برای افزایش مشارکت کارمندان باید کاری کرد!

منبع: دنیای اقتصاد تاریخ انتشار: 1392-06-12
نویسنده: مترجم: رویا مرسلی
چکیده:

اطلاعات جدیدی درباره مشارکت کارمندان در دست است که نشان می‌دهد میزان مشارکت در حال کاهش است. تحقیق جدیدی از موسسه گالوپ نشان می‌دهد مشارکت کارمندان در بین آمریکایی‌ها به زحمت به 30 درصد می‌رسد یعنی از هر ده نفر، هفت نفر یا ترک کار می‌کنند یا نسبت به کارفرمای خود متعهد نیستند.


نکات مدیریتی
برای افزایش مشارکت کارمندان باید کاری کرد!


تحقیقات زیاد نشان داده است که مشارکت کارمندان که شاخص به کارگیری بهترین کارآیی کارمندان در محیط کار است، فقط به یک ارزیابی سازمانی محدود نمی‌شود. بلکه این مساله یک ضرورت در کسب و کار است که با بازده سازمانی گره خورده است، از جمله میزان سود سازمان، رضایت مشتریان و گردش مالی. تحقیقی که در سال 2012 درباره سرمایه انسانی توسط مکنزی انجام شد نیز نشان داد سازمان‌هایی که بالاترین امتیازها را از لحاظ ایجاد انگیزه در کارمندان دارند، حدود 60 درصد بیشتر احتمال دارد که در زمره برترین شرکت‌ها از لحاظ سلامت کسب و کار قرار گیرند. یک تحقیق داخلی که توسط شرکت ما انجام شد نیز همین ارتباط را نشان داد. البته مشارکت یک تجربه احساسی و کاملا شخصی است؛ پرداختن به آن نه تنها آسان نیست بلکه پیچیده نیز هست. اما رهبران سازمان‌ها باید این موضوع را مورد توجه قرار دهند. نه تنها به خاطر کارمندان، بلکه به خاطر شرکت. در اینجا به نکاتی اشاره می‌شود که به شما کمک می‌کند در این حوزه موفق‌تر باشید:
با اصول روانشناسی مثبت و تحقیقات در زمینه مشارکت کارمندان آشنا شوید
 یکی از مقالات هاروارد بیزنس درباره موضوع ایجاد انگیزه در کارکنان، به نتایج تحقیق روانشناس فردریک هرتزبرگ  اشاره می‌کند که می‌گوید کارمندان به مسوولیت و اختیارات بیشتر در کارهای روزانه شان واکنش مثبت نشان می‌دهند. این یافته، تئوری ارزیابی از خود را بازتاب می‌دهد که یک برنامه تحقیقاتی مشهور در زمینه روانشناسی است که نیاز جهانی و فراگیر انسان به مقوله استقلال را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، افراد عموما زمانی خوب کار می‌کنند که به آنها اختیار تصمیم‌گیری و حق انتخاب داده شود. تحقیقات دیگری نیز در زمینه مشارکت کارکنان انجام شده است که نشان می‌دهد عواملی مثل حمایت اجتماعی و ارائه فیدبک می‌تواند تجربه مثبتی به همراه داشته باشد. مدیران و متخصصان منابع انسانی باید بیشتر با موضوعاتی از این نوع و همچنین تئوری‌‌های قوی در زمینه روانشناسی آشنا باشند تا تلاش آنها برای ایجاد مشارکت در کارمندان نتیجه بخش باشد. دریایی از اطلاعات موجود است که باید از آنها استفاده درستی کرد.
آنچه باعث ایجاد مشارکت در کارمندان شما می‌شود را بفهمید، نه دیگران
 هر چند تحقیقات مدیریتی منابع ارزشمندی هستند، اما استفاده نابه‌جا از آنها می‌تواند شرکت را از اهداف خود دور کند. هیچ تئوری یا مدلی به صورت انتزاعی مفید نیست. آنچه مهم است کسب و کار شما و افراد شما هستند. بیشتر شرکت‌ها درمورد عدم مشارکت افراد، سیاست‌‌های تنبیهی پیش می‌گیرند؛ تمرکز آنها براین مساله است که چه اشکالی وجود دارد و چرا افراد به‌اندازه‌ای که می‌توانند در کارها مشارکت نمی‌کنند. روش بهتر این است که بفهمید در گذشته چه اقداماتی باعث بهبود وضعیت سازمان شده بود و همان موارد را تکرار کنید. به سراغ افراد، تیم‌ها و واحدهایی بروید که بیشترین مشارکت را دارند و به دیگران کمک کنید آنچه آنها انجام می‌دهند را سرمشق خود قرار دهند. من از این روش برای کمک به کسب و کارها برای شناسایی روش‌‌های افزایش مشارکت استفاده کرده‌ام؛ روش‌هایی که با فرهنگ و خواسته‌‌های افراد همخوانی داشته باشد.
مشارکت‌‌های مردمی را افزایش دهید
مشارکت نمی‌تواند دستوری باشد، اما می‌تواند مشتعل شود. زمانی که دانستید مسائل مهم برای کارمندان چیست می‌توانید کارمندان را برای بیان و اشاعه آن حمایت کنید. به افراد خود، به خصوص آنها که مشارکت فعال‌تری دارند، اجازه بدهید تا از تجربیات خود صحبت کنند و ایده‌هایی را که می‌توانند در کسب و کار مفید باشند ارائه دهند. مثلا ارائه یک فیلم کوتاه درباره فعالیت مثبت یک تیم موفق می‌تواند عامل ایجاد انگیزه در سایر کارمندان باشد.
مشارکت کارمندان را یک هدف پیشرو بدانید که طی زمان بهبود خواهد یافت
هرچند تلاش برای مشارکت کارمندان هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود و همواره ادامه دارد، اما در عین حال، این مقوله چندان قابل‌اندازه‌گیری نیست و نمی‌توان آن را در یک مرحله به انجام رساند. تحقیقات نشان می‌دهد که میزان مشارکت افراد به طور روزانه تغییر می‌کند. نتایجی که در یک تحقیق از یک کسب و کار برای افزایش مشارکت به دست می‌آید می‌تواند بسیار متفاوت از واقعیتی باشد که باعث افزایش مشارکت آنها در زمان رکود می‌شود. برای افزایش مشارکت در سازمان خود باید سختکوش، کنجکاو و مطلع باشید.
میل دارم دفعه بعد که مکنزی و گالوپ این تحقیق را انجام می‌دهند شاهد افزایش میزان مشارکت باشم. افزایش مشارکت کارکنان به نیم، سه چهارم یا 100درصد چه دستاوردهایی برای سازمان خواهد داشت؟ این موضوع پیام آور موفقیت کسب‌وکار، شادی کارکنان و افزایش بهره‌وری است.
شما برای افزایش مشارکت چه اقداماتی انجام می‌دهید و چه موضوعاتی را می‌توانید با دیگران به اشتراک گذارید؟

 ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1392/06/24
بروزرسانی:
1392/06/24
آخرین مشاهده:
1397/03/28

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  باسلام و احترام - همانطوریکه مستحضرید فاکتورهای فروش توسط واحد فروش که زیر مجموعه واحد بازرگانی است صادر و سپس جهت صدور صورتحساب و سند حسابداری به واحد مالی ارسال می گردد . مدیریت شرکت ما که شرک

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  سلام
  ۱۳۵ میلیون تومان نقد دارم در بخش مسکن سرمایه گذاری کنم بنظر شما یکساله چقدر بازدهی داره ؟؟
  دلار بخرم چی ؟؟

  سید مهدی منبتی
  سید مهدی منبتی ( مشاور حوزه سرمایه گذاری بازار ساختمان و مسکن، مدل های تامین سرمایه،ایده پردازی و توسعه ایده )

  با سلام
  جناب تاج نسائی ضمن تشکر از وقتی که میگذارید،
  1- بنده تولید کننده یک ماده شیمیایی باارزش هستم و مشتری های زیادی هم دارم. با اینحال میخواهم یک سایت خوبی داشته باشم که بخش های مخت

  حمید رضا تاج نسائی
  حمید رضا تاج نسائی ( بازرگانی، برندینگ و بازاریابی، فروش و تبلیغات )

  با سلام من در یک شرکت ابمیوه(رانی) به عنوان ویزیتور میخوام مشغول به کار بشم وهیچ مهارتی ندارم یعنی تا حالا کار ویزیتوری نکردم ممنون میشم راهنمایی کنید تا کارمو بخوبی انجام دهم با تشکر

  پویا محمودی
  پویا محمودی ( بازاریابی ، فروش ، تبلیغات ، برنامه ریزی ، مدیریت ، برندینگ ، آموزش ، امور قراردادها ، وصول مطالبات  )

  باسلام من قصد داشتم مرغ بومی پرورش بدهم میخواستم ببینم از نظر بازار به نظر شما سود ده هست یا خیر و در شرو ع واسه موفقیت بیشتر چگونه باید شروع کرد وخلاصه هرجور میدونید من از راهنماییتون استفاده میکنم.

  پویا محمودی
  پویا محمودی ( بازاریابی ، فروش ، تبلیغات ، برنامه ریزی ، مدیریت ، برندینگ ، آموزش ، امور قراردادها ، وصول مطالبات  )

  سلام وقتتون بخیر همسر من کارمند رسمیه .۸ سال سابقه کار داره.امسال به دلیل ادامه تحصیل مجبور به گرفتن مرخصی بدون حقوق شد.از آبان ماه مرخصی بد ن حقوقش شروع شد.دفترچه های بیمه تامین اجتماعی ما تموم شده.

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  با سلام و خسته نباشید . ببخسید فرم فهرست خرید و فروش کالا و خدمات را چگونه پر کنیم. ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  من به تازگی در یکی از ارگان های دولتی مشغول به حسابرسی شدم. منتهی چون سابقه کاری در این زمینه ندارم میخواستم چند تا منبع در مورد حسابرسی مالی، اینکه از کجا شروع میشهف روند کار چطوره، و به کجا ختم میشه

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  سلام من حسابدار مجتمع فنی اتومبیل هستم (صافکاری ونقاشی و میکانیکی وباطری سازی وغیره)
  جهت افزایش جذب مشتری چه پیشنهادی میدین فعلا با هزینه کم باشه
  ممنون از راهنمایی شما

  حمید رضا تاج نسائی
  حمید رضا تاج نسائی ( بازرگانی، برندینگ و بازاریابی، فروش و تبلیغات )

  سلام استاد عزیز
  من الان میخوام برای کارشناسی ارشد حسابداری شروع به خوندن کنم به نظر شما از کدوم کتاب شروع کنم بهتره
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )