یک مقام آگاه در وزارت اقتصاد در گفت‌وگو با فارس خبر داد:هشدار سازمان مالیات به طلا فروشان

منبع: تاریخ:

1389-07-08


هشدار سازمان مالیات به طلا فروشان

پیشنهاد بررسی دقیق پرونده‌های مالیات بر درآمد زرگران قانون ستیز
خبرگزاری فارس: کارگروه بررسی مالیات بر ارزش افزوده صنف طلا و جواهر در پی اعتراضات برخی از واحدهای صنفی و عدم تمکین از اجرای قانون پیشنهاد بررسی دقیق پرونده های مالیاتی زرگران قانون ستیز را به وزیر اقتصاد ارایه کرد.

یک مقام آگاه در گفت و گو با فارس اظهار داشت: در پی ارائه گزارشی به وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر اینکه افراد متمرد از قانون در روزهای اخیر طیفی از زرگران زیاده خواه را تشکیل می‌دهند که سال‌ها ست حقوق مالیاتی دولت را پرداخت نمی کند، وزیر امور اقتصادی و دارایی کارگروهی را مأمور بررسی موضوع کرد.
وی تصریح کرد: کارگروه یاد شده نیز به وزیر اقتصاد پیشنهاد کرده است این زرگران قانون ستیز از چارچوبهای بررسی مالیات بر درآمد قبلی خارج و پرونده مالیاتی آنان به دقت مورد رسیدگی قرار گیرد.
این مقام آگاه اضافه کرد:بر اساس بررسیهای انجام شده رقم مالیات پرداختی رئیس یکی از اتحادیه‌های زرگری کشور که نقش عمده‌ای در راه‌اندازی اعتراض‌های اخیر دارد، در سال فقط 150 هزار تومان است.
وی گفت: بخش عمده‌ای از طلافروشان کشور ضمن اعلام پیوستن خود به اجرای قانون بر ارزش افزوده از ابتدای مهرماه سال 89 به غیر صنفی بودن اقدام معترضین تأکید و اعلام کرده‌اند حساب بخش عمده‌ای از طلافروشان که از شریف‌ترین و متدین‌ترین طیف اصناف کشور هستند از زرگران زیاده‌خواه و قانون ستیز جداست.


کشتی‌آرای در تشریح جزئیات جلسه امروز اتحادیه طلا با مجلس :


رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با اشاره به نتایج مثبت جلسه امروز با کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: افزایش قیمت طلا ربطی به تعطیلی بازار ندارد و به دو عامل قیمت جهانی طلا و قیمت ارز مربوط می‌شود.

محمد کشتی آرای در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در خصوص آخرین نتایج جلسه امروز اظهار داشت: ما روز گذشته اطلاعیه داده بودیم تا جلسه‌ای با نمایندگان مجلس داشته باشیم که در حال حاضر این جلسه برگزار شده و نتایج مثبتی داشته است.
وی افزود: در جلسه‌ای که با آقای فتحی‌پور و مرعشی داشتیم مسایل قانونی را توضیح دادیم و قرار شد تا در هفته آینده کارشناسان ما در کمیسیون اقتصادی حضور یابند و مسئله را به طور کامل تشریح کنند.
رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر گفت: شهرستان‌ها منتظر بودند تا ببیند نتایج جلسه امروز ما چه می‌شود که نتیجه مثبت بوده و به نفع صنف است لذا از تمام بازارهای طلا و جواهر کشور می‌خواهیم تا فردا بازار باز باشد.
کشتی‌آرای در واکنش به این سؤال که منظور شما از نتیجه مثبت چیست و آیا قانون اجرا می‌شود اظهار داشت: قانون اجرا می شود و پیشنهاد ما به صنف طلا و جواهر این است تا از مسیر قانونی درخواست‌های خود را مطرح کنند.
وی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود دست‌های پنهانی در کار است و بازار طلا و جواهر را هدایت می‌کند، اظهار داشت: ما در جریان نیستیم و اگر می‌دانستیم مطمئنا با آن مقابله می‌کردیم.
رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در خصوص افزایش بی‌رویه قیمت طلا، سکه و ارز در بازار تهران گفت: افزایش طلا به 2 عامل افزایش قیمت جهان و افزایش قیمت ارز بستگی دارد به طوری که قیمت جهانی طلا در هر اونس به بالای 1312 دلار رسیده بود که با اندکی کاهش هنوز هم بالای 1300دلار است و قیمت دلار آمریکا هم در حال حاضر 1200 تومان است.
وی در واکنش به این سؤال که تعطیلی بازار طلا و جواهر تأثیری در افزایش قیمت‌ها به دلیل کاهش عرضه ندارد، گفت: بانک مرکزی و بانک کارگشایی به جای 3 روز در هفته 5 روز در هفته در حال تزریق سکه به بازار هستند لذا تعطیلی بازار ربطی به افزایش قیمت‌ها ندارد.

 معاون مالیات برارزش افزوده سازمان مالیاتی کشور به طلافروشان هشدار داد اگر تا پایان مهرماه برای نام‌نویسی در سامانه مالیات بر ارزش افزوده اقدام نکنند، مشمول جرائم قانونی و پرداخت جریمه خواهند شد. همزمان محمد کشتی آرای، رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر نیز طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس اعلام کرد که جلسه مشترک مسوولان صنف طلا و جواهر با کمیسیون اقتصادی مجلس با نگاه مثبت مجلس به طلافروشان پایان یافت و به این دلیل از طلافروشان می‌خواهم مغازه‌های خود را بازگشایی کنند.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور از طلافروشان و تمام مودیانی که تاکنون اقدام به ثبت‌نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور نکرده‌اند خواست تا پایان مهرماه به این وظیفه قانونی خود عمل کنند. به گفته او این مودیان موظف بوده‌اند از اول مهرماه قوانین مربوط به مالیات بر ارزش افزوده را اجرا کنند تا مشمول جرائم نشوند.
محمدقاسم پناهی در گفت‌وگو با ایسنا گفت‌: تمام مودیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده از جمله طلافروشان چند وظیفه قانونی دارند که باید آن را انجام بدهند، از جمله ثبت‌نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده، صدور فاکتور برای مشتری، درج سه درصد مالیات بر ارزش افزوده در پایین فاکتور، اخذ این سه درصد از مشتری، نگهداری رقم مالیات بر ارزش افزوده تا پایان فصل و تکمیل اظهارنامه و واریز مابه‌التفاوت مالیات خرید و فروش به حساب سازمان امور مالیاتی.
وی گفت: مودیانی که این قوانین را رعایت نکنند مطابق قانون مشمول پرداخت جریمه خواهند شد و ماده 22 این قانون این جرائم را مشخص کرده است.
معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور اظهار کرد: اگر مودی در سایت ثبت‌نام نکند، مشمول 75 درصد مالیات متعلقه به عنوان جریمه خواهد شد. صادر نکردن فاکتور به اندازه‌ مالیات همان فاکتور جریمه دارد و جریمه پرداخت نکردن مالیات در موعد مقرر، به میزان 50 درصد بیشتر است. پناهی از طلافروشان و دیگر مودیان که تاکنون ثبت‌نام نکرده‌اند خواست تا پایان مهرماه این کار را انجام دهند، چون تا آن موقع مشمول جرائم عدم‌ثبت‌نام نخواهند شد.
وی در عین حال افزود: اما اجرای قانون از اول مهرماه بوده و باید در این مدت وظایف قانونی مثل صدور فاکتور، درج سه درصد در پایین فاکتور و نگهداری رقم مالیات بر ارزش افزوده انجام شود.
معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: طلافروشان توجه کنند که سه درصد مالیات بر ارزش افزوده طلا، از مصرف‌کننده نهایی گرفته می‌شود و فروشندگان عامل و واسطه اخذ این مالیات هستند. آنها این سه درصد را به مرحله قبل خود پرداخت و از مرحله بعد خود دریافت می‌کنند و ما‌به‌التفاوت آن را به حساب سازمان امور مالیاتی واریز می‌کنند.
پناهی گفت: ممکن است برخی از فروشندگان به اشتباه فکر کنند که این سه درصد را باید از سود خود بپردازند؛ اما این گونه نیست و این سه درصد به سود فروشنده افزوده شده، از مشتری دریافت می‌شود و به حساب سازمان مالیاتی ریخته خواهد شد. مثلا اگر تا پیش از مهرماه و با فرض ثابت بودن قیمت طلا در این چند روز، قطعه طلایی با محاسبه سود خودشان 200 هزار تومان می‌فروختند، حالا باید 206 هزار تومان بفروشند و آن شش هزار تومان (سه درصد) را به حساب سازمان امور مالیاتی واریز کنند.
درخواست دوباره برای بازگشایی بازار
در این میان رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با اشاره به نتایج مثبت جلسه دیروز با کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: افزایش قیمت طلا ربطی به تعطیلی بازار ندارد و به دو عامل قیمت جهانی طلا و قیمت ارز مربوط می‌شود.
محمد کشتی آرای در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در خصوص آخرین نتایج جلسه دیروز اظهار کرد: ما روز سه‌شنبه اطلاعیه داده بودیم تا جلسه‌ای با نمایندگان مجلس داشته باشیم که در حال حاضر این جلسه برگزار شده و نتایج مثبتی داشته است.
وی افزود: در جلسه‌ای که با آقای فتحی‌پور و مرعشی داشتیم مسائل قانونی را توضیح دادیم و قرار شد تا در هفته آینده کارشناسان ما در کمیسیون اقتصادی حضور یابند و مساله را به طور کامل تشریح کنند. رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر گفت: شهرستان‌ها منتظر بودند تا ببینند نتایج جلسه ما چه می‌شود که نتیجه مثبت بوده و به نفع صنف است، لذا از تمام بازارهای طلا و جواهر کشور می‌خواهیم تا بازار باز باشد.
کشتی‌آرای در واکنش به این سوال که منظور شما از نتیجه مثبت چیست و آیا قانون اجرا می‌شود اظهار کرد: قانون اجرا می شود و پیشنهاد ما به صنف طلا و جواهر این است تا از مسیر قانونی درخواست‌های خود را مطرح کنند.
وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود دست‌های پنهانی در کار است و بازار طلا و جواهر را هدایت می‌کند گفت: ما در جریان نیستیم و اگر می‌دانستیم مطمئنا با آن مقابله می‌کردیم.
رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در خصوص افزایش بی‌رویه قیمت طلا، سکه و ارز در بازار تهران گفت: افزایش طلا به دو عامل افزایش قیمت جهان و افزایش قیمت ارز بستگی دارد؛ به طوری که قیمت جهانی طلا در هر اونس به بالای 1312 دلار رسیده بود که با اندکی کاهش هنوز هم بالای 1300دلار است و قیمت دلار آمریکا هم در حال حاضر 1200 تومان است. وی در واکنش به این سوال که تعطیلی بازار طلا و جواهر تاثیری در افزایش قیمت‌ها به دلیل کاهش عرضه ندارد، گفت: بانک مرکزی و بانک کارگشایی به جای 3 روز در هفته 5 روز در هفته در حال تزریق سکه به بازار هستند، لذا تعطیلی بازار ربطی به افزایش قیمت‌ها ندارد.

گزارش وزیر اقتصاد به مجلس درباره مالیات بر ارزش‌افزوده  

مجلس شورای اسلامی دیروز در حضور وزیر اقتصاد جلسه‌ای غیرعلنی برای بررسی نحوه اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده و هدفمندی یارانه‌ها برگزار کرد.
به گزارش دنیای‌اقتصاد، علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در آغاز جلسه علنی دیروز مجلس که با حدود 35 دقیقه تاخیر آغاز شد، گفت: علت تاخیر در آغاز نشست مجلس، برگزاری جلسه غیرعلنی با حضور وزیر اقتصاد و دارایی بود که شمس‌الدین حسینی درباره مسائل مالیاتی و مالیات بر ارزش‌افزوده توضیحاتی به نمایندگان مجلس ارائه داد. آن‌گونه که جلال یحیی‌زاده، نماینده تفت و میبد و جواد آرین‌منش، نماینده مشهد در مورد این جلسه غیرعلنی به ایسنا و ایلنا گفته‌اند، در این جلسه وزیر اقتصاد گزارشی را از اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده ارائه داده و اشکالات آن را بیان کرده است. حسینی همچنین بر اجرایی شدن این قانون تاکید کرده و گفته است که قانون یادشده به مرور در تمام اقشار جامعه اجرا خواهد شد. البته محمد دهقان، نماینده مردم طرقبه و چناران و عضو هیات رییسه مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از بحث در خصوص «هدفمندکردن یارانه‌ها، مسائل مالیاتی و درآمدی کشور» در این جلسه خبر داده است.او همچنین خاطرنشان کرده است: مجلس بنا دارد هر هفته با دعوت از یکی از وزرا در خصوص این موضوع جلسه غیر علنی برگزار کند، تا طی این جلسات وزرا گزارشاتی را در خصوص حوزه کاری خود و مسائل مهم کشور به خصوص مسائل مشترک بین قوای مقننه و مجریه ارائه دهند.ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/07/09
بروزرسانی:
1389/07/09
آخرین مشاهده:
1400/10/27

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )