تعرفه و آزادی

منبع: دنیای اقتصاد تاریخ انتشار: 1389-11-11
نویسنده: مترجم: تیرداد سیفی اعلا
چکیده:

اواخر قرن 19 میلادی دورانی بود که مخالفان مصرف‌گرایی و تجارت آزاد در آمریکا همواره به حمایت از تعرفه بالا می‌پرداختند. برای مثال پت بوکانان در کتاب خود، «افشای بزرگ»، درباره سده 1800 می‌نویسد:


تعرفه و آزادی


اواخر قرن 19 میلادی دورانی بود که مخالفان مصرف‌گرایی و تجارت آزاد در آمریکا همواره به حمایت از تعرفه بالا می‌پرداختند. برای مثال پت بوکانان در کتاب خود، «افشای بزرگ»، درباره سده 1800 می‌نویسد: «آمریکا ظرف یک قرن در پشت دیوار تعرفه، از یک جمهوری ساده به قوی‌ترین قدرت صنعتی طول تاریخ تبدیل شده است. این موفقیت مدیون سیاستی است به نام حمایت که امروزه بسیار کم اهمیت تلقی می‌شود.»
 

این کاملا حقیقت دارد که دولت آمریکا در قرن نوزدهم تعرفه‌های بالایی برای اجناس خارجی در نظر گرفت. بعد از یک روند نزولی در دهه‌های 30، 40 و 50 نرخ تعرفه در دهه 60 دوباره رو به افزایش گذاشت. این فراز و نشیب‌ها در سال 1890 با وضع تعرفه مک کینلی که نرخ تعرفه را به نحو بی‌سابقه‌ای افزایش داد به اوج خود رسید. بدیهی است که آمریکا در قرن نوزدهم شاهد ثبات در صنعتی شدن و پیشرفت اقتصاد بود. بر طبق گفته داگلاس نورث، برنده جایزه نوبل، در سال 1820 نیروی کار در مزارع آمریکا 7 برابر نیروی کار خارج از مزارع بود. درحالی که اواخر دهه 90 همان قرن، تعداد کسانی که در خارج از مزارع کار می‌کردند از تعداد کشاورزان بیشتر شد.
به علاوه درآمد هر شخص در آن سال‌ها رشد با ثباتی را در پیش گرفته بود؛ به طوری که در سال 1900 درآمدها سه برابر بیشتر از سال 1840 بود.
آیا این صنعتی شدن و افزایش درآمدها در آمریکا از نتایج نرخ تعرفه‌های بالا بود؟ یا اینکه حداقل می‌توانیم بگوییم که این تعرفه‌ها هیچ تاثیر منفی بر اقتصاد آمریکا در سده 1800 نداشت؟
جواب هر دو سوال منفی است.
حقایقی از سایر زوایا، این ادعا را که تعرفه‌های بالا نقش مثبتی ایفا کردند، به چالش کشاند.
برای بررسی این حقایق باید توجه کرد که در سراسر سده 1800 درآمدهای ناشی از تعرفه منبع مهم درآمد برای عمو سام بود، اما تعرفه‌هایی که به طرز چشمگیری مانع واردات می‌شدند، سود حاصل برای دولت را نیز کاهش می‌دادند. بالاخره هدف اصلی تعرفه‌های حمایتی (برخلاف تعرفه‌های درآمدی که با هدف افزایش درآمد دولت از راه وضع تعرفه اعمال می‌شدند) کاهش واردات است. (که در حالت افراطی، تعرفه‌های بالا بر واردات هیچ سودی برای دولت نخواهد داشت؛ چرا که در آن صورت وارداتی انجام نخواهد شد.)
به خاطر آنکه در قرن 19 بودجه کشور عملا متحمل کسری نمی‌شد، تعرفه‌های حمایتی واقعی باعث می‌شدند درآمد دولت نسبت به حالت وضع تعرفه‌های درآمدی کمتر باشد و همین امر به کوچک ماندن دولت کمک می‌کرد. بدیهی است دولت کوچک، دخالت کمتری در اقتصاد دارد. آزادی بیشتر کارآفرینان و مصرف‌کنندگان و درصد پایین حمایت‌ها و مساعدت‌های دولت از گروه‌های خاص، باعث رشد سالم اقتصاد است.
عموما، به استثنای تعرفه بالا، اقتصاد آمریکا در قرن 19 نسبتا آزاد بود. سندیکاهای کارگری از هیچ حمایت قانونی خاصی برخوردار نبودند. یارانه‌های کشاورزی و صنعتی کم بود. مالیات‌های غیر‌تعرفه‌ای بسیار پایین بودند یا اصلا وجود نداشتند. تا سال 1890 قوانین مخرب ضد تراست وجود نداشت و تازه در آن سال با قانون Sherman Act قدم‌های اولیه برداشته شد. آن زمان از بوروکراسی‌هایی که اکنون اقتصاد را دچار مشکل کرده خبری نبود.

عوامل اصلی پیشرفت
مالیات پایین و آیین نامه‌های محدود، باعث ابداعات کارآفرینان، سرمایه‌گذاری سرمایه‌داران و نهایتا استفاده مصرف‌کنندگان شد. سهم اعظمی از پیشرفت اقتصاد آمریکا در قرن 19 به این آزادی‌ها وابسته بود.
یکی از ویژگی‌های مهم وضع نشده اقتصاد آن دوران، مهاجرت بود. خصوصا در دهه‌های آخر قرن 19، مهاجران به قدرت کار و خلاقیت در آمریکا افزودند. مهاجرت آزاد همچنین باعث شد بازاری که پیش روی بنگاه‌های داخلی بود گسترده‌تر شود. در صورتی که عدم وجود مهاجرت این امتیاز را به دلیل محدودیت تجارت با خارج، از آنان می‌گرفت. در گزارشی که از سوی روزنامه Independent Review در سال 2005، نوشته شده بود نشان داده شد که سیاست آمریکا در مهاجرت آزاد گام بزرگی در قبال خنثی کردن اثرات منفی تعرفه‌های بالا بود. علاوه‌بر افزایش جمعیت توسط مهاجران، آمریکا از نظر وسعت جغرافیایی نیز گسترش یافت. در پایان قرن 19 آمریکا از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از کانادا تا مکزیک و خلیج آن کشیده شده بود. تمام این مناطق شامل تجارت آزاد می‌شدند. تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان در نیوانگلند یخبندان می‌توانستند با تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان در فلوریدای گرم و حتی دورتر از آن با کالیفرنیا تجارت کنند. ویژگی‌های متفاوت جغرافیایی یکی از دلایلی بود که تجارت را در نقاط مختلف کشور رونق بخشید.

سرای تجارت آزاد
بنابراین پیشرفت ستودنی آمریکا در قرن 19 به دلیل تجارت آزاد بود. در سرتاسر مرزهای این کشور وسیع در حال توسعه که نقاط آن هم از نظر جغرافیایی و هم از نظر جمعیتی با یکدیگر متفاوت بودند، اختلالی در تجارت آزاد ایجاد نشد. در صورت درست بودن عقاید حمایت‌گرایان، اگر هر ایالت آمریکا سیاست خویش را برای دفاع از تولیدکنندگان داخلی در برابر تولیدکنندگان ایالت‌های دیگر در نظر می‌گرفت، ثروت عظیم‌تری به دست می‌آمد، اما واقعیت این است که هیچ کس از آزاد بودن تجارت بین ایالت‌های آمریکا شکایتی ندارد.
همزمان شدن محدودیت تجارت عموسام با خارج و پیشرفت چشمگیر اقتصادی آمریکا در قرن 19 به این معنا نیست که این محدودیت‌ها هیچ آسیبی به اقتصاد آمریکا وارد نکرد. بی‌شک این محدودیت‌ها از فراتر رفتن اقتصاد جلوگیری کرد. تعرفه بالا فرصت رقابت فشرده تولید‌کنندگان و استفاده بهتر مصرف‌کنندگان را نداد و این موقعیت که آمریکا را با خلاقیت دنیای خارج آشنا سازد را از آنان گرفت.
در نهایت نکات مثبت اقتصادی آمریکا در قرن 19 آن قدر خود را نمایان کرد که چشم بسیاری را بر روی تاثیرات منفی تعرفه بالا در آن دوران بست.

منبع: فریمن آنلاین
 ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/11/12
بروزرسانی:
1390/01/15
آخرین مشاهده:
1400/10/28

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )