کارشناسان بازار خودروی چین:باید از مشکلات خودروسازان ژاپنی درس گرفت

منبع: تاریخ:

1388-12-27

 

باید از مشکلات خودروسازان ژاپنی درس گرفت

 

 

مونا مشهدی رجبی- صنعت خودروسازی کشور چین در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا صنعتی نوپا است‌، ولی با وجود قدمت اندکی که دارد‌، در عرصه بین المللی توانسته با سرعت زیادی‌، رشد کند و در جریان بحران اخیر با خرید برندهای مختلف در زمره مطرح‌ترین صنایع کشور چین قرار گیرد.

یکی از دلایل مهم برای رشد سریع صنعت خودروسازی کشور چین همچون صنایع دیگری از قبیل فولاد‌، درس گرفتن آنها از مشکلات موجود در دیگرشرکت‌های خودروسازی دنیا است.

بعد از برگزاری فراخوان‌های بزرگ توسط خودروسازان ژاپنی در یک سال گذشته‌، اتحادیه صنعت خودروسازی چین جلسه ای تشکیل داد و در این جلسه از روسای تمامی‌خودروسازی‌های بزرگ چینی دعوت کرد‌. در این جلسه در مورد دلایل ایجاد نقص در خودروهای ژاپنی در یک سال گذشته و راهکارهای ممانعت از وقوع این حادثه در صنعت خودروسازی چین سخن گفته شد.

هیو کان یوان‌، یکی از تحلیل‌گران بازار خودرو در مرکز مطالعات خودروسازی چین که در این جلسه نیز حضور داشت، می‌گوید: فراخوان یک سال گذشته شرکت‌های خودروسازی ژاپنی‌، به خودروسازان چینی هشدار داد که خواستار رشد سریع در بازار خودرو نباشند و بدانند که سرعت زیاد رشد در بازار‌، به معنای نادیده گرفتن ظرافت‌های صنعتی در هر خودرو است که می‌تواند تبعات زیادی به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: تولیدات شرکت‌های چینی در سال‌های گذشته‌، نقایص زیادی داشته، ولی هیچ یک از شرکتهای چینی تا کنون فراخوانی برای اصلاح این نقایص برگزار نکرده است‌، که این هم کار نادرستی به حساب می‌آید.

های تان‌، یکی دیگر از تحلیل‌گران بر این باور است که فراخواندن خودروهای چینی به کارخانه برای تعمیر بخش‌های آسیب دیده‌، کار نادرستی است‌. وی می‌گوید: برگزاری فراخوان به دلیل مشکلات فنی‌، سبب کاهش سطح اعتماد مصرف‌کنندگان به «برند» می‌شود‌. این مساله برای خودروساز بزرگی مثل تویوتا چندان مهم نیست‌، زیرا برای مدت کوتاهی فروش این شرکت کاهش می‌یابد و بعد با ارایه مدل‌های جدید و باکیفیت‌، شرایط به وضع قبل باز می‌گردد‌، ولی برای صنعت نوپای خودروسازی در کشور چین‌، هزینه برگزاری این فراخوان‌ها بسیار زیاد است‌.

به نظر من اجرای این طرح در شرکت‌های چینی نادرست است و بهترین کاری که خودروسازان چینی می‌توانند انجام دهند این است که خدمات دهی بعد از فروش را گسترش دهند و از این طریق اقدام به برطرف کردن نقایص کنند.

برخی از کارشناسان بازار خودرو با توجه به اینکه تعداد زیادی از این فراخوان‌ها در کشور چین انجام شده است، تاکید می‌کنند: در کشورهای غربی زمانی که کارشناسان به نقصی در یک برند پی می‌برند‌، طبق قوانین موجود در آن کشور‌، تمامی‌خودروهای وارداتی آن برند یا خودروهای تولید شده در کارخانه برند مورد نظر‌، پیش از ورود به بازار‌، آزمایش می‌شوند تا احتمال ورود خودروهای ناقص به بازار کمتر شود‌، این در شرایطی است که در کشورهای در حال توسعه ای از قیبل چین‌، چنین قانون‌هایی وجود ندارد و تنها با برگزاری فراخوان و باز گرداندن خودروها به کارخانه‌، نقص‌ها را برطرف می‌کنند‌، ولی هیچ قانونی که تضمین کند خودروهای ناقص وارد بازار نخواهند شد وجود ندارد.

طبق قانون کشور چین هر یک از خودروسازانی که خودروهای دارای نقص را به بازار عرضه کنند‌، 30 هزار یوآن جریمه می‌شوند این در حالی است که در ایالات متحده آمریکا شرکت تویوتا را به دلیل وارد کردن خودروهای ناقص به بازار و برگزاری فراخوان‌های پی در پی‌‌، 4/16 میلیون دلار جریمه کرد.

قرار بر این است از این پس ورود تولیدات خودرویی به بازار آمریکا‌، با نظارت دقیق تری توسط مقامات و کارشناسان صنعتی این کشور انجام می‌شود‌.

قانون فراخواندن خودروهای دارای نقص فنی به کارخانه برای برطرف کردن نقص آنها‌، از سال 1966 میلادی در آمریکا اجرا می‌شود‌.آمریکا اولین کشوری بود که این قانون را تصویب کرد و از آن سال تا کنون بیش از 200 میلیون دستگاه خودرو به کارخانه‌های تولیدی فرا خوانده شدند. دومین کشور بعد از ایالات‌متحده آمریکا‌، کشور ژاپن بود که با توجه به اهمیت صنعت خودروسازی در این کشور‌، در سال 1969 میلادی قانون فراخوان خودروهای دارای نقص فنی را تصویب و اجرا کرد‌. ژاپن همچنین در سال 1994 میلادی قانون فراخوان خودروهای دارای نقص را با قانون بازبینی و آزمایش برندهای تولید کننده آنها برای ممانعت از تولید خودروهای مشابه تکمیل کرد‌.

این موضوع در شرایطی است که چین از سال 2004 میلادی به این موضوع توجه نشان داده است‌. در این سال قانون فراخوان خودروهای دارای نقص فنی در چین تصویب شد.

به گزارش موسسه نظارت بر عملکرد صنعت خودروی چین‌، در پنج سال گذشته 212 فراخوان توسط 60 شرکت خودروسازی در این کشور برگزار شده است که در جریان این فراخوان‌ها‌، 21/3 میلیون دستگاه خودرو برای تعمیر به کارخانه‌های تولیدی باز گردانده شدند‌. در میان 212 فراخوان برگزار شده‌، تنها 7 فراخوان توسط شرکت‌های چینی انجام شده بود‌.

افزون بر این تنها در سال 2001 میلادی‌، شرکت‌های ژاپنی‌، 29/3 میلیون دستگاه خودرو در بازار داخلی را به کارخانه فراخواندند‌. همچنین شمار خودروهای فراخوانده شده به کارخانه در بازار خارج از ژاپن بیش از 5 میلیون دستگاه بود‌.

همچنین در سال گذشته چین توانست با پشت سر گذاشتن آمریکا به بزرگ‌ترین بازار خودروی دنیا تبدیل شود‌. در همین سال‌، 6/13 میلیون دستگاه خودرو در چین فروخته شد‌.

هم اکنون شمار وسایل نقلیه ای که در خیابان‌ها و جاده‌های کشور چین در حرکت هستند‌، برابر با 180 میلیون دستگاه است که 1/26 میلیون دستگاه از آنها را خودروهای سواری شخصی تشکیل می‌دهند. شمار خودروهای سواری موجود در کشور چین نسبت به سال قبل 6/33 درصد رشد کرده است‌.

 ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/01/08
بروزرسانی:
1389/01/08
آخرین مشاهده:
1399/09/06

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )