادی را بدست اوردند اما از دست دادن استقلال عمل فردی٬ بی بند وباری احتمالی در ارائه خدمات اعتبار دهی وتحت نظارت حرفه ای قرار گرفتن از نتایج ناگزیر این پیوند بود که تحلیل هزینه ومنفعت حاصله انها را به پیوستن ترغیب می نمود.اما در نقطه مقابل کادر مالیاتی بودند که دراین میان احساس غبن می کردند.بنابراین بایستی برای تسکین دادن این زخمی که هر روزه بر شدت ان افزوده می شد راه کاری در خور سنجیده می شد.ماده 28 قانون مالیات بر ارزش افزوده راه کار مناسب ودر خوری است که برای پرسنل زحمتکش این سازمان تدارک دیده است.بنابراین برای تسهیل مشکلات احتمالی از برخورد  با جامعه حسابداران رسمی بایستی اقداماتی نظیر ذیل صورت گیرد:

1-غیر دولتی کردن واقعی جامعه حسابداران رسمی به گونه ای که امر تدوین استاندارد نیز از سازمان حسابرسی به این نهادانتقال یابد.( کاری که در کشورهای یشرفته برای تدوین استاندارد صورت گرفته است) .

2- هیات تشخیص از حوزه وزارتخانه کلا منفصل وساختمان این هیات از حوزه مذکور تخلیه وبه این نهاد غیر دولتی بپیوندد.تا واقعا به عنوان یک دستگاه تشخیص غیر دولتی وظایف خود را در یک نهاد غیر دولتی به انجام رساند.این عمل مورد پذیرش همه همکاران سازمان امور مالیاتی وغیرمالیاتی نیز قرار خواهد گرفت.

3-کلیه وظایف مربوط به تهیه گزارش حسابرسی ما لیاتی به نهاد تازه تاسیس مشاوران رسمی مالیاتی ایران انتقال یابد تا هر کسی کار خود را انجام دهد. با این عمل     حسابداران رسمی٬ واقعا حسابرسین مستقل باقی خواهند ماند (وکارمند وزارت دارائی (در قالب پیمانکار) نخواهند ماند که هر زمان با یک بخشنامه تمامی رشته ها پنبه شود) از طرفی کار تخصصی تعیین درآمد مشمول مالیات که تفاوتهای زیادی با شیوه حسابداری تعهدی دارد به اهل خبره ان واگذار شود با این اقدام دعوای همیشگی بین حسابداران رسمی وکارمندان سازمان امور مالیاتی نیز به سرانجام خواهد رسید.

4-سازمان امور مالیاتی می تواند زمینه ورود بخشی از اعضاء جوان ویا غیر   شاغلین(اماده خدمت) عضو جامعه را با ارائه اموزشهای لازم  در خصوص قوانین ومقررات وبخشنامه های مالیاتی به نهاد تازه تاسیس یافته مشاوران رسمی مالیاتی ایران فراهم سازد.

5- ماده 272 با تهیه بخشنامه ای کلا کنار گذاشته شود ویا در صورت نیاز به اخذ مجوز قانونی مذاکرات لازم در این خصوص با مجلس شورای اسلامی صورت گیرد.ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1387/08/18
بروزرسانی:
1389/10/19
آخرین مشاهده:
1400/08/05

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )