باورهای محدودکننده

منبع: https://mostafaee.com/portfolio-item/bavarhaye_mahdoodkonannde/ تاریخ انتشار: 1398-01-10
نویسنده: مترجم:
چکیده:

“من که از این عرضه ها ندارم “ “ما از این شانسا نداریم “ “این چیزا مال خارجیاس” “اینا فقط تو فیلما اتفاق میفته .” “زیادی بلند پروازی” و هزاران جمله از این مدل . این جملات براتون آشناست درسته؟ وقتی حرف از باور های محدود کننده میشه نیاز نیست دنبال چیزهای عجیب و غریب بگردید . باور های محدود کننده یعنی همین ها . جملاتی که در طول زندگیمون هزاران بار شنیدیم و بدون اطلاع از قدرت اثر گذاری فوق العاده اونها بار ها و بارها تکرارشون کردیم ، انقد که ذهن ما باورش شده که توانایی رسیدن به هیچ هدفی رو نداریم و باید به همین زندگی ساده و معمولی راضی باشیم. همین جملات به ظاهر ساده و حتی بامزه که خیلی وقتها هم فقط برای شوخی به کار برده میشه مثل یک سرعت گیر در مسیر رسیدن به اهدافمون قرار گرفته و روند رشد و پیشرفت ما رو به طرز چشمگیری کاهش داده و گاهی حتی رسیدن به هدف رو برای ما غیر ممکن کرده. یکی از مهم ترین مباحث در زمینه رشد فردی قدرت ذهن و باورهای ما هستند که میتونیم بگیم در واقع جزء سنگریزه های مسیر موفقیت محسوب میشن.


تاثیر باورهای محدودکننده بر زندگی

رشد فردی

به جمله بالا خوب دقت کنید . تمام زندگی ما تحت تاثیر باورهای ما هستش . تا حالا با خودتون فکر کردین چرا نماز میخونیم ؟ چرا هر وقت کار اشتباهی انجام میدیم دچار عذاب وجدان میشیم ؟بنظرتون علت تمام اینها چیزی جز باورهای ماست ؟

حالا تصور کنید اعمال شما همگی تحت تاثیر باورهاتون هستند . اگر ذهنتون پر از باورهای محدودکننده باشه و مدام افکار منفی در سر داشته باشین بنظرتون مسیر زندگیتون به کدوم سمت خواهد رفت؟

دقت کردین ؟خیلی وقتها فکرای بزرگی توی ذهنمون هست ، رویاهای قشنگی داریم و آرزوهایی که حتی از فکر کردن بهشون ذوق و شوق سرتا سر وجودمون رو فرا میگیره اما بعد از چند روز و یا حتی چند ساعت انگار یهو اون حس اشتیاق فروکش میکنه و حتی تموم رویاهای قشنگی که داشتیم رو به فراموشی میسپاریم.  علت این اتفاق چیزی نیست جز “باورهای محدود کننده “.  باور هامون اجازه نمیدن به سمت اون رویاهای شیرین قدم برداریم .

اینکه باور نداریم  توانایی رسیدن به آرزوهامون توی وجودمون هست و همین موضوع باعث میشه تا خیلی راحت میدون رو خالی کنیم و پاپس بکشیم و برای رویاهامون دستی به نشونه خداحافظی تکون بدیم.

بودا : ذهن همه چیز است به هرچه فکر کنید همان می شوید .

رشد فردی

 
عوامل ایجاد باور های محدود کننده

1.محیط زندگی

خانواده،دوستان ، محیط مدرسه ،روش های تربیتی و عقاید اطرافیان ،همگی در ایجاد باورهای ما نقش اساسی دارند. هرچیزی که از کودکی برای ما مدام تکرار شده باشه چه مثبت و چه منفی تبدیل به باور های ذهنیمون میشه و میتونه راه ما رو هموار کنه و یا مانع بزرگی در جهت رسیدن به اهدافمون باشه.

2.خود کم پنداری

خیلی وقتها ما خودمون رو لایق رسیدن به بعضی چیزها نمیدونیم و مدام فکر میکنیم که پول، موقعیت اجتماعی خوب، زندگی آروم، شغل مناسب و … برای دیگران هست و هرگز برای ما اتفاق نمیفته . و در واقع باور ندارید که شما هم میتونید به آرزوهاتون برسید.

3.عدم داشتن توانایی

نداشتن مهارت عامل خیلی مهمی در ایجاد باورهای بازدارنده هست . چون مهارت کافی رو برای انجام کاری نداریم ، فکر میکنیم که توانایی انجامش رو نداریم غافل از اینکه با یادگیری مهارتهای لازم میتونیم اون کار رو به بهترین نحو انجام بدیم .

رشد فردی

خب فکر میکنم وقتش شده یکبار برای همیشه زنجیر اسارت باورهای محدود کننده رو از دست ها و پاهامون باز کنیم و با انرژی مسیرمون رو ادامه بدیم .

راهکاری های قطعی برای از بین بردن باورهای محدود کننده

 

1.کسب دانش و مهارت کافی

چند خط بالاتر اشاره کردیم که یکی از دلایل به وجود آمدن باورهای محدود کننده نداشتن دانش و مهارت کافی هست . پس بهتره در هر زمینه ای که آرزو داریم بهترین باشیم و بدرخشیم ، مهارتهای لازم رو به دست بیاریم و توانایی خودمون رو بالا ببریم. اینطوری دیگه هیچ مانعی وجود نداره.

2.نگران اتفاقی که نیفتاده نباش

خیلی وقتها مدام نگران موضوعی هستیم که هنوز اتفاق نیفتاده و ذهنمون رو با افکار منفی پر میکنیم. و انقد به این افکار منفی پرو بال میدیم تا تبدیل میشن به باورهای محدود کننده .به عنوان مثال :

قرار هست توی دانشگاه یک کنفرانس اجرا کنید و مدام نگران این هستید که “اگه  نتونم خوب حرف بزنم چی ؟” ،”اگه سوتی بدم چی؟”،”اگه از موضوع من خوششون نیاد چی؟”

توصیه میکنم به جای این افکار منفی ، دقیقا برعکس فکر کنید و بگید “اگر از موضوع من خیلی لذت ببرن چی ؟” و حس خوش اون لحظه رو با تمام وجود لمس کنید . اینطوری قطعا سدّ باورهای محدود کننده شما  خواهد شکست.

توی رویاهاتون زندگی کنید و مطمئن باشید همون چیزی که انتظارش رو میکشید ، اتفاق خواهد افتاد پس بهتر نیست منتظر اتفاقات خوب باشید ؟

3.ذهنت رو از نو بساز

رشد فردی

درسته که گفتیم محیطی که در اون رشد کردیم و خانواده واطرافیان ما یکی از دلایل مهم ایجاد باورهای محدود کننده هستند اما توی هر سنی که هستید میتونید خودتون شروع به تمرین کنید و به مرور زمان این باور های محدود کننده رو از ذهنتون پاک کنید و خودتون رو از دست اونها نجات بدین.

فرانکلین روزولت : انسان های زندانی سرنوشت خود نیستند ،تنها زندانی تفکرات خود هستند .

4.عبارت تأکیدی خودتو بساز

کارهایی که فکر میکنید نمیتونید انجام بدین بنویسید و به جای افعال منفی در جملاتتون از افعال مثبت استفاده کنید :

به عنوان مثال : “من نمیتونم توی مسابقات ورزشی مقام اول رو کسب کنم .”

جمله رو اینطور بازنویسی کنید :”من میتونم توی مسابقات ورزشی به مقام اول دست پیدا کنم .”

به همین راحتی جمله ی مخصوص شما ساخته شد .

شاید اوایل تکرار این جملات تأکیدی بنظرتون بی فایده بیاد که این نشونه خیلی خوبی هست و به این معنیه که ذهن شما درگیر شده و مسیرهای جدید در حال ساخته شدن هستند . پس ساده پا پس نکشید .

شما بدون هدف خلق نشدید و مطمئن باشید میتونید به آرزوهاتون برسید .

شک نکن که میشه فقط باید باور کنید . با انجام کارهای ساده ای که گفته شد قطعا میتونید خیلی راحت به تمام رویاهاتون دست پیدا کنید . هیچ چیز غیر ممکن نیست.

ریچارد باخ

تنها راه موفقیتت ، رها شدن از باورهای محدود کننده ست

فکر میکنم با نکاتی که گفته شد همگیمون متوجه شدیم که باورهای محدود کننده تا چه حد میتونن ما رو از اهدافمون دور کنن . با رعایت همین چند راهکار ساده ای که گفته شد میتونید به راحتی خودتون رو از دست این افکار نجات بدین. فراموش نکنید اولین قدم برای رسیدن به موفقیت تغیر ذهنتیت هاتون هست .ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مجتبی مصطفایی

مجتبی مصطفایی

تاریخ ثبت:
1398/01/10
بروزرسانی:
1398/01/18
آخرین مشاهده:
1398/03/27
ارسال پیام شخصی

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  سلام پدر و مادرم هردو بازنشسته تامین اجتماعی بودند بعد از فوتشان چون من طلاق گرفته بودم ، مستمری بازماندگان به من تعلق گرفت و الان ماهانه 2تا مستمری میگیرم. دخترم که 16ساله و محصل است ، آیا میتوانم بر

  علی صفرزاده لطفی
  علی صفرزاده لطفی ( بیمه تامین اجتماعی و قوانین کار، منابع انسانی )

  با سلام خدمت دکتر سید مرتضی زنده باد بنده ۲۷ سال سن دارم و لیسانس الکترونیک و بیش از دو سال سابقه کار مرتبط با رشته ام دارم و الان به این نتیجه رسیدم که هیچ گونه علاقه ای به این رشته و فیلد کاریم ندا

  دکتر سید مرتضی زنده باد
  دکتر سید مرتضی زنده باد ( بیمه عمر و آتیه ,ارتقاء تحصیلی , تحصیل در خارج از کشور, اقامت و کار در چین )

  سلام وقت بخیر مدت ۴ ماه از تاریخ ۹۶/۶/۱ به مدت ۹۶/۹/۳۰ مدیر عامل شرکتی با مسوولیت محدود بودم که به دلیل عدم فعالیت و برخی مسائلی که در این مقال نمی گنجد تعطیل شد: - شرکت به ثبت رسیده - مجوز ندارد

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  با سلام من ٣٣سالمه حدود یک سال است که ازدواج نموده ام به دلیل کارم و اینکه هنوز نتوانسته ام انتقالی بگیرم در رفت و آمد هستم و ماهی یک بار به مدت دع روز از همسرم دور هستم و اینکه برای بچه دار شدن نیا

  فریبا داداشلو
  فریبا داداشلو ( علوم تربیتی )

  باسلام خدمت سرور گرامی جناب مقدسی لطف میفرمایید در مورد نحوه ثبت حسابداری خرید جوجه برای مرغداری گوشتی و ثبت خرید دان مرغ بنده رو راهنمایی بکنید

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  با سلام محضر آقای فرزاد لطف میکنید نحوه محاسبه بهای تمام شده مرغ گوشتی رو برام بزارید و کدینگ حسابداری مربوطه اونو

  محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو
  محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو ( مدیریت امورمالی ( حسابداری، بهای تمام شده، تجزیه وتحلیل صورتهای مالی ) )

  مدت 4سال است به حسابداری مشغولم اما گاهی بعضی ماهیتا رو نمیدونم همینطور ارزش افزوده و معاملات فصلی و...رامیخواهم آموزش ببینم .ساکن شهراصفهان هستم .اگرامکان داره اموزش روبرای من هماهنگ کنید.ممنونم

  سید مهدی حجازی
  سید مهدی حجازی ( استقرار سیستم های مالی - مهندسی مالی - حسابداری مدیریت - مالیاتی -بیمه ، تامین مالی - تنظیم قرارداد )

  باسلام مجدد محضر آقای مقدسی نت تازه تو یه شرکت مشغول بکار شدم تو ارومیه که بازرگانی و یه ذفتر هم تهران دارن که 2 نفر اونجا فروشنده کار میکنن من میتونم تولیست بیمه او دونفرو رد کنم تا هم هزینه بیمه و ح

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  سلام
  آموزشگاههای زبان انگلیسی معاف از مالیات هستند؟
  ماده134؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  باسلام و ارزوی قبولی طاعات ...من یک کسب و کار جدید در حوزه غذا راه اندازی کردم با هدف ایجاد اشتغال ... چند نوع غذای سنتی رو در بسته بندی و دیزاین شیک و مشتری پسند تولید و عرضه میکنیم که تونستیم نمره ق

  پویا محمودی
  پویا محمودی ( بازاریابی ، فروش ، تبلیغات ، برنامه ریزی ، مدیریت ، برندینگ ، آموزش ، امور قراردادها ، وصول مطالبات  )