دسته بندی اطلاعات

معاون سازمان امور مالیاتی خبر داد:ارائه کد اقتصادی جدید از بهمن ماه

منبع: تاریخ:

1390-10-20

ارائه کد اقتصادی جدید از بهمن ماه/ برخورد با سوءاستفاده‌کنندگانبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حسین وکیلی امروز در جمع خبرنگاران در محل سازمان امور مالیاتی گفت: ثبت نام از اشخاص حقوقی برای دریافت کد اقتصادی و کارت اقتصادی از طریق سامانه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی در دستور کار قرار دارد که از بهمن ماه شروع می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر تعدادی از اشخاص حقوقی بزرگ و شرکتها اعلام شده است که برای دریافت کد اقتصادی ثبت‌نام کنند و پس از ثبت نام اشخاص حقوقی اشخاص حقیقی نیز کد اقتصادی دریافت خواهند کرد.
وی افزود: در این زمینه سازمان ثبت احوال، سازمان ثبت شرکتها و پست جمهوری اسلامی برای کد پستی با سازمان امور مالیاتی همکاری می‌کنند و اعطای کد اقتصادی و کارت اقتصادی برای شناسایی دقیق مودیان مالیاتی است.پس از آن اشخاص حقیقی به مرور برای دریافت کد اقتصادی فراخوان می‌شوند.

معاون سازمان امور مالیاتی با توجه به مشکلات قبلی در اجرای کد اقتصادی گفت: در مرحله قبل سوءاستفاده‌های زیادی شد و افرادی کد اقتصادی دریافت کردند که فعال اقتصادی واقعی نبودند و کارت آنها را دیگران استفاده می‌کردند که در این زمینه با مشکلات فراوانی روبرو شدند اما این بار کدهای اقتصادی دقیق است و اگر کسی از کد اقتصادی دیگران استفاده کند مجرم شناخته می‌شود.
وکیلی یادآور شد: در کد اقتصادی شماره اقتصادی به هر نفر داده می شود که داری دو جزء‌ شماره ملی برای افراد و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی و بخش دوم شامل ارقام سیستم داخلی سازمان امور مالیاتی است.
وی تاکید کرد: براساس تبصره ۲ ماده 119 قانون برنام پنجم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر شرط برخورداری از معافیت مالیاتی است و اگر کسی اظهارنامه به موقع ارائه نکند همه معافیت‌های قانونی لغو می‌شود.
وکیلی در مورد رقم پیشنهادی درآمد مالیاتی در لایحه بودجه 91 گفت: پیشنهاد سازمان مالیاتی 35 تا 36 هزار میلیارد تومان برای لایحه 91 ارائه شده است.
معاون سازمان امور مالیاتی در مورد درآمد مالیاتی در سال جاری گفت: امسال در 9 ماهه 18 هزار و 300 میلیارد تومان درآمد مالیاتی محقق شده که نسبت به مشابه سال قبل 25 درصد رشد و نسبت به رقم قانون بودجه سال جاری 80 درصد محقق شده است.
وکیلی در مورد بررسی اظهارنامه‌های مالیات مستقیم بند ب و ج گفت: از مهر و آبان ماه بررسی اظهارنامه‌ها شروع شده و تا تیرماه 91 بررسی برخی از اظهارنامه‌ها ادامه دارد.
معاون سازمان امور مالیاتی در مورد اظهارنامه مالیات بر ارث گفت: تا 6 ماه بعداز فوت اظهارنامه مالیاتی ماترک باید ارائه شود که برخی از اموال مشمول مالیات و برخی نیز معاف از مالیات هستند و املاک ارثی براساس ارزش معاملاتی مشمول مالیات می‌شوند.
وی تاکید کرد: اگر کسی اظهارنامه مالیات بر ارث ارائه نکند اظهارنامه مکمل ارائه می‌دهد و ارث شرایط خاص دارد معمولا ورثه برای برداشت از حساب متوفی از طرف بانک راهنمایی می‌شود که گواهی اظهارنامه مالیاتی ارائه کند یا در مرحله انحصار ورثه دادگاه می‌گوید اظهارنامه مالیاتی ارائه کنند.
وی در مورد نرخ مالیات بر ارث گفت: نمی‌توان نرخ دقیق ارائه کرد چون ورثه در طبقات مختلف اول تا سوم مالیاتی قرار دارند و شرایط مختلف و معافیت‌های متفاوت در مورد مالیات بر ارث وجود دارد.
وکیلی گفت: معمولا خانه مسکونی متوفی که از آن استفاده می‌شود معاف از مالیات است اما اگر ساختمانهای بیشتر با ارزش بیشتری داشت مشمول مالیات می‌شود.
معاون سازمان امور مالیاتی در مورد مالیات بر اجاره گفت: مودیانی که درآمد اجاره دارند مکلف به تسلیم اظهارنامه هستند و طبق قانون در تهران تا 150 متر مربع و در سایر نقاط تا 200 متر مربع اجاره منازل مسکونی معاف از مالیات است اما اجاره مکانهای اداری، تجاری و کشاورزی مشمول مالیات می‌شود.
وکیلی یادآور شد: در سالهای گذشته اگر کسی اظهارنامه به موقع ارائه نمی‌کرد فقط مشمول جریمه می‌شد اما از امسال طبق قانون برنامه علاوه بر جریمه معافیت‌های قانونی مالیات نیز برداشته می‌شود.
وکیلی در مورد جلوگیری از فرار مالیاتی گفت: به موجب ماده 120 قانون برنامه پنجم دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی موظف هستند اطلاعات ذیربط و مورد نیاز سازمان امور مالیاتی را در اختیار این سازمان قرار دهند تا پایگاه اطلاعاتی مودیان مالیاتی در تشکیل دهد.
وکیلی افزود: دستورالعمل ماده 120 قانون برنامه پنجم تهیه شده و در دولت به تصویب رسیده و اگر ابلاغ شود پایگاه اطلاعات مودیان در سازمان امور مالیاتی شکل می‌گیرد.
وی یادآور شد: به موازات این دستورالعمل در ماده 169 قانون مالیاتهای مستقیم مکرر آمده است دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی و اشخاص حقوقی باید اطلاعات مورد نیاز سازمان امور مالیاتی را ارائه کنند که این امر در جلوگیری از فرار مالیاتی موثر خواهد بود.
وی تاکید کرد:‌در پایگاه اطلاعات مودیان مرتب اطلاعات جدید وارد می‌شود و تعداد افرادی این پایگاه به تعداد مودیان مالیات خواهد بود و دستگاه‌های خارج از نظام اجرایی نیز مانند سازمان ثبت اسناد موظف به ارائه اطلاعات به این پایگاه خواهند بود.
وکیلی در مورد اثر قانون مالیات بر ارزش افزوده بر افزایش مالیات عملکرد گفت: هنوز پوشش قانون مالیات بر ارزش افزوده تکمیل نشده و مرحله به مرحله اجرا می‌شود اما هر چه اطلاعات بیشتر در اختیار مالیات ارزش افزوده قرار گیرد در شفافیت اقتصادی و افزایش درآمد مالیاتی موثر خواهد بود.
وی یادآور شد: اشخاص حقوقی و صاحبان درآمد اجاره موظفند تا تیرماه اظهارنامه مالیاتی ارائه کنند و اگر اظهارنامه عملکرد سال 90 ارائه نشود از معافیت مالیاتی حذف می‌شوند.ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1390/10/20
بروزرسانی:
1390/10/20
آخرین مشاهده:
1399/10/20

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )