سخنگوی شهرداری تهران ادعا کرد:سهم‌خواهی از مالیات مسکن

منبع: تاریخ:

1387-08-21

سهم‌خواهی از مالیات مسکن

بخشی از ارزش افزوده املاک برای اداره شهر باید به شهرداری برسد
گروه مسکن- لیلا درخشان- در روزهایی که فعالان بازار مسکن در اضطراب ناشی از طرح مبهم مالیات بر معاملات مسکن به سر می‌برند و هر روز که به ابتدای آذر ماه نزدیک می‌شود به شدت این اضطراب‌ها نیز اضافه می‌شود، شهرداری تهران در تدارک برنامه‌ای برای دریافت بخشی از درآمد حاصل از اجرای این برنامه مالیاتی است.

شهرداری تهران با این اعتقاد که مابه‌التفاوت ارزش افزوده املاک سهم شهروند باید پرداخت شود تا مجموعه مدیریت شهری بتواند شهر را اداره کند، به دنبال بخشی از مالیات بر معاملات مسکن است.
اگرچه مالیات بر معاملات مکرر مسکن قرار است از ابتدای آذر ماه اجرا شود، اما عدم اعلام جزئیات این برنامه جدید دولت تاکنون نشان می‌دهد ابهاماتی در این خصوص برای خود دولت وجود دارد که در صورت روشن نشدن آنها، اجرا از ماه آینده بعید است.
به گزارش دنیای اقتصاد، اوایل اردیبهشت ماه سال جاری بود که به دنبال اعلام طرح دولت مبنی بر اخذ مالیات از معاملات مکرر مسکن شهردار تهران نیز «موضوع اختصاص بخشی از مالیات دریافتی از املاکی که به واسطه فعالیت‌های عمرانی شهرداری ارزش افزوده پیدا می‌کنند» را مطرح کرد. قالیباف با این استدلال که اگر در مواردی هنگام اجرای یک طرح عمرانی ارزش زمین‌های مردم از بین رود شهرداری باید جبران کند، اختصاص بخشی از مالیات بر ارزش افزوده املاکی که به دلیل پروژه‌های عمرانی شهرداری قیمت آنها افزایش پیدا کرده را به شهرداری منطقی و آن را قابل پیگیری دانست.
به دنبال این خواسته قالیباف برخی از مدیران بدنه شهرداری تهران در مقام دفاع از این ایده برآمدند و تاکید کردند در تمام کشورهای دنیا وضع مالیات بر ارزش افزوده املاک و اختصاص سهمی از آن به شهرداری‌ها کاملا مرسوم و قانونی است. در همین حال برخی از کارشناسان نیز اذعان دارند از آنجا که شهرداری باید در امر درآمدزدایی متکی به درآمدهای پایدار باشد تا در اداره شهری دچار مشکل نشود، اخذ مالیات بر ارزش افزوده املاک را راهکاری برای رسیدن به این هدف عنوان می‌کند. به گزارش دنیای‌اقتصاد همزمان با نزدیک شدن به اجرای طرح اخذ مالیات از سوداگران مسکن، شهرداری تهران بار دیگر از وضع مالیات بر ارزش افزوده املاک سخن رانده و اجرای آن را منوط به سیر مراحل قانونی آن دانست.
به گزارش خبرنگار ما سخنگوی شهردار، در چهارمین نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال دنیای‌اقتصاد مبنی بر اینکه آیا شهرداری تدابیری برای اجرای اخذ مالیات بر ارزش افزوده املاک اندیشیده است یا خیر، تصریح کرد: اجرای این طرح در صورتی که مسیر قانونی آن طی شود، قطعا به مرحله اجرایی خواهد رسید، ولی فعلا تا مسیر قانونی آن طی نشود این طرح اجرایی نمی‌شود. وی با اشاره به سخنان اخیر شهردار تهران مبنی بر اینکه شهرداری باید از راه ارزش افزوده ملک، درآمد کسب کند، تاکید کرد: منظور شهردار این بوده که مابه‌التفاوت ارزش افزوده املاک سهم شهروند باید پرداخت شود تا شهرداری از این طریق شهر را اداره کند.
آخرین وضعیت کاربری‌ها در تهران
دکتر سیدهادی ایازی در ادامه سخنان خود از اجرای مرحله پنجم ممیزی املاک تهران خبر داد و گفت: برابر قانون، شهرداری‌ها مکلف هستند هرپنج سال یک‌بار املاک شهر را ممیزی کنند؛ چرا که با اجرای ممیزی املاک، کاربری املاک مجددا مورد بازنگری قرار می‌گیرد و آخرین وضعیت آنها در بانک اطلاعات شهری ثبت می‌شود که پس از آن از اطلاعات در مدیریت بهینه شهری استفاده می‌شود. وی خاطرنشان کرد: پنجمین مرحله ممیزی املاک تهران از سال 86 با اجرای اقدامات ستادی آغاز شد که مرحله اجرای آن از ابتدای سال‌جاری شروع شده است.
مشاور عالی شهردار تهران با اشاره به اینکه در سطح تهران 2میلیون و 700هزار املاک اداری، تجاری و ... موجود است، تاکید کرد: از این میزان یک میلیون و 200هزار ممیزی شده‌اند که همزمان با این اقدام قرار است تمامی پلاک‌های سطح شهر تعویض شوند. وی در مورد پلاک‌های جدید شهری اظهار داشت: این پلاک‌ها دارای سه نوع اطلاعات شامل: شماره ملک، کد ملک و کد نوسازی شهرداری هستند که با هماهنگی‌های صورت گرفته با اداره پست این شماره‌ها نصب می‌شوند. سخنگوی شهرداری در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر نحوه واگذاری واحدهای تجاری برج میلاد گفت: همچنان که می‌دانیم فروش واحدهای برج میلاد متری 4میلیارد تومان فقط یک شوخی بوده است و اساسا واحدهای تجاری
برج میلاد فروخته نمی‌شود و فقط از طریق مناقصه اجاره داده می‌شود.
وی در ادامه در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه اجرای طرح خانه به جای خانه برای نوسازی بافت فرسوده به چه مرحله‌ای رسیده و تاکنون چه تعداد خانه تملک و واگذار شده است، تاکید کرد:‌در‌حال‌حاضر متاسفانه 56درصد از واحدها مسکونی تهران جزو بافت‌های فرسوده محسوب می‌شوند که این آمار قابل توجه است و از این‌رو شهرداری طی دو سال گذشته اقدامات گسترده‌ای برای بازسازی بافت‌های فرسوده انجام داده است که این بازسازی‌ها عمدتا در مناطق جنوبی تهران بوده است. ایازی در خصوص مشکلات اجرای این طرح گفت: در مرحله بازسازی بافت‌های فرسوده از آنجا که اعتباری که بابت خرید این املاک به صاحبان آنها پرداخت می‌شد برای خرید ملک جایگزین مکفی نبود در نتیجه شهرداری قرار شد مابه‌التفاوت خرید مسکن جدید را بپردازد که خوشبختانه این طرح مورد استقبال مردم قرار گرفته است.
وی افزود: در همین حال در فاصله زمانی که افراد ملک جدید خود را خریداری کنند شهرداری مبلغ 10میلیون وام ودیعه مسکن اجاره‌بها به آنها ارائه می‌دهد که این وام پس از خرید ملک به شهرداری بازگردانده می‌شود. رییس شورای اطلاع‌رسانی شهرداری تهران در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در این راستا مبنی بر اینکه املاک واگذار شده در این طرح فاقد انشعابات آب، گاز و برق هستند و برخلاف آنچه که شهرداری متعهد شده ظرف 2 ماه برای آنان سند صادر نشده است، اظهار کرد: قطعا هر آنچه که بین شهرداری و مالکان توافق شده است عملی خواهد شد و در این بین نیز اگر ضرر و زیانی به شهروندان تحمیل شده است، شهرداری جبران خواهد کرد.
وی همچنین از برگزاری نخستین اجلاس شهرداری کلان‌شهرهای آسیایی در روزهای 29 و 30 آبان ماه در سالن‌ همایش‌های بین‌المللی برج میلاد خبر داد و گفت: این اجلاس فرصت مناسبی است که اقدامات صورت گرفته در شهر تهران و تجربه مدیریت شهری را به دیگر کلان‌شهرهای آسیا انتقال دهیم. وی ادامه داد: سازمان‌های مختلف که در حوزه مدیریت شهری فعالیت می‌کنند از قبیل یونسکو، سازمان جهانی گردشگری، آیسسکو و اکو هم در این زمینه ما را یاری می‌کنند تا اجلاس به نحو مطلوب برگزار شود.ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1387/08/21
بروزرسانی:
1388/12/08
آخرین مشاهده:
1399/09/08

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )