خبرخوش مسکن چه خواهد بود:گزارش «دنیای اقتصاد» از تازه‌ترین مصوبه کارگروه مسکن

منبع: تاریخ:

2010-03-10

 از سال آینده تسهیلات مسکن مهر به‌صورت قرض‌الحسنه و با کارمزد 4 درصد پرداخت می‌شود
 خبر خوش آخر سال همین است؟
 بانک مرکزی موظف شد کسری نقدینگی مورد نیاز بانک مسکن برای مسکن مهر را تامین کند
فرید قدیری
تازه‌ترین تصمیم کارگروه مسکن که روز گذشته به برخی دستگاه‌ها ابلاغ شد، از اجرای یک اتفاق مهم در طرح مسکن مهر برای سال آینده حکایت دارد که به احتمال خیلی زیاد جزئیات آن هفته آینده، تحت عنوان «خبر خوش مسکن» اعلام عمومی می‌شود.
اما گزارش «دنیای اقتصاد» از آنچه 7 وزیر و رییس کل بانک مرکزی در کارگروه مسکن تصویب کرده‌اند، حاکی است: از ابتدای سال 89، تسهیلات مسکن مهر در سراسر کشور به‌صورت وام قرض‌الحسنه با کارمزد 4 درصد پرداخت می‌شود.
به این ترتیب بازپرداخت تسهیلات 20 میلیونی مسکن مهر از 31 میلیون تومان کنونی به 21 میلیون تومان خواهد رسید.
هرچند اشاره دو هفته پیش وزیر مسکن مبنی بر «اعلام یک خبر خوش در پایان سال»، افکار عمومی را به سمت تحولات جدیدتری غیر از مسکن مهر هدایت کرد و حتی برخی تصور می‌کردند قرار است سال آینده افراد به محض اراده برای خرید مسکن، به راحتی صاحب‌خانه شوند، اما اکنون گمانه‌زنی‌ها درباره «خبر خوش» به بحث «تبدیل تسهیلات مسکن مهر به وام قرض‌الحسنه» ختم شده است.
به گزارش «دنیای اقتصاد»، در مصوبه جدید کارگروه مسکن، نرخ واقعی تسهیلات مسکن مهر 9 درصد در شهر تهران و 7 درصد در سایر شهرها عنوان شده است؛ به‌طوری که دولت موظف شده مابه‌التفاوت این نرخ - فاصله 4 درصد کارمزد تا 12 درصد نرخ واقعی- را در بودجه سال آینده پیش‌بینی و تحت عنوان یارانه به بانک عامل پرداخت کند.
دولت در عین حالی که نرخ سود تسهیلات مسکن مهر را کاهش و سقف تسهیلات را افزایش داده سازنده‌ها را نیز برای تعیین وقت زمانی ساخت محدود کرده است.
براین اساس زمان ساخت و بازپرداخت تسهیلات در مجموع 15 سال است و سازنده‌ها حداکثر 2 سال برای اتمام عملیات ساخت فرصت دارند.به گزارش «دنیای اقتصاد»، رییس اتحادیه کشوری املاک با بیان اینکه مصوبه جدید دولت مبنی بر تبدیل تسهیلات مسکن مهر به وام قرض‌الحسنه، باعث تقویت قدرت مالی متقاضیان مسکن در سال آینده خواهد شد، به «دنیای اقتصاد» گفت: در سال جدید زمینه کاهش قیمت‌ها بازهم فراهم خواهد شد.
خسروی در عین حال افزود: به‌زودی امکان پرداخت تسهیلات مسکن توسط مشاوران املاک مهیا خواهد شد.
بر اساس این گزارش، وزارت مسکن در دوره جدید دو اقدام بزرگ برای مسکن مهر انجام داده که نتایج آن می‌تواند به پایین‌آمدن هزینه‌های ساخت‌وساز کمک کند.
این در حالی است که در برخی محافل اقتصادی، صحبت از تجدیدنظر در واگذاری خط اعتباری به این طرح ملی است که چنانچه اتفاق بیفتد، همه تلاش‌ها هدر خواهد رفت.
بانک مرکزی برای مسکن مهر در سال‌جاری 3 هزار و 500 میلیارد تومان خط اعتباری در نظر گرفت تا بانک مسکن بدون دغدغه تامین اعتبار به تعاونی‌ها تسهیلات واگذار کند. انتظار این است در سال آینده نیز این خط ادامه پیدا کند و در صورت نیاز شارژ شود.بانک مرکزی برای سال آینده طبق مصوبه جدید کارگروه مسکن موظف شده کسری نقدینگی مورد نیاز بانک عامل برای طرح مسکن مهر را به نحوی تامین کند.
کارگروه مسکن به بانک مرکزی توصیه کرده با توجه به عاملیت بانک مسکن برای مسکن مهر، حتی‌الامکان تکلیف مازاد بر مسکن مهر برای این بانک در نظر گرفته نشود.
از سوی دیگر، بانک عامل تا زمانی که یارانه مربوط به کاهش نرخ تسهیلات مسکن مهر از سوی دولت پرداخت نشود، می‌تواند به همان میزان دولت را بدهکار کند.
به گزارش دنیای اقتصاد، در مصوبه اخیر کارگروه مسکن تصریح شده است وام مسکن مهر برای صنعتی سازی به 25 میلیون تومان و برای سنتی سازی به 20 میلیون تومان افزایش پیداکند.

همه خوشحال می‌شوند؟
این روزها اجاره‌نشین‌ها بیشتر از بقیه دنبال جزئیات «خبر‌خوش مسکن» هستند. ثبت‌نامی‌های مسکن مهر دو ماه پیش به‌خاطر اعلام خبر افزایش تسهیلات - از 15 به 20 میلیون تومان - به اندازه کافی خوشحال شدند، اما اگر خبر خوش آخر سال کاهش نرخ سود این تسهیلات باشد، آیا همه مردم ایران خوشحال خواهند شد؟برای پاسخ به این پرسش باید یک واقعیت عنوان شود: روز گذشته با سی‌امین سفر استانی - کرمانشاه- علی نیکزاد وزیر مسکن، همه استان‌های کشور زیر ذره‌بین مقام ارشد مسکن مهر قرار گرفت و برخی مسوولان استانی که تا قبل‌از همین سفرها کار مثبتی برای متقاضیان 99ساله انجام نداده بودند حالا موظف شده‌اند در کمترین زمان ممکن زمین واگذار کرده و برای ساخت‌وساز با انبوه‌سازان تفاهم کنند. این در حالی است که در برخی شهرها با گذشت بیش‌از 2 ماه از سفر وزیر، مسوولان هنوز اقدام امیدوارکننده‌ای برای متقاضیان انجام نداده‌اند و پیگیری خبرنگار «دنیای اقتصاد» از این مناطق به بیان وعده امروز و فردا منجر شده است. در چنین وضعیتی دامنه شمول خبر خوش مسکن- اگر موضوع نرخ سود باشد - به جای آنکه همه متقاضیان مسکن را در بر بگیرد، فقط شامل حال کسانی خواهد شد که پروژه‌ آنها به مرحله ساخت رسیده است.

افزایش تسهیلات مشارکتی
اطرافیان حامل «خبر خوش‌ مسکن» می‌گویند، تصمیم جدیدی که برای بخش مسکن گرفته شده، فراگیرتر از مسکن مهر است؛ بنابراین به نظر می‌رسد مصوبه کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن مهر – در صورت صحت گفته‌های اطرافیان- نمی‌تواند خبر خوش آخر سال باشد.
در این صورت این احتمال وجود دارد که تغییراتی که قرار است از سال آینده در نحوه پرداخت تسهیلات مشارکتی ساخت بوجود بیاید، موضوع خبر خوش مسکن باشد.
به گزارش «دنیای اقتصاد»، هم‌اکنون بانک مسکن‌ 30 میلیون تسهیلات مشارکتی پرداخت می‌کند که این بانک برای سال آینده پیشنهاد پرداخت 40 میلیون تومان تسهیلات را داده است. از سوی دیگر مقرر شده بخش زیادی از این تسهیلات در پایان ساخت واحدها به خریدار منتقل شود.
اگر این موضوع در بانک مرکزی نهایی شود، از سال آینده جایگزین وام‌خرید با انتقال تسهیلات ساخت به خریداران واحدهای نوساز وارد بازار مسکن خواهد شد که در این صورت از یک‌سو ساخت‌وساز‌های شهر - غیر از مسکن مهر - رونق خواهد گرفت و از سوی دیگر، قدرت خرید واحدهای نوساز افزایش پیدا خواهد کرد.


ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1388/12/19
بروزرسانی:
1388/12/19
آخرین مشاهده:
1399/09/08

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )