به دست آوردن شغل مورد نظر با وجود مشکلات فراوان

منبع: دنیای اقتصاد تاریخ انتشار: 1390-09-22
نویسنده: مترجم: هوتسا عسکری نسب
چکیده:

روزنامه بوستون گلوب در 28 ماه مه سال 2011، طبق گزارشی اعلام کرد «بیل والزک» رییس بیمارستان «کارنی کل» تمام 30 نفر کارکنان بخش مراقبت خود را به دلیل مشکلی که برای بیمار جوانی پیش آمده بود اخراج کرده است.


مصاحبه شغلی

به دست آوردن شغل مورد نظر با وجود مشکلات فراوان


به نظر می‌رسید سلامت این بیمار به خطر افتاده بود و در نهایت هم مشخص نشد که آیا تمامی کارکنان عملکرد ضعیفی داشته‌اند یا خیر؟ اما رییس بیمارستان معتقد بود باید این بخش را از هر گونه آشفتگی و بی‌نظمی پاک کرد. بیمارستان کارنی به دلیل عدم توجه به سلامت این بیمار اعتبار خود را از دست داد. متخصصان بی گناه اخراج شده و باید این بی آبرویی را که مانع موفقیت آنها شده، همیشه با خود به همراه داشته باشند. کارفرمایان معمولا به دلیل وجود خطرات به راحتی از استخدام چنین افرادی صرفنظر می‌کنند. پس حال تکلیف فردی که با چنین وضعیتی از شرکتی اخراج شده چیست؟ در این شرایط سعی کنید از هر گونه برخورد مستقیمی با استخدام کنندگان دوری کنید در عوض، از فرد معتبری که شناخت کافی از خصوصیات اخلاقی، کاری و قابلیت‌های استثنایی و مثبت شما دارد برای ارائه معرفی‌نامه کمک بگیرید. اگر از نفوذ و قدرت فردی برای استخدام در محل کار جدید استفاده می‌کنید، مطمئنا مشکل شما طی مصاحبه مطرح نمی‌شود. شاید به دلیل اینکه مدت طولانی برای چنین شرکتی کار می‌کردید احساس ناخوشایندی داشته باشید، مطمئنا فرد استخدام‌کننده نیز حس خوبی ندارد و از هر گونه بحث در این مورد اجتناب می‌کند. برای مثال سوالی همچون «آیا باز هم از 20 سال تجربه خود، در شرکت ما استفاده می‌کنید؟» مطرح نمی‌کنند زیرا حتی اگر پاسخ منفی باشد باور کردن آن سخت است.
از نحوه مطرح کردن موضوع اخراج شما به طرز مستقیم یا غیرمستقیم، می‌توانید به نظر استخدام کنندگان درباره خود پی ببرید. اگر به موضوع مستقیما اشاره شود آن را خبر خوبی قلمداد کنید چون نشان‌دهنده احساس راحتی آنها با شما است که تفکرات خود را به راحتی در میان می‌گذارند، اما در غیر این صورت، آنرا علامت بدی بدانید زیرا استخدام کنندگان به دنبال گفت‌وگو مودبانه ایی هستند که اصلا به نفع شما نیست. همچنین اظهار نظر منفی درباره کارفرما سابق باعث استخدام شما نمی‌شود دلیل آن هم واضح و مشخص است، فردی که درباره کارفرما قبلی خود بد‌گویی می‌کند مطمئنا پس از قطع همکاری با کارفرمای جدید هم نظر مساعدی درباره او نخواهد داشت.
رعایت نکات مفید به هنگام مصاحبه
طی مصاحبه باید مواردی را رعایت نمایید: هنگام مصاحبه بهتر است از مصاحبه‌گر بپرسید «چه مطالبی می‌خواهید درباره محل کار گذشته ام بدانید؟» از پاسخ داده شده به این سوال، متوجه می‌شوید که تا چه حد طرف مقابل مشکلات شرکت قبلی را ناشی از شخص شما می‌داند. اگر مطالب زیادی در این‌باره نداند می‌توانید پاسخ مورد نظرتان را متناسب با زمانی که در اختیار دارید ارائه دهید. در غیر این صورت اجازه دهید درباره اطلاعات مربوطه، وارد جزییات شده و بدون قطع حرف و کوچک‌ترین مخالفتی به نظرات او گوش کنید. این سناریوی متداولی است. استخدام‌کنندگان همیشه اذعان دارند که مشکلات شرکت شما ناشی از خستگی، عملکرد بد و درون‌گرایی بیش از حد سازمان بوده و شرکت چاره‌ای جز ایجاد تغییرات نداشته است. شما می‌گویید با این که شرکت مشکلات فراوانی داشته اما در حیطه مسوولیت‌هایی که به عهده من بوده، کارهای جالبی انجام دادم که مایلم جهت کمک به موفقیت شرکت، آنها را با شما در میان بگذارم، همچنین نمی‌خواهم روش‌های کسب و کار شرکت پیشین را در شرکت شما عملی کنم.
تمایز از دیگران: دفاع از خود در عین احترام
وظیفه شما این نیست که نظر دیگران را درباره مشکل خود تغییر دهید بلکه باید سعی کنید با متمایز بودن، نظر عمومی را نسبت به خود عوض کنید. به عنوان مثال بگویید: «شکی نیست که افراد با تفکرات عمیقی در راس شرکت نبوده‌اند، اما بخشی که در آن مشغول کار بودم از سایر قسمت‌های دیگر شرکت متفاوت بود. همچنین از کارها و موفقیت‌های خود نیز صحبت کنید.
وجود مشکلات برای همه افراد
از دیگر مشکلاتی که کارمندان شرکت‌های ضعیف و مشکل‌دار با آن درگیر هستند می‌توان به محدودیت‌های سنی، کار به مدت طولانی برای یک کارفرما و ناتوانی جسمی نام برد. بهترین راه مبارزه با چنین مشکلات شخصی، فقط مواجهه با آنها است:
سن
نگرانی در مورد سن استخدام حاصل یک بینش و فرهنگ است که نمی‌توانید آن را حل کنید. هر اندازه سن شما بالاتر باشد ممکن است مدیر فرض کند که تعهد زیادتری نسبت به ایده‌های شغل گذشته خود احساس می‌کنید و در نتیجه قابلیت انعطاف نسبت به یادگیری راهکارهای جدید ندارید یا اینکه نسبت به فراموشی تمام عادات بدی که در طول سال‌ها کسب کرده‌اید، انعطاف ناپذیر هستید. سکوت در این مورد روش مناسبی نیست، بلکه باید موضوعات را رو در رو مطرح کنید.
مدت زمان اشتغال
اگر برای شرکتی به مدت طولانی کار کرده‌اید ممکن است باعث این نگرانی شوید که سالیان دراز فقط یک تجربه را دائم تکرار می‌کردید. می‌توانید قابل انعطاف باشید و همه چیز را فراموش کنید؟ لازم است با این گونه نگرانی‌های بالقوه روبه‌رو شوید. هرچند که اگر شغل‌های قبلی خود را نیز بعد از مدت کوتاهی ترک کنید کار فرما دچار نگرانی‌های دیگری خواهد شد.
ناتوانی فیزیکی
ناتوانی جسمی موضوعی است که اکثر کارفرمایان به دلیل تعهدات قانونی که در پی دارد تمایلی به مواجهه با آن ندارند. برای مثال، یکی از مراجعه‌کنندگان که دچار بیماری «کجی پا» بود بهنگام مصاحبه کفش بسیار بزرگی پوشیده بود. همانطور که پیش‌بینی می‌شد، مصاحبه کننده متوجه این موضوع شد اما به روی خود نیاورد و در این باره هیچ صحبتی نکرد. مراجعه کننده به او گفت: مطمئنا متوجه مشکل من شده اید، باید بگویم که این مشکل هیچ گونه مانعی در کار، تحرک و استقامت من ایجاد نمی‌کند و تاثیری هم روی سلامت عمومی یا طول عمر من ندارد اما متاسفانه نمی‌توانم در تیم فوتبال شرکت، بازی کنم. برخورد طنز آمیز، این مشکل را کم اهمیت جلوه داد و طرف استخدام شد. بر اساس تجارب باید گفت، تمامی افراد دارای مشکلاتی هستند، اما سعی نکنید مشکلات را نادیده بگیرید و ثابت کنید که از عهده حل هر گونه مشکلی بر‌می‌آیید.



ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1390/09/22
بروزرسانی:
1390/09/22
آخرین مشاهده:
1400/10/24

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )