غرور و خودبزرگ بینی

منبع: https://mostafaee.com/portfolio-item/ghoror/ تاریخ انتشار: 1398-02-09
نویسنده: مترجم:
چکیده:

“غرور” یا “خودبزرگ بینی” ممنوع واژه “غرور” یا همان “خودبزرگ بینی ” برای ما آشناست و بارها به گوش ما خورده. اغلب زمانی که صحبت از غرور میشه ، همگی ادعا میکنیم که ما شخصی متواضع، بخشنده،مهربان و انسان دوست هستیم و این ویژگی زشت به هیچ عنوان در ذات پاک و مقدس ما وجود نداره، غافل از اینکه همین رفتار ما ازغرور سرچشمه میگیره که خودمان را نسبت به دیگران فرد بهتری تصور میکنیم و تمام بدی ها رو به دیگران نسبت میدیم. خود بزرگ بینی باعث میشه تا ما در ارتباط با دیگران دچار مشکلات زیادی بشیم. هیچ کس از معاشرت با یک فرد مغرور لذت نمیبره و کمتر دیده شده کسی دلش بخواد که زندگی و تمرکز خودش را صرف ارتباط با یک فرد مغرور و از خودراضی کنه. تعداد زیادی از ما به این مشکل دچار هستیم و در عین حال برای انکار اون تلاش میکنیم. شاید زمان مناسبی باشه تا در مورد این ویژگی نه چندان خوشایند کمی فکر کنیم و برای رفع اون اقدام کنیم.


غرور چه بلایی بر سر زندگی ما آورده؟

-چند بار تا به حال فرصت ها و لحظه های خوب زندگیتون رو برای غرور از دست دادید؟

-چقدر از بحث و جدل هایی که روزانه براتون اتفاق میفته از غرور شما سرچشمه میگیرند؟

-چندین مرتبه برای حفظ غرورتون متوسّل به دروغ گویی شدید؟

-چند نفر از افرادی که صمیمانه به اونها علاقه داشتید، از سرغرور و خودخواهی از دست دادید؟

-چند بار زمانی که واقعا مقصر بودید، برای عذرخواهی پیش قدم شدید و جلوی بروز اتفاقات ناخوشایند رو گرفتید؟

این ها تنها تعداد محدودی از اتفاقات تلخی هستند که غرور میتونه برای ما به همراه داشته باشه.

موفقیت

غرور

زندگی یک فرد مغرور به چه شکلی است؟

در یک کلام غرور شما رو از داشتن یک زندگی شاد محروم میکنه چون:

-فرد مغرور فکر میکنه همه چیز رو به خوبی میدونه و بنابر این هرگز برای یادگیری پیش قدم نخواهد شد و در تاریکی جهل خود زندگی خواهد کرد.

-فرد مغرور برای حفظ اعتماد به نفس کاذب خود، اغلب روابط دوستانه اش رو از دست خواهد داد.

-افراد مغرور تصور میکنند که همه باید تابع رأی و نظر اونها باشند، بنابر این هرگز از خود انعطاف پذیری نشان نخواهند داد.

-افراد مغرور اغلب توانایی کنترل خشم خود را ندارند و زود از کوره درمیروند.

و هزاران مورد دیگر که همگی زندگی آرام و حال خوب شخص و اطرافیانش رو تحت الشعاع قرار میدهند.

چگونگی کنترل غرور

کاملا صحیح هست که غرور، ویژگی ناپسند و ناخوشایندی هست اما هیچ مشکلی نیست که راه حل نداشته باشه. برای رهایی از دست این خصوصیت آزاردهنده میتونید با روش های بسیار ساده ، این ویژگی رو در وجودتون کم رنگ کنید.

۱-پذیرش غرور

برای رفع هرمشکلی ابتدا باید بپذیری که اون مشکل وجود داره. بنابر این بپذیرید که مغرور هستید . با انکار کردن ، نه تنها چیزی درست نخواهد شد بلکه اوضاع وخیم تر شده و ممکن است حتی به کلی رسالت زندگی خود را فراموش کنید.

وقتی این موضوع را بپذیرید ، قطعا راه حل های خیلی خوبی خواهید یافت که بتونید این مشکل رو به سادگی حل کنید و زندگی بهتری رو تجربه کنید.

موفقیت

غرور

۲-چه جاهایی بیشتر غرور به کار برده اید؟

بعد از پذیرش این واقعیت زمان آن فرا رسیده که بنشینید و با خودتون فکر کنید:

 چه جاهایی خیلی غرور به خرج دادید؟

در چه موقعیت هایی این ویژگی شما پررنگ تر جلوه میکنه؟

در برابر چه اتفاقاتی واکنش های همراه با غرور از خودتون بروز میدید؟

پیدا کردن سرچشمه ها تا حد زیادی به شما کمک خواهد کرد تا بتونید با تمرین و تمرکز بر این موقعیت ها از بروز مجدد اتفاقات قبلی پیشگیری کنید و بر رفتار خود تسلط بیشتری داشته باشید.


 
۳-افتخار به داشته ها ممنوع

برخی از افراد به داشته های خود میبالند و به آنها مغرور هستند. مقدار درآمد، محل زندگی، تحصیلات، ویژگی های ظاهری، خانواده و بسیاری موارد دیگر.

لطفا توجه کنید

اولاً: بسیاری از این ویژگی ها انتخابی نیستند و اصلا جزو دستاوردهای شما محسوب نمیشوند که قرار باشه برای اونها به دیگران فخر فروشی کنید. به عنوان مثال هیچ کس انتخاب نمیکنه در چه خانواده ای متولد بشه بنابراین داشتن یک خانواده خوب، اصلا دلیل مناسبی برای مغرور بودن نیست.

در ثانی: ویژگی های اکتسابی شما مثل میزان تحصیلات شما، میزان درآمدتون ،مدل ماشین و محل زندگیتون ، و البته موفقیتتون هیچ کدوم قرار نیست به خوشبخت شدن دیگران کمکی بکنند . بنابراین هرگز حق ندارید برای هیچ یک از این موارد به دیگران فخرفروشی کنید. لطفاً در نظر داشته باشید ممکن بود هزاران اتفاق رخ بده و شما هرگز به هیچ کدوم از این موارد دست پیدا نکنید.

موفقیت

غرور

۴-قرار نیست همیشه برنده باشید

افراد مغرور به دلیل ذهنیت نادرستی که درباره خود دارند، فکرمیکنند از دیگران برتر هستند و به همین علت توقع دارند همه جا و در هرموقعیتی برنده نهایی باشند و اسم اونها بر زبان ها جاری باشه.

سخت در اشتباه هستید. همه افراد استعداد ها و ویژگی های مثبتی دارند که میتونه در موقعیت های مختلف به درخشش اونها کمک کنه، بنابراین لطفاً از اینکه بخواهید همه جا تنها شما به چشم بیاید، دست بردارید.

5-از یک روانشناس کمک بگیرید

اگر مشکل شما خیلی جدی تر از این حرف هاست ، لطفاً به یک روانشناس یا مشاور خوب مراجعه کنید و مشکل خود را با اون در میون بگذارید تا با ارائه راه حل های بسیار مؤثر به رفع مشکل شما کمک کرده و آرامش بیشتری به دست بیارید. باور کنید که ضرر نخواهید کرد. و البته روی رشد فردی خودتون هم کار کنید.

موفقیت

مشاورهارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مجتبی مصطفایی

مجتبی مصطفایی

تاریخ ثبت:
1398/02/09
بروزرسانی:
1398/02/10
آخرین مشاهده:
1400/10/29
ارسال پیام شخصی

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )