وزارت بازرگانی اعلام کرد:نخستین فهرست «کالاهای وارداتی ممنوعه» اعلام شد

منبع: تاریخ:

1389-06-03

نخستین فهرست «کالاهای وارداتی ممنوعه» اعلام شد


دنیای اقتصاد – به دنبال جدی شدن بحث جلوگیری از واردات برخی از کالاها تحت‌عناوین غیرضروری و بی‌کیفیت، نخستین فهرست از کالاهای ممنوعه وارداتی منتشر شد؛ ممنوع‌سازی غیرتعرفه‌ای کالاهای وارداتی که طبق برنامه چهارم توسعه غیرممکن است، ظاهرا براساس مقررات جدیدی ممکن شده است که به وزارت صنایع و جهاد کشاورزی امکان می‌دهد طبق ضوابطی مانع از واردات برخی کالاها شوند. همزمان، شمس‌الدین حسینی، سخنگوی اقتصادی دولت اعلام کرد که نباید منابع ارزی کشور را صرف اقلامی کرد که ضرورتی برای کشور ندارند.وی ضمن تایید محدودسازی بخشی از کالاهای وارداتی و نیز ممنوع‌سازی بخشی دیگر از این کالاها اعلام کرد که این طرح، مدیریت واردات نام گرفته است؛ به این دلیل که بازار دچار التهاب نشود.
 

فهرست 170 کالای وارداتی ممنوعه
گروه بازرگانی- سازمان توسعه تجارت با هماهنگی موسسه استاندارد فهرست 170 کالای وارداتی غیرکیفی را اعلام کرد. اگرچه بر اساس بند ز ماده 33 قانون برنامه چهارم توسعه، ایجاد هر گونه موانع غیرتعرفه‌ای برای واردات کالا به کشور ممنوع بود، اما در روزهای اخیر دولت قوانینی را ابلاغ کرده است که براساس آن، وزارتخانه‌های صنایع و جهاد کشاورزی می‌توانند با رعایت ضوابطی، از واردات برخی کالاها جلوگیری کنند.
حمید صافدل، معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران در این باره به «مهر» گفت: فهرست‌هایی که وزارت بازرگانی از موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران درخواست کرده، مربوط به کالاهایی است که در اثر آزمایش یا اظهارنظر تطبیق نمونه با واردات، فاقد کیفیت شناخته شده‌اند.
وی افزود: وزارت بازرگانی که مسوولیت ثبت دبیرخانه‌ای واردات را با نام ثبت سفارش به عهده دارد، ضمن اینکه از ورود این کالاها به کشور جلوگیری کرده از ادامه ثبت سفارش برای موارد بعد هم خودداری می‌کند.
صافدل تصریح کرد: در این راستا وزارت بازرگانی منطبق بر این ایده و اجرای ماده 5 قانون مقررات واردات و صادرات از دستگاه‌ها خواسته است تا شرایط فنی را طوری تعریف کنند که اجازه ورود به کالاهای فاقد کیفیت یا کم کیفیت داده نشود.
صافدل با بیان اینکه وزارت بازرگانی هیچ مجوزی را برای واردات صادر نمی‌کند و هر آنچه که وارد کشور می‌شود با مجوز دستگاه‌های مشخص شده در قانون، اجازه ورود به کشور می‌یابد، گفت: مجموعه واردات کشور از طریق دو سیاست کلی در سیاست‌های اجرایی و احکام برنامه چهارم مدیریت می‌شد که یکی از آنها موضوع تعرفه‌ها و دیگری اعلام ضوابط فنی واردات کالا است. در خصوص تعرفه، پیشنهاد تغییرات تعرفه‌ای با نگاه حمایت از تولید داخل و در مواقعی با نگاه حمایت از حقوق مصرف‌کننده، در اجرای ماده 5 قانون مقررات واردات و صادرات صورت می‌گیرد.
وی اظهار کرد: این ماده قانونی به دستگاه‌های دولتی تکلیف کرده است تا شرایط خود را برای واردات سال‌های آتی یا صادرات اعلام کنند، ضمن اینکه دستگاه‌های فنی نیز هم در مورد تعرفه و هم در مورد ضوابط فنی، اعلام نظر می‌کنند.
این مقام مسوول در وزارت بازرگانی گفت: تغییرات تعرفه‌ای نیاز به اجماع جمعی دارد؛ به این معنا که ابتدا تقاضا برای تغییرات به کمیسیون ماده یک ارجاع داده می‌شود و پس از انجام کار کارشناسی روی آن، مجموعه 9 دستگاه که عضو این کمیسیون هستند نسبت به تغییرات افزایش یا کاهش تعرفه نظر می‌دهند. در آن بخش، وزارت بازرگانی یکی از 9 دستگاه محسوب می‌شود و تنها یک رای دارد.
صافدل ادامه داد: تصمیم یا پیشنهاد افزایش یا کاهش تایید شده در کمیسیون ماده یک، باید به تایید 4 وزیر اقتصادی دولت یعنی وزرای بازرگانی، صنایع و معادن، جهاد کشاورزی و امور اقتصادی و دارایی برسد. بعد از این مرحله، هرگونه تغییر تعرفه‌ای با تایید رییس‌جمهور اجرایی خواهد شد.
معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در گروه دوم، سیاست‌های تجاری به اعلام ضوابط فنی برمی‌گردد. در اعلام ضوابط فنی، نظر سایر دستگاه‌ها شرط نیست و تنها دستگاه‌هایی که صاحبنظر هستند و قانونگذار تشخیص داده است در مورد ضوابط فنی نظر بدهند، دخیل هستند. در این راستا، 30 دستگاه از وزارتخانه‌های صنایع، جهاد و بهداشت، بانک‌ها و سایر دستگاه‌ها از جمله کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان حضور دارند.
وی اظهار کرد: در اجرای ماده 4 قانون مقررات صادرات و واردات، وزارت بازرگانی ملزم به ابلاغ نظریه کارشناسی این دستگاه‌ها به گمرک برای رعایت ضوابط ورود و خروج کالا است. در این بخش، این وزارتخانه صرفا در مرحله ثبت بخش اداری واردات که ثبت سفارش است، شرایط اعلام شده را ثبت می‌کند و دقت در رعایت آن را مورد تاکید قرار می‌دهد، ولی در هنگام ترخیص قطعی اگر دستگاهی گفته باشد که ترخیص فقط منوط به اعلام نظر وی است، گمرک باید در گروه این کالا یا ترخیص قطعی برای واردات به کشور، از دستگاه‌های ذی‌ربط استعلام کند.
صافدل گفت: در بسیاری از موارد، این دستگاه پس از ارجاع نمونه به آزمایشگاه‌ها و تایید آن، اجازه ترخیص می‌دهد. این سابقه‌ای است که تاکنون وجود داشته است. وی اظهار کرد: اخیرا در قانون بهره‌وری محصولات کشاورزی و نیز قانون نظارت بر کیفیت واردات خودرو، به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنایع و معادن اجازه داده شده است که نظر خود را نسبت به کالاهای زاید یا کالاهای غیرضروری اعلام کنند؛ ضمن اینکه اگر شرایط خاصی برای این گروه از کالاها مدنظر دو وزارتخانه مذکور باشد، به عنوان شرایط جدیدی که قانون اجازه تعریفش را داده است، لحاظ می‌شود.
صافدل در مورد واردات کالاهای لوکس به کشور نیز گفت: در مورد بحث کالاهای لوکس به کالاهای غیرضروری برمی‌گردد، وزارتخانه‌های جهاد و صنایع مکلف به ورود به این موضوع هستند، همچنین در ماده 4 قانون نظارت بر کیفیت واردات خودرو نیز مواردی در این زمینه لحاظ شده است.
از سوی دیگر رییس سازمان توسعه تجارت ایران، تاکید کرد: تمامی کالاهای وارداتی باید گواهی استاندارد داشته باشد.
افقهی با اشاره به اینکه «گواهی استاندارد» موجبات ارتقای کیفیت کالاهای وارداتی را فراهم خواهد کرد، تصریح کرد: وجود برخی کالاهای بی‌کیفیت در شان بازار داخلی کشورمان نیست و به‌زودی این بساط برچیده خواهد شد.
قیمت ارز، اهرم تسهیل واردات
و اما نظر فعالان بخش خصوصی درباره محدودسازی واردات چیست؟ محسن بهرامی ارض اقدس، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به خبرنگار «دنیای اقتصاد» می‌گوید: ایران در آستانه پیوستن به WTO قرار دارد و نباید با این گونه موانع با تجارت مقابله کنیم؛ بنابراین بهتر است به جای موانع غیر‌تعرفه‌ای از جنبه‌های ایمنی، ضوابط بهداشتی، قرنطینه‌ای و... جلوی ورود کالاهای بی‌کیفیت را بگیریم.
وی بر اطلاع‌رسانی به مردم برای نخریدن کالا به جای ممانعت از ورود کالا به کشور تاکید کرد و گفت: باید با برخی سیاست‌ها از دامپینگ جلوگیری کرد و علاوه بر آن به نظر می‌رسد قیمت کالاهای وارداتی متناسب با کیفیتشان است و همین کالاها به دلیل قیمت پایین طرفداران خود را در بازار دارد و تا تقاضا نباشد عرضه‌ای به وجود نمی‌آید؛ بنابراین دولت باید برای این مشکل نیز راه‌حلی پیدا کند.
بهرامی به پایین نگه داشتن نرخ ارز به عنوان عاملی برای ورود کالاهای بی‌کیفیت به کشور اشاره کرد و اظهار کرد: وقتی قیمت ارز به شکل مصنوعی پایین نگه داشته می‌شود، کالاها با نرخ پایین‌تری وارد کشور می‌شود در نتیجه واردات کالاهای بی‌کیفیت نیز تشدید می‌شود.
به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران هدف مدیریت واردات، ساماندهی واردات از مبادی رسمی است، اما اگر ورود کالا از مبادی رسمی با قوانین سختگیرانه کنترل شود چه تضمینی وجود دارد که همان کالا از مبادی غیر‌رسمی وارد کشور نشود؟ بهرامی در پایان خاطرنشان کرد: ابتدا باید تعریف درستی از کالاهای کیفی و غیر‌کیفی صورت گیرد تا این تعریف مشخص ملاکی برای کالای غیر‌کیفی باشد.
یک روش خوب
اما فاروق کیخسروی، رییس کمیسیون تجارت اتاق ایران در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» ضمن مثبت خواندن اقدام دولت برای اعلام اسامی کالاهای بی‌کیفیت اظهار کرد: تنها با موانع تعرفه‌ای نمی‌شود جلوی واردات بی‌کیفیت را گرفت و یکی از روش‌های خوب همین اعلام کالاهای بی‌کیفیت است.نایب رییس اتاق سنندج با تاکید بر حق دولت برای ممانعت از ورود کالاهای بی‌کیفیت، این اقدام را حرکتی حمایتی از تولید داخلی عنوان کرد و گفت: ممانعت از ورود کالاهای بی‌کیفیت نمی‌تواند مانعی برای پیوستن ایران به WTO باشد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا عملیات سختگیرانه در مسیر واردات رسمی منجر به افزایش قاچاق نمی‌شود، اظهار کرد: جلوی قاچاق تنها با ابزارهایی نظیر همسان‌سازی تعرفه‌ها، سیاست‌های تشویقی، پیوستن به WTO و رونق بازرگانی گرفته می‌شود. به اعتقاد کیخسروی با نیروی قهریه نمی‌توان از ورود کالای قاچاق جلوگیری کرد و تنها راه مقابله با قاچاق نیروی اقتصادی است.
بر اساس اعلام معاون کل سازمان توسعه تجارت، فهرست کالاهای وارداتی بی‌کیفیت و مغایر با استانداردهای مورد قبول موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران که ورود آنها به کشور غیرمجاز شناخته شده است به شرح زیر است. در این فهرست برنج با نام تجاری محسن از مبدا تولید پاکستان نیز به چشم می‌خورد. این فهرست همچنین نشان می‌دهد که چین، مبدا تولید و تجارت اغلب کالاهای فاقد کیفیت است:
1 - اسباب‌بازی با نام تجاری ANIMALWORLD از مبدا تولید چین
2 - اسباب بازی عروسک با نام تجاری PRETYDOLL از مبدا تولید چین
3 - سرپیچ لامپ با نام تجاری VEM از مبدا تولید چین
4 - لامپ خودرو با نام تجاری MPSPORT از مبدا تولید چین
5 - نوت‌بوک مدل CS118 با نام تجاری SONY از مبدا تولید چین
6 - هویه برقی با نام تجاری PROSKIT از مبدا تولید چین
7 - پنکه سقفی با نام تجاری MAHPOOYA از مبدا تولید چین
8 - باتری با نام تجاری TIANQIU از مبدا تولید چین
9 - نوت‌بوک مدلPCG- 3E2L(VGN- CS220J/W)W) از مبدا تولید چین
10 - شمع خودرو با نام تجاری NGK از مبدا تولید چین
11 - اسباب بازی ست پارکینگ با نام تجاری 2228 از مبدا تولید چین
12 - جاروبرقی با نام تجاری HUGEL از مبدا تولید چین
13 - دیگ زودپز با نام تجاری TUNA از مبدا تولید چین
14 - تیوپ با نام تجاری BALANCE از مبدا تولید هند
15 - عینک شنا با نام تجاری JIELAI از مبدا تولید چین
16 - کولرگازی مدل ESA12PS5MB با نام تجاری ELECTROLUX از مبدا تولید چین
17 - ورق فولادی سردنوردیده با نام تجاری FERCOMETEL از مبدا تولید قزاقستان
18 - نوت‌بوک مدل PCG- 3E2L(VGN- CS230J/Q از مبدا تولید چین
19 - مایکروفر با نام تجاری ELECTROLUX از مبدا تولید چین
20 - چندکاره برقی با نام تجاری MICROMAX از مبدا تولید چین
21 - آبمیوه گازدار با طعم توت فرنگی با نام تجاری ROBBY BUBBLE از مبدا تولید آلمان
22 - نوت‌بوک‌های مدل PCG- 3E2L(VGN- CS215J/R و PCG- 3E2L(VGN- CS215J/Q با نام تجاری SONY از مبدا تولید چین
23 - نوت‌بوک مدل PCG- 3C2L(VGN- CS230J/Q با نام تجاری SONY از کشور مبدا تولید چین
24 - شیردوش با نام تجاری KURTSUD از کشور مبدا تولید ترکیه
25 - پشه کش با نام تجاری HONGJIAN از کشور مبدا تولید چین
26 - کیس کامپیوتر با نام تجاری SPEED از کشور مبدا تولید چین
27 - چرخ خیاطی با نام تجاری JANOMEH از کشور مبدا تولید چین
28 - شمع خودرو با نام تجاری NGK از کشور مبدا تولید چین
29 - اسباب بازی جغجغه با نام تجاری 11144, 2828A از کشور مبدا تولید چین
30 - کتری برقی با نام تجاری MINGYE از کشور مبدا تولید چین
31 - اسباب بازی ماشین و طلک و ماررنگی و آدمک زرد و نمونه ماسک با نام تجاری CHILDREN.TOYCAR, 553, 729 از کشور مبدا تولید چین
32 - اسباب بازی تفنگ با نام تجاری 9833 از کشور مبدا تولید چین
33 - اسباب بازی ست حیوانات با نام تجاری ANIMAL از کشور مبدا تولید چین
34 - اسباب بازی جغجغه و بشقاب پرنده با نام تجاری 2008, 066 از کشور مبدا تولید چین
35 - کیس کامپیوتـــر با نام تجاری POWER ZENITH از کشور مبدا تولید چین
36 - عینک صنعتی با نام تجاری ESAB از کشور مبدا تولید تایوان
37 - دوچرخه با نام تجاری AOMEISI از کشور مبدا تولید چین
38 - تلویزیون مدل KLV- 37S400A از کشور مبدا تولید مالزی
39 - کاغذ چاپ و تحریر با نام تجاری UNVOATED از کشور مبدا تولید کره
40 - هویه برقی با نام تجاری DIESEL از کشور مبدا تولید چین
41 - دستکش لاستیکی با نام تجاری HB از کشور مبدا تولید چین
42 - توپ فوتبال با نام تجاری BORAXIN از کشور مبدا تولید چین
43 - ظروف ملامین با نام تجاری DINING SET از کشور مبدا تولید چین
44 - جاروشارژی با نام تجاری ELEGANTE از کشور مبدا تولید چین
45 - رادیو با نام تجاری KERIBO از کشور مبدا تولید چین
46 - نوت‌بوک مدل (PCG- 3E2L (VGN- CS290NAB با نام تجاری SONY از کشور مبدا تولید چین
47 - نوت‌بوک مدل (PCG- 3E2L(VGN- CS230J/W با نام تجاری SONY از کشور مبدا تولید چین
48 - نوت‌بوک مدل( PCG- 3E2L(VGN- CS220J/W با نام تجاریSONY از کشور مبدا تولید چین
49 - ویدئو پروژکتور مدل SXT- OL با نام تجاری EYEVIS از کشور مبدا تولید آلمان
50 - پرینتر مدل NX400 با نام تجاری EPSON از کشور مبدا تولید چین
51 - عینک آفتابی با نام تجاری POLAR EAGLE از کشور مبدا تولید چین
52 - کمک فنر با نام تجاری FM از کشور مبدا تولید انگلستان
53 - سرنگ انسولین LML با نام تجاری PIC از کشور مبدا تولید ایتالیا
54 - اسباب بازی عروسک 2- 60018 از کشور مبدا تولید کشور چین
55 - اسباب بازی ست توپ SPORT SERIES از کشور مبدا تولید چین
56 - ظروف ملامین با نام تجاری MO از کشور مبدا تولید چین
57 - اسباب بازی ست توپ با نام تجاری SPORT SERIES از کشور مبدا تولید چین
58 - ماشین اسباب بازی با نام تجاری FIPST SPEED از کشور مبدا تولید چین
59 - سرپیچ لامپ با نام تجاری CIE از کشور مبدا تولید چین
60 - لامپ خودرو با نام تجاری OSRAM از کشور مبدا تولید آلمان
61 - تایر با نام تجاری STALION از کشور مبدا تولید اندونزی
62 - لوازم برقی خانگی، اتو مو با نام تجاری GEMEL از کشور مبدا تولید چین
63 - مدادرنگی با نام تجاری FRATERNITY از کشور مبدا تولید چین
64 - کنتاکتور با نام تجاری TELEMECANIQUE از کشور مبدا تولید چین
65 - اتوکلاو مدل AD7- 1- 3A با نام تجاری NEWCLAVE AUTO HOUSE AD7 از کشور مبدا تولید تایوان
66 - نوت‌بوک مدل PCG- 3E2L(VGN- CS290NFB با نام تجاری SONY از کشور مبدا تولید چین
67 - نوت‌بوک مدل PCG- 3E2L(VGN- CS220J/W با نام تجاری SONY از کشور مبدا تولید چین
68 - مانیتور LCD مدل MT5XXX با نام تجاری SONY از کشور مبدا تایوان
69 - دستگاه جوش پلاستیک با نام تجاری ELALLAR از کشور مبدا ترکیه
70 - میلگرد آجدار MM32 با نام تجاری FISICO از کشور مبدا امارات
71 - نوت‌بوک مدل PCG- 3G4L(VGN- CS325J/W با نام تجاری SONY از کشور مبدا چین
72 - تبدیل‌کننده وضعیت یک راهه برق مدل WA با نام تجاری WONPRO از کشور مبدا تولید تایوان
73 - ویدیو DVR با نام تجاری KPRO از کشور مبدا تولید کره جنوبی
74 - نوت‌بوک مدل PCG- 3G4L(VGN- CS325J/Q با نام تجاری SONY از کشور مبدا چین
75 - نوت‌بوک NW120 با نام تجاری SONY از کشور مبدا تولید چین
76 - نوت‌بوک مدل PCG- 3GH4L(VGN- CS325J/W با نام تجاری SONY از کشور مبدا تولید چین
77 - نوت‌بوک مدل PCG- 35IC(PAVILION DV4- 1430US با نام تجاری HP از کشور مبدا تولید چین
78 - ترازوی مکانیکی با نام تجاری S.K از کشور مبدا تولید هندوستان
79 - ترازوی آزمایشگاهی با نام تجاری KERN از کشور مبدا تولید آلمان
80 - ترازوی جیبی با نام تجاری LT SERIES از کشور مبدا تولید چین
81 - رنگ نساجی با نام تجاری SOLARUS از کشور مبدا تولید تایوان
82 - اتوکلاو با نام تجاری RUNYES از کشور مبدا تولید چین
83 - ترازوی جیبی با نام تجاری LTSERIES از کشور مبدا تولید چین
84 - نوت‌بوک DV4- 1272 با نام تجاری STRONG GT SUPER POLICE از کشور مبدا تولید چین
85 - نوت‌بوک با نام تجاری sony از مبدا تولید چین
86 - نوت‌بوک مدل dv4- 1430vs با نام تجاری hp از مبدا تولید چین
87 - لامپ کم مصرف با نام تجاری OSRAM از مبدا تولید چین
88 - منبع تغذیه کامپیوتر با نام تجاری T.C.M از مبدا تولید چین
89 - لوازم برقی خانگی- کهنه شور با نام تجاری G.T از مبدا تولید چین
90 - لامپ کم مصرف با نام تجاری STAR LIGHT از مبدا تولید چین
91 - اسباب بازی ست ابزار با نام تجاری 262 از مبدا تولید چین
92 - لامپ خودرو با نام تجاری HELLA.HID از مبدا تولید چین
93 - لوازم برقی خانگی- آسیاب و خردکن با نام تجاری BLACH&DECKER از مبدا تولید چین
94 - اسباب بازی کامیون با نام تجاری 6308 از مبدا تولید چین
95 - اسباب بازی با نام تجاری
77 326- از مبدا تولید چین
96 - اسباب بازی تفنگ با نام تجاری 2015 از مبدا تولید چین
97 - لوازم برقی خانگی- فر برقی با نام تجاری JOHNSON از مبدا تولید چین
98 - پیگمنت نساجی با نام تجاری SCARLET FFG از مبدا تولید چین
99 - کفش ایمنی با نام تجاری PANOPLY از مبدا تولید چین
100 - گرمکن برقی با نام تجاری LIMRA از مبدا تولید چین
101 - منبع تغذیه با نام تجاری WEST از مبدا تولید چین
102 - نوت‌بوک مدل NW120با نام تجاری SONY از مبدا تولید چین
103 - ویدئو DVRمدل 916TPBبا نام تجاری HIVISION از مبدا تولید تایوان
104 - ویدئو DVRمدل 400 با نام تجاری DIGI CAP از مبدا تولید چین
105 - کفش ایمنی با نام تجاری BEST STEP از مبدا تجاری چین
106 - بوق موتور سیکلت با نام تجاری TEKNO از مبدا تجاری چین
107 - لاستیک با نام تجاری STALION از مبدا تجاری اندونزی
108 - اسباب بازی تانک و تفنگ و سوت قرقره دار با نام تجاری 3- 775 از مبدا تجاری چین
109 - اسباب بازی ست توپ با نام تجاری STUFFED BALL از مبدا تجاری چین
110 - لوازم برقی خانگی- حالت دهنده مو و سشوار با نام تجاری SH- ROSE از مبدا تجاری چین
111 - اسباب بازی آدم آهنی با نام تجاری 599A از مبدا تجاری چین
112 - لوازم برقی خانگی- چرخ گوشت با نام تجاری NEW LIFE از مبدا تولید چین
113 - لوازم برقی خانگی- هویه با نام تجاری PROSKIT از مبدا تولید چین
114 - شیر آلات مخلوط اهرمی با نام تجاری BENITO از مبدا تجاری چین
115 - لامپ خودرو با نام تجاری KINGTOOLS از مبدا تجاری چین
116 - لوازم برقی خانگی- آرام پز با نام تجاری DUNKEN از مبدا تجاری چین
117 - لوازم برقی خانگی- سشوار با نام تجاری CLATRONIC از مبدا تجاری چین
118 - باتری موبایل کد BL- 5CA با نام تجاری NOKIA از مبدا تولید چین
119 - ویدئو DVRمدل 04PVبا نام تجاری HUNTER از مبدا تولید تایوان
120 - سیم بکسل با نام تجاری OR ONA از مبدا تولید اسپانیا
121 - ویدئو DVRمدل‌های 8016- 7008- 4100- 5100- 4200 با نام تجاری ALPHA TECH از مبدا تولید چین
122 - ویدئو DVRمدل- HA 640با نام تجاری NET- VIEW از مبدا تولید تایوان
123 - اتو کلاو مدل TANZOE18با نام تجاری WOSON از مبدا تولید چین
124 - نوت‌بوک مدل CS390- CS325 با نام تجاری SONY از مبدا تولید چین
125 - نوت‌بوک مدلCS390 CS325با نام تجاری SONY از مبدا تولید چین
126 - نوت‌بوک مدل NW240با نام تجاری SONY از مبدا تولید چین
127 - نوت‌بوک HPمدل dv4 با نام تجاری hp از مبدا تولید چین
128 - نوت‌بوک مدل NW250با نام تجاری SONY از مبدا تولید چین
129 - نوت‌بوک مدل NW270 با نام تجاری SONY از مبدا تولید چین
130 - نوت‌بوک مدل NW110 با نام تجاری SONY از مبدا تولید چین
131 - نوت‌بوک مدل NW228با نام تجاری SONY از مبدا تولید چین
132 - نوت‌بوک مدل NW240با نام تجاری SONY از مبدا تولید چین
133 - نوت‌بوک مدل NW240- NW250- NW270با نام تجاری SONY از مبدا تولید چین
134 - نوت‌بوک مدل NW240- NW250- NW270با نام تجاری SONY از مبدا تولید چین
135 - نوت‌بوک مدل AW390با نام تجاری SONY از مبدا تولید چین
136 - نوت‌بوک مدل NW250با نام تجاری SONY از مبدا تولید آمریکا
137 - نوت‌بوک مدل 6930 با نام تجاری ACER از مبدا تولید چین
138 - نوت‌بوک مدل NW228با نام تجاری SONY از مبدا تولید چین
139 - سرپیچ لامپ HY519با نام تجاری BAHRAM از مبدا تولید چین
140 - اسباب بازی تفنگ با نام تجاری JUN- 02 از مبدا تولید چین
141 - کولر اسپیلت مدل 34FCCZW- CCTبا نام تجاری P EARL از مبدا تولید چین
142 - کولر اسپیلت با نام تجاری SUPER GEBSON از مبدا تولید چین
143 - کلاه ایمنی با نام تجاری SAFE از مبدا تولید چین
144 - لوازم برقی خانگی- آبمیوه گیر با نام تجاری AEC از مبدا تولید چین
145 - لوازم برقی خانگی- مخلوط‌کن با نام تجاریMAGIC BULLE از مبدا چین
146 - کولر اسپیلت 12 و 7 هزار با نام تجاری GE از مبدا تولید چین
147 - اسباب بازی ست ابزار با نام تجاری 3532 از مبدا تولید چین
148 - توپ والیبال با نام تجاری JOEREX از مبدا تولید چین
149 - اسباب بازی آویز تخت با نام تجاری 21108B از مبدا تولید چین
150 - لوازم برقی خانگی دستگاه بخور صورت با نام تجاری CLASSIK از مبدا تولید چین
151 - کاشی سرامیکی با نام تجاری COMPOUNDE از مبدا تولید چین
152 - لوازم برقی خانگی- اتو مو با نام تجاری GRUNDIG از مبدا تولید چین
153 - لوازم برقی خانگی چرخ گوشت با نام تجاری BRINE از مبدا تولید چین
154 - تفنگ اسباب بازی با نام تجاریFANNY GUN از مبدا تولید چین
155 - توستر برقی با نام تجاری SVEN STAR از مبدا تولید چین
156 - کلید مینیاتوری با نام تجاری F&G از مبدا تولید چین
157 - موتور فن با نام تجاری OLMO از مبدا تولید ایتالیا
158 - چرخ گوشت با نام تجاری GOSONIG از مبدا تولید چین
159 - چرخ گوشت با نام تجاری GOSONIG از مبدا تولید چین
160 - هویه برقی با نام تجاری KIRIN از مبدا تولید تایوان
161 - رنگ نساجی با نام تجاری BLUEGL از مبدا تولید چین
162 - برنج با نام تجاری محسن از مبدا تولید پاکستان
163 - نوت‌بوک PCG- 3G4L VGN- CS325J/Q با نام تجاریSONY از مبدا تولید چین
164 - لنت ترمز دلیکا- فیلتر روغن SEM با نام تجاری DELICA- SEM از مبدا تولید چین
165 - شیر تک پایه دستشویی با نام تجاری KUATROPLIS از مبدا تولید اسپانیا
166 - سیلندر CNGبا نام تجاری IGVI از مبدا تولید ارمنستان
167 - نوت‌بوک مدل dv4- 1430vs  از مبدا تولید چین
168 - اتوکلاو با نام تجاریWOSON TANDA از مبدا تولید چین
169 - ترازو KERN از مبدا تولید آلمان
170 - نوت‌بوک PCG- 3G4L VGN- CS325J/W از مبدا تجاری چینارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/06/04
بروزرسانی:
1389/06/04
آخرین مشاهده:
1400/09/07

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )