هنر خوب گوش دادن

منبع: https://mostafaee.com/portfolio-item/goosh-dadan/ تاریخ انتشار: 1398-02-18
نویسنده: مترجم:
چکیده:

قصد دارم این مقاله رو با این جمله شروع کنم که”گوش دادن کلید موفقیت های بلند مدته” وقتی خوب به این جمله توجه داشته باشید این سوال برای شما ایجاد خواهد شد که چرا گوش دادن خوب و موثر باعث موفقیت افراد میشود؟ جالب است بدانید که افرادی که به موفقیت رسیده اند شنونده های خوبی بوده و هستند. زمانی که حرف از موفقیت میشود یعنی همان هدفی که هر شخصی تلاش خود را برای رسیدن به آن هدف انجام میدهد و شوق رسیدن به آن را دارد. * این اهداف ممکن است برای شخصی ارتباط موثر و خوب با همسر خودش باشد * یا برای فرد دانش آموز موفقیت در درس و مدرسه خویش باشد * یا برای فرد دیگری فروش بهتر و بیشتر محصول خود باشد * یا اینکه بخواهد کسی را شیفته خود کند و دل افراد را بدست آورد * و همچنین محبوبیت بین اطرافیان خود را موفقیت بداند * و……….. رسیدن به همه این اهداف همان موفقیت اشخاص است که خیلی ازمواقع نمیدانیم دقیقا چه کارهایی رو باید برای رسیدن و دست یافتن به آنها انجام دهیم. اما امروز قراره در این مقاله گفته بشه که فقط با توجه ساده به مهارت گوش کردن موثر به همه اهداف خود برسیم و سرعت رشد خودمون


موفقیت

هنر گوش دادن

چرا باید شنوده خوبی باشیم؟

گوش دادن موثر آنقدر اهمیت دارد که هر چقدر درباره آن کتاب ومقاله خوانده بشه باز هم کم است. در واقع یکی از آسان ترین روش ها برای برقراری ارتباط موثر است.

گوش دادن خوب یعنی احترام به طرف مقابل

زمانی که ما با دقت به سخنان کسی گوش میدهیم آن شخص متوجه میشود که حرف های او برایمان مهم است و اوهم سعی میکند به بهترین نحو سخنان خودش را ارائه دهد بنابر این باعث احترام متقابل میشود.

گوش دادن باعث ایجاد روابط میشود

جمله معروفی از دیل کارنگی که میگوید: “با گوش دادن خوب در طول ۲ هفته میتوانید روابط دوستانه بیشتری ایجاد کنید تا نسبت به دوسال تلاش برای علاقه مند کردن دیگران به خودتان”

وقتی شما به حرف های دیگران خوب گوش میکنید علاقه تان را به آن شخص نشان میدهید و درواقع در حال برقراری ارتباط محکم و قوی هستید.

موفقیت

گوش دادن

گوش دادن اطللاعات و دانش شما را افزایش می دهد

افرادی که خوب گوش میکنند،یادگیرنده های خوبی هم هستند.

زمانی که شما خوب به صحبت دیگران گوش میکنید اطلاعات مفیدی رو دریافت میکنید و باید این رو بدانید که هیچ شخصی عقل کل نیست و با گوش دادن میتواند ذهن خود را باز کنید و مطالب جالب و جدید زیادی رو دریافت کنید.

گوش کردن باعث کمک به خودمون و دیگران میشود

تو نگاه اول شاید اینطور به نظر برسه که ما با گوش کردن در واقع لطفی به طرف مقابل کرده ایم و برای ما زیاد مفید و موثر نیست اما باید توجه به این نکته داشته باشیم که این گوش کردن ما باعث ایجاد اعتماد طرف مقابل به ما میشود و اکثر مواقع آن شخص سعی میکند به نحوی جبران کند.


و خیلی از اتفاق های خوب دیگه…

بعد از اینکه به اهمیت کسب مهارت گوش کردن پی بردیم زمان آن رسیده که چگونگی کسب این مهارت مهم بپردازیم.

گوش دادن با شنیدن یکی نیست

بسیاری از مواقع ما میشنویم و حتی میتوانیم حرف های طرف مقابل رو بعد از اتمام تکرار کنیم اما واقعا توجهی نداریم به همان سخنان. بنابر این گوش دادن با شنیدن متفاوت است.

شنیدن یعنی همان درک صداهای ایجاد شده اما گوش کردن نیاز به توجه و تمرکز داره و از سایر حواس نیز استفاده میشود.

بنا بر این گوش دادن یعنی توجه و تمرکز عمیق به سخنان مخاطب. نه تنها به سخنان بلکه به زبان بدن و فن بیان و دیگر ویژگی ها هم توجه میشود.

موفقیت

گوش دادن

راه های تقویت مهارت گوش دادن

همان طور که مشخص است گوش دادن یکی از مهارت های مهم ارتباط مؤثر است و به عقیده ریچارد برانسون یکی از عوامل مهم موفقیت شرکت هواپیمایی ویرجین آتلانتیک همین گوش دادن فعال بوده است.

با توجه به این که گوش دادن یک از اساسی ترین عوامل مؤثر در موفقیت وایجاد روابط موثر است پس به نفع همگی ماست که وقتی بگذاریم و آن را تقویت کنیم.

در ادامه به چند راهکار عملی اشاره میکنیم:

گوش دهید و عجول نباشید

وقتی شخصی صحبت میکند شما صبوری کنید و به سخنان آن شخص گوش فرا دهید، جمله او را درست نکنید. بگذارید حرفش را تمام کند و سپس اظهار نظر کنید و هیچ گاه وسط سخنان کسی نپرید و ساکت بنشینید و پس از اتمام اگر لازم بود شروع به صحبت کنید. حتی اگر میدانید چه خواهد گفت باز هم اجازه دهید سخنش را بگوید این کار باعث ایجاد روابط عالی و مستحکم خواهد شد.

موفقیت

گوش دادن

خوب گوش دهید و حواس گوینده را پرت نکنید

هنگامی که شخصی با شما در حال صحبت کردن است تمام حواس خود را به او بدهید. یعنی نه تنها خوب گوش دهید بلکه تمام اعضای بدن شما هم طوری قرار بگیرند و ساکن باشند که انگار آنها هم در حال گوش دادن هستند.

با انگشتان خود بازی نکنید و توجه خود را به چشمان او بدهید و اطراف را دائما نگاه نکنید. زیرا این کارها باعث میشود گوینده فکر کند که از حرف های او خسته شده اید و دیگر برایتان مهم نیست و میخواهید زود به اتمام برسد.

هنگام گوش دادن با کلمات تاییدی او را تایید کنید

زمانی که گوینده در حال صحبت است، شما با بالا و پایین آوردن سر خود به او این پیام را میدهید که موافق سخنانت هستم و مشتاقم ادامه آن را بشنوم. همچنین سعی کنید در بین سخنانش از کلمات کوتاهی مثل:«موافقم، دقیقا، اوهوم، درسته و…» استفاد کنید. این کار باعث به شور آمدن گوینده و احساس اینکه سخنانش پر اهمیت است میشود.

موفقیت

گوش دادن

هنگام گوش کردن توجه به زبان بدن خود داشته باشید

وقتی شما در مقابل گوینده قرار میگیرید بدن شما نیز به او پیام هایی را انتقال میدهد. پس این مهم است که بدانیم به چه شکلی مقابل او شنوده صحبت هایش باشیم.

سعی کنید دست به سینه و اخم کرده روبروی او قرار نگیرید. اگر میخواهید بهترین تاثیر را بگذارید و شنوده خوبی باشید سعی کنید کمی مایل به جلو خم شوید و به چهره او نگاه کنید. این شکل از بدن بیانگر مشتاق بودن شما برای ادامه بحث است.

برای گوش دادن فعال سکوت ها را نشکنید

به این معنا که وقتی گوینده سکوت میکند هرچند ممکن است این سکوت طولانی باشد اما به این معنا نیست که حرف او تمام شده است. پس صبوری کنید و سریع جملات اورا با اطلاعات خودتان تکمیل نکنید. بعضی اوقات او با این سکوت در حال ترکیب و جمله بندی مناسب برای بیان آن است.

این ها راه های ساده ولی بسیار کاربردی برای خوب گوش دادن هستند و در نتیجه آن ایجاد منافعی که برای ما دارد میتواند زندگی ما را تغیییر دهد. زمانی که ارتباطات جدید ایجاد میشود به خاطر خوب گوش دادن اعتماد به نفس ما هم افزایش پیدا خواهد کرد.

موفقیت

گوش دادن

امیدوارم بهترین استفاده را از این مقاله کرده باشید…ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مجتبی مصطفایی

مجتبی مصطفایی

تاریخ ثبت:
1398/02/18
بروزرسانی:
1398/02/21
آخرین مشاهده:
1398/07/27
ارسال پیام شخصی

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  با سلام و احترام آیای تعاونی های آموزشی که در اداره مدارس غیر انتفاعی فعالیت دارند از پرداخت مالیات عملکرد معاف هستند؟

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  سلام علیکم وقت شما بخیر من درصدد راه اندازی یک سوپر مارکت اینترنتی هستم. من می خواهم اسم سایت رو به عنوان علامت تجاری ثبت کنم (مانند دیجی کالا). قصد دارم این برند در حوزه اینترنت و کسب و کار مجازی انح

  پویا محمودی
  پویا محمودی ( بازاریابی ، فروش ، تبلیغات ، برنامه ریزی ، مدیریت ، برندینگ ، آموزش ، امور قراردادها ، وصول مطالبات  )

  سلام روز بخیر سوالی داشتم در مورد راه اندازی خانه کودک 140 متر فضای زیر همکف داریم که مناسب خانه کودک هست.قصد نگهداری از کودک را نداریم فقط وسایل بازی داخلش باشه نمیدونیم باید به شهرداری مراجعه کنی

  حمیدعبدی
  حمیدعبدی  ( کارآفرینی، نوآوری ، خلاقیت ، ایده پردازی ، بازاریابی وشناخت بازار،انواع کسب و کار و راه اندازی آن ، )

  با سلام و احترام اگر شرکتی فعالیت تجاری نداشته باشد ملزم به پلمپ دفاتر و ارسال اظهارنامه می باشد؟! جرایم عدم ارسال اظهارنامه و یا ارائه دفاتر درصدی از مبلغ مشمول مالیات می باشد و یا میزان سود و در

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام علیکم وقت شما بخیر من درصدد راه اندازی یک سوپر مارکت اینترنتی هستم. من می خواهم اسم سایت رو به عنوان علامت تجاری ثبت کنم (مانند دیجی کالا). قصد دارم این برند در حوزه اینترنت و کسب و کار مجازی

  حمیدعبدی
  حمیدعبدی  ( کارآفرینی، نوآوری ، خلاقیت ، ایده پردازی ، بازاریابی وشناخت بازار،انواع کسب و کار و راه اندازی آن ، )

  با سلام و احترام یک شرکت تعاونی آموزشی به ثبت رسیده است. این شرکت تعاونی دو مدرسه در زیر مجموعه خود دارد و فعالیت های تعاونی تنها محدود به همین دو مدرسه می باشد. تعاونی هر ساله شخصی را به عنوان نما

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )