عضو جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار در گفت‌وگو با فارس:مردم و اصناف از نحوه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده اطلاعی ندارند

منبع: تاریخ:

1389-06-30


مردم و اصناف از نحوه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده اطلاعی ندارند


خبرگزاری فارس: عضو هیئت اجرایی جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار در حالی که تنها دو روز به اجرای مالیات بر ارزش افزوده باقی است، گفت: اصناف و مردم از نحوه مالیات بر ارزش افزوده با وجود گذشت 3 سال از تصویب قانون اطلاع چندانی ندارند.

محمدحسین عبدالخالقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره اینکه مرحله دوم اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در مورد مشمولان بند «ب» ماده 96 مالیاتهای مستقیم که شامل 12 گروه از پرداخت‌کنندگان مالیات مانند دارندگان هتل، رستوران، بنکداران، صنف طلافروش و آهن‌فروش، شرکتهای تعاونی مصرف و سایر گروه‌ها از اول مهرماه سال جاری اجرا می‌شود، گفت: با وجود اینکه 3 سال از تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده می‌گذرد و این مالیات باید توسط مردم مصرف کننده نهایی پرداخت شود، اما هنوز اطلاع‌رسانی شفافی صورت نگرفته و نه تنها مردم بلکه عمده اصناف از کم و کیف این قانون خبر ندارند.
عضو هیئت اجرایی جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار افزود: گرچه گرفتن مالیات حق دولت است اما مردم باید بدانند اولا مالیات در کجا هزینه می‌شود، ثانیا از نحوه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده اطلاع داشته باشد، اطلاع‌رسانی شفاف حق مردم است که متاسفانه با گذشت حدود 3 سال از تصویب قانون هنوز عامه مردم و عمده اصناف از آن بی‌خبر هستند.
وی تاکید کرد: مگر چه اتفاقی در درآمد مردم ایجاد شده که علاوه بر مالیات بر درآمد مالیات 3 درصد ارزش افزوده نیز پرداخت کنند و این مالیات در مراحل مختلف یک تولید به عنوان مثال از کارخانه نخریسی تا پارچه‌بافی، تهیه لباس و سپس فروشنده لباس باید 3 درصد در هر مرحله بپردازد.
عبدالخالقی تاکید کرد: اینکه مسئولان دولتی مرتب می‌گویند مالیات بر ارزش افزوده در سال 163 کشور جهان اجرا شده، آیا در آن کشورها نیز مالیات مضاعف علاوه بر مالیات عادی سالانه دریافت می‌شود.
وی گفت: واقعیت این است امروز عامه مردم جامعه به عنوان مصرف کننده واقعی و پرداخت کننده واقعی مالیات بر ارزش افزوده قدرت خرید خود را از دست داده و توان پرداخت مالیات و عوارض بیشتر ندارند.
عضو هیئت اجرایی جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار از دولت پرسید: اینکه مرتب در 30 سال گذشته گفته شده فرار مالیاتی وجود دارد چرا جلوی این پدیده گرفته نمی‌شود و مرتب فشار بر پایه‌های موجود مالیات‌دهنده وارد می‌شود.
وی گفت: اگر مالیات به صورت عادلانه از همه صاحبان درآمد و کسب و کار در کشور گرفته شود، هیچ کس اعتراض نمی‌کند اما مشکل این است کسانی که دارای صنف و پروانه کسب و تابلوی مشخص در تولید و کسب و کار هستند مرتب مالیات می‌پردازند قشر کارگر و کارمند مالیات می‌دهد، اما عده‌ای با زیرکی از زیر بار مالیات شانه خالی کرده‌اند و فرار مالیاتی دارند لذا دولت برپایه‌های شناخته شده مالیاتی فشار وارد می‌کند.
عبدالخالقی تصریح کرد: اگر مسئولان سازمان مالیاتی می‌‌گویند به اصناف آموزش داده‌اند، اولا آموزش 6 ساعته در یک روز چقدر می‌تواند موثر باشد، ثانیا از بین حدود 3 میلیون واحد صنفی آموزش دادن حدود 75 هزار نفر قابل اعتنا نیست، همچنین بنده خود به عنوان عضو هیئت اجرایی جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف در چند جلسه حضور داشته‌ام که قانون مالیات بر ارزش افزوده حتی برای کارمندان سازمان مالیاتی و برای مربی آموزشی به صورت شفاف جا نیفتاده و اصنافی که در جلسه حضور داشته‌اند، سوالات بی‌شماری داشته‌اند که بی‌پاسخ مانده است.
عبدالخالقی دبیر کل حزب اسلامی حامیان مردم گفت: وزارت اقتصاد و دارایی باید فاکتور واحدی برای اصناف کشور طراحی کند و اصناف ملزم به ارائه فاکتور به مشتری باشند، این فرهنگ در جامعه جا بیفتد که معاملات و دادوستدها در یک جایی ثبت شود.
عبدالخالقی تاکید کرد: نماینده وزارت دارایی می‌گوید با شورای اصناف توافق کرده است، اگر چند نفر در بدنه اصناف که برای امور جاری اصناف انتخاب شده‌اند با آنها توافق کرده‌اند باید بدانیم این افراد چقدر در میان اصناف نفوذ دارند از طرفی اگر قانون لازم‌الاجرا است، پس توافق با اصناف چه معنا دارد.
وی افزود: اتحادیه‌های تخصصی صنفی بهترین محل برای ارتباط موثر با اصناف است و وزارت دارایی برای اعمال بهتر قانون مالیات بر ارزش افزوده می‌تواند از اتحادیه‌ها کمک بگیرد و قانون را برای افراد صنفی آنها به صورت شفاف تبیین کند.
عضو هیئت اجرایی جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار افزود: متاسفانه بیش از دو سال از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده می‌گذرد اما هنوز یک برنامه فرهنگسازی و فیلم برای آموزش عامه مردم و آشنایی آنها با قانون مالیات بر ارزش افزوده که باید به عنوان مصرف کننده آن را بپردازند ساخته نشده و فقط مسئولان سازمان مالیاتی مباحث کلی و تخصصی در بعضی موارد مطرح کرده‌اند.
عبدالخالقی گفت: اگر مراحل اجرای قانون بدون اطلاع‌رسانی کافی و شفاف‌سازی اجرا شود باعث مقاومت‌هایی از جانب اصناف خرده‌فروش و حتی مردم می‌شود و دولت باید کار فرهنگی و شفاف‌سازی نحوه اجرای قانون انجام دهد.
وی تاکید کرد: بسیاری از اصناف هنوز نمی‌دانند مشمولان بند «الف»، «ب» و «ج» چه کسانی هستند و چگونه باید مالیات بر ارزش افزوده بپردازند و چگونه فاکتورهای شماره یک و دو صادر کنند.
عبدالخالقی افزود: دولت برای اجرای مالیات بر ارزش افزوده باید جامعه 74 میلیون نفری مصرف کنندگان ایران به عنوان پرداخت کننده نهایی مالیات بر ارزش افزوده را توجیه کند.


ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/06/31
بروزرسانی:
1389/07/19
آخرین مشاهده:
1399/09/03

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )