رییس سازمان بورس خبر داد:لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید

منبع: تاریخ:

1388-04-09

لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید تا پایان تابستان تصویب می‌شود

گروه بورس – رییس سازمان بورس از تصویب نهایی لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید تا پایان شهریورماه امسال در مجلس خبر داد.

«علی صالح آبادی» در گفت و گوهای جداگانه با «سنا» و «فارس» در مورد روند تصویب یک فوریت لایحه توضیحاتی را ارائه کرده است.

    وی در گفت و گویی با «سنا» گفت: لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، پس از تصویب در هیات دولت ، در ششم تیرماه 88 به مجلس ارسال و در جلسه علنی روز گذشته ، یک فوریت آن با حدود 80 درصد آرا تصویب شد. وی افزود : بعد از این کمیسیون اقتصادی و سایر کمیسیون های مربوطه مجلس شورای اسلامی باید جلساتی را تشکیل دهند تا پس از نهایی شدن لایحه، آن را برای رای گیری نهایی به صحن علنی مجلس ارسال کنند.

    دکتر صالح آبادی پیش بینی کرد که این لایحه تا پایان شهریورماه امسال به تصویب نهایی مجلس شورای اسلامی برسد.

    صندوق های سرمایه گذاری «حقوقی» می شوند

    دکتر صالح آبادی با اشاره به مهم ترین موارد مطرح شده در لایحه یاد شده تصریح کرد : یکی از موارد بسیار مهم لایحه، ایجاد شخصیت حقوقی برای صندوق های سرمایه گذاری اوراق بهادار ، صندوق های زمین و ساختمان و سایر صندوق هایی است که در آینده ایجاد می شوند.وی افزود: در این لایحه شخصیت حقوقی صندوق های سرمایه گذاری تعریف شده که بر این اساس، مشکل حقوقی این صندوق ها از جمله ثبت در نزد اداره ثبت و داشتن دفاتر پلمب شده، حل می شود.

    حل مشکل مالیاتی فرابورس

    دکتر صالح آبادی حل شدن مشکل مالیاتی بازار فرابورس را از دیگر موارد این لایحه دانست و گفت: مالیات بازار فرابورس مانند بورس اوراق بهادار در نقل و انتقال نیم در صد (5/0 درصد) در نظر گرفته شده است که در فروش سهام اعمال می شود و خرید مالیاتی نخواهد داشت.

    وی درباره معافیت مالیاتی بازار فرابورس نیز گفت : در مورد شرکت هایی که در بازار  پذیرفته شده اند طبق لایحه این معافیت ها نصف شرکت های پذیرفته شده در بورس است، یعنی شرکت های دولتی 5 درصد و شرکت های غیردولتی با 20 درصد سهام شناور آزاد 10 درصد معافیت مالیاتی دارند.

    دکتر صالح آبادی ادامه داد : در مورد شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار، معافیت مالیاتی 10 درصد بوده و در خصوص شرکت های غیردولتی و آنهایی که 20 درصد سهام شناور آزاد در تاریخ مجمع دارند، این معافیت 2 برابر می شود؛ یعنی از 20 درصد معافیت مالیاتی برخوردار می شوند.

    بورس کالاهم معاف می شود

    وی با اشاره به شرکت هایی که در بورس کالای ایران، کالاهای خود را عرضه می کنند، تصریح کرد : در صورتی که سهام این دسته از شرکت ها در بورس یا فرابورس پذیرفته نشده باشد، از معافیت های بورس اوراق بهادار بهره مند می شوند.

    مشتریان گواهی صندوق ها مالیات نمی دهند

    دکتر صالح آبادی درادامه با بیان اینکه بر اساس لایحه فوق کسانی که گواهی های سرمایه گذاری در صندوق ها را دریافت می کنند از پرداخت هرگونه مالیاتی معاف می شوند، تاکید کرد: صرفا صندوق ها در فروش اوراق بهادار خودشان که داخل خود صندوق صورت می گیرد ، مالیات پرداخت می کنند و افرادی که گواهی این صندوق ها را خرید و فروش می کنند، مالیاتی پرداخت نمی کنند. بدین معنا که مالیات مضاعف از معامله گران گواهی های سرمایه گذاری در صندوق ها اخذ نمی شود.

«صکوک» هم معافیت مالیاتی گرفت

    عضو شورای عالی بورس از معافیت مالیاتی صکوک بر اساس این لایحه خبر داد و افزود: اوراق بهادار مانند صکوک هم از معافیت مالیاتی برخوردار می شوند و سودهایی را که در مورد اوراق صکوک پرداخت می شود، جزو هزینه های قابل قبول مالیاتی ناشر اوراق به حساب می آید، یعنی از درآمد مشمول مالیات ناشر کسر می شود.

    حذف مالیات بر ارزش افزوده

    وی دیگر مورد لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید را در مورد معافیت مالیاتی سهام ایرانی عرضه شده در بازارهای مالی خارج دانست و گفت : اگر یک شرکت در یکی از بورس های خارج از کشور پذیرفته شده باشد و همزمان در بورس تهران هم حضور داشته باشد از مالیات بر درآمد حاصل از نقل و انتقال در ایران معاف می شود.

    دکتر صالح آبادی در ادامه اعلام کرد : پس از تصویب لایحه فوق در مجلس از کارمزدهای معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالادر بورس و بازارهای خارج از بورس هم مالیات بر ارزش افزوده اخذ نمی شود.

    تقویت تقاضا؛ هدف اصلی لایحه

    رییس سازمان بورس با اشاره به اهداف این لایحه گفت : با توجه به قانون اصل 44 و قوانین بودجه سنواتی، دیگر در بورس مشکل عرضه سهام وجود نخواهد داشت که هدف اصلی از این لایحه این است که بخش تقاضا را در بازار سرمایه تقویت کرده و نقدینگی جدیدی را وارد بورس کند که از طریق صندوق های سرمایه گذاری و با ساز و کاری که در این لایحه دیده شده است، این امر تسهیل خواهد شد.

    وی افزود : این لایحه با توجه به توسعه نهادهای مالی بازار سرمایه و توسعه طرف تقاضا در این بازار به حفظ و پایداری بورس کمک زیادی می کند.

    صالح آبادی اعلام کرد : این لایحه امکان طراحی ابزارهای مالی جدید از جمله اوراق بهادار شامل انواع صکوک را فراهم می سازد که بازار مالی کشور را از حالت تک محوری خارج می کند و ناشران مختلف اوراق بهادار می توانند با صدور انواع و اقسام اوراق بهادار اسلامی، علاوه بر سهام موجود از امکان تامین مالی بازار سرمایه برخوردار شوند. صالح آبادی اظهار داشت : در عین حال این لایحه می تواند با توسعه بازار فرابورس زمینه پذیرش انواع و اقسام اوراق بهادار را در این بازار فراهم کند و از سوی دیگر امکان پذیرش متقابل اوراق بهادار در بورس های خارجی با تصویب این لایحه به شکل مناسب تری فراهم می شود.

    در مجلس چه گذشت؟

    صالح آبادی در گفت و گوی دیگری با «فارس» با بیان اینکه برای دفاع از تصویب یک فوریت این لایحه در صحن مجلس توضیحاتی داده است، ادامه داد: در توضیحاتم دو موضوع را مطرح کردم؛ نخست اینکه این لایحه تا چه اندازه برای بازار سرمایه کشور مهم است و دوم اینکه چرا تصویب آن فوری است.

    سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: بعد از ارائه توضیحات و سخنرانی یک موافق و یک مخالف ، یک فوریت لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی با 139 رای موافق ، 24 رای مخالف و 17 رای ممتنع به تصویب رسید.

    مذاکره با فوریت لایحه

«صالح آبادی» در برابر این سوال که با توجه تصویب یک فوریت این لایحه، ادامه فرآیند آن به چه صورتی است توضیح داد: این لایحه برای جمع بندی به کمیسیون اقتصادی و سایر کمیسیون های مجلس ارجاع می شود. بعد از بررسی و هر اصلاحی در کمیسیون اقتصادی مجلس، این لایحه مجددا به هیات رییسه مجلس ارائه می شود تا بدون نوبت در صحن علنی مجلس مطرح و تصویب شود.

    وی ادامه داد: با مذاکراتی که با برخی اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس به عمل آمده قرار شده این لایحه بلافاصله در دستور کار این کمیسیون گیرد و بعد از برگزاری چند جلسه با حضور نمایندگان سازمان بورس، اصول و کلیات آن نهایی و به صحن علنی مجلس ارجاع شود.

    رییس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار درباره زمان انجام این فرآیند نیز خاطر نشان کرد: با توجه به در پیش رو بودن تعطیلات تابستانی مجلس، به نظر می رسد لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی از سه هفته آینده در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی و نهایی شود تا در اولین فرصت برای تصویب به صحن مجلس برده شود.

    باز هم فرابورس ...

    صالح آبادی در خصوص این پرسش که با توجه به اثر این لایحه در فعالیت های بازار فرابورس ، آیا آغاز به کار این بازار مشروط به تصویب لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی خواهد بود یا خیر، پاسخ داد: خیر، چرا که مشکل مالیات نقل و انتقال سهام در بازار فرابورس توسط شورای عالی بورس حل شده که طبق آن معاملات سهام بازار فرابورس توسط شرکت بورس تایید خواهد شد.

    وی همچنین از بررسی عملکرد یک ساله پذیرش کالاها در بورس کالای ایران و تعهدات مربوطه و همچنین برگزاری نشست مطبوعاتی با خبرنگاران در یکشنبه هفته آینده یا دو هفته آینده خبر داد.

    اشتباه در بخشی از لایحه

    گروه بورس – یکی از کارشناسان بازار بخشی از لایحه توسعه ابزارها و نمادهای مالی جدید را همراه با ایراد دانست. «یاسر کارگری» در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: در ماده 143 که در متن لایحه 6ماده ای که در پایگاه اطلاع رسانی دولت قرار داده شده یک اشتباه به چشم می خورد که به نظر می رسد سهوی است.

    وی در توضیح بیشتر گفت: در بخشی از متن ماده 143، عبارت «بازارهای خارج از بورس داخلی یا خارجی» جا افتاده است بنابراین متن ماده با این اصلاحیه به شکل زیر باید تغییر کند. «5درصد از مالیات بر درآمد شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بازارهای خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته می شوند از سال پذیرش تا سالی که از فهرست شرکت های پذیرفته شده در این بورس ها یا بازارها حذف نشده اند با تایید سازمان بورس و اوراق بهادار بخشوده می شود.»ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1388/04/10
بروزرسانی:
1388/12/08
آخرین مشاهده:
1400/10/22

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )