نتایج اقتصادی فرهنگ اعتماد

منبع: دنیای اقتصاد تاریخ انتشار: 1390-10-10
نویسنده: مترجم: زهره همتیان
چکیده:

نظر شهروندان یک کشور در مورد کشور دیگر می‌تواند روی تجارت و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار باشد


نتایج اقتصادی فرهنگ اعتماد


اکتبر 2011: یک روز، زمانی که آمریکا به عراق حمله کرده بود، پائولا ساپینزا اطراف خانه اش در شهر اوانستن واقع در ایالت ایلی نویز آمریکا مشغول گشت وگذار در مغازه‌ها بود. او متوجه چیز عجیبی شد، تمام نوشیدنی‌های فرانسوی به حراج گذاشته شده بودند.

هنگامی‌ که پائولا دلیلش را از فروشنده پرسید، این جواب را شنید، «این روزها، آمریکایی‌ها دیگر هیچ کالای فرانسوی را دوست ندارند.» فرانسه با صراحت اعلام کرده بود که مخالف عملیات نظامی‌در عراق است و این حرف همه جا پیچیده شده بود.
ساپینزا، استاد اقتصاد و امور مالی در دانشکده مدیریت کلاگ با این تجربه‌ای که به دست آورد به این فکر افتاد که تعصبات فرهنگی چقدر می‌تواند شیوه تجارت کالاها را تحت تاثیر قرار دهد؟
طبق تحقیقی که ساپینزا و همکارانش در مورد کشورهای اروپایی در مجله اقتصادی QJE به چاپ رساندند، به نظر می‌رسد مسائل فرهنگی تاثیر زیادی بر مناسبات تجاری می‌گذارد. این محققان دریافتند که میزان اعتمادی که مردم به شهروندان کشورهای دیگر دارند نقش بسیار مهمی ‌در میزان تجارت و سرمایه‌گذاری بین کشورها دارد.
این بررسی نشان داد کشورهایی که در اتحادیه اروپا به دلایل فرهنگی به یکدیگر اعتماد دارند، تمایل دارند بیشتر از سایر کشورهای این اتحادیه با یکدیگر تجارت و سرمایه‌گذاری کنند. محققان می‌گویند اگر تعصبات فرهنگی بتواند الگوهای اقتصادی را حتی در اتحادیه اروپا مخدوش کند، می‌تواند اثرات به مراتب مخرب‌تری در قسمت‌های دیگر دنیا بگذارد که دارای شکاف بیشتر و موفقیت کمتر هستند.
واضح است که در معاملات مالی و سرمایه‌گذاری در بازار سهام، اعتماد عامل مهمی ‌به شمار می‌رود. ساپینزا خاطرنشان کرد «به منظور سرمایه‌گذاری، مجبور هستید که به واسطه و کارگزار برای انجام سفارش اعتماد کنید. در نهایت مجبور خواهید شد که به مدیرتان اعتماد کنید.»
ساپینزا می‌گوید «با این وجود، این یکی از معدود مطالعات اقتصادی است که درباره اعتماد فرهنگی است.اکثر اقتصاددانان معتقدند که اقتصاد بر فرهنگ تاثیر می‌گذارد و نه بر عکس. اما فرضیه ما این است که فرهنگ کاملا پایدار و ماندگار است.»
تست و ارزیابی اعتماد
یکی از مشکلات در مطالعه اعتماد فرهنگی این است که این مقوله دارای مفهومی ‌بی‌ثبات و تحت تاثیر سلیقه‌های بسیار است. به منظور انجام این بررسی، ساپینزا و همکارانش اطلاعات مربوط به اعتماد افراد را از طریق نظرسنجی از هزاران نفر در 17 کشور اروپایی جمع‌آوری کردند، نام این نظرسنجی یوروبارومتر(Eurobarometer) است که در سطح کشورهای اروپایی انجام می‌شود. این نظرسنجی به صورت دوره‌ای سوالاتی را از پاسخ دهندگان می‌پرسد، برای نمونه یکی از پرسش‌ها این است: چقدر به مردم کشورهای دیگر اعتماد دارید؟ زیاد، تا حدی، نه خیلی زیاد یا اصلا. تیم ساپینزا بعد از کدگذاری پاسخ‌ها، «اعتماد دو جانبه»را محاسبه کرد. «اعتماد دو جانبه» عبارت است از اندازه‌ای که مردم یک کشور به مردم کشور دیگر اعتماد دارند.
نتایج نشان می‌دهد که سوئدی‌ها و دانمارکی‌ها مورد اعتمادترین مردم، هستند و مردمی‌که کمترین اعتماد به آنها شده بود، ایتالیایی‌ها بودند ( جدول زیر). پرتغالی‌ها و یونانی‌ها کمترین اعتماد را به دیگر کشورها دارند و سوئدی‌ها بیشترین اعتماد را به سایر کشورها دارند. اما جالب‌ترین نکته این است که مردم در کشورهای مختلف، پاسخ‌های متفاوتی در مورد اعتماد به دیگران می‌دهند. برای مثال، آلمانی‌ها بیشتر از فرانسوی‌ها به انگلیسی‌ها اعتماد دارند. همچنین، با وجود اینکه سوئدی‌ها بسیار به دیگران اعتماد می‌کنند، آنها به کشورهای همسایه خود مانند نروژ و دانمارک بیشتر از کشورهایی با فاصله دورتر اعتماد دارند.انگلیسی‌ها به فرانسوی‌ها حتی کمتر از ایتالیایی‌ها اعتماد می‌کنند و این احساس متقابل است: فرانسوی‌ها هم در میان کشورها کمترین اعتماد را به انگلیسی‌ها دارند.هنگامی‌که دو گروه از مردم درجه اطمینان متفاوتی در مورد کشورها دارند، ممکن است پای تصورات قبلی و تعصبات فرهنگی در میان باشد.
ساپینزا بیان داشت «تعصبات و پیش داوری‌ها عموما ریشه در فرهنگ دارند. بنابراین ما قصد داریم مشخص کنیم چه ویژگی‌های فرهنگی خاصی منجر به اعتماد دوجانبه می‌شود؟» یکی از آنها مذهب است. زمانی که 90 درصد از شهروندان دو کشور از مذهب یکسان برخوردار باشند، نسبت به دو کشوری که دارای مذهب‌های متفاوت هستند، ممکن است به یکدیگر بیشتر اعتماد کنند. مثل ایتالیا و اسپانیا که اکثرا کاتولیک هستند.
محققان، برخی عوامل فرهنگی را که کمتر به آن توجه می‌شود، مورد بررسی قرار دادند. برای مثال، آنها بر اساس معیار «فاصله ژنتیکی» و «فاصله فیزیکی» میزان اعتماد را مقایسه کردند. فاصله ژنتیکی یعنی اینکه ژن‌های یک گروه چقدر شبیه هم هستند و فاصله فیزیکی به معنی میزان تشابهات فیزیکی مثل رنگ مو، شکل صورت و اندازه قد می‌باشد.از نظرمعیارهای فیزیکی و ژنتیکی، هر چه شهروندان دو کشور شبیه هم باشند، اعتماد دوجانبه شان بیشتر خواهد بود. در نهایت، محققان به تاریخچه جنگ بین کشورها پرداختند. هنگامی‌که ساپینزا در ایتالیا دوران کودکی خود را سپری می‌کرد، اغلب کلاس‌های تاریخ او درباره یکپارچه سازی و وحدت ایتالیا در اواخر قرن 19 بود و آن زمان دوره‌ای بود که ایتالیا مرتبا با اتریش جنگ و ستیز داشت. ساپینزا اظهار می‌دارد که کودکان ایتالیایی نوعی کینه و تنفر نسبت به کشور اتریش دارند. «این مثل یک احساس عمیق درونی است که شما با آن بزرگ می‌شوید.» مسلما، داده‌ها واطلاعات او نشان می‌دهد که کشورهایی با تاریخچه طولانی جنگ، مثل انگلستان با فرانسه و ایتالیا با اتریش، کمتر به یکدیگر اعتماد می‌کنند.
مساله‌ای فرای احساس رنجش خاطر
این الگوها به خودی خود جالب توجه هستند؛ اما می‌توانند عواقب اقتصادی را نیز درپی داشته باشند. ساپینزا با آنالیز پایگاه داده‌های تجارت جهانی، متوجه شد هر چه اعتماد دوجانبه بیشتر شود، کشورها روابط تجاری بیشتری با یکدیگرخواهند داشت. یک واحد افزایش در معیار اعتماد (جدول زیر)، صادرات به یک کشور را تا 10 درصد افزایش می‌دهد. به علاوه، او دریافت که اعتماد دوجانبه می‌تواند تخصیص اوراق بهادار را به سمت بازار سهام کشوری دیگر متمایل کند.
حتی یافته‌های به دست آمده با در نظر گرفتن این نکته جالب توجه‌تر است که کشورهای اروپایی در مقایسه با دیگر نقاط جهان، تقریبا گروه‌های نژادی مشابه و فرهنگ‌های شبیه به هم دارند. محققان تصور می‌کنند زمانی که کشورها تفاوت‌های زیادی با هم دارند، تاثیر فرهنگ بر روی اقتصاد می‌تواند حتی آشکارتر و قابل توجه‌تر باشد.
جالب توجه است که ساپینزا اعلام داشت عوامل فرهنگی تاثیر زیادی بر تجارت کالاهایی چون شکر و نفت ندارند. در این موارد، عرضه و تقاضای کالاهای اساسی براساس نیازهای دوطرف تعیین می‌شود. برای مثال، ایالات متحده به رغم موانع سیاسی و فرهنگی مشتاقانه از خاورمیانه نفت می‌خرد؛ اما وقتی که پای کیفیت و تمایز در میان باشد، عوامل فرهنگی اهمیت پیدا می‌کنند.
انتقال این یافته‌ها در مباحث سیاسی آسان نیست. ساپینزا اظهار کرد «تغییر تعصبات و تفکرات مردم بسیار سخت است، به خصوص وقتی که این تعصبات جمعی باشد. با این حال، من فکر می‌کنم برای مدیران مهم است بدانند که تصویر منفی می‌تواند تاثیر زیادی روی قابلیت فروش کالاها بگذارد.»
منبع: http://insight.kellogg.northwestern.edu/index.php/Kellogg/article/cultures_of_trustارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1390/10/11
بروزرسانی:
1390/10/11
آخرین مشاهده:
1400/11/03

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )