بعد از توافق هسته ای، چگونه بازاریابی کنیم؟! ا

منبع: https://www.linkedin.com/pulse/%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82-%D9%87 تاریخ انتشار: 1394-05-10
نویسنده: مترجم:
چکیده:

بیایید باهم فرض کنیم توافق هسته ای(فارغ از خوب یا بد یا مشروط بودن) رخ دهد، حال در این شرایط بررسی نماییم تغییراتی که در فضای کسب و کار عمومی رخ می‌دهد چه اثری بر برنامه بازاریابی ما می‌تواند داشته باشد و ما چه اقداماتی را مناسب است در کوتاه مدت انجام دهیم.


دولت مشتری پولدار می‌شود

در صورت آزادسازی درآمدهای قبلی نفتی ایران که بالغ بر 90 میلیارد دلار می‌شود و ظالمانه و زورگیرانه بلوکه شده است و همچنین با افزایش سطح فروش نفت، دولت ایران یک مشتری پولدار خواهد شد. لذا اولویت‌های آن در حوزه توسعه میادین نفتی، تقویت پتروشیمی، مقابله با معضل آب و فاضلاب، تقویت صنایع، اتمام پروژه‌های عمرانی از حوزه‌هایی می‌شود که این مشتری بزرگ می‌خواهد روی آن هزینه کند. خوب از الان باید شاخک‌های خود را در حوزه مناقصات و برنامه‌های آتی تیز کنیم که البته شرکت‌های پیمانکار در ایران استاد این روش‌ها هستند!!!

 

پول سرمایه‌گذاران خارجی کجا می‌رود!

 سرمایه گذاران خارجی در حال بررسی طرح‌های مختلفی در حوزه کسب و کارهای الکترونیکی، توزیع و پخش مواد غذایی، پتروشیمی، حفاری، تصفیه آب در ایران می‌باشند. این حجم سرمایه به طبع روی شرکت‌ها و طرح‌های بالغ تمرکز می‌کند و باعث می‌شود شرکت‌هایی که در ایران توان جذب این سرمایه‌ها را داشته باشند، توان بالای مالی پیدا کنند. خوب پس این جامعه هدف بعداً خدمات می‌خواهند، هزینه می‌کنند، تبلیغ می‌کنند و زیرساخت تولید خود را توسعه می‌دهند و می‌تواند جامعه هدف خوبی برای شما شوند! البته اگر پیدایشان کردید، سلام ما را هم برسانید چون عموم این اطلاعات به سختی به دست می‌آید و سرمایه­ خارجی رو کی داده و کی گرفته!!

رقابت تولیدکنندگان ایرانی با کالای خارجی چه میشود

در حال حاضر، شرکت‌های اروپایی و امریکایی جمعیت ایران را ضربدر عدد و ارقام می‌کنند و حاشیه سود فروش کالای خود را در آخر سال محاسبه می‌کنند. واردکنندگان به دنبال ارتباط با سورس های خارجی هستند و امیدوارند با رفع تحریم بانکی بتوانند کالای خارجی را ارزان تر وارد کنند! از طرفی مواد اولیه برای تولید در ایران ارزان می‌شود و از طرفی هم جنس وارداتی ارزان می‌شود! این یک جنگ بی‌رحمانه می‌باشد و امیدواریم تولیدکنندگان روی کیفیت، خدمات و ارزش افزوده کالای خود به خوبی کار کرده باشند که در این مسابقه با استفادهاز ابزارهای بازاریابی مناسب، بازنده نشوند!!!

شاید درهم تنیدگی با مشتریان در قالب عقد قراردادهای بلندمدت ریسک ریزش مشتری را کم بکند و ارائه پیشنهادات فصلی و تخفیف در تابستان امسال برای تولیدکنندگان مستحب اکید باشد!!!

یادمان نرود شرکت‌های اروپای غربی و امریکایی هم روش‌های کثیف و هم تکنیک‌های تجربی-علمی بازاریابی را به خوبی بلد هستند و بودجه بازاریابی خود را با بهره­وری بالایی هزینه می‌کنند و برعکس رفتار عمومی شرکت‌های ایرانی، شاید اولویت آخرشان تبلیغات گران تلویزیون یا بیل بوردهای شهری باشد!!! شاید!! لذایادآوری برند در ذهن مشتریان در این دوره مهم می‌باشد و ارتباط دادن خدمات و کالای ما به نوستالژی‌های ایرانی و اسلامی راهکاری برای پیوند زدن کالای با کیفیت به مشتری ایرانی می‌باشد.

کنسرسیوم درست کنید!!! تحت یک برند مشترک!

یک دست صدا ندارد و متأسفانه برای یک کالا یا خدمات در ایران، تولیدکنندگان متعدد قانونی و غیرقانونی وجود دارد. در چنین شرایطی سود و توان مالی آنها نیز کم می‌باشد. در ایتالیا تولیدکنندگان سیب برای حفظ و ایجاد توان رقابت و توان صادرات با ایجاد برند مشترک سعی در ایجاد کنسرسیومی داشته‌اند. در این مسیر، باید تولیدکنندگان یا ارائه دهندگان خدمات پروتکل و استانداری بین خود ایجاد کنند و روی محصولات و خدمات خود یک لوگوی مشترک را درج نهند تا در کوتاه مدت مشتریان متوجه شوند کالای با کیفیت، با قیمت مناسب و با توان عرضه و خدمات پس از فروش مناسب تحت این برند در بازار پیدا می‌شود. ایجاد این کنسرسیوم‌ها در ایران تجربه‌های موردی داشته و توان رقابت شرکت‌های عضو را در برابر رقبای خارجی بالا می‌برد.

جمع‌بندی:

  مهم‌ترین تغییر از دید بازاریابی در سبد کالاهای عرضه شده شاید اتفاق بیافتد. این تغییر با ارزان تر شدن جنس های ایرانی و ورود کالاهای مهیج خارجی همراه است که رقابت را داغ می‌کنند.

تغییر مهم دیگر تغییر مشتری هدف می‌باشد که شرکت های دولتی، شرکت‌های صادرکننده، شرکت های جذب کننده سرمایه، به نوعی مشتریان پولدار می‌شوند و کانال توزیع و تبلیغات متناسب با خود را در برنامه بازاریابی شما می‌طلبند.

در صورت توافق، تابستان امسال فرصتی برای درهم تنیدگی بیشتر تولیدکننده ایرانی با مشتریان باید باشد. ارائه تخفیف فصلی یا پلکانی برای فروش خدمات و کالا در مدت زمان بلند مدت، ابزاری برای تثبیت درآمدهای آتی می‌باشد.

طراحی برنامه‌های تبلیغاتی و کمپین‌های بازاریابی روی مشتریان قبلی و بالفعل با محتوی عمیق لازم می‌باشد تا مشتریان ایرانی بر پایه مشترکات فرهنگی ایرانی-اسلامی به خدمات و کالای شما وصل شوند.

شاید بدترین کار در فضای هایپرکامپتیشن، تخریب رقبای ایرانی باشد که برنده­ای جزء کالای خارجی ندارد! در صنعت کشاورزی این تخریب و بدگویی آن‌قدر به جنس و برند ایرانی صدمه زده است که از دور، بازار محصولات کشاورزی کاریکاتوری و خنده آور شده است!!!

 

 شاید هم توافقی رخ ندهد، که آن داستان دیگری است!!ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

 علیرضا مسجدیان جزی

علیرضا مسجدیان جزی

تاریخ ثبت:
1394/06/28
بروزرسانی:
1394/06/28
آخرین مشاهده:
1397/03/25
پرسش از مشاور

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  باسلام و احترام - همانطوریکه مستحضرید فاکتورهای فروش توسط واحد فروش که زیر مجموعه واحد بازرگانی است صادر و سپس جهت صدور صورتحساب و سند حسابداری به واحد مالی ارسال می گردد . مدیریت شرکت ما که شرک

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  سلام
  ۱۳۵ میلیون تومان نقد دارم در بخش مسکن سرمایه گذاری کنم بنظر شما یکساله چقدر بازدهی داره ؟؟
  دلار بخرم چی ؟؟

  سید مهدی منبتی
  سید مهدی منبتی ( مشاور حوزه سرمایه گذاری بازار ساختمان و مسکن، مدل های تامین سرمایه،ایده پردازی و توسعه ایده )

  با سلام
  جناب تاج نسائی ضمن تشکر از وقتی که میگذارید،
  1- بنده تولید کننده یک ماده شیمیایی باارزش هستم و مشتری های زیادی هم دارم. با اینحال میخواهم یک سایت خوبی داشته باشم که بخش های مخت

  حمید رضا تاج نسائی
  حمید رضا تاج نسائی ( بازرگانی، برندینگ و بازاریابی، فروش و تبلیغات )

  با سلام من در یک شرکت ابمیوه(رانی) به عنوان ویزیتور میخوام مشغول به کار بشم وهیچ مهارتی ندارم یعنی تا حالا کار ویزیتوری نکردم ممنون میشم راهنمایی کنید تا کارمو بخوبی انجام دهم با تشکر

  پویا محمودی
  پویا محمودی ( بازاریابی ، فروش ، تبلیغات ، برنامه ریزی ، مدیریت ، برندینگ ، آموزش ، امور قراردادها ، وصول مطالبات  )

  باسلام من قصد داشتم مرغ بومی پرورش بدهم میخواستم ببینم از نظر بازار به نظر شما سود ده هست یا خیر و در شرو ع واسه موفقیت بیشتر چگونه باید شروع کرد وخلاصه هرجور میدونید من از راهنماییتون استفاده میکنم.

  پویا محمودی
  پویا محمودی ( بازاریابی ، فروش ، تبلیغات ، برنامه ریزی ، مدیریت ، برندینگ ، آموزش ، امور قراردادها ، وصول مطالبات  )

  سلام وقتتون بخیر همسر من کارمند رسمیه .۸ سال سابقه کار داره.امسال به دلیل ادامه تحصیل مجبور به گرفتن مرخصی بدون حقوق شد.از آبان ماه مرخصی بد ن حقوقش شروع شد.دفترچه های بیمه تامین اجتماعی ما تموم شده.

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  با سلام و خسته نباشید . ببخسید فرم فهرست خرید و فروش کالا و خدمات را چگونه پر کنیم. ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  من به تازگی در یکی از ارگان های دولتی مشغول به حسابرسی شدم. منتهی چون سابقه کاری در این زمینه ندارم میخواستم چند تا منبع در مورد حسابرسی مالی، اینکه از کجا شروع میشهف روند کار چطوره، و به کجا ختم میشه

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  سلام من حسابدار مجتمع فنی اتومبیل هستم (صافکاری ونقاشی و میکانیکی وباطری سازی وغیره)
  جهت افزایش جذب مشتری چه پیشنهادی میدین فعلا با هزینه کم باشه
  ممنون از راهنمایی شما

  حمید رضا تاج نسائی
  حمید رضا تاج نسائی ( بازرگانی، برندینگ و بازاریابی، فروش و تبلیغات )

  سلام استاد عزیز
  من الان میخوام برای کارشناسی ارشد حسابداری شروع به خوندن کنم به نظر شما از کدوم کتاب شروع کنم بهتره
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )