شخصیت‌ها کجا ساکنند؟:نگاه 30 شخصیت به مسکن

منبع: تاریخ:

1388-12-26

 

«مهم‌ترین واقعه سال 88» و «تصویرسازی واقعی سال89» در بازار مسکن پیش‌روی شماست

نگاه 30 شخصیت به مسکن

 

 وزیر مسکن: طعم واقعی مسکن مهر؛ سال آینده

 علی نیکزاد

«بخش مسکن در سال 88 با سه رویداد مهم و به یادماندنی روبه‌رو شد که به نظرم هر سه رویداد بازتاب اقدامات جدی دولت و پیگیری‌های مسوولان بود.رویداد اول قرار گرفتن طرح مسکن مهر در مدار تولید و ساخت‌وساز بود: طبق آمارهایی که کمیته پیگیری وزارت مسکن ماهانه از حجم پیشرفت پروژه‌های 99 ساله در 30 استان کشور تهیه می‌کند، در 6 ماه دوم سال 88، شاخص‌های مربوط به ساخت‌وساز در این طرح ملی رشد چشمگیر داشت. آخرین آماری که دو روز پیش به دست من رسید، نشان می‌دهد پی‌ریزی ساختمان‌ها در مسکن مهر از 200 هزار واحد در بهمن‌ماه، هم‌اکنون به 310 هزار واحد در اسفندماه رسیده است. الان هیچ استانی وجود ندارد که روی زمین‌های 99 ساله آن اقدامی نشده باشد.

رویداد دوم شروع دوره رونق ساخت در اوج تعادل قیمت مسکن بود. در سه ماه سوم امسال ساخت‌وساز طبق آمار بانک مرکزی نسبت به نیمه اول سال رشد کرده است. امسال برخلاف دوره‌های گذشته، سازنده‌ها در حالی تصمیم به فعالیت گرفته‌اند که هیچ نشانه‌ای از افزایش قیمت مسکن مشاهده نمی‌شود. این روند می‌تواند زمینه تعادل بیشتر بازار مسکن را به همراه داشته باشد.

رویداد سوم که به نظرم مهم‌تر از بقیه است، اراده دولت برای تامین بیش‌از 80 درصد از هزینه ساخت مسکن مهر بود که در نهایت منجر به دو اتفاق؛ یکی افزایش تسهیلات و دیگری قرض‌الحسنه شدن تسهیلات شد.» 

پیش‌بینی سال جدید: «در سال جدید، بازار ساخت‌وساز مسکن مهر از هر نظر برای تامین خواسته متقاضیان آماده است. با حمایت بانکی که از جانب پرداخت تسهیلات ساخت قرار است انجام شود، چنانچه روند رو به رشد صدور پروانه‌های ساختمانی شدت بگیرد، نیمه سال آینده از یک‌سو شاهد قدبرافراشتن ساختمان‌های متعدد روی زمین‌های 99 ساله خواهیم بود و از سوی دیگر آن دسته از مردمی که به هر دلیل طرح مسکن مهر را برای صاحب‌خانه شدن انتخاب نکرده‌اند می‌توانند تحت‌تاثیر آرامش قیمت‌ها، از بازار مسکن خرید کنند.سال آینده اگر مردم همت کنند، طعم واقعی مسکن مهر چشیده خواهد شد.»

محل سکونت: میدان فاطمی، خانه سازمانی وزارت کشور.

  

وزیر سابق مسکن: امسال رکود، سال آینده لزوم رونق

 محمد سعیدی‌کیا

«سال 88 سال رکود تولید مسکن بود، سال 89 باید سال لزوم رونق تولید مسکن باشد.»سعیدی‌کیا که در حال حاضر ریاست هیات‌مدیره گروه ساختمانی تدبیر متعلق به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام را بر عهده دارد، معتقد است: «در سال‌جاری تولید واقعی مسکن به مراتب کمتر از نیاز موثر بوده است بنابراین باید سال آینده حداقل یک میلیون و 400 هزار واحد مسکونی ساخته شود تا نیاز سالانه یک میلیون واحد مسکونی پاسخ داده شود.»«سال 86 تولید مسکن با احداث یک میلیون واحد رکورد زد. و در سال 87 نزدیک به 900 هزار واحد ساخته شد.»

محل سکونت: شهرک غرب، برج 7 هرمزان

  

رییس شورای شهر تهران: اطلاع لحظه‌ای از ساخت‌وساز

 مهدی چمران

«امسال بر اساس طرح جامع و تفصیلی مقرر شد با مشخص شدن محدوده‌های مشخص املاک هر منطقه مردم بدون مراجعه به شهرداری از موقعیت ملک، چگونگی ساخت‌وساز در مناطق و سایر جزئیاتی که مربوط به شهرداری است مطلع شوند.»

محل سکونت: حوالی میدان نوبنیاد

  

کارشناس ارشد اقتصادی: رکود ادامه خواهد داشت

 محمد خوش‌چهره

نماینده سابق مجلس مهم‌ترین اتفاق بازار مسکن در سال‌جاری را تعمیق رکود مسکن می‌داند.

پیش‌بینی سال جدید: رکود مسکن کماکان ادامه خواهد داشت و روند کاهش قیمت‌ها نیز ادامه خواهد یافت.

محل سکونت: سعادت‌آباد، جنب پل مدیریت، آپارتمان 167 متری، مستاجر

  

دبیر سامانه معاملات املاک: خط اعتباری مسکن مهر شاهکار بود

 مقداد همتی

«تسهیلات بانکی در ساخت‌وساز حرف اول را می‌زند. یکی از دلایل عدم توفیق وزرای قبلی مسکن عدم همراهی سیستم بانکی کشور با بخش مسکن بود، اما مهم‌ترین اتفاقی که امسال در بخش مسکن به‌ویژه مسکن مهر افتاد متقاعد کردن بانک مرکزی به اختصاص خط اعتباری برای مسکن مهر بود که این را باید شاهکار دولت نهم و دهم عنوان کرد. خط اعتباری مسکن مهر کمترین آثار تورمی را به همراه دارد و بازپرداخت آن نیز از سوی مردم با کمترین معوقات روبه‌رو است.»

محل سکونت: لویزان، متراژ: حدود 80 متر مربع

 

 

معاون تولید وزیر مسکن: قیمت مسکن 30 درصد کاهش یافت

 ابوالفضل صومعه‌لو

«مهم‌ترین واقعه سال‌جاری در بازار مسکن کاهش قیمت به میزان حدود 30 درصد است، این اتفاق که طی دو دهه اخیر بی‌سابقه بوده، دسترسی خانوارهای با درآمد کمتر را به مسکن تا حدی تسهیل کرد. روند ساخت‌وساز مسکن مهر در سال‌جاری نیز از رونق مناسبی برخوردار بوده، به طوری که در سال 88 جهت احداث 275 هزار واحد مسکونی پروانه ساختمانی صادر گردیده، همچنین بالغ بر 278 هزار واحد به مرحله پی‌سازی و 106 هزار واحد به مرحله اسکلت و سقف و 40 هزار واحد به مرحله سفت‌کاری رسیده‌اند که این موضوع از عوامل مهم در روند کاهش قیمت مسکن بوده است. از سوی دیگر، نرخ افزایشی پروانه‌های صادر شده ساختمانی در سال‌جاری از آبان‌ماه مجددا آغاز و نشانه‌های رونق ساخت‌وساز در بخش مسکن نمایان شده است.»

پیش‌بینی سال جدید: «با توجه به رونق ساخت‌وساز در مسکن مهر در سال‌جاری پیش‌بینی می‌شود که این روند در سال 89 با شتاب بیشتری ادامه پیدا کند که این منجر به افزایش حجم فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ در بخش گردیده و باعث بهبود وضعیت مسکن خواهد شد.

محل سکونت: سعادت‌آباد

  

مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت مسکن: حباب قیمت کاملا تخلیه شد

 محمود جهانی

«بازار مسکن کشور در سال 88 شاهد تحولات نسبتا زیادی هم در زمینه عملکردی و هم در زمینه سیاست‌گذاری بوده است. در زمینه عملکردی، تخلیه کامل حباب قیمتی که در سال 1385 و 1386 ایجاد شده بود از جمله مهم‌ترین اتفاقات به شمار می‌رود. به گونه‌ای که برای اولین بار شاهد کاهش بیش‌از 30 درصدی قیمت مسکن بودیم. در طول سال 1388 شاخص قیمت مسکن مجددا با شاخص تورم منطبق شد در همین ارتباط تداوم رکود ساخت‌وساز که از نیمه دوم سال 1387 آغاز شده بود نیز قابل ذکر است و به تناسب کاهش قیمت مسکن، کاهش تقاضا برای صدور پروانه ساخت به وقوع پیوسته است البته در دو ماه پایانی سال براساس اطلاعات منتشره توسط شهرداری‌ها، این روند کاهش متوقف و صدور پروانه‌ها از روند افزایشی نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار شد.امسال همچنین تحول در پیشرفت برنامه مسکن مهر اتفاق افتاد که به دنبال تمهیدات انجام شده آمار پروانه‌های صادره مسکن مهر تا پایان سال به حدود 500 هزار واحد بالغ گردید و از این تعداد افزون بر 300 هزار واحد مرحله پی و 50 هزار واحد نیز مرحله سفت‌کاری را پشت‌سر گذاشته و حدود 15 هزار واحد به بهره‌برداری رسید.»

پیش‌بینی سال جدید: در سال 1389 به نظر نمی‌رسد انتظارات تورمی ناشی از تقاضای سوداگرانه در بازار شکل بگیرد، اما با توجه به نزدیک شدن قیمت بازاری به قیمت واقعی، توان پرداخت متقاضیان واقعی نیز به تدریج تقویت خواهد شد و تقاضای موجود در بازار از نوع تقاضای سکونتی خواهد بود. البته چنانچه قانون هدفمندسازی یارانه اجرا گردد با توجه به انرژی‌بری اقلام عمده ساختمانی از جمله تیرآهن، سیمان، آجر و ... چنانچه حمایت‌های هدفمند و موثر از طرف دولت در ارتباط با برنامه‌های تامین مسکن و حمایت از فن‌آوری‌های نو اتخاذ نگردد تا زمان اصلاح روش‌های ساخت که حداقل به یکی دو سال زمان نیاز دارد، شاهد فشار هزینه از یک طرف و کاهش تقاضای موثر به ویژه در گروه‌های میان در آمدی خواهیم بود و در این صورت در کوتاه‌مدت پدیده رکود - تورمی بر بازار سایه خواهد افکند.

محل سکونت: سعادت‌آباد

  

دبیر اتحادیه کشوری مشاوران املاک: موفقیت در رهگیری معاملات

 علیرضا شعبان‌پور

«در سال‌جاری استفاده از سامانه ثبت هوشمند معاملات املاک و مستغلات (سامانه رهگیری) توسط بنگاه‌های مسکن سراسر کشور عملیاتی شد و ثبت کلیه معاملات مسکن در این سامانه منجر شد سوداگران ملک و همچنین مشاوران فاقد پروانه کسب از بازار حذف شوند و به همین دلیل قیمت مسکن به خاطر مصرفی‌شدن بازار کاهش پیدا کرده‌است.»

پیش‌بینی سال آینده: آرامش قیمت‌ها در بازار مسکن برقرار می‌شود و بخصوص در فصل تابستان که نقل و انتقال‌ها در بازار مسکن رشد می‌کند، به‌خاطر رصد معاملات، سوداگران فرصت حضور و سودجویی نخواهند داشت.

محل سکونت: چالوس، خیابان رادیو دریا، 75 مترمربع، مستاجر

  

رییس کانون سراسری انبوه‌سازان: مسکن مهر اهمیت پیدا کرد

 ایرج رهبر

«طرح مسکن مهر در سال‌جاری شدت بخشیده شد و اهمیت بیشتری برای دولت پیدا کرد. از سوی دیگر منابع مالی این طرح تامین اعتبار شد و متولی بانکی پیدا کرد، طوری که بانک مسکن مسوول پرداخت تسهیلات شد.»

محل سکونت: خیابان شریعتی، روبه‌روی میرداماد، کوچه قبا، مالک

  

عضو شورای شهر تهران: رهگیری بازار را به کنترل درآورد

 رسول خادم

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران معتقد است: «سال 88 اتفاق قابل تاملی در حوزه مسکن رخ نداده، اما مهم‌ترین اتفاقی که تا حدودی کنترل بازار را در دست گرفت الزام استفاده از کد رهگیری برای ثبت قانونی معاملات مسکن در بنگاه‌های املاک بود که باعث شد تا حدودی از حجم تخلفات در بازار خرید و فروش مسکن کاسته شده و واسطه‌ها کمرنگ شدند.»

محل سکونت: تهران پارس، مالک

  

عضو کمیسیون عمران: نمایش روی زمین‌های 99 ساله

 محسن نریمان

«مسکن مهر در سال‌جاری چه بخواهیم، چه نخواهیم در صدر تحولات و اتفاقات بازار مسکن بوده است. هر چند برخی اقدامات نمایشی مانع از این شده که متقاضیان صاحب‌خانه شوند. »

پیش‌بینی سال جدید: سال آینده بخشی از ثبت‌نامی‌های مسکن مهر بتوانند وارد این خانه‌ها شوند.

محل سکونت: ولنجک، مالک 12 ساله

  

رییس کانون کاردان‌های فنی ساختمان: مسکن رونق می‌گیرد

 مهدی موذن

«مهم‌ترین اتفاق بازار مسکن در سال 88 حاکمیت نگاه جدید به مسکن مهر است که در موفقیت مسکن مهر بسیار تاثیرگذار خواهد بود.»

پیش‌بینی سال جدید: احتمالا سال آینده بازار مسکن رونق می‌گیرد

محل سکونت: سه راه طالقانی، آپارتمان 100 متری، مستاجر

  

تولیدکننده مصالح ساختمانی: استاندارد اجباری شد

 علی اصغر کیهانی

«دولت مصمم شد، آیین‌نامه نظارت بر استانداردهای اجباری در مراحل تولید، توزیع و مصرف مصالح ساختمانی استاندارد را اجرایی کند. این اتفاق باعث شده در نیمه دوم امسال، تقاضا برای خرید از کارخانه‌هایی که مصالح استاندارد تولید می‌کنند افزایش پیدا کند که نتیجه آن تعطیلی یا اصلاح تولید در واحدهای فاقد علامت استاندارد است. هم‌اکنون نظام مهندسی استان تهران بر اجرای آیین‌نامه استفاده از مصالح استاندارد تاکید کرده و قرار است با همکاری ویژه موسسه استاندارد استان تهران، برخورد با ساخت‌وسازهایی که از مصالح غیراستاندارد استفاده می‌کنند به‌صورت جدی از سال آینده انجام شود.»

محل سکونت: نیاوران، ویلایی، متراژ حدود 350 متر، مالک

  

معاون وزیر مسکن در شهرهای جدید: تسلط تاریخی دولت بر بازار مسکن  جمشید نورصالحی «حضور انبوه‌سازان در مسکن مهر و انجام کار به این بزرگی توسط نیروهای متخصص، این طرح را فعال کرد. امسال قیمت مسکن در آستانه قیمت واقعی حفظ شد و تسلط دولت بر شرایط بازار برای اولین بار در طول تاریخ برقرار شد.» پیش‌بینی سال جدید: حداقل 300 هزار واحد مسکونی مهر به بهره‌برداری می‌رسد و شرایط تثبیت قیمت مسکن فراهم خواهد شد. محل سکونت: خانه سازمانی وزارت مسکن، ونک، خیابان شهید خدامی.

 

مدیرعامل شرکت مپسا: صنعتی‌سازی به دور از اسم و رسم‌ها

 سیدحسن قلعه‌نوعی

«اتفاقی که سال‌ها بخش مسکن منتظر تحقق آن بود صنعتی‌سازی مسکن و استفاده از فن‌آوری‌های نوین ساختمانی بود، فن‌آوری که با ایجاد همدلی، همفکری و همراهی در بین دستگاه‌های مرتبط در سال 88 محقق گردید. تنظیم افکار، همسو نمودن اهداف و سیاست‌ها در بین تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان، پذیرش تفکر سیستمی و اقدامات حول یک محور هدایت‌گر از جمله اقداماتی بود که با درایت وزیر محترم مسکن شاهد شکوفایی آن بودیم. صنعتی‌سازی مسکن در سالی که سپری شد با عشق و علاقه و به دور از اسم و رسم‌ها دنبال شد و افق روشن مسکن را ترسیم نمود.»

پیش‌بینی ‌سال جدید: صنعتی‌سازی و استفاده از فن‌آوری‌های نوین ساختمانی به منزله آماده کردن اراضی، شخم زدن زمین و کاشت بذرهای مناسب و موردنیاز بوده و می‌توان انبوه تقاضای مردم برای خانه‌دار شدن در قالب مسکن مهر را همچون سحاب رحمت و انتظار آنها برای بارور شدن دانست که استفاده از این فرصت طلایی می‌تواند متقاضیان مسکن را شاد کند.

محل سکونت: تهران- آپارتمان شخصی

  

معاون وزیر بازرگانی: فضای مه‌آلود بازار مسکن شفاف شد

 محمد صادق مفتح

«مهم‌ترین عامل کاهش قیمت مسکن در سال 88 که نرخ آن نسبت به سال 87 بیشتر هم بوده است، اقدام دولت برای رهگیری معاملات ملکی بوده که باعث شد سفته‌بازی و سوداگری در بازار مسکن خاتمه پیدا کند. این سامانه فضای مه‌آلود بازار مسکن را شفاف و قابل رصد کرد، طوری که محتکران و سفته‌بازها در این فضای شفاف جرات ورود ندارند.»

پیش‌بینی سال جدید: روند معاملات در بازار مسکن با تعدیل قیمت‌ها همراه خواهد شد.

محل سکونت: پاسداران، مالک

  

کارشناس مسکن: دخالت دولت در مسکن مهر بی‌نتیجه است

 بیت‌ا... ستاریان

«در حوزه مسکن طی سال‌جاری اتفاق مهمی که بتواند تغییر و تحول ایجاد کند، نیفتاد. اما دخالت دولت در مسکن مهر بیشتر شد یعنی برخلاف رویه‌هایی که همیشه دولت به عنوان سیاستگذار و هدایتگر بود، این بار خودش دخالت مدیریتی هم کرد. دخالت دولت قطعا نتیجه نخواهد داد.»

پیش‌بینی سال جدید: مشکلات مسکن مهر افزون‌تر خواهد شد.

محل سکونت: سعادت‌آباد، آپارتمان، مالک

  

عضو کمیسیون عمران: تعاونی‌های مسکن به خودشان آمدند

 مهرداد لاهوتی

«آغاز صنعتی‌سازی و پیشرفت مسکن مهر در نیمه دوم سال 88 از مهم‌ترین اتفاقات مثبت حوزه مسکن در سال 88 است. امسال به دلیل ایجاد بازار رقابتی بین بخش خصوصی و تعاونی‌ها، ساخت‌وساز در مسکن مهر در نیمه دوم سال 88 سرعت گرفت.»

پیش‌بینی سال جدید: رشد سرمایه‌گذاری‌ها در ساخت‌وساز بر خلاف سال راکد 88

محل سکونت: جنت‌آباد، آپارتمان 100 متری، مستاجر

  

سخنگوی کمیسیون عمران: افق روشن در مسکن

 ابوالقاسم رحمانی

«بازار مسکن در سال 88 تحول خاصی نداشته و فقط در بخش مسکن مهر یک سری افق‌های روشن ایجاد شده است.

پیش‌بینی سال جدید: شرایط فعلی بازار مسکن تداوم خواهد یافت.

محل سکونت: ملاصدرا، آپارتمان 95 متری، مالک

  

معاون سابق وزارت مسکن: کمبود شدید عرضه

 منوچهر خواجه‌دلویی

خواجه‌دلویی تا همین 3 ماه پیش معاون ارشد وزارت مسکن بود، طوری که برخی به او لقب «دست راست» وزیر مسکن – در دوره سعید‌ی‌کیا - را داده بودند.

او در تحلیل خود از سالی که گذشت، گفت: «امسال سه اتفاق خوب و یک اتفاق بد افتاد: اتفاق بد مربوط به بخش عرضه مسکن است که متاسفانه در سال 88 افت جدی در ساخت‌وساز داشتیم، طوری که تعداد واحدهایی که امسال به بازار عرضه شد نصف میزان سال گذشته بود.سه اتفاق خوب نیز به ترتیب در بخش تقاضا، ساخت مسکن مهر و کیفیت ساخت افتاد. در سال‌جاری مسکن مهر عملیاتی شد که البته بخشی از آن طبیعی بود به دلیل آنکه در سال‌جاری مسکن مهر از مرحله پالایش و آماده‌سازی زمین به ساخت رسید. همچنین مشکل تسهیلات بانکی رفع شد و انبوه‌سازان نیز وارد این طرح ملی شدند. در بحث کیفیت نیز مهم‌ترین اتفاق تصویب آیین‌نامه کاهش مصرف سوخت در بخش مسکن‌ بود.»

پیش‌بینی سال جدید: بهبود وضعیت تولید مسکن

محل سکونت: شهرک غرب، برج‌های هرمزان، مستاجر

  

رییس سازمان مسکن تهران: 1000 واحد مسکونی مهر در تهران واگذار شد

 ابوالفضل مشکینی

«از دیدگاه بنده واگذاری اولین سری مسکن مهر در دهه فجر امسال مهم‌ترین اتفاق بخش مسکن بود. چون مردم باورشان شد که مسکن مهر ساخته می‌شود و قابل سکونت خواهد بود. از مهرماه تا پایان سال 88 رشد سریع در بحث آغاز به ساخت مسکن مهر را داشتیم که تحولات مدیریتی در آن موثر بود. در این مدت پروژه‌ها از آماده‌سازی درآمدند و به مرحله ساخت رسیدند. امسال حدود 1100 واحد مسکونی مهر در استان تهران واگذار شد.»

پیش‌بینی سال جدید: تا پایان سال 89 باید 60 درصد از واحدهای مسکونی مهر به نتیجه برسد و از مرحله پی‌ گذشته باشد.

محل سکونت: ولنجک، مالک

  

نایب رییس کانون انبوه‌سازان: تیر خلاص به ما زدند

 مجتبی بیگدلی

وی مهم‌ترین واقعه حوزه مسکن در سال‌جاری را افزایش نرخ سود ساخت مسکن از 12 درصد به 24 درصد می‌داند و عنوان می‌کند، این رویکرد حکم یک تیر خلاص برای ضربه زدن به بازار مسکن را داشته است.

محل سکونت: ولنجک، ‌آپارتمان 130 متری، مالک

  

رییس جامعه مهندسان شهرساز: کاهش ساخت و ساز

 علی نوذرپور

«مهم‌ترین اتفاق بازار مسکن در سال 88 کاهش آمار صدور پروانه‌های ساختمانی است که این اتفاق هم به ضرر بازار مسکن و هم به ضرر مدیریت شهری به لحاظ کاهش درآمدهای پایدار بوده است.»

محل سکونت: اکباتان، آپارتمان 140 متری، مستاجر

  

وزیر مسکن دولت آقای خاتمی: بی‌برنامگی

 علی عبدالعلی‌زاده

«بی‌سیاستی و بی‌برنامگی در حوزه مسکن را باید مهم‌ترین واقعه سال بازار مسکن دانست،البته بیچارگی انبوه‌سازان را هم باید اضافه کرد.»وی در پاسخ به این سوال که آیا در نیمه دوم امسال بازار ساخت‌وساز انبوه‌سازان تحت‌تاثیر مسکن مهر رونق گرفته است؟ گفت: «هرگز این طور نیست. انبوه‌ساز به معنی انبوه‌ساز بزرگ و صاحب‌نام هیچ وقت وارد پروژه‌ای که سر و ته آن مبهم است، نمی‌شود.» وزیر مسکن دولت آقای خاتمی، همچنین درباره اینکه آمار بانک مرکزی از صدور پروانه در نیمه دوم امسال، از کاهش نرخ رشد منفی حکایت دارد، افزود: «ساخت‌وساز هنوز در سرازیری است و بهبود پیدا نکرده است.»

پیش‌بینی سال جدید: تحولی نیز در بازار مسکن اتفاق نخواهد افتاد.

محل سکونت: شهرک غرب، برج‌های هرمزان

  

شهردار تهران: تسهیلات ویژه بافت فرسوده

 محمدباقر قالیباف

شهردار تهران ارائه تسهیلات ویژه برای نوسازی بافت‌های فرسوده را مهم‌ترین اتفاق حوزه مسکن در سال 88 عنوان می‌کند و معتقد است: «اثرات مثبت این اقدام شهرداری سال آینده در بازار مسکن منعکس می‌شود.»

براساس این تسهیلات کلیه عوارض ساخت از تراکم تا پروانه ساختمان رایگان بوده و مردم برای نوسازی بافت‌های فرسوده شهر هیچ هزینه‌ای به جز هزینه ساخت پرداخت نمی‌کنند و کلیه هزینه‌های مربوط به شهرداری رایگان است.

محل سکونت: منطقه 4، انتهای بلوار زین‌الدین، بلوار استقلال، مجتمع مسکونی صدف، مالک

  

کارشناس ارشد مسکن: همه چیز شده مسکن مهر؛ خطرناک است

 مینو رفیعی

«امسال تورم مسکن مهر را داشتیم. به این معنی که همه برنامه‌های دولت و وزارت مسکن در مسکن مهر خلاصه شده بود و سایر برنامه‌های شهرسازی با ابهام روبه‌رو بود. در سال 88 در عین حال، مسکن مهر پیشرفت داشت. چون کارهای قبلی به مرحله اجرا رسیده و گیرهای اصلی نظیر تامین مالی حل شده است.»

پیش‌بینی سال جدید: مسکن مهر امسال تکان خورده و سال آینده نتایج بهتری خواهد داد. اما آنچه را که دولت از آن غفلت کرده، تعیین تکلیف سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی است که اگر سال آینده احیا نشود، بازار مسکن با کمبود شدید عرضه روبه‌رو خواهد شد. دولت باید آگاه باشد که فقط مسکن مهر نمی‌تواند نیاز بازار مسکن را تامین کند. سال آینده احتمالا تکان‌هایی را در بازار مسکن شاهد خواهیم بود.ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1388/12/27
بروزرسانی:
1388/12/27
آخرین مشاهده:
1399/09/10

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )