چرا افراد غیرشایسته استخدام می‌شوند؟

منبع: دنیای اقتصاد تاریخ انتشار: 1392-06-24
نویسنده: مترجم: مژگان جعفری
چکیده:

قضاوت‌های مردم درباره بقیه همواره عجولانه و سطحی است. فردی که لباس کار شیکی پوشیده موفق و با هوش است. راننده‌ای که با من تصادف کرده، بی‌ادب و خشن است. این ارزیابی‌های شتاب‌زده و فوری چنان رایج و شایع است که روان‌شناسان اسمی بر روی آن گذاشته‌اند: خطاهای بنیادین انتساب (FAE). ما نمی‌توانیم تمام جنبه‌های پنهان شخصیت انسان‌های غریبه و سرگذشت آنها را را بدانیم.


چرا افراد غیرشایسته استخدام می‌شوند؟ اما نیاز داریم که درباره آنها قضاوت کنیم تا نوع رابطه خود را با آنها مشخص کنیم، آیا آنها دوست ما هستند یا دشمن ما؟ به همین خاطر ناگزیریم که از روی همین نشانه‌های سطحی درباره افراد غریبه قضاوت کنیم. نشانه‌های ظاهری‌ای مثل لباس گران‌قیمت، رفتار دوستانه و طرز رانندگی.
بر اساس تازه‌ترین تحقیقاتی که در این باره انجام گرفته است، خطای بنیادین انتساب (FAE) عمیقا در نحوه رفتار و تصمیم‌گیری ما موثر است. به گونه‌ای که حتی افرادی که در این باره آموزش دیده‌اند- مثلا مسوول استخدام یک شرکت یا مدیر پذیرش یک دانشگاه- هم نمی‌توانند از تبعات آن مصون بمانند.
بر اساس تحقیقاتی که گروهی از محققان دانشگاه‌های کالیفرنیا و هاروارد انجام داده‌اند، خطای انتساب باعث می‌شود که مسوولان کارگزینی یک شرکت یا اداره نتوانند به خوبی درباره متقاضیان استخدام تصمیم‌گیری کنند. این خطا باعث می‌شود که آنها افرادی را استخدام کنند که دوستان با نفوذی دارند، نه افراد شایسته‌ای که تنها نقصشان این است که دوستان با نفوذی ندارند.
مدیر یک دانشگاه هم از بین درخواست کنندگان برای ادامه تحصیل در آن دانشگاه، صرفا به سوابق تحصیلی افراد توجه می‌کند. بدون اینکه در نظر بگیرد مدارسی که افراد از آنها فارغ‌التحصیل شده‌اند، در چه سطح علمی‌ای قرار دارند.
بیشتر تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، معطوف به تعریف خطای انتساب بوده است و نه تاثیرات عملی خطای انتساب بر فعالیت موسسات و شرکت‌ها.
اما اخیرا محققان تصمیم گرفته‌اند که مطالعاتشان را بر این موضوع متمرکز کنند که مسوولان کارگزینی و استخدام ادارات و موسسات (که باید بدون تعصب، سو‌گیری و پیش فرض، افراد شایسته و با کفایت را استخدام کنند) تا چه اندازه تحت تاثیر خطای انتساب قرار می‌گیرند. نتایج تحقیقات آنها می‌تواند نخستین گام در راه کمک به موسسات و شرکت‌ها باشد تا از بین متقاضیان‌کار انتخاب‌های بهتری داشته باشند.
گینو، استاد رشته بازرگانی در موسسه HBS در این باره می‌گوید: تا کنون ما به تبعات و نتایج بسیار مهم فرآیند استخدام توجه نکرده‌ایم. اما توجه به این امر می‌تواند به ما کمک کند تا جلوی استخدام افراد غیر شایسته‌ای را که تاکنون استخدام می‌شدند، بگیریم و افرادی که باید استخدام می‌شدند را به کار بگیریم. همه افرادی که تا کنون برای استخدام در شرکت یا پذیرش در دانشگاهی تقاضایی داده‌اند، حتما با موارد این‌چنینی مواجه بوده‌اند.

انتخاب بر حسب نمره
با توجه به اهمیت عملی این آزمایش، محققان سلسله‌ای از آزمایش‌ها را ترتیب داده‌اند تا میزان مقاومت مدیران اجرایی شرکت‌ها و موسسات را در برابر این پدیده بسنجند. در اولین آزمایش از مسوولان پذیرش دانشگاه‌های معتبر خواسته شد تا 9 تقاضای فرضی را بررسی کنند. نتیجه چندان دور از ذهن نبود. تنها یک ملاک میان پذیرش دانشگاه‌ها، مشترک بود «نمره». تقاضاهایی که در آنها نمره فرد پایین‌تر بود- حتی اگر مدرسه فرد معتبرتر بود- کم‌تر از تقاضاهایی که در آنها نمره فرد بالاتر بود- حتی اگر مدرسه اعتبار چندانی نداشت- پذیرش شده بودند.
گینو در این باره می‌گوید: مشاهده کردیم که مسوولان پذیرش دانشگاه، اولویتشان پذیرش دانش‌آموزانی است که توانسته‌اند تکالیف ساده‌تر را بهتر انجام دهند نه دانش‌آموزانی که تکالیف سخت‌تر را به خوبی انجام نداده‌اند. حتی در برخی موارد در باره متقاضیان اطلاعاتی اضافی به مسوولان پذیرش دانشگاه داده شد تا آنها بهتر بتوانند تصمیم بگیرند، اما نتیجه باز هم تفاوت چندانی نکرد. آنها هم بر همان اساس تصمیم گرفته بودند.
در آزمایش دوم هم محققان به نتایج یکسانی رسیدند. در این آزمایش به مدیران اجرایی شرکت‌ها، 12 تقاضای ارتقای فرضی داده شد. در این تحقیق، کاندیداهایی که در کارهای ساده‌تر عملکرد بهتری داشتند (مدیر یک فرودگاه خلوت و آرام) برای ارتقا معرفی شدند و نه کاندیداهایی که در کارهای دشوار عملکرد متوسطی داشتند (مدیر یک فرودگاه شلوغ و پر رفت و آمد)مدیران اجرایی توجه نداشتند که این نحوه استخدام و ارتقا تا کجا می‌تواند به شرکتی که در سطح کلان فعالیت می‌کند، لطمه بزند.
وقتی که مدیران اجرایی کارکنانی را ارتقا می‌دهند که در محیط‌های کوچک و نه چندان پردردسر مدیریت موفقی داشته‌اند، باید انتظار داشته باشند که نتیجه کار این دسته کارمندان در محیط‌هایی که کاملا شرایط متفاوتی دارد، بسیار ضعیف باشد.
نتایج تحقیق بر دو گروه مسوولان پذیرش دانشگاه و مدیران اجرایی شرکت‌ها و موسسات نشان‌دهنده این بود که همه آنها به نحوی سازگار دچار یک خطای منطقی می‌شوند، بنابراین محققان تصمیم گرفتند تا این آزمایش‌ها را در محیطی بیرون از آزمایشگاه هم مورد ارزیابی قرار دهند. آزمایش سوم به این گونه بود که از مردم خواسته می‌شد تا نتیجه یک بازی را ببینند و بعد حدس بزنند که در دور بعد طرفین مسابقه چه امتیازی کسب خواهند کرد.
 هدف این تحقیق آن بود که سنجیده شود تا چه اندازه می‌توان پیش فرض‌های خطاهای بنیادین انتساب را با تکمیل اطلاعات به فرد شرکت‌کننده، کم کرد.اما با این وجود، باز هم نتایج آزمایش‌ها همان نتایج آزمایش‌های قبلی بود. به شرکت‌کنندگان گفته می‌شد که فرد الف در مسابقه قبل امتیاز بیشتری کسب کرده و فرد امتیاز کم‌تری کسب کرده است. اما سطح بازی‌ها در دور دوم متفاوت خواهد بود. اما باز هم شرکت‌کنندگان انتظار داشتند فردی که در مسابقه قبل پیروز شده است در مسابقه بعد هم برنده شود. آنها وقتی می‌دیدند که پیش‌بینی‌شان غلط از آب درآمده و شرکت‌کننده‌ای که در مسابقه قبل پیروز شده در مسابقه بعدی شکست خورده، بسیار تعجب می‌کردند.

مردودی در آزمون
نتیجه این فرآیند معیوب به وضوح هرچه تمام‌تر خود را در کارگزینی ادارات و موسسات و پذیرش دانشگاه‌ها نشان می‌دهد. در پذیرش‌هایی که به شرایط محیطی فرد توجه نمی‌کنند و فقط افرادی را از صافی خود عبور می‌دهند که عملکرد متوسطی از خود نشان داده‌اند.
نسبت مستقیمی بین نمره افراد و پذیرش آنها وجود دارد. افرادی که معدلشان از سطحی کم‌تر باشد، اساسا در فرآیند پذیرش تقاضاهایشان بررسی نمی‌شود. افرادی که معدلشان از سطحی بالاتر باشد، شانس بسیار زیادی برای پذیرش دارند. برای مثال معدل‌هایی که تنها حدود 17/0 درصد بیشتر از معدل پایه اعلام شده است، شانس پذیرششان در دانشگاه‌ها 31 درصد بیشتر است.
تحقیقات نشان می‌دهد که این چرخه معیوب پذیرش نه تنها کیفیت دانشگاه‌ها را به شدت تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد، بلکه بر آینده خود دانش‌آموزان هم تاثیر منفی قابل‌توجهی می‌گذارد.
گینو نمی‌تواند تعجب خود را از تاثیر شگفت‌انگیز خطای بنیادین انتساب بر نحوه تصمیم‌گیری و قضاوت افراد پنهان کند.
 او اذعان می‌کند که مقابله با تاثیرات خطای انتساب بسیار دشوار است:
«ما تصور می‌کردیم که افراد تحصیل کرده و متخصص کم‌تر در معرض این خطا هستند. تصور می‌کردیم که تفاوت شرایط محیطی حتما در ارزیابی‌ها لحاظ می‌شوند و باعث می‌شود که پیش داوری‌ها کم و کم‌تر شود. اما این تصورات غلط از آب درآمدند. اما دریافتیم که این خطا نه ربطی به تحصیلات و تخصص افراد دارد و نه ربطی به میزان اطلاعاتی که فرد دارد.»
البته این بدان معنا نیست که هیچ امیدی برای کم کردن اثرات خطای بنیادین انتساب نیست. دانشمندان پس از اینکه درباره گستره و میزان تاثیر خطای انتساب اطلاعات کافی را کسب کردند، مرحله جدیدی را در تحقیقاتشان آغاز کرده‌اند. تحقیق درباره روش‌های قضاوت شخصی که می‌تواند به موسسات و دانشگاه‌ها برای کم کردن خطاهایشان کمک کند.
به هر حال، خطای بنیادین انتساب و اثرات آن نشان‌دهنده یکی از حدود ناگزیر فهم انسانی است. اما اینکه ما نسبت به این خطا و اثرات آن هوشیار باشیم، می‌تواند تا اندازه‌ای به ما کمک کند تا یک خطا را دوبار انجام ندهیم.


 ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1392/06/24
بروزرسانی:
1392/06/24
آخرین مشاهده:
1397/03/25

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  باسلام و احترام - همانطوریکه مستحضرید فاکتورهای فروش توسط واحد فروش که زیر مجموعه واحد بازرگانی است صادر و سپس جهت صدور صورتحساب و سند حسابداری به واحد مالی ارسال می گردد . مدیریت شرکت ما که شرک

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  سلام
  ۱۳۵ میلیون تومان نقد دارم در بخش مسکن سرمایه گذاری کنم بنظر شما یکساله چقدر بازدهی داره ؟؟
  دلار بخرم چی ؟؟

  سید مهدی منبتی
  سید مهدی منبتی ( مشاور حوزه سرمایه گذاری بازار ساختمان و مسکن، مدل های تامین سرمایه،ایده پردازی و توسعه ایده )

  با سلام
  جناب تاج نسائی ضمن تشکر از وقتی که میگذارید،
  1- بنده تولید کننده یک ماده شیمیایی باارزش هستم و مشتری های زیادی هم دارم. با اینحال میخواهم یک سایت خوبی داشته باشم که بخش های مخت

  حمید رضا تاج نسائی
  حمید رضا تاج نسائی ( بازرگانی، برندینگ و بازاریابی، فروش و تبلیغات )

  با سلام من در یک شرکت ابمیوه(رانی) به عنوان ویزیتور میخوام مشغول به کار بشم وهیچ مهارتی ندارم یعنی تا حالا کار ویزیتوری نکردم ممنون میشم راهنمایی کنید تا کارمو بخوبی انجام دهم با تشکر

  پویا محمودی
  پویا محمودی ( بازاریابی ، فروش ، تبلیغات ، برنامه ریزی ، مدیریت ، برندینگ ، آموزش ، امور قراردادها ، وصول مطالبات  )

  باسلام من قصد داشتم مرغ بومی پرورش بدهم میخواستم ببینم از نظر بازار به نظر شما سود ده هست یا خیر و در شرو ع واسه موفقیت بیشتر چگونه باید شروع کرد وخلاصه هرجور میدونید من از راهنماییتون استفاده میکنم.

  پویا محمودی
  پویا محمودی ( بازاریابی ، فروش ، تبلیغات ، برنامه ریزی ، مدیریت ، برندینگ ، آموزش ، امور قراردادها ، وصول مطالبات  )

  سلام وقتتون بخیر همسر من کارمند رسمیه .۸ سال سابقه کار داره.امسال به دلیل ادامه تحصیل مجبور به گرفتن مرخصی بدون حقوق شد.از آبان ماه مرخصی بد ن حقوقش شروع شد.دفترچه های بیمه تامین اجتماعی ما تموم شده.

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  با سلام و خسته نباشید . ببخسید فرم فهرست خرید و فروش کالا و خدمات را چگونه پر کنیم. ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  من به تازگی در یکی از ارگان های دولتی مشغول به حسابرسی شدم. منتهی چون سابقه کاری در این زمینه ندارم میخواستم چند تا منبع در مورد حسابرسی مالی، اینکه از کجا شروع میشهف روند کار چطوره، و به کجا ختم میشه

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  سلام من حسابدار مجتمع فنی اتومبیل هستم (صافکاری ونقاشی و میکانیکی وباطری سازی وغیره)
  جهت افزایش جذب مشتری چه پیشنهادی میدین فعلا با هزینه کم باشه
  ممنون از راهنمایی شما

  حمید رضا تاج نسائی
  حمید رضا تاج نسائی ( بازرگانی، برندینگ و بازاریابی، فروش و تبلیغات )

  سلام استاد عزیز
  من الان میخوام برای کارشناسی ارشد حسابداری شروع به خوندن کنم به نظر شما از کدوم کتاب شروع کنم بهتره
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )