دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

نظر شما چیست
سیستم های یکپارچه مالی کدام شرکت را می پسندید.[ مشاهده نتایج | نظرسنجی ها ]

آراء: 1406 | نظرات: 0

پرسش ها و پاسخ ها
  با سلام در اظهار نامه سال 94 که امسال رسیدگی شده است به اشتباه پیش پرداخت اجاره دفتر در قسمت هزینه های اجاره وارد شده است با توجه به اینکه اظهارنامه سال 95 نیز بر همین مبنا ارسال شده است ممیز مالیات ب
  محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو
  محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو
  با عرض سلام و خسته نباشید من از خرداد ۹۴ در مدرسه ای مشغول به کار بوده ام که از دی تا خرداد همان سال را از مرخصی زایمان استفاده کردم و از تیر ۹۵ دوباره مشغول به کار شده ام . اکنون مدیر مدرسه میخواهد ر
  تقی بیات
  تقی بیات
  سلام، برخی از مشاوران ارشد مالیاتی اظهار می دارند قانونی وجود دارد که شرکتها می توانند در ابندای هر سال شماره فاکتورهای خود را از یک شروع کنند(با توجه به قانون ارزش افزوده که صدور فاکتور و شماره رایا
  علیرضا سربی
  علیرضا سربی
  سلام گاهی در زندگی نامزدی مشکلی بین دختر و پسر پیش امده و دختر از پسر زده میشود. به هر دلیلی که پسر به دختر اهمیتی نمیدهد این دوران نامزدی به زندگی زیر یک سفف ختم‌نمیشود . شما از طلاق و پیامد هایش
  فریبا داداشلو
  فریبا داداشلو
  سلام بازاری راکد ‌در جامعه حکفرماست. من‌تاجر نیستم. منتها با سرمایه ای که کمتر از یک‌میلیارد دارم. چ کاری دست بزنم؟ شاید از حرفه و جربزه حرف بزنید. ولی شما از کار و حرفه ای بگید بالاخره من میتون
  سید علیرضا هاشمی نکو
  سید علیرضا هاشمی نکو
  سلام خسته نباشید بنده ترم اخرکارشناسی ارشدحسابداری هستم دررابطه باانتخاب موضوع جدید پایان نامه مشکل دارم اگرامکان داره شمامرا راهنمایی کنیدکه موضوع جدید برای پایان نامه ازکجامیتونم پیداکنم.باتشکر
  سید مهدی حجازی
  سید مهدی حجازی
  ba salam.man dar sherkati kar mikardam ke bime nashodam .tanha madrakam mohro emzae modire sherkat ke taeid karde man karmande sherkatamro daram.mitonam bara bazneshastegi eghdam konam,chon 20sal mish
  علیرضا سربی
  علیرضا سربی
  سلام روزتون بخیر دختری 26 ساله هستم که یک سال از ازدواجم میگذره.و فعلا در دوران عقد هستم.از شوهرم و خانوادش راضیم و شوهرم رو خیلی دوست دارم.ما زندگی عاشقانه ای رو شروع کردیم و شوهرم منو خیلی دوستم دا
  فریبا داداشلو
  فریبا داداشلو
  سلام در حال حاضر وام و تسهیلات به بخش های تولیدی و همچنین راه اندازی کارخونه های کوچیک چه جوره؟ و مبلغی که میدن با جزییاتو بگید . و بگید که کدوم بانکها بیشتر اهمیت میدن . دولتی یا خصوصی؟
  سید مهدی حجازی
  سید مهدی حجازی
  سلام. اینده بازار رو چگونه میبینید؟ من اندک پولی به مبلغ چهارصد میلیون دارم‌. بزارم بانک و سود بگیرم. هرچند از بانک خسته شدم. یا دست بکار دیگه ای بزنم. راهکار بدید لطفا
  حمید رضا تاج نسائی
  حمید رضا تاج نسائی

درمان فقر یا سوء استفاده از آن؟

منبع: دنیای اقتصاد تاریخ انتشار: 1389-10-04
نویسنده: مترجم: ‌هارون خوبان
چکیده:

«چین ماهی یک میلیون نفر از جمعیتش را از چنگال فقر بیرون می‌کشد.» این یکی از جملات جالبی است که تیم هارفورد در آخرین کتاب خود «اقتصاددان مخفی» نوشته است. همین یک جمله نکات بسیاری در خود دارد.درمان فقر یا سوء استفاده از آن؟ 

من آمارهای مرجع او را به دقت چک نکرده‌ام، اما به نظرم معقول می‌رسند. اگر چنین باشد این پدیده‌ای است که همه باید به آن توجه کنند.
فعالان چپ خیلی درباره فقر شعار می‌دهند و سر و صدا می‌کنند و همه جور برنامه و سیاستی هم برای کاهش یا حذف آن ارائه می‌کنند، اما در نهایت تقریبا هیچ کمکی به حال فقرا چه در چین و چه در هیچ جای دیگر نکرده‌اند.
حاضرم شرط ببندم که چپ‌ها کوچک‌ترین علاقه‌ای نشان نمی‌دهند که چطور هر سال میلیون‌ها نفر در چین از چنگال فقر رها می‌شوند. زمانی که در سال‌های دور چین به رهبری مائو و با روش مورد علاقه چپ‌ها اداره می‌شد، آنها علاقه خیلی بیشتری به این کشور نشان می‌دادند، در حالی که میلیون‌ها چینی آن زمان از گرسنگی در حال مرگ بودند.
برای کسانی که با فعالان چپ همراه نیستند خیلی خوب است که نگاه دقیق‌تری به آنچه که اکنون در چین می‌گذرد، داشته باشند.
اول از همه باید پرسید معنی اینکه می‌گوییم: «چین هر ماه یک میلیون نفر را از فقر نجات می‌دهد» چیست؟ دولت چین از کجا پول چنین کاری را به دست می‌آورد؟
تنها کسانی که دولت چین می‌تواند از آنها مالیات بگیرد در نهایت همان مردم چین هستند. هیچ کشوری نمی‌تواند خود به خود اقتصادش را به راه بیندازد. کمک‌های خارجی هم هیچ‌گاه آنقدر نبوده‌اند که ماهی یک میلیون نفر را از فقر نجات بدهند.
پس اگر کار دولت چین نیست، کار چه کسی است؟ کار خود مردم چین. آنها برای بیرون آمدن از فقر از هیچ کس کمک و اعانه دریافت نکرده‌اند.
تنها چیزی که می‌تواند فقر را درمان کند ثروت است. چینی‌ها هم به همان طریق سنتی ثروت را به دست آوردند: خلقش کردند.
بعد از مرگ مائو کنترل‌های دولتی بر بازار سهل‌گیرانه‌تر شد – ابتدا به تدریج، در مناطق و صنایع منتخب. بعد از آن، وقتی آن مناطق و صنایع آزاد شده به شدت رشد کردند، دولت شروع کرد به آزاد کردن محدودیت‌ها در دیگر مناطق و همین نتایج به تدریج در آنها هم نمایان شد.
حتی به خارجی‌ها هم اجازه داده شد که وارد چین شوند و در صنایع و کالاهای این کشور سرمایه‌گذاری کنند. البته مساله فقط انتقال ثروت نبود.
خارجی‌ها برای کمک به چینی‌ها نیامدند، آنها برای خاطر خودشان بود که فعالیت می‌کردند. تنها راه نفع بردن آنها که موجب منفعت چینی‌ها نیز می‌شد، این بود که ثروت بیشتری خلق شود. این اتفاقی است که در چین رخ داده است، اما احزاب سیاسی چپ هیچ علاقه‌ای به این موضوع ندارند، با وجود تمام ادعاهایی که درباره نگرانی نسبت به وضع فقرا می‌کنند.
از آنجا که ثروت تنها درمان فقر است، انتظار می‌رود چپ‌ها حداقل به همان اندازه‌ای که به توزیع علاقه نشان می‌دهند، خلق ثروت نیز برایشان مهم باشد، اما اینطور نیست.
وقتی مساله بیرون آوردن افراد از فقر مطرح می‌شود، توزیع درآمد و ثروت سابقه بسیار ضعیف‌تری از خود نشان می‌دهد تا خلق ثروت. در برخی مناطق، مثل زیمبابوه امروزی، تلاش‌ها برای بازتوزیع ثروت در واقع به بازتوزیع فقر انجامیده است.
با وجودی که خلق ثروت برای رهانیدن میلیون‌ها انسان از چنگ فقر راه بسیار موثرتری است، هیچ نقش خاصی برای فعالان چپ به‌وجود نمی‌آورد، اهمیت بیهوده و مزیت اخلاقی به آنها نمی‌دهد و هیچ قدرتی هم از این رهگذر نصیب شان نمی‌شود؛ بنابراین چپ‌ها بازتوزیع را خیلی بیشتر می‌پسندند.
تاکید چپ‌ها روی مساله فقرا به گونه‌ای است که انگار آنها تافته‌ای جدا بافته‌اند، اما در واقع در اکثریت کشورهای غربی میلیون‌ها نفر از کسانی که در دوره خاصی از زندگی شان فقیر محسوب می‌شوند، در دوره‌های بعدی جزو ثروتمندان قرار می‌گیرند.
چطور چنین چیزی ممکن است؟ مردم با گذشت زمان مولدتر می‌شوند؛ یعنی ثروت بیشتری خلق می‌کنند. تجربه بیشتر، انباشت مهارت‌ها و تمرین مستمر به آنها در این راه کمک می‌کند.
این پدیده را می‌توان در قالب دو یا سه برابر شدن درآمد افراد طی عمر حرفه‌ای شان متجلی دید، اما اینها اغلب نادیده گرفته می‌شود.
اقداماتی که برای میلیون‌ها نفر نتیجه بخش بوده است برای چپ‌ها علاقه‌ای ایجاد نمی‌کند، در نهایت چپ مشغول به خودش است، نگران میلیون‌ها نفری که ادعا می‌کند می‌خواهد از فقر نجاتشان بدهد نیست.ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/10/04
بروزرسانی:
1389/10/04
آخرین مشاهده:
1396/06/28

نظرات و پیشنهاداترازنامه در شبکه های اجتماعی
تمامی حقوق طراحی ,ساخت وعرضه متعلق به مشاوره رازنامه می باشد.
شرایط و مقررات استفاده از رازنامه . .