جستجو در پورتال

بخشنامه ها و دستورالعمل های قرارداد با نیروهای شرکتی

مشاوره/ با سلام. آیا تکلیف نیروهای شرکتی به کار گیری شده از پیش از ابلاغ بخشنامه تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی که دارای سوابق بیمه ای کمتر از یبکسال می باشند در بخشنامه موصوف مشخص شده است؟


با سلام. آیا تکلیف نیروهای شرکتی به کار گیری شده از پیش از ابلاغ بخشنامه تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی که دارای سوابق بیمه ای کمتر از یبکسال می باشند در بخشنامه موصوف مشخص شده است؟

مشاوره/ آیا تغییر وضعیت نیروهای شرکتی وزارت بهداشت شامل حال نیروهای خدمات(نظافت) هم می شود ؟ با توجه به بخشنامه 25 اسفند 89 وزیر محترم بهداشت (انعقاد قرارداد با تمام نیروهای شرکت های پیمانکاری، خدماتی طرف قرارداد بر اساس تبصره 3 ماده 2 دستورالعمل آیین‌نامه اجرایی کارکنان غیرهیات علمی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی و هماهنگی هسته‌های گزینش دانشگاه‌ها از ابتدای سال 90 به استثنای شرکت‌های پیمانکاری طرف قرارداد، طبخ و توزیع غذا، حمل و نقل، خدمات فضای سبز، تعمیر و نگهدای ساختمان که بصورت حجمی و بدون استفاده از از امکانات دستگاه از قبیل مکان، اتومبیل، تجهیزات و اعتبارات تن خواه و یا هر نوع اموال دیگر به بخش خصوصی واگذار شده یا می شود (موضوع تبصره بند 1 تصویبنامه شماره 77961 مورخ 17/5/87 هیئت محترم وزیران) الزامی است.)


آیا تغییر وضعیت نیروهای شرکتی وزارت بهداشت شامل حال نیروهای خدمات(نظافت) هم می شود ؟ با توجه به بخشنامه 25 اسفند 89 وزیر محترم بهداشت (انعقاد قرارداد با تمام نیروهای شرکت های پیمانکاری، خدماتی طرف قرارداد بر اساس تبصره 3 ماده 2 دستورالعمل آیین‌نامه اجرایی کارکنان غیرهیات علمی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی و هماهنگی هسته‌های گزینش دانشگاه‌ها از ابتدای سال 90 به استثنای شرکت‌های پیمانکاری طرف قرارداد، طبخ و توزیع غذا، حمل و نقل، خدمات فضای سبز، تعمیر و نگهدای ساختمان که بصورت حجمی و بدون استفاده از از امکانات دستگاه از قبیل مکان، اتومبیل، تجهیزات و اعتبارات تن خواه و یا هر نوع اموال دیگر به بخش خصوصی واگذار شده یا می شود (موضوع تبصره بند 1 تصویبنامه شماره 77961 مورخ 17/5/87 هیئت محترم وزیران) الزامی است.)
  • پرسش و پاسخ آیا تغییر وضعیت نیروهای شرکتی وزارت بهداشت شامل حال نیروهای خدمات(نظافت) هم می شود ؟ با توجه به بخشنامه 25 اسفند 89 وزیر محترم بهداشت (انعقاد قرارداد با تمام نیروهای شرکت های پیمانکاری، خدماتی طرف قرارداد بر اساس تبصره 3 ماده 2 دستورالعمل آیین‌نامه اجرایی کارکنان غیرهیات علمی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی و هماهنگی هسته‌های گزینش دانشگاه‌ها از ابتدای سال 90 به استثنای شرکت‌های پیمانکاری طرف قرارداد، طبخ و توزیع غذا، حمل و نقل، خدمات فضای سبز، تعمیر و نگ

مشاوره/ آقای فروزنده سلام علیکم فقط شمارا بخدا بگوئید چرا بخشنامه تو خالی ابلاغ می کنید مگر نیروهای شرکتی انسان نیستند مثل بخشنامه ای که به استانداری ها ابلاغ کرده اید که تا پایان اسفند باید نیروهای شرکتی قراردادی شوند شماآنجا نشسته اید وابلاغ میکنید ولی اینجا کسی به حرف شما اعتنایی نمی کند


آقای فروزنده سلام علیکم فقط شمارا بخدا بگوئید چرا بخشنامه تو خالی ابلاغ می کنید مگر نیروهای شرکتی انسان نیستند مثل بخشنامه ای که به استانداری ها ابلاغ کرده اید که تا پایان اسفند باید نیروهای شرکتی قراردادی شوند شماآنجا نشسته اید وابلاغ میکنید ولی اینجا کسی به حرف شما اعتنایی نمی کند
  • پرسش و پاسخ آقای فروزنده سلام علیکم فقط شمارا بخدا بگوئید چرا بخشنامه تو خالی ابلاغ می کنید مگر نیروهای شرکتی انسان نیستند مثل بخشنامه ای که به استانداری ها ابلاغ کرده اید که تا پایان اسفند باید نیروهای شرکتی قراردادی شوند شماآنجا نشسته اید وابلاغ میکنید ولی اینجا کسی به حرف شما اعتنایی نمی کند   ؟

مشاوره/ ایا نیروهای شرکتی اور ژانس های 115از قبیل اپراتور خدمات و امدادگر راننده شامل تغییر وضعیت نیروهای شرکتی وزارت بهداشت می شوند?


  • پرسش و پاسخ ایا نیروهای شرکتی اور ژانس های 115از قبیل اپراتور خدمات و امدادگر راننده شامل تغییر وضعیت نیروهای شرکتی وزارت بهداشت می شوند?  ؟ با سلام تابناک:1390/01/21 وزیر کار و امور اجتماعی گفت: برنامه دولت در سال1390 درباره نیروهای شرکتی ادامه برنامه سال گذشته است و نیروهای شرکتی باید یا قراردادی شده یا اینکه در قالب شرکت‌های تعاونی متشکل گردند و طرف قرارداد دستگاه‌ها قرار بگیرند.

توضیحات کاربران بر روی محتوا/


  • نظرات و پیشنهادات توضیحات کاربر با سلام و تشکر از حسن توجه دولت محترم به نیروهای شرکتی - من یک نیروی شرکتی با 10 سال سابقه کار در یک سازمان دولتی هستم که از زمان صدور این بخشنامه مدام بستن قرارداد را از ابتدای سال به 2 ماه دیگر - 3 ماه دیگر - 6 ماه دیگر و در نهایت میگویند نه خیر هیچ خبری نیست خیلی هم ناراحتید میتونبد تسویه حساب کنید بریدو این در حالی این که نیروهای جدید با در دست داشتن حکم قرارداد معین چیزی که حق ماست به کار گرفته م

مشاوره/ باسلام و ادب خدمت شما سرورگرامی،بنده در یک کارخانه سیمان به مدت 4 سال مشغول میباشم.قرارداد بنده در سال 91 به مدت 6 ماه منعقد گردید(یعنی از 91/1/1 تا 91/6/31) و تاکنون بدون قرارداد مشغول میباشم.طبق اعلام مدیرعامل من فقط تا 92/3/31 در کارخانه خواهم بود و باید بروم.سوال بنده این است آیا می توانم ادعا کنم که رسمی هستم؟(در یک دوره آموزشی مرحوم دکتر البرز فرمودند اگر قرارداد دو دوره پشت سرهم منعقد نگردد کارگر رسمی میباشد)و دیگر اینکه شماره بخشنامه یا دستورالعمل مربوطه را به بنده اعلام فرمایید.با سپاس فراوان


  • باشم.طبق اعلام مدیرعامل من فقط تا 92/3/31 در کارخانه خواهم بود و باید بروم.سوال بنده این است آیا می توانم ادعا کنم که رسمی هستم؟(در یک دوره آموزشی مرحوم دکتر البرز فرمودند اگر قرارداد دو دوره پشت سرهم منعقد نگردد کارگر رسمی میباشد)و دیگر اینکه شماره بخشنامه یا دستورالعمل مربوطه را به بنده اعلام فرمایید.با سپاس فراوان   ؟ ضمن ادای احترام لازم است باستحضاربرسانم که براساس قانون کار اصولا مشاغلی که ماهیت دایم دارند نمیتوانند برای مدت طولان
  • پاس فراوان   ؟ ضمن ادای احترام لازم است باستحضاربرسانم که براساس قانون کار اصولا مشاغلی که ماهیت دایم دارند نمیتوانند برای مدت طولانی قراردادهای کوتاه مدت داشته باشند لذا نیازی به بخشنامه و دستورالعمل خاصی دراین مورد نبوده و با پیگیریهای فراوان قادر به دسترسی به بخشنامه مربوطه نبوده ولی مطمنا از اخرین تاریخ قرارداد چون قرارداد دیگری منعقد نشده بنابراین دایم محسوب شده و از مزایای ان استفاده فرمایید . موفق باشید مستوفی
  • طبقه بندی اطلاعات

اخبار/ هیچ دستگاهى حق اخراج نیروهاى شرکتى را ندارد


خبرگزاری فارس: معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور گفت: دستگاه‌ها باید با هر یک از نیروهای شرکتی قرارداد یک ساله شرکتی یا کار معین ببندند البته شرطی هم گذاشته شده که این افراد باید دارای حداقل یک سال سابقه کار و پرداخت بیمه باشند.
  • راج نیروهاى شرکتى را ندارد هیچ دستگاهى حق اخراج نیروهاى شرکتى را ندارد به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فاس، لطف‌الله فروزنده معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور با تاکید بر این که هیچ دستگاهی حق اخراج نیروهای شرکتی را ندارد، اظهار داشت: هیچ دستگاهی نمی تواند نیروهای شرکتی که قرار است تبدیل وضعیت شوند، اخراج کند. وی افزود: دستگاه ها باید با هر یک از نیروهای شرکتی قرارداد یک ساله شرکتی یا کار معین ببندند البته این افراد باید دارای حداقل یک سال سابقه
  • رکتی قرارداد یک ساله شرکتی یا کار معین ببندند البته این افراد باید دارای حداقل یک سال سابقه کار و پرداخت حق بیمه باشند. فروزنده در ادامه گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت تصریح کرد: هیچ دستگاهی حق ندارد با شرکتی برای تامین نیروی انسانی قرارداد منعقد کند و ضمانت اجرایی مصوبه مذکور نیز قانون و ذی حساب‌ها هستند. ظرف 15 روز باید قراردادهای قبلی حذف و هر گونه پرداخت به این شرکت‌ها بعد از این 15 روز خلاف است و باید با سازوکار قانونی عمل شود. منبع

مشاوره/ سلام. آیا نیروهای قراردادکارمعین آموزش و پرورش که از سال 1385 از شرکتی به قراردادی تبدیل شدند و در کارهای غیرحجمی نظیر دفتری، ماشین نویس و... خدمت می کنند و مدرک حداقل دیپلم دارند آیا شامل این بخشنامه می شوند یا خیر؟ این بخشنامه چه زمانی اجرایی می شود؟


سلام. آیا نیروهای قراردادکارمعین آموزش و پرورش که از سال 1385 از شرکتی به قراردادی تبدیل شدند و در کارهای غیرحجمی نظیر دفتری، ماشین نویس و... خدمت می کنند و مدرک حداقل دیپلم دارند آیا شامل این بخشنامه می شوند یا خیر؟ این بخشنامه چه زمانی اجرایی می شود؟
  • پرسش و پاسخ سلام. آیا نیروهای قراردادکارمعین آموزش و پرورش که از سال 1385 از شرکتی به قراردادی تبدیل شدند و در کارهای غیرحجمی نظیر دفتری، ماشین نویس و... خدمت می کنند و مدرک حداقل دیپلم دارند آیا شامل این بخشنامه می شوند یا خیر؟ این بخشنامه چه زمانی اجرایی می شود؟   ؟

توضیحات کاربران بر روی محتوا/


  • نظرات و پیشنهادات توضیحات کاربر من بااین نظر که بخشنامه ها تو خالی و بدون نظارت بعدی می باشند موافقم نیروهای شرکتی فراوانی رادر شبکه بهداشت شهرستان قروه کردستان میشناسم کهحتی بیشتر از 11سال به صورت شرکتی وبا شرایط کا ملااستعاری مشغول کار می باشند ؟ ثبت کننده: عزت تاریخ ثبت: 1390/01/16

اخبار/ الزام دستگاه‌ها به قرارداد با نیروهای شرکتی


معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور گفت: شرکتهای پیمانکاری که خودشان نیروی انسانی دارند، همچنان به صورت شرکتی باقی می‌مانند البته می‌توانند با نیرو‌های خود به صورت شرکت تعاونی قرارداد ببندند.
  • معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور گفت:الزام دستگاه‌ها به قرارداد با نیروهای شرکتی الزام دستگاه‌ها به قرارداد با نیروهای شرکتی به گزارش واحد مرکزی خبر، لطف الله فروزنده در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی دولت درباره وضع قرارداد نیروهای شرکتی که در کارهای غیرحجمی و تخصصی و همچنین حجمی و عمومی فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: نیرو‌های شرکتی که در کارهای غیر حجمی و تخصصی فعالیت دارند و از طریق شرکت پیمانکار نیروی انسانی جذب شده&z
  • ز وغیره نیز دولت در حال بررسی است. معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور تصریح کرد: شرکت‌های پیمانکاری که خودشان نیروی انسانی دارند همچنان به صورت شرکتی باقی می‌مانند. البته می‌توانند با نیرو‌های خود به صورت شرکت تعاونی قرارداد ببندند، اما هر کجا که شرکت واسطه‌ای باشد و اقدام به جذب نیرو کند، آن شرکت واسطه باید حذف شود و این مصوبه دولت است که به صورت جدی دنبال می‌شود. فروزنده در ادامه درباره وضع نیروهای دو وزارتخانه نیرو و آموزش و پرورش نیز گفت: وزارت آمو
  • سطه‌ای باشد و اقدام به جذب نیرو کند، آن شرکت واسطه باید حذف شود و این مصوبه دولت است که به صورت جدی دنبال می‌شود. فروزنده در ادامه درباره وضع نیروهای دو وزارتخانه نیرو و آموزش و پرورش نیز گفت: وزارت آموزش و پرورش در حال برنامه ریزی است که نیروهای شرکتی خود را به قراردادی تبدیل کند، اما وزارت نیرو به دو صورت نیروی انسانی دارد. یک سری نیروی انسانی که در قالب پیمانکار و به صورت پروژه‌ای فعالیت می‌کنند. آنها همچنان به صورت قبلی کار خود را ادامه می‌دهند. اما درباره مابقی نیر
100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1