دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

نظر شما چیست
سیستم های یکپارچه مالی کدام شرکت را می پسندید.[ مشاهده نتایج | نظرسنجی ها ]

آراء: 1416 | نظرات: 0

پرسش ها و پاسخ ها
  سلام
  ۱۳۵ میلیون تومان نقد دارم در بخش مسکن سرمایه گذاری کنم بنظر شما یکساله چقدر بازدهی داره ؟؟
  دلار بخرم چی ؟؟
  سید مهدی منبتی
  سید مهدی منبتی
  با سلام
  جناب تاج نسائی ضمن تشکر از وقتی که میگذارید،
  1- بنده تولید کننده یک ماده شیمیایی باارزش هستم و مشتری های زیادی هم دارم. با اینحال میخواهم یک سایت خوبی داشته باشم که بخش های مخت
  حمید رضا تاج نسائی
  حمید رضا تاج نسائی
  با سلام من در یک شرکت ابمیوه(رانی) به عنوان ویزیتور میخوام مشغول به کار بشم وهیچ مهارتی ندارم یعنی تا حالا کار ویزیتوری نکردم ممنون میشم راهنمایی کنید تا کارمو بخوبی انجام دهم با تشکر
  پویا محمودی
  پویا محمودی
  باسلام من قصد داشتم مرغ بومی پرورش بدهم میخواستم ببینم از نظر بازار به نظر شما سود ده هست یا خیر و در شرو ع واسه موفقیت بیشتر چگونه باید شروع کرد وخلاصه هرجور میدونید من از راهنماییتون استفاده میکنم.
  پویا محمودی
  پویا محمودی
  سلام وقتتون بخیر همسر من کارمند رسمیه .۸ سال سابقه کار داره.امسال به دلیل ادامه تحصیل مجبور به گرفتن مرخصی بدون حقوق شد.از آبان ماه مرخصی بد ن حقوقش شروع شد.دفترچه های بیمه تامین اجتماعی ما تموم شده.
  علیرضا سربی
  علیرضا سربی
  با سلام و خسته نباشید . ببخسید فرم فهرست خرید و فروش کالا و خدمات را چگونه پر کنیم. ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید
  علیرضا سربی
  علیرضا سربی
  من به تازگی در یکی از ارگان های دولتی مشغول به حسابرسی شدم. منتهی چون سابقه کاری در این زمینه ندارم میخواستم چند تا منبع در مورد حسابرسی مالی، اینکه از کجا شروع میشهف روند کار چطوره، و به کجا ختم میشه
  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی
  سلام من حسابدار مجتمع فنی اتومبیل هستم (صافکاری ونقاشی و میکانیکی وباطری سازی وغیره)
  جهت افزایش جذب مشتری چه پیشنهادی میدین فعلا با هزینه کم باشه
  ممنون از راهنمایی شما
  حمید رضا تاج نسائی
  حمید رضا تاج نسائی
  سلام استاد عزیز
  من الان میخوام برای کارشناسی ارشد حسابداری شروع به خوندن کنم به نظر شما از کدوم کتاب شروع کنم بهتره
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  علیرضا سربی
  علیرضا سربی
  با سلام و خسته نباشید اگر شخص حقیقی که جزء گروه سوم مشاغل می باشد نامه عدم فعالیت خود را که از تاریخ 95/3/31 به اداره امور مالیاتی ارائه کرده و اظهارنامه عملکرد 95 را هم تا تاریخ 95/3/31 ارسال کرده
  علیرضا سربی
  علیرضا سربی

قبض‌های مالیاتی سرگردان «مالیات‌های پرداخت شده بدون صاحب

منبع: دنیای اقتصاد تاریخ انتشار: 1389-06-21
نویسنده: مترجم:
چکیده:

یکی از ویژگی‌های اساسی مالیات، این است که سهل‌الوصول باشد و با کمترین هزینه وصول به خزانه مملکتی واریز شود.


قبض‌های مالیاتی سرگردان «مالیات‌های پرداخت شده بدون صاحب»

 یکی از ویژگی‌های اساسی مالیات، این است که سهل‌الوصول باشد و با کمترین هزینه وصول به خزانه مملکتی واریز شود.

 این مورد در کشورهای پیشرفته بسیار صادق است. یکی از مواد قانون مالیات‌های مستقیم ایران که این ویژگی را دارد ماده 104 ق. م. م (مالیات‌های تکلیفی مکسوره توسط کارفرمایان از مودیان مشمول مالیات) است.

اینجانب به دلیل ویژگی یاد شده، ماده 104 ق. م. م را یکی از بهترین مواد ق. م. م ایران می‌دانم. اما در عین حال این ماده دارای اشکالاتی به شرح زیر نیز هست:

الف) بر اساس نص صریح ماده 104 ق. م. م کارفرمایان باید از مودیان (مشمول مالیات عملکرد طبق نص صریح تبصره 2 همین ماده) 5‌درصد مالیات به عنوان «علی‌الحساب مالیات عملکرد مودی» کسر و فیش مربوطه را به مودی تحویل‌ دهند تا مودی هنگام تسویه حساب مالیات عملکرد با اداره امور مالیاتی، آن را به عنوان قسمتی از پرداختی مالیات خود قبل از سررسید تلقی کند (و حتی مشمول جایزه ماده 190 نیز قرار‌گیرد)

1 - الف) در موارد عمده ای، مالیات مربوطه از مودیان کسر می‌شود (مانند رانندگان، مشاوران، خدماتی‌ها، تاسیس‌ها و.....) پرداخت می‌شود ولی نامبردگان هرگز (به دلایل متعددی از جمله نبود پرونده در اداره امور مالیاتی، گرفتن حق‌الزحمه به صورت خالص، معافیت‌ها و........) دنبال فیش یاد شده نمی‌روند و آن را از کارفرما تحویل نمی‌گیرند، چرا که نیازی به آن ندارند.!

2 - الف) در مواردی که مالیات تکلیفی یاد شده از سوی کارفرما کسر نشود، پس از بررسی‌های ممیزان مالیاتی یا حسابداران رسمی، این مالیات به همراه جرائم، مطالبه و کارفرما پس از پرداخت معمولا آن را در حساب تعدیلات سنواتی یا هزینه‌های شرکت منعکس می‌کند. (که هزینه قابل قبول نیز شناخته نمی‌شود)

بر اساس سوابق موجود، مالیات‌های پرداختی بند ا- الف و 2- الف قابل‌توجه است.

سوال 1) با عنایت به نص صریح قانون که در بند الف به تفصیل آمده است، تکلیف قبض‌های پرداخت شده سرگردان چه خواهد شد؟ (اگر مودی مالیاتی بنا به تجارب، به تکلیف خود عمل نکند، از سال بعد از سوی ممیزان مالیاتی یا حسابداران رسمی، مطالبه مالیات به همراه جرائم انجام می‌شود)

سوال 2) با عنایت به توضیحات بالا، هر ساله ارقام با اهمیت به شرح بند 2 – الف، از سوی کارفرمایان به خزانه پرداخت می‌شود. با عنایت به توضیحات قسمت الف که مقرر کرده حتما و باید مالیات‌های تکلیفی فوق به عنوان علی‌الحساب مالیات عملکرد مودیان لحاظ شود، ولی در عمل چنین نمی‌شود. به راستی پرداختی‌های یاد شده، علی‌الحساب مالیات عملکرد کدام مودی مالیاتی است؟

جواب سوال 1) عمده اشخاصی که دنبال فیش‌های خود نمی‌آیند اشخاص حقیقی هستند که دارای پرونده در اداره امور مالیاتی نیستند. بنابراین با توجه به حذف ماده

129 ق. م. م و عدم اجرای ماده 93 ق.م.م تا زمانی که بحث ارائه اظهارنامه توسط اشخاص حقیقی دوباره احیا نشود کسر مالیات از اشخاص یاد شده، غیرقانونی است و در صورت کسر نشدن، مطالبه از سوی سازمان امور مالیاتی، تحمیل هزینه غیرقانونی به شرکت است.

جواب سوال 2) با توجه به اینکه مالیات‌های پرداخت شده فوق وارد خزانه شده‌اند و صاحب ندارند، به طور قطع وصول اجباری آنها از سوی سازمان امور مالیاتی به شکل فوق غیرقانونی است.

 

پیشنهاد و نتیجه

1) با احیای مجدد ماده 129 ق. م. م ضمن اینکه اشخاص حقیقی طبق مبانی قانونی ملزم به تسلیم اظهار‌نامه هستند، از قبض‌های فوق نیز استفاده و عدالت مالیاتی بین اشخاص حقیقی برقرار می‌شود. به عنوان مثال در حال حاضر مشاوران با درآمدهای بسیار بالا که باید با نرخ 35درصد مالیات بدهند یا 5درصد مالیات می‌دهند یا هرگز مالیات نمی‌دهند

2) با توجه به جمیع جهات، می‌توان پیشنهاد داد که مالیات‌های پرداخت شده فوق به عنوان پیش پرداخت مالیات کارفرمایان تلقی شود زیرا در بیشتر موارد 5درصد مالیات تکلیفی فوق، به علت انعقاد قرارداد خالص، به هزینه کارفرما بوده یا به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی شود.

3) لزوم ابطال رای شورای عالی مالیاتی و تعلق جایزه به مالیات‌های پرداختی قبل از سررسید مقرر طبق نص صریح ماده 190 ضروری است

mbataghvaiacpa@yahoo.com

 ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/06/22
بروزرسانی:
1389/06/22
آخرین مشاهده:
1397/03/02

نظرات و پیشنهاداترازنامه در شبکه های اجتماعی
دریافت نسخه اندروید از رازنامه دریافت نسخه اندروید از گوگل دریافت نسخه اندروید از بازار
تمامی حقوق طراحی ,ساخت وعرضه متعلق به مشاوره رازنامه می باشد.
شرایط و مقررات استفاده از رازنامه . .