رییس اتحادیه مشاوران املاک از توافق با سازمان امور مالیاتی خبر داد :مالیات ارزش افزوده از ابتدای مهر بر معاملات مسکن

منبع: تاریخ:

0000-00-00


مالیات ارزش افزوده از ابتدای مهر بر معاملات مسکن


دنیای اقتصاد- رییس اتحادیه مشاوران املاک از توافق اتحادیه با سازمان امور مالیاتی کشور برای پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده توسط بنگاه‌های مسکن خبر داد که بر مبنای این توافق، از ابتدای پاییز امسال کلیه مشاوران املاک باید معادل 3درصد مبلغی را که تحت عنوان حق‌کمیسیون –پورسانت- از طرفین معامله دریافت می‌کنند، برای مالیات محاسبه و کنار بگذارند.این مالیات مستقیم از خریدار و فروشنده و همچنین از مستاجر و مالک دریافت می‌شود.
 

از اول مهرماه در سراسر کشور اجرا می‌شود
«مالیات بر ارزش‌افزوده» برای معاملات مسکن
 ملاک مالیات، پورسانت بنگاه‌های مسکن است
گروه مسکن- مهدیس فرقانی: رییس اتحادیه مشاوران املاک از توافق اتحادیه با سازمان امور مالیاتی کشور برای پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده توسط بنگاه‌های مسکن خبر داد که بر مبنای این توافق، از ابتدای پاییز امسال کلیه مشاوران املاک باید معادل 3 درصد مبلغی را که تحت عنوان حق‌کمیسیون –پورسانت- از طرفین معامله دریافت می‌کنند، برای مالیات محاسبه و کنار بگذارند.
این مالیات مستقیم از خریدار و فروشنده و همچنین از مستاجر و مالک دریافت می‌شود که به این ترتیب طرفین کلیه معاملات ملکی شامل خرید، فروش، رهن، اجاره و پیش‌فروش باید علاوه بر هزینه‌ای که تحت عنوان حق‌دلالی به بنگاه‌های مسکن پرداخت می‌کنند، مبلغی را نیز تحت عنوان مالیات بپردازند.
سهم مالیات بر ارزش افزوده برای یک معامله ملکی به ارزش 100 میلیون تومان رقمی معادل 16 هزار و 500 تومان خواهد بود که هر کدام از خریدار و فروشنده در این معامله باید آن را به اضافه مبلغ 550 هزار تومان که حق‌کمیسیون انجام معامله است، به‌صورت جداگانه به مشاور املاک پرداخت کنند.
رییس اتحادیه مشاوران املاک در این باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت: بنگاه‌های مسکن از ابتدای پاییز باید در انتهای برگه‌های تنظیم قرارداد، سهم مالیات بر ارزش افزوده معامله را محاسبه کنند و عین آن را از متعاملان دریافت کنند.
مصطفی قلی خسروی همچنین افزود: در مبایعه‌نامه‌های جدیدی که به‌صورت پرینتی و از طریق سامانه رهگیری معاملات مسکن در اختیار مشاوران املاک قرار می‌گیرد، قسمتی برای قید کردن رقم مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته شده که باید حتما توسط آنها نوشته شود.
وی تصریح کرد: بنگاه‌های مسکن هر سه ماه یکبار باید مجموع مبالغ حاصل از دریافت مالیات بر ارزش افزوده را به حساب دولت پرداخت کنند.
مالیات چگونه محاسبه می‌شود؟
رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره جزئیات محاسبه نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای بنگاه‌های مسکن گفت: مبنای این نرخ مبلغی است که مشاوران املاک بابت حق‌کمیسیون از افراد دریافت می‌کنند.
وی افزود: حق‌کمیسیون بنگاه‌های مسکن براساس جدولی که کمیسیون هیات عالی نظارت در وزارت بازرگانی تعیین کرده محاسبه می‌شود که همه بنگاه‌ها طبق قانون موظف هستند آن را رعایت کنند.
قلی خسروی تصریح کرد: حداکثر نرخ خدمات کارمزد دریافتی بنگاه‌های مسکن از متعاملان بسته به میزان ارزش معامله ملکی متفاوت است. این رقم برای معاملات تا 30 میلیون تومان معادل 5/0 درصد است که هر کدام از طرفین باید آن را به‌صورت جداگانه پرداخت کنند. برای معاملات املاک از 30 میلیون تومان تا 50 میلیون تومان، برای تا 30 میلیون تومان اول 5/0 درصد و برای مازاد آن نسبت به مبلغ مازاد از هر طرف 75/0 درصد محاسبه و دریافت می‌شود. برای معاملات از 50 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان به این صورت محاسبه می‌شود که برای تا 30 میلیون تومان اول، 5/0 درصد و مازاد آن تا 50 میلیون تومان 75/0 درصد و برای مازاد آن 5/0 درصد از هر طرف دریافت خواهد شد.
رییس صنف بنگاه‌های مسکن در ادامه گفت: حق کمیسیون مشاوران املاک برای معاملات املاک بیش از 100 میلیون تومان برای تا 100 میلیون آن طبق آنچه اعلام شده محاسبه می‌شود و برای مازاد آن میزان 25/0 درصد به عنوان کارمزد از هر طرف معامله اخذ خواهد شد.
مصطفی قلی خسروی مبنای محاسبه حق دلالی بنگاه‌ها برای معاملات اجاره را نیز به این صورت اعلام کرد: بابت کارمزد اجاره معادل یک‌چهارم اجاره ماهانه از هر طرف معامله دریافت می‌شود. همچنین در معاملات رهن نیز کارمزد دریافتی بر مبنای یک‌چهارم میزان اجاره‌بهای ماهانه از هر طرف معامله دریافت می‌شود.
رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه نرخ‌های حق کمیسیون به عنوان حداکثر مبالغی است که بنگاه‌ها می‌توانند از متعاملان دریافت کنند، گفت: عدول از این تعرفه‌ها پیگرد قانونی خواهد داشت. ضمن اینکه مشاوران املاک موظفند بر مبنای این تعرفه، مالیات را محاسبه کرده و جزئیات آن را در قراردادهای ملکی قید کنند.
مواظب مبایعه‌نامه‌های تقلبی باشید
طبق برگه مبایعه‌نامه املاک که از سوی اتحادیه مشاوران املاک به تمامی بنگاه‌های مسکن برای ثبت قرارداد و معاملات ملکی ارائه شده، مشاوران املاک موظف هستند مبلغ حق کمیسیون را طبق ماده 7 این مبایعه‌نامه که می‌گوید «حق‌الزحمه مشاوران املاک طبق تعرفه کمیسیون نظارت شهرستان به عهده طرفین است که همزمان با امضای این قرارداد مبلغ از متعاملان وصول می‌گردد» محاسبه کرده و از طرفین دریافت کنند. اما طبق آنچه برخی‌ها در بازار مسکن رویت کرده‌اند، هم‌اکنون یکسری برگه‌های قرارداد در بازار وجود دارد که در داخل آن ماده 7 به شکل دیگری نوشته شده که مشاوران املاک بر اساس آن می‌توانند به شیوه‌هایی دیگر حق کمیسیون را محاسبه کنند.خسروی با بیان اینکه این نوع مبایعه‌نامه‌ها «تقلبی» هستند، گفت: تمامی مبایعه‌نامه‌های املاکی که از قدیم تا به امروز از سوی اتحادیه املاک کشور در دسترس بنگاهداران مسکن قرار گرفته است از ماده 7 برخوردار بوده که طی این ماده قانونی مشاور املاک موظف به ذکر کردن مبلغی به عنوان حق‌الزحمه بر اساس تعرفه کمیسیون است.
مصطفی قلی خسروی در ادامه تاکید کرد: آن دسته از برگه‌های مبایعه‌نامه که فاقد مبلغ دریافتی حق‌الزحمه هستند، فاقد اعتبار و تقلبی تلقی می‌شود و این نوع برگه مبایعه‌نامه با پیگرد قانونی همراه است.
سوءنیت مشاورانی که عمدا مبلغ را ذکر نمی‌کنند
صالحی، بنگاهدار فعالی در یکی از مناطق جنوبی تهران در این رابطه گفت: هر مشاور املاکی موظف است تا ماده 7 مبایعه‌نامه را در حین عقد معامله تکمیل کند و به طور یقین آن دسته از مشاورانی که از این اقدام صرف‌نظر می‌کنند، سوءنیت دارند؛ چراکه اگر مبایعه‌نامه بدون ذکر مبلغ حق‌الزحمه توسط طرفین امضا شود خریدار و فروشنده یا مستاجر و موجر موظف به پرداخت مبلغ پیشنهادی مشاور املاک هستند که این اقدام، نادرست محسوب می‌شود و این اقدام در اکثر مواقع در مقابل عدم اطلاع کافی طرفین از نحوه و مراحل قانونی قرارداد رخ می‌دهد.
ممکن است در محل ثبت مبلغ کلمه «توافق طرفین» ذکر شود
علاوه براین، نشاط، مشاور دیگری در محدوده خیابان ولیعصر درباره مبلغ حق‌الزحمه بنگاهداران اظهار کرد: گاهی اوقات علاوه بر اینکه بنگاهداران مبلغ حق‌الزحمه را به طور دقیق در مبایعه‌نامه ذکر می‌کنند، کلمه توافق طرفین را با قیمتی حتی بیش از تعرفه نیز ذکر می‌کنند.
وی گفت: برخی مواقع مشاور املاک نرخی کمتر از حق‌الزحمه و گاهی هم بیش از تعرفه را از طرفین دریافت می‌کند؛ چراکه ممکن است خریدار و فروشنده توافقی اقدام به خرید و فروش کرده باشند و فقط از بنگاهدار بخواهند که این معامله را برای آنها ثبت کند با این حساب مشاور املاک معمولا مبلغی کمتر از عرف تعرفه را از طرفین دریافت می‌کند، اما از طرف دیگر اگر مشاور املاک از سوی خریدار یا فروشنده موظف به انجام فعالیت بیشتری شود به طور توافقی مشاور املاک نرخ بیشتری را از آن خود خواهد کرد که این اقدام با توافق طرفین صورت می‌گیرد و حتی در مبایعه‌نامه ذکر خواهد شد.ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/07/01
بروزرسانی:
1389/07/01
آخرین مشاهده:
1399/09/13

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )