صنعت گردشگری را دریابید!

منبع: خبرگزاری موج تاریخ انتشار: 1389-02-12
نویسنده: مترجم:
چکیده:

این روزها که المپیک پکن -مهترین رویداد ورزشی،سیاسی ۴ ساله - محور تمرکز بسیاری از مردم جهان قرار گرفته است، توجه به نتایج جنبی ولی مهمتر مسئولین برگزار کننده این رویداد از اهمیت زیادی برخوردار است و آن افزایش بسیار زیاد شانس جذب گردشگر و معرفی ظرفیت های این موضوع در کشورهائی مانند چین به عنوان برگزارکنندگان چنین رویدادهای کم نظیری است.


صنعت گردشگری را دریابید!
 
 
 
این روزها که المپیک پکن -مهترین رویداد ورزشی،سیاسی ۴ ساله - محور تمرکز بسیاری از مردم جهان قرار گرفته است، توجه به نتایج جنبی ولی مهمتر مسئولین برگزار کننده این رویداد از اهمیت زیادی برخوردار است و آن افزایش بسیار زیاد شانس جذب گردشگر و معرفی ظرفیت های این موضوع در کشورهائی مانند چین به عنوان برگزارکنندگان چنین رویدادهای کم نظیری است.

نگاهی ظریف به نوع نمایش ابتدائی المپیک چین و یا بازی های جام جهانی در شرق آسیا( کره – ژاپن) درسال های اخیر نشان دهنده سرمایه گذاری های بسیار عظیم و برنامه ریزی هوشمندانه کشورهای شرق آسیا برای قرار گرفتن در تورنمنت جذب گردشگر، برای کسب درآمدهائی بسیار فوق العاده و سرشارودرنتیجه توسعه ،تولید، اشتغال، بازسازی زیر ساخت ها و افزایش جاذبه های گردشگری کشورازاین طریق است.

در حالی که قطارجذب گردشگر درآسیای شرقی،مالزی،سنگاپور،چین،کره و ژاپن با سرعتی باورنکردنی سعی در کسب درآمد از طریق جذب فوق العاده گردشگر به کشورهای خود دارند و این برنامه را در تمامی ابعاد رسانه ای ، تبلیغاتی ، ورزشی ، سیاسی اجتماعی و علمی ادامه می دهند اما کشور ۴ فصل ایران با تمدنی چند هزار ساله و کهن در قلب خاورمیانه با موقعیتی استراتژیک و استثنائی و دارا بودن منابع غنی طبیعی، گیاهی، داروئی ، کوهستانی،کویری،دریائی ومعدنی وهزاران جاذبه گردشگری فوق العاده و استثنایی هنوز نتوانسته است سهم چندانی را در این باره به خود اختصاص دهد.

سازمان جهانی گردشگری،درآمد جهان در سال ۲۰۰۸ را از صنعت گردشگری هشت تریلیون دلار پیش بینی کرده که تا ۱۰ سال آینده این رقم به ۱۵ تریلیون دلار می رسد.

از این مقدار جذب گردشگر و درآمد زائی از این صنعت پرمنفعت و کم هزینه در جهان، سهم چین در سال ۲۰۰۷ میلادی ۶۳ میلیون نفر بوده که نسبت به سال قبل از خود ۶ درصد رشد داشته ودر ۶ ماهه اول سال ۲۰۰۸ نیز درآمدی بیش از ۱۸ میلیارد دلاررانصیب این کشورکرده است و پیش بینی می شود با توجه به برگزاری المپیک در این کشور و برنامه ریزی های صورت گرفته توسط مسئولین چینی این مقدار تا پایان سال به ۳۷ میلیارد دلار برسد و با تبلیغات عظیم و برنامه ریزی ویژه خود توانسته است میزان جذب گردشگر خود را به صورتی جدی توسعه دهد!

ترکیه یکی ازمهمترین همسایگان غربی ایران، به عنوان دوازدهمین کشور جهان به لحاظ جاذبه های تاریخی گردشگری،درسال ۲۰۰۷ توانسته به ۲۳ میلیون نفر گردشگر دست یابد و مجموع درآمدهای خود را به ۱۸ میلیارد و ۴۹۰ میلیون دلار افزایش دهد.

صنعت گردشگری ترکیه در ۶ ماهه ابتدائی سال ۲۰۰۸ در حدود یک میلیارد و نیم یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۲۸ درصد رشد داشته و با وجود بسیاری از ناآرامی های منطقه از این میزان جذب گردشگر و درآمدهای حاصله از آن کم نشده است.

همچنین آمارهانشان دهنده جذب بیش از ۸ میلیون گردشگر در سال ۲۰۰۷ در ژاپن بوده که نسبت به سال ۲۰۰۶ رشدی در حدود ۱۳/۸ درصد را نشان می دهد. ژاپنی ها نیز برای کسب درآمد بیشتر ازاین صنعت، تا سال ۲۰۱۰ برنامه های ویژه ای داشته و انتظار ر سیدن به رقم ۱۰ میلیون گردشگر را در کشور کوچک اما بسیار موفق ژاپن از نظر درآمد زائی ، تولید ، بهره وری و صنعت دارند!

همچنین مالزی به عنوان یک کشور مسلمان آسیایی با فرهنگ ها و مذاهب مختلف، کشوری شاد و آرام، با امکانات تفریحی اقامتی مناسب است که در سال ۲۰۰۷ توانسته ۲۱ میلیون گردشگر خارجی به خود جذب کند و درآمد خود را از این صنعت به مرز ۱۶ میلیارد دلار برساند.

اما امارات متحده عربی و شهر دوبی که به گفته بسیاری از کارشناسان، با سرمایه ایرانیان درعرض کمتر از ۴۰ سال به یکی از جاذبه های تفریحی میان کشورهای غربی تبدیل و به سرعت در حال گسترش و جذب گردشگر است در سال ۲۰۰۷ توانسته در حدود ۷ میلیون گردشگر را به خود جذب نماید .

این بندر آزاد که با تبلیغات حیرت آور خود توانسته است مقادیر بسیار هنگفتی از سرمایه سرمایه گذاران دنیا را به خود جذب کند نسبت به سال قبل خود ۷ درصد رشد را در زمینه جذب گردشگر تجربه کرده وپیش بینی ها نشاندهنده ۱۵ میلیون نفر گردشگر در سال ۲۰۱۵ در این شهر است. امارات، کشوری محروم از جاذبه های تاریخی اما هوشمند در زمینه برنامه ریزی برای جذب گردشگر از طریق ایجاد جاذبه های مدرن است!

سوریه هم از ایران آمار بالاتری در جذب گردشگر به خود اختصاص داده و در سال ۲۰۰۷ بیش از ۴ میلیون گردشگر را جذب کرده است.

این کشور مسلمان نیز برنامه های ویژه ای را در جهت عقب نماندن از قافله صنعت گردشگری تهیه کرده است که بازگرداندن سوری های مهاجر، تشویق و شرایط سهل سرمایه گذاری و ایجاد ظرفیت در این جهت برای بازرگانان خارجی از آن جمله است و چشم انداز سوریه را از جهت تقویت صنعت توریسم تا سال ۲۰۱۸ میلادی به عنوان یکی از برترین کشورهای حوزه خاورمیانه و آسیا به جهت جذب گردشگر و درآمدزائی از آن در آورده است.

افزایش نگاه گردشگران حرفه ای خارجی به خاورمیانه محرک جدیدی برای فعالان این منطقه در جهت توسعه امکانات خود برای جذب این گردشگران است.

خاورمیانه در حال حاضر رتبه چهارم مقصد گردشگران جهان را به خود اختصاص داده است. این منطقه استراتژیک به ویژه در حوزه خلیج فارس، سال گذشته شاهد رشد ۱۳ درصدی در صنعت گردشگری بوده است که این موضوع بیانگر ظرفیت ها و امکانات توسعه گردشگر در کشورهای خاورمیانه می باشد.

اما در این میان ایران که از نظر جاذبه های گردشگری رتبه هشتم و از نظر جاذبه های طبیعی در رتبه پنجم کشورهای برتر دنیا قرار دارد ،از قافله درآمد زائی سرشار این صنعت و توسعه علمی آن برای کسب این درآمد ، با وجود چنین رتبه بی نظیری در جهان، عقب مانده است.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تعداد گردشگران خارجی ایران را در حدود ۲ میلیون نفر در سال گذشته اعلام کرد که به نظر کمتر از این مقدار است و این نشان دهنده ضعف جدی و نگاه بی افق به این صنعت مدرن و بسیار درآمد زا در کشور است.

در حالی که مسئولین سازمان میراث فرهنگی از تاسیس بانک گردشگری در ایران صحبت می کنند و در افق ۱۴۰۴ ایران بایستی حداقل ۲۰ میلیون گردشگر را سالانه به خود جذب کند و همچنین طبق سند ۲۰ ساله کشور انتظار می رود ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در صنعت توریسم با سهمی در حدود ۱۶ درصد دولتی و بقیه خصوصی انجام شود اما روند کنونی چندان رضایت بخش نیست و بدون تعارف ایران با رتبه پنجم در جاذبه های طبیعی از قطار جذب گردشگر در جهان جا مانده است.

با توجه به تاکیدات سند چشم انداز ۲۰ ساله و گام نهادن کشور در راستای اجرائی کردن اصل ۴۴ و کوچک سازی دولت، به نظر می رسد برای حضور فعال در بازار صنعت گردشگری جهان، دولت باید نقش نظارتی و حاکمیتی خود را تقویت کرده و مسیر حضور و جذب سرمایه گذاران خارجی را به صورتی جدی تسهیل نماید.

برای انجام این مهم هر اقدامی شبیه تاسیس بانک تخصصی گردشگری با کارکرد جذب گردشگر و تسهیل ورود سرمایه گذاران در صنعت گردشگری، تبلیغات، کاهش هزینه ها در جهت افزایش جذابیت، سرمایه گذاری ویژه در جهت امکانات رفاهی و تفریحی و حمل و نقلی، از اهمیت ویژه ای برخورداراست.

از همه مهمتر اقدامات زیر ساختی در جهت بستر سازی فرهنگی و زدودن فکر نبودن امکان جذب گردشگر به لحاظ قوانین خاص نظام جمهوری اسلامی درمسایل مختلف بایستی از اقدامات مهم و اولیه متولیان این بخش باشد چه اینکه کشور ایران به دلیل جاذبه های استثنایی تاریخی در کنار جاذبه های بی بدیل فرهنگی قادر است تمامی بهانه های فوق را پوشش دهد و از این بابت نه تنها مشکلی نیست بلکه در میان کشور های دیگر اسلامی می تواند موجب ایجاد یک فرصت برای کشف حقایق توسط گردشگران خارجی از ایران باشد.

سازمان میراث فرهنگی در مقابل تاریخ کهن این ملت و بسیاری از منابع طبیعی خدادادی این کشور و معرفی آن به جهانیان ، مسئول است و باید بتواند از عهده این مسئولیت برآید .

ایران به دلیل اتکای بیش از اندازه به نفت و در واقع درآمد تک بعدی خود و افزایش هزینه ها و جمعیت، بایستی در جهت درآمد زائی از طریق سایر منابع خدادادی که مانند منابع فسیلی پایان پذیر نیز نمی باشند، برنامه ریزی نماید.

برون رفت از فضای تورمی کشور، تسهیل رفت و آمد سرمایه گذاران داخلی و تولید کنندگان ، افزایش رفاه و اشتغال و تحصیل مردم و مهمتر از همه تبلیغ اسلام به عنوان کامل ترین دین الهی مهمترین و محوری ترین نتایج حاصل از سرمایه گذاری در این صنعت عظیم به شمار می رود و امید است مسئولین فکر ویژه ای در این زمینه داشته باشند!
 
 
   ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/09/05
بروزرسانی:
1389/09/07
آخرین مشاهده:
1400/10/30

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )