دسته بندی اطلاعات

اتحادیه مشاوران املاک :دلالی وام در بنگاه‌های مسکن ممنوع شد

منبع: تاریخ:

1389-07-22


دلالی وام در بنگاه‌های مسکن ممنوع شد


دنیای اقتصاد- در پی ابلاغ «جلوگیری از فراهم کردن زمینه نقل و انتقال امتیاز وام خرید مسکن در بانک‌های عامل» که چند روز پیش توسط بانک مرکزی انجام شد، دیروز یک گام دیگر برای محدودیت در بازار غیررسمی خرید و فروش وام برداشته شد. اتحادیه مشاوران املاک با انتشار یک بخشنامه خطاب به کلیه بنگاه‌های مسکن آنها را از تنظیم قراردادهای مربوط به خرید امتیاز تسهیلات خرید مسکن منع و هر نوع بازاریابی و تبلیغ برای فروش وام را ممنوع کرده است. به گفته رییس اتحادیه مشاوران املاک، مشاوران املاک حق مشاوره یا معامله هیچ وامی به‌خصوص وام مسکن برای افراد را ندارند.
 

تشدید مقابله با تزریق تسهیلات خرید مسکن
«دلالی‌وام» در بنگاه‌های مسکن ممنوع شد
 پارسال 145 هزار فقره وام 18 میلیون تومانی خرید مسکن به متقاضیان پرداخت شد این حجم  در 5 ماه امسال 55 هزار فقره بوده است
گروه مسکن - فرید قدیری: در پی ابلاغ «جلوگیری از فراهم کردن زمینه نقل و انتقال امتیاز وام خرید مسکن در بانک‌های عامل» که چند روز پیش توسط بانک مرکزی انجام شد، حالا یک گام دیگر برای محدودیت در بازار غیررسمی خرید و فروش وام برداشته شد. اتحادیه مشاوران املاک با انتشار یک بخشنامه خطاب به کلیه بنگاه‌های مسکن آنها را از تنظیم قراردادهای مربوط به خرید امتیاز تسهیلات خرید مسکن منع و هر نوع بازاریابی و تبلیغ برای فروش وام را ممنوع کرده است.
بازار غیر رسمی مبادله وام مسکن سال‌ها است روی پایه‌ شرکت‌های خصوصی راه‌اندازی شده اما شواهد نشان می‌دهد آنچه باعث جلب اطمینان در خریدار مسکن بابت خرید وکالتی وام از غیر شده، روندی است که بانک‌ها در دریافت ضمانت از وا‌م‌گیرنده در پیش گرفته‌اند.
اما رییس اتحادیه مشاوران املاک در این باره معتقد است بنگاه‌های مسکن نیز ناخواسته در این ماجرا نقش دارند و باید خریدار را نسبت به تبعات خرید وکالتی آگاه کنند.
رییس اتحادیه مشاوران املاک از ممنوعیت هر نوع دلالی وام مسکن در بنگاه‌های املاک خبر داد و گفت: مشاوران املاک حق مشاوره یا معامله هیچ وامی به‌خصوص وام مسکن برای افراد را ندارند.
مصطفی قلی خسروی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» تصریح کرد: به موجب بخشنامه‌ای که برای کلیه بنگاه‌های مسکن ارسال شده، دلالی و معامله انواع وام در داخل بنگاه‌ها ممنوع است و در صورت مشاهده یا گزارش چنین ارتکابی با مدیر بنگاه املاک برخورد قانونی خواهد شد.
خسروی با اشاره به اینکه هم‌اکنون سوداگری در بازار غیررسمی وام مسکن وجود دارد و امتیاز این وام بین مردم و واسطه‌ها رد و بدل می‌شود، افزود: خرید و فروش امتیاز وام مسکن توسط دلالان، در آینده برای صاحب اصلی وام و همچنین فردی که با خرید آن، ملک خریداری کرده‌ مشکل‌ساز خواهد شد.
رییس صنف مشاوران املاک خطاب به مدیران بنگاه‌های مسکن گفت: حق دخالت در خرید یا فروش وام را ندارید. خسروی همچنین به خریداران مسکن نیز توصیه کرد، برای استفاده از تسهیلات بانکی حتما از طریق ثبت‌نام و سپرده‌گذاری در بانک مسکن اقدام کنند و از خرید امتیاز دیگران صرف‌نظر کنند.
بنگاهی‌ها اتیکت‌دار می‌شوند
رییس صنف بنگاه‌های مسکن گفت: همه افرادی که در بنگاه کار مشاوره خرید و فروش به مشتریان انجام می‌دهند باید اتیکت مخصوص اتحادیه را روی سینه داشته باشند تا برای خریدار و فروشنده محرز شود این افراد همه مشاور املاک هستند و آموزش‌های لازم برای بازاریابی مسکن را دیده‌اند.
خسروی در پاسخ به این پرسش که در برخی بنگاه‌های مسکن یک نفر در قالب رییس بنگاه‌ وجود دارد اما ظاهر بقیه مشاور بودن آنها را تایید نمی‌کند، گفت: در صورتی که فعالان داخل بنگاه‌های مسکن بدون آنکه تاییدیه‌های لازم از اتحادیه را اخذ کرده، به فعالیت مشغول شوند، با بنگاه‌ مربوطه برخورد می‌کنیم.
وی افزود: تبصره یک ماده 17 قانون نظام صنفی تاکید کرده هر فردی می‌خواهد در بنگاه املاک کار کند باید ابتدا به اتحادیه معرفی شود تا صلاحیت فردی وی از اداره اماکن مورد بررسی و تایید قرار بگیرد.
خسروی همچنین گفت: بعد از تایید صلاحیت، یک کارت مخصوص به فرد داده می‌شود که موظف است آن را برای رویت مراجعه‌کنندگان روی سینه خود بچسباند. در بنگاه‌هایی که این روند رعایت نمی‌شود، ماده 28 اعمال خواهد شد.

آمار رسمی از میزان پرداخت وام‌ 18میلیونی
در سال 88 بانک به 145 هزار و 32 متقاضی خرید مسکن، وام 18 میلیون تومانی پرداخت کرده است که مجموع تسهیلاتی که از این طریق برای خرید مسکن اختصاص داده شده حدود 2 هزار و 500 میلیارد تومان بوده است.
اما در 5 ماه اول امسال، در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، میزان پرداخت وام 18 میلیونی خرید مسکن حدود 20 درصد کاهش پیدا کرده است.
به گزارش دنیای‌اقتصاد، از ابتدای سال جاری تا پایان مردادماه امسال، به 55 هزار و 746 نفر متقاضی وام 18 میلیون تومانی، رقمی معادل 900 میلیارد تومان تسهیلات خرید مسکن پرداخت شده است. درباره علت کاهش سهم تسهیلات خرید مسکن از میزان پرداختی بانک‌ها دو تحلیل مطرح است. تحلیل اول این است که بانک‌ها پیرو مصوبه دولت، از پرداخت وام خرید مسکن منع هستند و اگرچه وام 18 میلیون تومانی به عنوان تنها وام استثنا در این مصوبه است و به شرط سپرده‌گذاری یک‌ساله متقاضیان پرداخت می‌شود، اما تاکید‌های غیررسمی مسوولان بر محدودیت اعطای این وام باعث شده به تدریج، اتکا به تسهیلات 18 میلیون تومانی نیز کاهش پیدا کند. تحلیل دوم به مسکن‌مهر مربوط می‌شود. در نظام بانکی کشور برای مسکن‌مهر یک خط اعتباری 7 هزار میلیارد تومانی اختصاص داده شده است. بنابراین چنانچه بانک‌ها علاوه بر این خط، برای مسکن هزینه کنند احتمال دارد سایر حوزه‌ها با فقر تسهیلات روبه‌رو شوند. شاید فرضیه فوق علتی برای کاهش میزان پرداخت وام 18 میلیون تومانی به متقاضیان باشد.

 ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/07/22
بروزرسانی:
1389/07/22
آخرین مشاهده:
1399/11/05

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )