رئیس شورای اصناف کشوردر گفت‌وگو با فارس:زمان اجرای مالیات برارزش افزوده بند ج معلوم نیست

منبع: تاریخ:

1389-06-24

 رئیس شورای اصناف کشور
همه آموزش دیده‌اند؛ زمان اجرای مالیات برارزش افزوده بند ج معلوم نیست
خبرگزاری فارس: رئیس شورای اصناف کشور با اعلام اینکه آموزش های مالیات بر ارزش افزوده ارائه شده است، گفت: زمان دقیقی برای اجرای مالیات بر ارزش افزوده مشمولین بند ج شامل 75 درصد اصناف مشخص نیست.

قاسم نوده فراهانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در واکنش به این سؤال که اتحادیه طلافروشان و آهن فروشان معتقدند که آموزش‌های لازم در این صنف اجرا نشده و از اول مهرماه این قانون اجرا می‌شود اظهار داشت: آموزش‌ها انجام شده همه مشکلات حل شده است و هیچ مشکلی به لحاظ آموزش قانون نداریم. مالیات بر ارزش افزوده یک قانون است و باید اجرا شود.
وی افزود: از مهر ماه سال گذشته این قانون برای بند الف و از مهرماه امسال برای بخشی از بند ب اجرا می‌شود و پس از اتمام آموزش‌ها از اوایل سال آینده برای کلیه مشمولین بند ب اجرا می‌شود.
رئیس شورای اصناف کشور در واکنش به این سؤال که رادمرد رئیس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی روز گذشته اعلام کرده است که اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مشمولین بند ج از ابتدای سال 92 خواهد بود اظهار داشت: وی اشتباه کرده بود.
وی افزود: ما در حال انجام برنامه‌ریزی‌های مناسب برای اجرای قانون برای مشمولین بند ج هستیم و معتقدیم که قانون باید به تدریج و در طول زمان اجرا شود.
نوده فراهانی در پاسخ به این سؤال که آیا زمان دقیقی برای اجرای قانون مشمولین بند ج وجود دارد گفت: زمان دقیقی وجود ندارد.


 
رئیس اتحادیه آهن فروشان تهران در گفت‌وگو با فارس:
آهن فروشان آموزش مالیات بر ارزش افزوده ندیده‌اند؛ جزوه توزیع کرده‌ایم
خبرگزاری فارس: رئیس اتحادیه آهن فروشان تهران با بیان اینکه اعضای این اتحادیه هنوز آموزشهای لازم برای اجرای مالیات بر ارزش افزوده را ندیده‌اند، گفت: برای اطلاع رسانی جزوه‌های آموزشی را به واحدهای صنفی داده‌ایم.

محمد آزاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سؤال که آیا آموزش‌های لازم برای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده از اول مهرماه برای صنف آهن فروشان صورت گرفته است؟ گفت: خود ما آموزش دیده‌ایم اما اعضاء اتحادیه هنوز آموزش ندیده‌اند، لذا با جزوه‌های آموزشی، دستورالعمل‌ها و راه‌کارها‌ را بین اعضای صنف توزیع کرده‌ایم، اگر اعضای صنف ثبت نام کنند برای آنها کلاس برگزار می‌کنیم.
آزاد افزود: در مهلت کمی که داریم نمی‌توانستیم برای 2 هزار نفر کلاس بگذاریم، اما در صورت تمایل آنها می توانیم تا اوایل مهر هم این کار را انجام دهیم.
وی در واکنش به این سؤال که آهن فروشان در خرید و فروش خود از فاکتور استفاده نمی‌کنند، مالیات بر ارزش افزوده را چکونه باید در معاملاتشان ثبت‌کنند؟ گفت: ما باید از کسی که آهن را می‌خریم فاکتور بگیریم، تا بتوانیم فاکتور صادر کنیم اما در حال حاضر مشکل فاکتور نداریم و اتحادیه نمونه فاکتور برای اجرای این قانون را آماده کرده است.
رئیس اتحادیه آهن فروشان در خصوص رکود حاکم بر بازار آهن گفت: هنوز فصل کار تمام نشده و دلیل رکود افزایش غیرمتعارف قیمت‌ها و بالاتر از معدل جهانی بود که این روزها قیمت‌ برگشته و شاهد 10 درصد کاهش قیمت آهن در بازار هستیم.

تأخیر سؤال برانگیز در آموزش اصناف برای اجرای مالیات بر ارزش افزوده
خبرگزاری فارس: امضای تفاهم‌نامه سه جانبه میان وزارت بازرگانی، سازمان امور مالیاتی و شورای اصناف برای آموزش قانون مالیات بر ارزش افزوده به اصناف در حالی که تنها چند روز به اجرای قانون باقی است، بسیار تامل برانگیز است.

مالیات بر ارزش افزوده از سیستم‌های مالیاتی مدرنی است که بعد از جنگ جهانی دوم در کشورهای اروپایی وضع شد و عملا از اواخر دهه 50 میلادی به اجرا درآمد و تا امروز بیش از 120 کشور جهان این نظام مالیاتی را اعمال می‌کنند. در کشورهای اروپایی یک نوع مالیات با عنوان مالیات بر تولید شبیه به آنچه در کشور ما تحت عنوان تجمیع عوارض نامیده می‌شد، وجود داشت. این بدان معنا بود که هر واحد تولیدی در هر مرحله‌ای که کالایی را تولید می‌کرد نسبت به ارزش محصول خود، یک درصد مشخص مالیات پرداخت می‌کرد.
دریافت مالیات به این شکل به دلیل اینکه موجب می‌شد واحدهای تولیدی مالیاتهای مکرر پرداخت کنند، منتج به ادغام عمودی واحدهای تولیدی شد. یعنی از یک کارخانه تولیدکننده مواد اولیه تا تولیدکننده نهایی در قالب یک واحد تولیدی عمل می‌کردند تا در طی مراحل مختلف مالیاتی نپردازند و زمانی که کالای نهایی از کارخانه وارد بازار شد، مالیات به صورت یکجا پرداخت شود که این امر موجب شکل‌گیری انحصار در بازار شد.
پس از مشخص شدن تبعات منفی اخذ مالیات به این روش مسئولان دولتی در اروپا با مشورتهایی که با کارشناسان اقتصادی کردند به این تنیجه رسیدند که امکان ادامه دریافت مالیات به این روش وجود ندارد و سیستم جدیدی تدوین کردند که به مالیات بر ارزش افزوده معروف شد.
از ویژگی‌های این قانون پرداخت مالیات توسط مشتری براساس روش فاکتورنویسی است. به این معنی که فروشنده هنگام فروش محصول خود به مشتری باید اطلاعاتی را در فاکتور ثبت کند که شامل مقدار محصول، ارزش واحد محصول، زمان مبادله، واحد فروشنده کالا و نیز رقم مالیات بر ارزش افزوده باشد.
ویژگی دیگر این نوع مالیات نقش فروشنده‌کالا و خدمات به عنوان ممیز مالیاتی است به شکلی که فروشنده مالیات را از خریدار می‌گیرد و در پایان دوره‌ای که بر اساس قانون دو ماهه تعیین شده است، کل مالیات دریافتی را به حساب اداره مالیاتی واریز می‌کند.
طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده تمام افرادی که در چرخه تولید و توزیع نقش داشته‌اند، مالیاتهای پرداختی را پس می‌گیرند. بنابراین در چرخه تولید و توزیع مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نمی‌شود و مصرف کننده نهایی باید این پرداخت را انجام دهد.
با این روش از تکرار اخذ مالیات در مراحل مختلف جلوگیری می‌شود و در هر مرحله به ازای کل ارزش تولیدی مالیات گرفته نمی‌شود و تنها ارزشی که به آن اضافه شده ملاک عمل قرار می‌گیرد.
با تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال 87 توسط مجلس شورای اسلامی بسیاری از کارشناسان و مسئولان با ابراز خرسندی از تصویب قانون مذکور اجرای آن را موجب حذف اقتصاد زیرزمینی، شفاف‌شدن فعالیت‌های اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار عنوان می‌کردند. اما اجرای قانون با مشکلاتی روبرو شد که به همین دلیل پس از مدتی اجرای قانون برای اصناف با هدف آموزش نحوه دریافت مالیات از مصرف‌کننده و ایجاد زیر ساخت‌های لازم متوقف شد.
از زمان توقف قانون مالیات بر ارزش افزوده تاکنون دو سال می‌گذرد و در تمام این مدت رئیس شورای اصناف در مواجهه با سوالات خبرنگاران درخصوص فراهم کردن مقدمات اجرای قانون مذکور با بیان اظهارات تکراری از ضرورت آموزش اصناف و استفاده از تجهیزات الکترونیکی برای پیاده کردن این قانون پرداخته است.
اما به نظر می‌رسد در شرایطی که اصناف و سازمان امور مالیاتی دو سال برای آموزش اصناف و ایجاد زیرساخت‌ها در جهت اجرایی کردن قانون مالیات بر ارزش افزوده فرصت داشتند، تا کنون اقدامات خاصی برای پیشبرد اجرای این قانون انجام نداده‌اند.
مصداق این گفته از همین نکته برمی‌آید که در حالی که تنها چند روز به آغاز اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده باقی نمانده، دوره‌های آموزشی برای اصناف از چند روز آینده آغاز خواهد شد.
رئیس هیت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران امروز با اشاره به نزدیک شدن به زمان اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده از آمادگی این صنف برای اجرای قانون مذکر خبر داده و گفته است که برگزاری کلاس‌های توجیی برای صنف طلا و جواهر از چند روز آینده آغاز می‌شود.
گذشته از این سؤال که آیا دو سال زمان کمی بوده که هم‌اکنون مسئولان به فکر برگزاری چنین کلاس‌هایی افتاده‌اند، این نگرانی وجود دارد که با فرارسیدن موعد اجرای مجدد قانون مالیات بر ارزش افزوده برای اصناف، مجددا به واسطه نبود آمادگی کامل در اصناف و مصرف‌کنندگان اختلالاتی در بازار بوجود بیاید که دوباره زمینه‌ساز تکرار تجربه تلخ گذشته باشد.
به قول شاعر، ای که پنجاه برفت و در خوابی، مگر این پنج روزه دریابی.ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/06/25
بروزرسانی:
1389/06/25
آخرین مشاهده:
1399/09/05

نظرات و پیشنهادات

خوشم مآد از این رئیس اصناف که مثل شیر جلوی دولت وایستاده وککش هم نمی گزه

ثبت کننده:   raznameh        تاریخ ثبت:   1389/06/27
خوشم مآد این اصناف اینقدر قدرت دارند که می تونند زمان اجراشو تا پایان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد هم به تعویق بندازند.ببینید کی گفتم

ثبت کننده:   کاربر ناشناس        تاریخ ثبت:   1389/06/26

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )