جستجو در پورتال

قانون حاکم بر قرارداد

قوانین و مقررات/ قانون حاکم بر قرارداد


در اجرای هر قرارداد، دو نوع قانون به صورت کلی مشاهده می‌شود که عبارتند از:
  • قانون حاکم بر قرارداد نوع: قانون موضوع: قانون حاکم بر قرارداد منبع تهیه: http://mocp.ir تصویب کننده:
  • ی هر قرارداد، دو نوع قانون به صورت کلی مشاهده می‌شود که عبارتند از: در اجرای هر قرارداد، دو نوع قانون به صورت کلی مشاهده می‌شود که عبارتند از: قانون حاکم بر قرارداد قانون حاکم بر قرارداد، قانونی است که بر تفسیر، کاربرد و اجرای قرارداد حاکم است. ذکر ممنوعیت از ورود و تفسیر هرگونه قانون دیگری غیر از قانون حاکم بر قرارداد ضروری است.  قانون حاکم بر اختلافات قانون حاکم بر اختل
  • ست.  قانون حاکم بر اختلافات قانون حاکم بر اختلافات، شکلی از قانون است که بر دادرسی و داوری  در اختلافات قرارداد، حاکم است و معمولاً قانون کشوری است که پرونده‌ی حقوقی در آن تشکیل می‌شود. این قانون ضرورتاً قانون حاکم بر قرارداد نیست. اگر در انتخاب قانون، دقت عمل به‌کار گرفته نشود، اشکالاتی بروز می‌کند. به‌طور کلی، در رسیدگی به پرونده‌های حقوقی، قانونی که از آن در قرارداد، اسم برده شده مورد تأیید است، مگر: ·  &
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ آیا می توانیم به جای قانون حاکم بر قرارداد ( قانون یک کشور )، عرف را تعیین کننده و ظایف و حقوق و تعهدات طرفین بدانیم؟


مشاوره/ باسلام و احترام بنده چهار سال پیاپی با یک شرکت قرارداد قانون کاری داشتم. در سال پنجم شرکت با بنده قرارداد نعقد نکرد و هم اکنون پس از نه ماه اعلام کردن باید تشریف بیاورید قرارداد امضا کنید. با توجه به اینکه شرکت فعالیت مستمر دارد(پتروشیمی) ایا عدم امضای قرارداد توسط اینجانب با توجه به گذشت نه ماه کار بدون وقفه ، قرارداد بنده دایم محسوب نمی شود؟ در شرکت سلیقه ای برخورد شده و با خیلی ها قرارداد سی ساله بسته شده است.


  • پرسش و پاسخ باسلام و احترام بنده چهار سال پیاپی با یک شرکت قرارداد قانون کاری داشتم. در سال پنجم شرکت با بنده قرارداد نعقد نکرد و هم اکنون پس از نه ماه اعلام کردن باید تشریف بیاورید قرارداد امضا کنید. با توجه به اینکه شرکت فعالیت مستمر دارد(پتروشیمی) ایا عدم امضای قرارداد توسط اینجانب با توجه به گذشت نه ماه کار بدون وقفه ، قرارداد بنده دایم محسوب نمی شود؟ در شرکت سل
  • اعلام کردن باید تشریف بیاورید قرارداد امضا کنید. با توجه به اینکه شرکت فعالیت مستمر دارد(پتروشیمی) ایا عدم امضای قرارداد توسط اینجانب با توجه به گذشت نه ماه کار بدون وقفه ، قرارداد بنده دایم محسوب نمی شود؟ در شرکت سلیقه ای برخورد شده و با خیلی ها قرارداد سی ساله بسته شده است.  ؟ درود دوست گرامی طبق بند دال ماده 21 قانون کار، قطع همکاری در صورت پایان قراردادهای با مدت موقت ممکن بوده و
  • اد سی ساله بسته شده است.  ؟ درود دوست گرامی طبق بند دال ماده 21 قانون کار، قطع همکاری در صورت پایان قراردادهای با مدت موقت ممکن بوده و منع قانونی ندارد صرف تمدید قرارداد توسط کارفرما با برخی از نیروها تغییری در ماهیت ماده قانونی ایجاد نمی‌گردد پیروز باشید  
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام وقتتون بخیر من چند روز پیش سئوالی پرسیدم اما متأسفانه هنوز پاسخی نگرفتم،میشه لطفاً پاسخ سئوال من را بدهید. آیا می توانیم به جای قانون حاکم بر قرارداد( قانون یک کشور )،عرف را تعیین کننده وظایف و حقوق و تعهدات طرفین بدانیم؟


  • پرسش و پاسخ با سلام وقتتون بخیر من چند روز پیش سئوالی پرسیدم اما متأسفانه هنوز پاسخی نگرفتم،میشه لطفاً پاسخ سئوال من را بدهید. آیا می توانیم به جای قانون حاکم بر قرارداد( قانون یک کشور )،عرف را تعیین کننده وظایف و حقوق و تعهدات طرفین بدانیم؟  ؟ دوست عزیز : از آنجایی که بموجب قانون مدنی و همچنین قانون تجارت در قراردادها  و مشارکت های فیمابین اشخاص حقیقی یا حقوقی ، تعیین هر گونه شرط و قول و
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ فرم بستن قرارداد بین کارگر و کارفرمابه چه صورت است


  • پرسش و پاسخ فرم بستن قرارداد بین کارگر و کارفرمابه چه صورت است ؟ با سلام وزارت کار جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده (10) قانون کار جمهوری اسلامی ایران و تبصره (3) الحاقی به ماده (7) قانون کار موضوع بند (الف) ماده (8) قانون رفع برخی از موانع تولید و سرمایه گذاری صنعتی اقدام به تنظیم فرم جدید قرارداد کار نموده است. قراردادها جهت رسمیت یافتن می بایست در ادارات کار ثبت شود. به جهت تسهیل در رفت و آمد و در دسترس قرار د
  • تولید و سرمایه گذاری صنعتی اقدام به تنظیم فرم جدید قرارداد کار نموده است. قراردادها جهت رسمیت یافتن می بایست در ادارات کار ثبت شود. به جهت تسهیل در رفت و آمد و در دسترس قرار دادن فرمها الزامی است کارفرمایان محترم و یا نماینده قانونی آنان پس از ثبت قرارداد منعقده در این سامانه،از فرم خروجی این سامانه پرینت گرفته و به نزدیکترین اداره کار تحویل دهند. فرمهای جدید قرارداد کار را وزارت کار ارائه نموده از سایت ذیل کسب کنید. www.gharardadkar.ir ضمن اینکه فرمت اماده آن در سایت قسمت قوانین ومقررات -ق
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با عرض سلام وخسته نباشید،بازم سوال دارم !آیا قراردادی که باکارگری که بیمه است بسته می شود ودر متن قرارداد نوشته شود کارگر روز مزد آن قرارداد مشمول مالیات تکلیفی می شودیعنی باید ازحقوق کارگر مالیات کسر شودوآیا اصلا همچین قرادادی درست است یا باید کاملا شبیه متن قرارداد قانون کار باشد در ضمن پرداختی به کارگران بیش از حداقل قانون کاراست باتشکر از راهنمایی هاتون


  • باشید،بازم سوال دارم !آیا قراردادی که باکارگری که بیمه است بسته می شود ودر متن قرارداد نوشته شود کارگر روز مزد آن قرارداد مشمول مالیات تکلیفی می شودیعنی باید ازحقوق کارگر مالیات کسر شودوآیا اصلا همچین قرادادی درست است یا باید کاملا شبیه متن قرارداد قانون کار باشد در ضمن پرداختی به کارگران بیش از حداقل قانون کاراست باتشکر از راهنمایی هاتون   ؟ با سلام ببینید متن قرارداد یک ذره قابل درک نیست، اگر روزمزد است خوب برای چه مدت؟؟؟ چرا بیم
  • باشد در ضمن پرداختی به کارگران بیش از حداقل قانون کاراست باتشکر از راهنمایی هاتون   ؟ با سلام ببینید متن قرارداد یک ذره قابل درک نیست، اگر روزمزد است خوب برای چه مدت؟؟؟ چرا بیمه؟؟؟ مبلغ قرارداد؟؟ اصلا کارمند تخصصی است کا ساده؟؟ ولی در هر صورت بله مشمول مالیات تکلیفی است و باید کسرشود. با تشکر
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ کارمند یک شرکت خصوصی 5 سال پیش بازنشته شده ا ست. آیا همان شرکت میتواند با وی قرارداد مشاوره ببندد؟ اگر بیمه قرارداد )16.67%( را شرکت پرداخت کند چطور؟ چه خطری برای شرکت یا مشاور دارد؟


  • دروود بستن قرارداد با بازنشستگان مشکلی ایجاد نمینماید ضریب قرارداد توسط هیئت تشخیص تامین اجتماعی تعیین می گردد که سقف آن 16.67 است در صورتی که قرارداد توسط تامین اجتماعی مشمول قانون کار گردد بیمه به شما اعلام خواهد کرد که بیمه بر اساس ماده 28 تامین اجتماعی یعنی 30 درصد پرداخت گردد. بهتر است که موضوع قرارداد را قبلن با یک مشاور چک فرمایید اگر موضوع قرارداد و روال قانون کار و تامین اجتماعی به صورت صحیح رعایت شود خطری برای شر
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام موضوع:حق بیمه قرارداد شرکت ما قراردادی کارمزدی با شرکت دیگری منعقد کرده که به موجب این قرارداد به ازای فروش شارژ موبایل درصدی به عنوان کارمزد دریافت خواهد کرد. در کسورات قانونی این قرارداد 5درصد سپرده بیمه نیز لحاظ شده است.با توجه به این موضوع که در انواع قراردادهای مشمول کسر حق بیمه در قوانین تامین اجتماعی ، این مدل قرارداد نام برده نشده بود ، می خواهم بدانم که آیا قراردادهای کارمزدی مشمول کسر حق بیمه هستند یا مانند قرارداد های خرید و فروش درصد حق بیمه آنها صفر می باشد؟اگر دارای حق بیمه هستند میزان آن چند درصد می باشد؟ با تشکر


  • با سلام موضوع:حق بیمه قرارداد شرکت ما قراردادی کارمزدی با شرکت دیگری منعقد کرده که به موجب این قرارداد به ازای فروش شارژ موبایل درصدی به عنوان کارمزد دریافت خواهد کرد. در کسورات قانونی این قرارداد 5درصد سپرده بیمه نیز لحاظ شده است.با توجه به این موضوع که در انواع قراردادهای مشمول کسر حق بیمه در قوانین تامین اجتماعی ، این مدل قرارداد نام برده نشده بود ، می خواهم بدانم که آیا قراردادهای کارمزدی مشمول کسر حق بیمه هستند یا مانن
  • نونی این قرارداد 5درصد سپرده بیمه نیز لحاظ شده است.با توجه به این موضوع که در انواع قراردادهای مشمول کسر حق بیمه در قوانین تامین اجتماعی ، این مدل قرارداد نام برده نشده بود ، می خواهم بدانم که آیا قراردادهای کارمزدی مشمول کسر حق بیمه هستند یا مانند قرارداد های خرید و فروش درصد حق بیمه آنها صفر می باشد؟اگر دارای حق بیمه هستند میزان آن چند درصد می باشد؟ با تشکر  ؟ با
  • با درود : نوع قرارداد جنابعالی را نمیدانم ولی  1- اگر شرکت شما اقدام به انعقاد قرارداد پیمانکاری نموده است . رعایت ماده 38 قانون تامین اجتماعی الزامی است. 2 - اگر قرارداد شرکت شما نمایندگی فروش محصولات شرکت دیگری است . مشمول ماده 38 قانون تامین اجتماعی نمیشود. 3- اگر قرارداد شراکت با شرکت دیگری بسته اید باز مشمول ماده 38 نمیشود . ولی بایست در قرارداد هر شریک مسئولی
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با عرض سلام و خسته نباشید. اگرفردی با پست سرپرستی قرارداد 6 ماهه با کارفرما داشته باشد،آیا کارفرما می تواند پس از اتمام قرارداد با صلاحدید مدیر مربوطه سمت و حقوق شخص را کاهش دهد و قرارداد جدید 3 ماهه با وی ببندد؟


مشاوره/ شرکتهای دولتی که با تصویب هیات وزیران مشمول واگذای به بخش غیردولتی می شدند صرفاً طی مدت تعیین شده در هیات واگذاری مشمول مقررات حاکم بر شرکتهای دولتی نخواهند بود و در چارچوب قانون تجارت اداره می شدند. با توجه به اینکه شرکت با تصویب هیئت وزیران مشمول واگذاری می باشد ملاک رسیدگی و حسابرسی توسط بازرسان دیوان محاسبات مقررات حاکم بر شرکتهای دولتی خواهد بود یا قانون تجارت؟


100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1