رئیس سازمان امور مالیاتی کشور:تعطیل کردن :شیوه جدید اصناف برای فرار از مالیات

منبع: تاریخ:

1389-07-04


شیوه جدید اصناف برای فرار از مالیات


بر اساس قانون، سازمان امور مالیاتی کشور موظف است برای هر یک از کالاها در فرایندهای اقتصادی 3 درصد مالیات بر ارزش افزوده وضع کند؛ به همین منظور با بحث های صورت گرفته با اتحادیه طلا و جواهر به آنها اعلام شد که سازمان مالیاتی می تواند این قانون را به دو روش برای آنها اجرایی نماید.
رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به تعطیلی امروز (شنبه) بازار طلافروشان برای اجرای مالیات بر ارزش افزوده گفت: همه مودیان از جمله طلافروشان موظف به اجرای قانون هستند و این قانون تبعیض پذیر نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، علی عسکری امروز شنبه در نشست مطبوعاتی در مورد روند اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، گفت: پایه جدید مالیات بر ارزش افزوده از ابتدای مهرماه سال 87 آغاز شد. در مرحله اول تعدادی از فعالان اقتصادی فراخوان و وارد اجرا شدند و هم اکنون گروه اول 7 دوره از قانون مالیات بر ارزش افزوده را اجرا کرده اند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور افزود: در مرحله دوم اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، 12 گروه از فعالان اقتصادی مشمول اجرای قانون مالیات های مستقیم ماده 95 و 96 نیز چند دوره مالیات بر ارزش افزوده را اجرایی کرده اند.

مالیات بر ارزش افزوده در گام چهارم

وی با بیان اینکه  مرحله سوم مالیات بر ارزش افزوده تکمیل مرحله اول و دوم بود که مشمولین آن حدود 3 دوره مالیات مذکور را اجرایی کرده اند، گفت: امسال با رایزنی های صورت گرفته با شورای اصناف وارد اجرای مرحله چهارم قانون مالیات بر ارزش افزوده شدیم.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشورادامه داد: بر این اساس، امسال 12 گروه از 26 گروه باقیمانده با هماهنگی شورای اصناف مشمول این قانون شدند که فراخوان آموزش و ثبت نام آن نیز در اوایل امسال صورت گرفت.

عسکری  با بیان اینکه بخش عمده ای از این گروه از فعالان در تهران و استانها اعلام آمادگی کرده اند، افزود: با هماهنگی های سازمان امور مالیاتی و سازمان اصناف، فراخوان اجرای این مرحله از قانون مالیات بر ارزش افزوده در شهریورماه اعلام شد و به تمام اتحادیه ها از طریق مکاتبه اعلام شد که اجرای این قانون از اول مهرماه امسال صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه مشمولین نیز برای اجرای این قانون در مرحله چهارم اعلام آمادگی کرده اند، افزود: تعدادی از اتحادیه های این گروه سوالاتی را مطرح کرده اند که به تمام آنها پاسخ داده شد.

فرصت ثبت نام

معاون وزیرامور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه بخش عمده ای از 12 گروه مذکور تاکنون ثبت نام کرده اند و فرصت ثبت نام آنها تا پایان مهرماه جاری، بیان داشت: در عین حال این افراد از اول تا 15 دی ماه سالجاری نیز برای اظهارنامه های فصل پائیز فرصت قانونی دارند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تعطیلی امروز بازار طلافروشان گفت: بر اساس قانون، سازمان امور مالیاتی کشور موظف است برای هر یک از کالاها در فرایندهای اقتصادی 3 درصد مالیات بر ارزش افزوده وضع کند؛ به همین منظور با بحث های صورت گرفته با اتحادیه طلا و جواهر به آنها اعلام شد که سازمان مالیاتی می تواند این قانون را به دو روش برای آنها اجرایی نماید.

عسکری ادامه داد: در روش اول از هر مرحله فرایند تولید می توان مالیات اخذ کرد که در جمع مالیات بر ارزش افزوده به علاوه قیمت طلا محاسبه شود.

اختلاف بر سر نحوه دریافت مالیات از طلا

وی افزود: طلافروشان دارای چند دسته شغلی هستند که از مبداء آن یعنی شمش طلا تا زمانی که طلا به اشکال مختلف در ویترین طلافروشان به فروش می رسد را در بر می گیرد. به همین دلیل سازمان مالیاتی برای ساده سازی کار تصمیم گرفت قیمت طلا بعلاوه اجرت و سود فروش را به عنوان کالای نهایی از مصرف کننده اخذ کند به عبارت دیگر این مالیات در نقطه فروش از مصرف کننده اخذ می شد که این کار هم اکنون در فروشگاههای زنجیره ای در حال اجرا است.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، گفت: اما فعالان اتحادیه طلا و جواهر معتقدند که قیمت پایه طلا در محاسبات اعمال نشود و فقط بر اجرت و سود مالیات اخذ شود که این امر تا حدودی با قانون مالیات های مستقیم منافات دارد زیرا طلا نیز مانند هر کالای دیگری دارای چرخه ای در اقتصاد بوده و عرصه و تقاضا دارد.

عسکری گفت: اگر هم اکنون قیمت هر گرم در بازار را 42 هزار تومان فرض کنیم 31 هزار تومان آن قیمت پایه طلا و 10 تا 11هزار تومان اجرت و سود فروشنده است به عبارت دیگر 30 درصد قیمت طلا، قیمت اجرت و سود است. اگر به 42 هزار تومان 3 درصد مالیات افزوده شود 1100 تا 1200 تومان به قیمت آن به عنوان مالیات بر ارزش افزوده، افزوده خواهد شد؛ به عبارت دیگر این رقم با اجرای این قانون به قیمت اجرت و سود در هر گرم اضافه می شود.

سازمان مالیاتی ناچار از اجرای قانون است

وی تصریح کرد: اما طلافروشان مطرح می کنند که فقط به اجرت و سود مالیات تعلق گیرد و به طلا مالیات تعلق نگیرد اما سازمان امور مالیاتی برای رصد کالاها ناچار به رعایت قانون است.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به برگزاری جلسه ای 3 الی 4 ساعته طی روز جاری با اتحادیه طلا و جواهر برای رفع مشکلات اجرای این قانون برای این صنف گفت: با هماهنگی های صورت گرفته با شورای اصناف قرار است مالیات بر ارزش افزوده بر اساس ماده 18قانون به صورت مرحله ای اجرا شود و در 3 سال باقیمانده آزمایشی اجرای طرح نیز باقی افراد و مشمولین ثبت نام خواهند کرد.

اعتصاب و تجمع؛ رسم جدید برای نپرداختن مالیات!

عسکری ادامه داد: این رسم جدیدی است که اگر گروهی نخواهند در کشور مالیات بپردازند با اعتصاب و تجمع مسائل خود را مطرح می کنند این در حالی است که قانون کاملا مشخص است و از نظر ما ابهامی در اجرای قانون وجود ندارد ولی آنها نیز ملاحظاتی دارند که مطرح می کنند.

وی صاحبان هتل های یک و دو ستاره، صاحبان نمایشگاهها و فروشگاههای خودرو، چاپخانه داران، صاحبان دفاتر اسناد رسمی، صاحبان امکان تفریحی، ورزشی، تالارهای پذیرایی، اتحادیه طلا فروشان و مشاوران املاک و غیره را جزو 12 گروه مشمول مرحله چهارم مالیات بر ارزش افزوده اعلام کرد و افزود: نه تنها صنف طلافروشان، بلکه تمام مودیان باید قانون مالیات بر ارزش افزوده را اجرا کنند زیرا این قانون تبعیض پذیر نیست.

اگر ثبت نام نکنید مشمول معافیت تشویق نمی شوید

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: سازمان مالیاتی 4 ماه پیش اجرای این قانون را برای مشمولین 12 گروه مذکور اعلام کرد و طی این مدت نیز اتحادیه طلا 4 الی 5 دوره مذاکره را انجام داد؛ بنابراین چهارچوب کار مشخص است اما به لحاظ حساسیت هایی این صنف این حرکات را از خود نشان می دهند.

عسکری تاکید کرد: با وجود این همه زمان این صنف در یک هفته پایانی مهلت باقیمانده برای اجرا مسائل خود را مطرح کردند این در حالی است که اگر این گروه ثبت نام نکنند از معافیت تشویق برخوردار نخواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: در عین حال 3 درصد مالیات بر ارزش افزوده از مردم اخذ و به خزانه کشور وارد می شود و از این گروه پولی دریافت نمی شود. همچنین سایر اصناف با توافقات صورت گرفته مشکلی برای اجرای قانون ندارند و کار را مطابق با تفاهمات به پیش می برند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه قریب به اتفاق مودیان 12 گروه ثبت نام کرده اند، افزود: حتی خود اتحادیه طلا و جواهر نیز به تمام طلافروشان اجرای قانون را بر اساس اطلاعیه هایی اعلام کرده بود.

طلا فروشان ویترینی نیز مشمول مالیات هستند

عسکری  با بیان اینکه 50 تا 60 مودی در سراسر کشور مشمول اجرای مرحله چهارم قانون مالیات بر ارزش افزوده هستند، گفت: 15 هزار نفر از آنها از این تعداد جزو صنف طلافروشان محسوب می شوند. همچنین در این مرحله فقط فروشندگان طلا و جواهر ویترینی که حدود 3 هزار نفر هستند، مشمول اجرای این قانون می شوند.

وی با بیان اینکه: کل رسته های اتحادیه طلا و جواهر 17 رسته را شامل می شود، افزود: فروشندگان طلا و جواهر ویترینی نیز 20 تا 25 درصد رسته های این صنف را تشکیل می دهند و سایر رسته های این صنف فعلا مشمول اجرای قانون نیستند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، یادآور شد: در تمام مراحل اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده مردم اعتراضی ندارند و نسبت به اجرای قانون پایبندتر هستند آنها می دانند که یک و نیم درصد این رقم مالیات و یک و نیم درصد به عنوان عوارض محسوب می شود اما ذینفعان در فعالیت های اقتصادی حساسیت های بیشتری به خرج می دهند.

عسکری گفت: گرچه بخشی از درآمدهای دولت از محل این قانون تامین می شود اما انگیزه اصلی از تصویب این قانون درآمد زایی نیست بلکه شفاف سازی فعالیت های اقتصادی و جریان کالا در اقتصاد است.

وی خاطرنشان کرد: برای افرادی که قانون را اجرا و در این مسیر با سازمان مالیاتی همکاری می کنند ضرایب مالیاتی آنها در بخش مالیات در عملکرد تعدیل می شود و مالیات آنها متناسب با درآمدهای آنها خواهد بود در عین حال برخی تشویق ها و مشوق ها نیز فراهم شده است.

همه ملزم به رعایت قانون هستند

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه نتیجه جلسه چهار ساعته امروز سازمان و اتحادیه طلا و جواهر چه بوده و آیا این صنف از فردا مجددا مشغول به فعالیت خواهند شد، گفت: تمام بحث ها در این خصوص انجام و موضوع حل و فصل شد. در عین حال سازمان مالیاتی اعلام کرد که جلسه برای حل مشکلات و مسائل مطروحه در مدت 3 ماه اجرای این قانون می تواند ادامه داشته باشد، به عبارت دیگر مشکلات این صنف در مسیر اجرا می تواند حل شود.

عسکری گفت: اجرا شدن قانون مسیر را برای آنها روشن و چارچوب را مشخص می کند در عین حال هیچ ابهامی در اجرای قانون نیست. در چارچوب قانون رایزنی هایی صورت گرفته و قول هایی نیز به این صنف برای ارایه تسهیلات و امتیازات داده شده است اما همه ملزم به اجرای قانون هستند.ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/07/05
بروزرسانی:
1389/07/05
آخرین مشاهده:
1399/09/03

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )