کارشناسان بازار خودروی چین:باید از مشکلات خودروسازان ژاپنی درس گرفت

منبع: تاریخ:

1388-12-27

 

باید از مشکلات خودروسازان ژاپنی درس گرفت

 

 

مونا مشهدی رجبی- صنعت خودروسازی کشور چین در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا صنعتی نوپا است‌، ولی با وجود قدمت اندکی که دارد‌، در عرصه بین المللی توانسته با سرعت زیادی‌، رشد کند و در جریان بحران اخیر با خرید برندهای مختلف در زمره مطرح‌ترین صنایع کشور چین قرار گیرد.

یکی از دلایل مهم برای رشد سریع صنعت خودروسازی کشور چین همچون صنایع دیگری از قبیل فولاد‌، درس گرفتن آنها از مشکلات موجود در دیگرشرکت‌های خودروسازی دنیا است.

بعد از برگزاری فراخوان‌های بزرگ توسط خودروسازان ژاپنی در یک سال گذشته‌، اتحادیه صنعت خودروسازی چین جلسه ای تشکیل داد و در این جلسه از روسای تمامی‌خودروسازی‌های بزرگ چینی دعوت کرد‌. در این جلسه در مورد دلایل ایجاد نقص در خودروهای ژاپنی در یک سال گذشته و راهکارهای ممانعت از وقوع این حادثه در صنعت خودروسازی چین سخن گفته شد.

هیو کان یوان‌، یکی از تحلیل‌گران بازار خودرو در مرکز مطالعات خودروسازی چین که در این جلسه نیز حضور داشت، می‌گوید: فراخوان یک سال گذشته شرکت‌های خودروسازی ژاپنی‌، به خودروسازان چینی هشدار داد که خواستار رشد سریع در بازار خودرو نباشند و بدانند که سرعت زیاد رشد در بازار‌، به معنای نادیده گرفتن ظرافت‌های صنعتی در هر خودرو است که می‌تواند تبعات زیادی به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: تولیدات شرکت‌های چینی در سال‌های گذشته‌، نقایص زیادی داشته، ولی هیچ یک از شرکتهای چینی تا کنون فراخوانی برای اصلاح این نقایص برگزار نکرده است‌، که این هم کار نادرستی به حساب می‌آید.

های تان‌، یکی دیگر از تحلیل‌گران بر این باور است که فراخواندن خودروهای چینی به کارخانه برای تعمیر بخش‌های آسیب دیده‌، کار نادرستی است‌. وی می‌گوید: برگزاری فراخوان به دلیل مشکلات فنی‌، سبب کاهش سطح اعتماد مصرف‌کنندگان به «برند» می‌شود‌. این مساله برای خودروساز بزرگی مثل تویوتا چندان مهم نیست‌، زیرا برای مدت کوتاهی فروش این شرکت کاهش می‌یابد و بعد با ارایه مدل‌های جدید و باکیفیت‌، شرایط به وضع قبل باز می‌گردد‌، ولی برای صنعت نوپای خودروسازی در کشور چین‌، هزینه برگزاری این فراخوان‌ها بسیار زیاد است‌.

به نظر من اجرای این طرح در شرکت‌های چینی نادرست است و بهترین کاری که خودروسازان چینی می‌توانند انجام دهند این است که خدمات دهی بعد از فروش را گسترش دهند و از این طریق اقدام به برطرف کردن نقایص کنند.

برخی از کارشناسان بازار خودرو با توجه به اینکه تعداد زیادی از این فراخوان‌ها در کشور چین انجام شده است، تاکید می‌کنند: در کشورهای غربی زمانی که کارشناسان به نقصی در یک برند پی می‌برند‌، طبق قوانین موجود در آن کشور‌، تمامی‌خودروهای وارداتی آن برند یا خودروهای تولید شده در کارخانه برند مورد نظر‌، پیش از ورود به بازار‌، آزمایش می‌شوند تا احتمال ورود خودروهای ناقص به بازار کمتر شود‌، این در شرایطی است که در کشورهای در حال توسعه ای از قیبل چین‌، چنین قانون‌هایی وجود ندارد و تنها با برگزاری فراخوان و باز گرداندن خودروها به کارخانه‌، نقص‌ها را برطرف می‌کنند‌، ولی هیچ قانونی که تضمین کند خودروهای ناقص وارد بازار نخواهند شد وجود ندارد.

طبق قانون کشور چین هر یک از خودروسازانی که خودروهای دارای نقص را به بازار عرضه کنند‌، 30 هزار یوآن جریمه می‌شوند این در حالی است که در ایالات متحده آمریکا شرکت تویوتا را به دلیل وارد کردن خودروهای ناقص به بازار و برگزاری فراخوان‌های پی در پی‌‌، 4/16 میلیون دلار جریمه کرد.

قرار بر این است از این پس ورود تولیدات خودرویی به بازار آمریکا‌، با نظارت دقیق تری توسط مقامات و کارشناسان صنعتی این کشور انجام می‌شود‌.

قانون فراخواندن خودروهای دارای نقص فنی به کارخانه برای برطرف کردن نقص آنها‌، از سال 1966 میلادی در آمریکا اجرا می‌شود‌.آمریکا اولین کشوری بود که این قانون را تصویب کرد و از آن سال تا کنون بیش از 200 میلیون دستگاه خودرو به کارخانه‌های تولیدی فرا خوانده شدند. دومین کشور بعد از ایالات‌متحده آمریکا‌، کشور ژاپن بود که با توجه به اهمیت صنعت خودروسازی در این کشور‌، در سال 1969 میلادی قانون فراخوان خودروهای دارای نقص فنی را تصویب و اجرا کرد‌. ژاپن همچنین در سال 1994 میلادی قانون فراخوان خودروهای دارای نقص را با قانون بازبینی و آزمایش برندهای تولید کننده آنها برای ممانعت از تولید خودروهای مشابه تکمیل کرد‌.

این موضوع در شرایطی است که چین از سال 2004 میلادی به این موضوع توجه نشان داده است‌. در این سال قانون فراخوان خودروهای دارای نقص فنی در چین تصویب شد.

به گزارش موسسه نظارت بر عملکرد صنعت خودروی چین‌، در پنج سال گذشته 212 فراخوان توسط 60 شرکت خودروسازی در این کشور برگزار شده است که در جریان این فراخوان‌ها‌، 21/3 میلیون دستگاه خودرو برای تعمیر به کارخانه‌های تولیدی باز گردانده شدند‌. در میان 212 فراخوان برگزار شده‌، تنها 7 فراخوان توسط شرکت‌های چینی انجام شده بود‌.

افزون بر این تنها در سال 2001 میلادی‌، شرکت‌های ژاپنی‌، 29/3 میلیون دستگاه خودرو در بازار داخلی را به کارخانه فراخواندند‌. همچنین شمار خودروهای فراخوانده شده به کارخانه در بازار خارج از ژاپن بیش از 5 میلیون دستگاه بود‌.

همچنین در سال گذشته چین توانست با پشت سر گذاشتن آمریکا به بزرگ‌ترین بازار خودروی دنیا تبدیل شود‌. در همین سال‌، 6/13 میلیون دستگاه خودرو در چین فروخته شد‌.

هم اکنون شمار وسایل نقلیه ای که در خیابان‌ها و جاده‌های کشور چین در حرکت هستند‌، برابر با 180 میلیون دستگاه است که 1/26 میلیون دستگاه از آنها را خودروهای سواری شخصی تشکیل می‌دهند. شمار خودروهای سواری موجود در کشور چین نسبت به سال قبل 6/33 درصد رشد کرده است‌.

 ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/01/08
بروزرسانی:
1389/01/08
آخرین مشاهده:
1398/03/25

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  سلام پدر و مادرم هردو بازنشسته تامین اجتماعی بودند بعد از فوتشان چون من طلاق گرفته بودم ، مستمری بازماندگان به من تعلق گرفت و الان ماهانه 2تا مستمری میگیرم. دخترم که 16ساله و محصل است ، آیا میتوانم بر

  علی صفرزاده لطفی
  علی صفرزاده لطفی ( بیمه تامین اجتماعی و قوانین کار، منابع انسانی )

  با سلام خدمت دکتر سید مرتضی زنده باد بنده ۲۷ سال سن دارم و لیسانس الکترونیک و بیش از دو سال سابقه کار مرتبط با رشته ام دارم و الان به این نتیجه رسیدم که هیچ گونه علاقه ای به این رشته و فیلد کاریم ندا

  دکتر سید مرتضی زنده باد
  دکتر سید مرتضی زنده باد ( بیمه عمر و آتیه ,ارتقاء تحصیلی , تحصیل در خارج از کشور, اقامت و کار در چین )

  سلام وقت بخیر مدت ۴ ماه از تاریخ ۹۶/۶/۱ به مدت ۹۶/۹/۳۰ مدیر عامل شرکتی با مسوولیت محدود بودم که به دلیل عدم فعالیت و برخی مسائلی که در این مقال نمی گنجد تعطیل شد: - شرکت به ثبت رسیده - مجوز ندارد

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  با سلام من ٣٣سالمه حدود یک سال است که ازدواج نموده ام به دلیل کارم و اینکه هنوز نتوانسته ام انتقالی بگیرم در رفت و آمد هستم و ماهی یک بار به مدت دع روز از همسرم دور هستم و اینکه برای بچه دار شدن نیا

  فریبا داداشلو
  فریبا داداشلو ( علوم تربیتی )

  باسلام خدمت سرور گرامی جناب مقدسی لطف میفرمایید در مورد نحوه ثبت حسابداری خرید جوجه برای مرغداری گوشتی و ثبت خرید دان مرغ بنده رو راهنمایی بکنید

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  با سلام محضر آقای فرزاد لطف میکنید نحوه محاسبه بهای تمام شده مرغ گوشتی رو برام بزارید و کدینگ حسابداری مربوطه اونو

  محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو
  محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو ( مدیریت امورمالی ( حسابداری، بهای تمام شده، تجزیه وتحلیل صورتهای مالی ) )

  مدت 4سال است به حسابداری مشغولم اما گاهی بعضی ماهیتا رو نمیدونم همینطور ارزش افزوده و معاملات فصلی و...رامیخواهم آموزش ببینم .ساکن شهراصفهان هستم .اگرامکان داره اموزش روبرای من هماهنگ کنید.ممنونم

  سید مهدی حجازی
  سید مهدی حجازی ( استقرار سیستم های مالی - مهندسی مالی - حسابداری مدیریت - مالیاتی -بیمه ، تامین مالی - تنظیم قرارداد )

  باسلام مجدد محضر آقای مقدسی نت تازه تو یه شرکت مشغول بکار شدم تو ارومیه که بازرگانی و یه ذفتر هم تهران دارن که 2 نفر اونجا فروشنده کار میکنن من میتونم تولیست بیمه او دونفرو رد کنم تا هم هزینه بیمه و ح

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  سلام
  آموزشگاههای زبان انگلیسی معاف از مالیات هستند؟
  ماده134؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  باسلام و ارزوی قبولی طاعات ...من یک کسب و کار جدید در حوزه غذا راه اندازی کردم با هدف ایجاد اشتغال ... چند نوع غذای سنتی رو در بسته بندی و دیزاین شیک و مشتری پسند تولید و عرضه میکنیم که تونستیم نمره ق

  پویا محمودی
  پویا محمودی ( بازاریابی ، فروش ، تبلیغات ، برنامه ریزی ، مدیریت ، برندینگ ، آموزش ، امور قراردادها ، وصول مطالبات  )