رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت:از فضای رانتی کشور رنج می‌‏برم

منبع: تاریخ:

1387-08-28

 

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: جامعه‌‏ای که منابع مالی آن متکی به درآمدهای نفتی است، در یک فرایند غیر قابل نظارت قرار می‌‏گیرد و اقتصاد را با نوسانات شدید اقتصادی مواجه می‌‏کند.

به گزارش ایلنا، مصطفی پورمحمدی در همایش بازرسی مالیاتی که صبح امروز در سالن همایش‌‏های رازی برگزار شد، با بیان اینکه نوسانات شدید اقتصادی کشور را با کاهش رشد اقتصادی مواجه می‌‏کند، اظهار داشت: یکی از ابزارهای مشخص توسعه، ارتقای ساختارها به خصوص در حوزه اقتصادی است اما این ارتقای ساختار بدون دسترسی به گردش صحیح مالی عملاً امکان‌‏پذیر نیست.

وی افزود: آفتی که به جامعه ما مبتلا شده شفاف نبودن و مبهم بودن قوانین است که زمینه بی‌‏انضباطی در اجرا را فراهم می‌‏کند.

پورمحمدی عنوان داشت: جامعه‌‏ای که بخواهد در مسیر صحیح حرکت کند باید برنامه روشنی با ساز و کارهای مشخص داشته باشد. در غیر این صورت دسترسی به اهداف عملاً امکان‌‏پذیر نیست.

او ادامه داد: به همین دلیل در ماده 2 و 4 قانون برنامه چهارم تنظیم و تدوین قوانین منضبط و شفاف مالی و مالیاتی به همراه گردش صحیح مالی مود تاکید قرار گرفته است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور ابهام در قوانین را موجب بی‌‏ثباتی اقتصاد دانست و یادآور شد: این ابهام‌‏ها در حال حاضر بازارهای ما را بی‌‏ثبات و مبهم برای سرمایه‌‏گذاری کرده و بهره‌‏وری را به شدت کاهش داده است.

او گفت: در حال حاضر نظام بهره‌‏وری کشور بسیار وضع نابسامانی دارد و فرمول‌‏های هزینه و فایده چندان قابل تمسک نیست.

پورمحمدی تاکید کرد: فضای اقتصادی کشور ریسکی است و در این فضا هر فردی بنا به هوش و موقعیت خود و خدای ناکرده رانت می‌‏تواند فرصت‌‏های زیادی را برای خود خلق کند و منافعی را کسب کند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور با طرح این سؤال که تا کی باید به این وضعیت تن بدهیم، خاطر نشان کرد: تا کی بایداجازه بدهیم که منابع و فرصت‌‏های ما هدر برود؟

او اضافه کرد: اصل انظباط باید در حوزه‌‏های مالی در اولویت قرار بگیرد و فضایی که باید دنبال کنیم، اجرای دقیق قوانین و عدم تخطی از وضع قوانین است.

پورمحمدی خطاب به حسابرسان مالیاتی تاکید کرد: اگر در حسابرسی مالیاتی به بخش دولتی متکی باشیم، این فضا هم متاثر از فضای دولتی خواهد شد؛ در حالی که اگر در فضای آزاد حسابرسی صورت بگیرد، تمام استعدادهای کارشناسی به کار گرفته شده و کار خوب ارائه می‌‏شود.

او افزود: بازار خود را بر اساس رابطه عرضه و تقاضا تنظیم می‌‏کند، به همین دلیل برای دستیابی به رشد و توسعه باید ابتدا اضباط مالی در حوزه‌‏های اقتصادی و مالی در صدر قرار بگیرد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه با بیان اینکه از زمانی که در سازمان بازرسی مستقر شده به دنبال بررسی بسترهای سلامت مالی بوده است، اظهار داشت: ار همان روز اول گفتم بروید دنبال بسترها تا ببینیم که جقدر سالم عمل می‌‏کنند و مهمتر اینکه چقدر امکان فعالیت سالم را فراهم می‌‏کنند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه کشور ما در حال توسعه است، باید بیش از هر چیز به حوزه‌‏های مالی تکیه کرد و قبل از انجام هر کار استانداردهای شاخص در مراقبت‌‏های مالی را تنظیم کرد.

او از تشکیل شورای دستگاه‌‏های نظارتی کشور با حضور 5 نهاد خبر داد و گفت: دیوان محاسبات، دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کل کشور، وزارت اطلاعات و سازمان حسابرسی 5 نهاد شورای دستگاه‌‏های نظارتی هستند و قرار است اساس کار آنها ایجاد بسترهای مناسب برای فعالیت‌‏های اقتصادی باشد.

او ادامه داد: بر این اساس 5 کارگروه نیز به همین منظور تشکیل شده است که قرار است استانداردسازی حسابرسی اقتصادی را در دستور کار قرار دهد.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: سازمان‌‏های دولتی باید استانداردسازی، رتبه‌‏دهی و نظارت را در دستور کار خود قرار دهند و بخش خصوصی نیز کار خود را انجام دهد.

او با اشاره به اینکه هر چه لایه‌‏های پنهانی ایجاد شود، بستر فساد مالی را گسترش می‌‏دهد، اظهار داشت: قبل از هر کاری باید برای مبارزه با فساد از ایجاد پنهان‌‏کاری در حوزه مالی جلوگیری شود.

او افزود: قانون باید با دقت و محاسبه‌‏های همه جانبه تدوین شود و نه مانند مالیات بر ارزش افزوده که ناچار شویم بخشی را پس بگیریم و بعد متوقف کنیم.ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1387/08/25
بروزرسانی:
1388/12/08
آخرین مشاهده:
1398/01/30

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  سلام پدر و مادرم هردو بازنشسته تامین اجتماعی بودند بعد از فوتشان چون من طلاق گرفته بودم ، مستمری بازماندگان به من تعلق گرفت و الان ماهانه 2تا مستمری میگیرم. دخترم که 16ساله و محصل است ، آیا میتوانم بر

  علی صفرزاده لطفی
  علی صفرزاده لطفی ( بیمه تامین اجتماعی و قوانین کار، منابع انسانی )

  با سلام خدمت دکتر سید مرتضی زنده باد بنده ۲۷ سال سن دارم و لیسانس الکترونیک و بیش از دو سال سابقه کار مرتبط با رشته ام دارم و الان به این نتیجه رسیدم که هیچ گونه علاقه ای به این رشته و فیلد کاریم ندا

  دکتر سید مرتضی زنده باد
  دکتر سید مرتضی زنده باد ( بیمه عمر و آتیه ,ارتقاء تحصیلی , تحصیل در خارج از کشور, اقامت و کار در چین )

  سلام وقت بخیر مدت ۴ ماه از تاریخ ۹۶/۶/۱ به مدت ۹۶/۹/۳۰ مدیر عامل شرکتی با مسوولیت محدود بودم که به دلیل عدم فعالیت و برخی مسائلی که در این مقال نمی گنجد تعطیل شد: - شرکت به ثبت رسیده - مجوز ندارد

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  با سلام من ٣٣سالمه حدود یک سال است که ازدواج نموده ام به دلیل کارم و اینکه هنوز نتوانسته ام انتقالی بگیرم در رفت و آمد هستم و ماهی یک بار به مدت دع روز از همسرم دور هستم و اینکه برای بچه دار شدن نیا

  فریبا داداشلو
  فریبا داداشلو ( علوم تربیتی )

  باسلام خدمت سرور گرامی جناب مقدسی لطف میفرمایید در مورد نحوه ثبت حسابداری خرید جوجه برای مرغداری گوشتی و ثبت خرید دان مرغ بنده رو راهنمایی بکنید

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  با سلام محضر آقای فرزاد لطف میکنید نحوه محاسبه بهای تمام شده مرغ گوشتی رو برام بزارید و کدینگ حسابداری مربوطه اونو

  محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو
  محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو ( مدیریت امورمالی ( حسابداری، بهای تمام شده، تجزیه وتحلیل صورتهای مالی ) )

  مدت 4سال است به حسابداری مشغولم اما گاهی بعضی ماهیتا رو نمیدونم همینطور ارزش افزوده و معاملات فصلی و...رامیخواهم آموزش ببینم .ساکن شهراصفهان هستم .اگرامکان داره اموزش روبرای من هماهنگ کنید.ممنونم

  سید مهدی حجازی
  سید مهدی حجازی ( استقرار سیستم های مالی - مهندسی مالی - حسابداری مدیریت - مالیاتی -بیمه ، تامین مالی - تنظیم قرارداد )

  باسلام مجدد محضر آقای مقدسی نت تازه تو یه شرکت مشغول بکار شدم تو ارومیه که بازرگانی و یه ذفتر هم تهران دارن که 2 نفر اونجا فروشنده کار میکنن من میتونم تولیست بیمه او دونفرو رد کنم تا هم هزینه بیمه و ح

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  سلام
  آموزشگاههای زبان انگلیسی معاف از مالیات هستند؟
  ماده134؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  باسلام و ارزوی قبولی طاعات ...من یک کسب و کار جدید در حوزه غذا راه اندازی کردم با هدف ایجاد اشتغال ... چند نوع غذای سنتی رو در بسته بندی و دیزاین شیک و مشتری پسند تولید و عرضه میکنیم که تونستیم نمره ق

  پویا محمودی
  پویا محمودی ( بازاریابی ، فروش ، تبلیغات ، برنامه ریزی ، مدیریت ، برندینگ ، آموزش ، امور قراردادها ، وصول مطالبات  )