دسته بندی اطلاعات

عباس سلیمی‌نمین گفت:بانکهای خصوصی و مولودهای نامشروع قدرت‬

منبع: تاریخ:

1389-12-11

بانکهای خصوصی و مولودهای نامشروع قدرت‬   

در ارزیابی کشاکش‌های سیاسی امروز کشور آنچه کمتر مورد توجه و عنایت قرار می‌گیرد، فعل و انفعالات در لایه‌های پنهان جامعه است. از آنجا که بررسی دقیق وضعیت اجتماعی می‌تواند ریشه‌یابی و شناخت رخدادهای در سطح را برای آحاد جامعه سهل‌تر کند، غفلت از موضوعات به زیر سطح رفته گناهی نابخشودنی است.
 
این روزها برای نمونه تابلوهای عظیم تبلیغاتی در سطح شهر، پیاپی آغاز به‌ کار بانک خصوصی جدیدی را به رخ می‌کشند؛ بانک شهر، بانک گردشگری، بانک دی، بانک تات، بانک حکمت ایرانیان، بانک ایران‌زمین و ... آنچه فراتر از این اعلام موجودیت‌ها بسیار تأمل برانگیز است وجود یازده هزار درخواست اخذ مجوز تأسیس صندوق قرض‌الحسنه، موسسه مالی و اعتباری و بانک خصوصی در نوبت است که وثیقه‌های مالی مورد نیاز را به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران سپرده‌اند.
 
قطعاً‌ در این نوشتار کوتاه هدف نقد وضعیت اقتصادی کشور از منظر نظام بانکی و بانکداری نیست، بلکه صرفاً یک محاسبه ساده رقم نجومی سرمایه‌های سوق یافته به این بخش را روشن می‌سازد و این سؤال جدی را پیش روی ما قرار می‌دهد که چه میزان از این ثروت حاصل سوءاستفاده از قدرت و معطوف به قدرت است. آنچه می‌تواند نگرانی جدی همه دلسوزان این مرز و بوم را برانگیزد، تقویت رابطه قدرت و ثروت در نظام اسلامی است.
 
متأسفانه به دلیل درگیر بودن تمام و کمال رسانه‌های نوشتاری و صوتی- تصویری به موضوعات آشکار حاد سیاسی، کمتر اطلاعاتی در مورد عقبه این ثروت‌های متمرکز به جامعه داده می‌شود. در طول سه دهه گذشته علی‌رغم توجه ویژه رهبری انقلاب به مستحکم ساختن جایگاه معتقدین به مشی خدمت، تعالی و تلاش برای نهادینه کردن آن در کشور، برخی آفات قدرت و لغزش‌ها در عرصه اجرا، تهدیدهای ناشی از نیروهای متمایل به "قدرت- ثروت " را همچنان جدی نگه داشته است.
 
در این میان آنچه باید بر نگرانی‌های موجود بیفزاید، رشد روزافزون گروه "فرصت- ثروت " است؛ زیرا در هر دوره‌ای از حاکمیت یک جریان سیاسی بر امور اجرایی کشور شاهد بروز و ظهور نمودی از آن بوده‌ایم.
 
در حالی‌که سیستم نظارتی ناتوان از کنترل مولود نامشروع قدرت بود و با سوءاستفاده از آن به ثروت دست یافت تا در قدرت باقی بماند، مولود دیگری بر همین منوال در دوره‌ای دیگر پا به عرصه وجود گذاشت. خوشبختانه تاکنون این پدیده شوم نتوانسته است اراده خود را بر قانون و نظام حاکم سازد.
 
هرچند پیوند میان مولود قدرت دوران سازندگی و مولود قدرت دوران اصلاحات نیز نتوانست ماندگاری آنان را در قدرت تضمین کند، اما بدون تردید توانست هزینه‌های سنگینی را بر کشور تحمیل نماید. با علم بر ناتوانی قوه قضائیه در ایفای نقش بازدارندگی در برابر تهدیدات و مهار مولود‌های نامشروعی که با سوءاستفاده از قدرت شکل می‌گیرند آیا نباید تحرکات جریان فرصت- قدرت را در حال، به طور جدی رصد کرد؟ اگر نشانه‌هایی از سوءاستفاده از قدرت برای ماندگاری در قدرت را شاهدیم، نباید از کنار آن بی‌تفاوت بگذریم و با سکوت خود فرصت پیدایش مولود نامشروع دیگری را فراهم آوریم.
 
شاید تصور شود مولود قدرت امروز در صورت شکل‌گیری، سنخیتی متفاوت از همزادهای خود که در دوره‌های گذشته پا به عرصه وجود گذاشته‌اند، خواهد داشت لذا هرگز قابل پیوند خوردن با مولودهای نامشروع دیگر نخواهد بود و دشواری پیچیده‌تری را بر ساختار قانونی کشور تحمیل نخواهد کرد.
 
تأملی در تجربیات گذشته بر ما روشن خواهد ساخت که مهم نیست فرصت‌طلبان در چه بستری بر قدرت خود بیفزایند، زیرا چون نگاه به قدرت دارند و نه به تعالی، با هر پدیده‌ای پیوند خواهند خورد، کما این‌ که نشانه‌های آن از هم‌اکنون به وضوح برای اهل نظر قابل مشاهده است.
 
ترفندی که می‌تواند پیوندها را از نظرها دور دارد دامن زدن به التهابات و هیجانات خواهد بود. فتنه‌ها در فضای غبارآلود می‌توانند تداوم یابند و خودپرستی‌ها و خطاهای فاحش نخبگان بهترین زمینه را برای رشد فرصت‌طلبی در دامان این و آن فراهم می‌سازد. حتی در این فضای غبار گرفته مشاهده شکل‌گیری پیوندها در عرصه صنعت، امور ایرانیان دور از وطن و ... چندان دشوار نیست.
 
داشتن موضع قاطع در برابر چالش‌هایی که پیوند مولودهای نامشروع گذشته بر جامعه تحمیل کرد نباید ما را بی‌توجه به تحرکات فرصت‌طلبان جدید با نگاه به قدرت سازد.
 ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/12/11
بروزرسانی:
1389/12/11
آخرین مشاهده:
1399/01/09

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  با سلام و احترام آیای تعاونی های آموزشی که در اداره مدارس غیر انتفاعی فعالیت دارند از پرداخت مالیات عملکرد معاف هستند؟

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  سلام علیکم وقت شما بخیر من درصدد راه اندازی یک سوپر مارکت اینترنتی هستم. من می خواهم اسم سایت رو به عنوان علامت تجاری ثبت کنم (مانند دیجی کالا). قصد دارم این برند در حوزه اینترنت و کسب و کار مجازی انح

  پویا محمودی
  پویا محمودی ( بازاریابی ، فروش ، تبلیغات ، برنامه ریزی ، مدیریت ، برندینگ ، آموزش ، امور قراردادها ، وصول مطالبات  )

  سلام روز بخیر سوالی داشتم در مورد راه اندازی خانه کودک 140 متر فضای زیر همکف داریم که مناسب خانه کودک هست.قصد نگهداری از کودک را نداریم فقط وسایل بازی داخلش باشه نمیدونیم باید به شهرداری مراجعه کنی

  حمیدعبدی
  حمیدعبدی  ( کارآفرینی، نوآوری ، خلاقیت ، ایده پردازی ، بازاریابی وشناخت بازار،انواع کسب و کار و راه اندازی آن ، )

  با سلام و احترام اگر شرکتی فعالیت تجاری نداشته باشد ملزم به پلمپ دفاتر و ارسال اظهارنامه می باشد؟! جرایم عدم ارسال اظهارنامه و یا ارائه دفاتر درصدی از مبلغ مشمول مالیات می باشد و یا میزان سود و در

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )