رئیس سازمان امور مالیاتی در همایش حسابرسی مالیاتی خبر داد:معافیت مالیاتی حقوق 350 هزار تومان ‏

منبع: تاریخ:

1387-08-22

ایسنا: رئیس سازمان امور مالیاتی در همایش حسابرسی مالیاتی از ارسال فرم اظهارنامه ها برای همه مودیان ثبت نامی از هفته آینده خبر داد و افزود: «در پایان آذرماه فاز اول ارائه اظهارنامه ها صورت گرفته و سازمان مالیاتی با شرایط فعلی به کار خود ادامه می دهد و در صورتی که موضوع جدیدی باشد مطرح می شود که امیدواریم این هدف بتواند به نظام مند کردن و شفافیت مالیاتی کمک کند.»

علی اکبر عرب مازار همچنین در حاشیه همایش حسابرسی مالیاتی در مورد تاثیر کاهش درآمدهای نفتی بر درآمدهای دولت در مورد میزان درآمدهای مالیاتی در بودجه امسال گفت: «در بودجه امسال 165 هزار میلیارد ریال درآمد مالیاتی محاسبه شده است و در هفت ماهه امسال صد در صد درآمدها تحقق یافته اند.»
وی افزود: «درآمدهای دولت درآمد کشور است و بودجه دولت هم از درآمدهای نفتی تحقق می یابد و مسلماً قیمتی که در بودجه دولتی برای نفت پیش بینی می شود با آنچه در قیمت جهانی است متفاوت بوده و اگر مازادی هم داشته باشد در حساب ذخیره ارزی تحقق می یابد.»
وی معتقد است: «با توجه به اینکه بودجه امسال و سال گذشته با ارقام پایین تری پیش بینی شده بود در سال جاری نباید مشکلی در خصوص موضوع تحقق درآمدهای دولت در بخش نفت داشته باشیم.»وی به نظام مند کردن سیستم مالیاتی اشاره کرد و افزود: «در بخش نظام مند کردن در تقسیمات کشوری به دلیل اینکه قانون در کل کشور به طور یکسان اجرا می شود آنچه مهم است درآمدهای مالیاتی است که اگر درآمدهای مالیاتی در بخش استانی صرف شود در آن زمان مردم را در جهت حمایت بیشتر و فرهنگ سازی بهتر تشویق می کند که این کار در حال انجام است و در حال حاضر درآمدهای مالیاتی هر استان فقط در همان استان مصرف می شود.»

کم و کیف تعویق مالیات بر ارزش افزوده

عرب مازار در مورد تعویق یک ساله لایحه اجرای مالیات بر ارزش افزوده گفت: «پیش نویس این لایحه به دولت ارائه شده ولی هنوز کم وکیف آن مشخص نیست که با تصویب آن زمان اجرای قانون یکسال به عقب می افتد و زمانی که این لایحه در هیات دولت تصویب شد به مجلس ارائه می شود.»
وی اضافه کرد: «قانون مالیات بر ارزش افزوده در حال اجراست و اگر لایحه ای در مجلس تصویب شد در آن زمان در خصوص اجرای این قانون تعیین تکلیف می شود که در فاصله زمانی که برای اجرای بعدی آن وجود دارد چه کارهایی باید صورت گیرد.»
او اظهار کرد: «درباره بسیاری از فعالان اقتصادی دیگر هم این قانون اعمال نمی شود و این قانون در سطح بالاتر و در سطح کسانی که گفته شده ثبت نام کنند اعمال می شود.»

لایحه معافیت مالیاتی حقوق به مجلس می رود

رئیس سازمان امور مالیاتی همچنین در پاسخ به سوالی درباره معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد اظهار کرد: «این لایحه به زودی از طرف دولت به مجلس می رود.»وی توضیح داد: «در لایحه دولت چون در سال جاری باید حدود
247 هزار تومان در ماه معافیت داشته باشیم اگر این لایحه به مجلس ارسال شود معافیت اولیه حدود 350 هزار تومان خواهد بود.»

نظام مالیاتی به دنبال شفافیت

وی در مورد اینکه نظام مالیاتی کشور در قالب طرح تحول اقتصادی به چه اصلاحاتی نیاز دارد، گفت: «نظام مالیاتی باید بتواند اهداف و وظایف خود را به نحو احسن انجام داده و شفاف باشد و بتواند روشمند، درست و به موقع عمل کند. همچنین بتواند درآمدها را به درستی تشخیص دهد. علاوه بر این اگر بتواند تعیین کند که فرآیندها کجا انجام می شود درآن صورت می تواند وظایف خود را در طرح تحول به نحو احسن انجام دهد.»
وی عنوان کرد: «طرح های اصلاحی در حال انجام است و سازمان مالیاتی از روش های قبلی خود تغییر و تحول عمده ای پیدا می کند تا بتواند در آینده نزدیک به آن دسترسی پیدا کند.»

تلاش برای حل ابهامات مالیات در بورس کالا

او همچنین در پاسخ به سوالی در مورد ابهامات فراوان مالیات بر ارزش افزوده در بورس کالا اظهار کرد: «ما با بورس از نظر اخذ مالیات مشکلی نداریم زیرا مالیات بر ارزش افزوده در بورس حاکم نیست و بر خدماتی که ارائه می شود حاکم است و در حال حاضر نیز در حال اجراست.»
وی ادامه داد: «در بورس کالا نیز به جهت اینکه مشخص نیست که کالا چه نوعی است و معامله ای که انجام می شود به طور کالاست یا یک ورقه است مشکلاتی وجود دارد. زیرا در یک روز ممکن است کالایی که حتی تولید نشده معامله شود که این باید روشن شود.»
وی گفت: «در حال مذاکره هستیم که ابهامات کلی در بورس کالا برطرف شود و این یک تبیین طبیعی است و ممکن است در آینده ابزارهای جدیدی در بازار بورس هم ارائه شود. در نتیجه باید دید تطبیق آن با قوانین چگونه است همان طور که تطبیق آن با قوانین مالیات های مستقیم در بورس کالا مشکل دارد و اینکه درآمدها در آنجا چگونه تقسیم شده و کسانی که خرید و فروش می کنند چه کسانی هستند. لذا این امر طبیعی است و کار ما این است که بتوانیم ابهامات را رد کرده و روش های قطعی را ارائه کنیم.»ی با بیان اینکه این امر در بورس کالا در حال بررسی است، خاطرنشان کرد: «مالیات بر ارزش افزوده در مجموع درآمدهای دولت را نسبت به تجمیع عوارض افزایش نمی دهد.»

بیمه گران به دنبال معافیت مالیاتی

وی همچنین در خصوص اخذ مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه اشاره کرد: «در صنعت بیمه به دلیل ارائه خدمات، مشمول مالیات می شود. بیمه گران درخواست جلسه ای مشترک با مسوولان وزارت اقتصاد دارند که از مالیات معاف شوند. قرار شد جلساتی با آنها برگزار شود که نتیجه جلسه به صورت بخشنامه به اطلاع آنها خواهد رسید.»

 ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1387/08/21
بروزرسانی:
1388/12/08
آخرین مشاهده:
1400/10/30

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  با عرض سلام و خسته نباشید در صورتی شرکتی به عنوان اسپانسر با ما مشغول فعالیت باشد از نظر اداره مالیاتی پول های واریزی از طرف اسپانسر به چه صورت شناسایی میشود ؟ آیا معاف از مالیات است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  باسلام من کاردان دامپزشکم باشراکت مرغداری خریدیم مرغدار نمونه کشور شدم سرم کلاه گذاشتن مرغداری رو فروختن .میخوام کار شروع کنم نمیدونم چیکار باید بکنم.از مردم فراری شدم میترسم با هر کس کار کنم سرم کلاه

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام،وقت بخیر زمانی که لیست تعدیل حقوق تهیه می گردد و حقوق و عیدی از مالیات معاف می گردند در سیستم حسابداری چطور باید مالیات حقوق را کسر کرد متشکرم

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام وقت بخیر من دوتا حساب دارم به نام پیش دریافت عوارض و ارزش فزوده و پیش پرداخت عوارض و ارزش افزود موقع پرداخت ارزش افزوده و عوارض چطوری سند بزنم و این که چرا تفاوت ارزش افزوده خرید من و ارزش ا

  مانوئیل یوحنائی
  مانوئیل یوحنائی ( حسابداری مالی - حسابداری مالیاتی -حسابداری صنعتی - حسابرسی - حسابرسی داخلی  )

  سلام ، وقت بخیر نحوه سند زدن پرداختی بیمه تامین اجتماعی به چه صورته ؟ بدون این که تو لیست حقوق و دستمزد بیام ه صورت جداگانه چطوری ثبت بزنم؟

  احمد نورمحمدی
  احمد نورمحمدی  ( راهبری سیستم های حسابداری - مالیاتی مشاور مالی مالیاتی شرکت های دانش بنیان )

  سلام به مشاور محترم من تازه دیپلم در رشته حسابداری گرفته ام نمی دانم به تحصیل در دانشگاه ادامه دهم یا خیر ؟ با توجه به اینکه بیکاری در مقطع دانش آموختگان عال زیاد است چه کنم ؟ لطفا" رهنمایی بفرمائید

  عیسی ذوقی
  عیسی ذوقی ( مشاور بازرگانی، مالی ومالیاتی  )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت جنابعالی چنانچه پروانه بهره برداری کارگاه یا کارخانه ای که در شهرک صنعتی به نام فرد باشد ولی همین شخص مدیرعامل شرکتی باشد که در همان کارگاه مشغول تولید است و برای آن شرکت دفاتر قانونی تهی

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  سلام و وقت بخیر برای استارت آپ ها و کسب و کارهای الکترونیک آیا معافیت مالیاتی وجود دارد؟ در صورت تایید، نحوه استفاده از معافیت چگونه است؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و حسابداری بهای تمام شده )

  با سلام خدمت استاد محترم برای آموزش کارکنان در دوره آموزشی اکسل در حسابداری میخواستم ببینم چطوری باید با شما هماهنگی کنیم. با تشکر

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )