جستجو در پورتال

بخشنامه های قرارداد انجام کار معین

قوانین و مقررات/ تصویب‌نامه درخصوص تمدید قرارداد با اشخاص حقیقی برای انجام کار معین یا مشخص


تصویب‌نامه درخصوص تمدید قرارداد با اشخاص حقیقی برای انجام کار معین یا مشخص

توضیحات کاربران بر روی محتوا/ توضیحات کاربر


تصویب‌نامه درخصوص تمدید قرارداد با اشخاص حقیقی برای انجام کار معین یا مشخص 13
  • مایه انسانی رئیس جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب نمود: 1ـ تمدید قرارداد با اشخاص حقیقی که برای انجام کار معین یا مشخص در سال1387 براساس مقررات مربوط منعقد گردیده است بلامانع است. 2ـ دستگاه‌های اجرایی مجازند با رعایت تبصره ذیل ماده (32) قانون مدیریت خدمات کشوری و در چارچوب اعتبارات مصوب مبادرت به عقد قرارداد انجام کار معین یا مشخص نمایند.

مشاوره/ 5%مالیات تکلیفی در صورتی که بهای مواد وتجهیزات ودستمزدجداگانه معین شده باشد آبا به کل مبلغ قرارداد تعلق می گیرد یا فقط دستمزد؟


  • پرسش و پاسخ 5%مالیات تکلیفی در صورتی که بهای مواد وتجهیزات ودستمزدجداگانه معین شده باشد آبا به کل مبلغ قرارداد تعلق می گیرد یا فقط دستمزد؟  ؟ با سلام طبق بخشنامه های بعدی  به کل قرارداد 5% تعلق می گیرد که نوعی اجحاف به مودی است.

توضیحات کاربران بر روی محتوا/


  • مایه انسانی رئیس جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب نمود: 1ـ تمدید قرارداد با اشخاص حقیقی که برای انجام کار معین یا مشخص در سال1387 براساس مقررات مربوط منعقد گردیده است بلامانع است. 2ـ دستگاه‌های اجرایی مجازند با رعایت تبصره ذیل ماده (32) قانون مدیریت خدمات کشوری و در چارچوب اعتبارات مصوب مبادرت به عقد قرارداد انجام کار معین یا مشخص نمایند. معاون اول رئیس جمهور ـ پرویز داودی

مشاوره/ باسلام و خسته نباشید ببخشید یعنی اینکه لازم نیست همراه اظهارنامه قرارداد حسابرسی را تحویل دهیم یا خیر ؟متشکرم


  • پرسش و پاسخ باسلام و خسته نباشید ببخشید یعنی اینکه لازم نیست همراه اظهارنامه قرارداد حسابرسی را تحویل دهیم یا خیر ؟متشکرم  ؟ با سلام تا قبل از تاریخ بخشنامه لازم نیست بعد از تاریخ بخشنامه لازم است.یعنی کسانی که قبل از بخشنامه اظهارنامه خود را فرستاده اند حقوقشان تضییع نشود.اما آنهایی که بعد از صدور بخشنامه اظهارنامه فرستادهاند بایستی طبق بخشنامه عمل می نموده اند.

مشاوره/ باسلام واحترام شرکت نرم افزاری هستیم گاهی کاری مثل گرافیک یا نرم افزار وغیره را به شخصی واگذار میکنیم که مثلا حدود 100 ساعت کار میبرد ( وشاید مثلا 45 روز کار ببرد )دست مزد ایشان را چگونه پرداخت کنیم . که با سازمان امور مالیاتی وبیمه وغیره دچار مشکل نشویم


  • با سلام  اگر حضرتعالی با نامبرده قرارداد مشاور منعقد نمایید :  مالیات تکلیفی طبق ماده 104 قانون مالیاتهای مستقیم و اصلاحیه مربوطه ابلاغی طی  بخشنامه 200/12392 مورخ 21/06/1391 را بایستی پرداخت نمایید .  در خصوص بیمه بستگی به شرایط انعقاد قرارداد، متفاوت است. اینکه فرد شخصا کار را انجام می دهد یا با نفرات، قرارداد مستقل است یا زیر مجموعه قرارداد دیگر و ...  بنابراین شرایط
  • اینکه فرد شخصا کار را انجام می دهد یا با نفرات، قرارداد مستقل است یا زیر مجموعه قرارداد دیگر و ...  بنابراین شرایط مختلف؛ مبلغ بیمه قرارداد را از معافیت تا سقف تعیین شده در قانون تعیین می نماید.  - لکن آنچه صراحت در بخشنامه های سازمان تامین دارد، قراردادهای مشاوره مشمول 16.67% حق بیمه می باشند.  با تشکر  آمری نیا  www.claimlaws.ir
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام قرارداد منعقده میان یک پژوهشگر و موسسه ای برای انجام کار تحقیقاتی در قبال مبلغ معین از نظر حقوقی دارای چه وضعیتی است؟ آیا این قرارداد مشمول قانون کار خواهد بود؟ به عبارت بهتر این پژوهشگر کارگر محسوب می شود؟ با تشکر


با سلام قرارداد منعقده میان یک پژوهشگر و موسسه ای برای انجام کار تحقیقاتی در قبال مبلغ معین از نظر حقوقی دارای چه وضعیتی است؟ آیا این قرارداد مشمول قانون کار خواهد بود؟ به عبارت بهتر این پژوهشگر کارگر محسوب می شود؟ با تشکر
  • پرسش و پاسخ با سلام قرارداد منعقده میان یک پژوهشگر و موسسه ای برای انجام کار تحقیقاتی در قبال مبلغ معین از نظر حقوقی دارای چه وضعیتی است؟ آیا این قرارداد مشمول قانون کار خواهد بود؟ به عبارت بهتر این پژوهشگر کارگر محسوب می شود؟ با تشکر  ؟ با سلام به نظر می رسد بیشتر مشمول عقد جعاله  است موفق باشید- شاه صاحبی
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ باسلام و ادب خدمت شما سرورگرامی،بنده در یک کارخانه سیمان به مدت 4 سال مشغول میباشم.قرارداد بنده در سال 91 به مدت 6 ماه منعقد گردید(یعنی از 91/1/1 تا 91/6/31) و تاکنون بدون قرارداد مشغول میباشم.طبق اعلام مدیرعامل من فقط تا 92/3/31 در کارخانه خواهم بود و باید بروم.سوال بنده این است آیا می توانم ادعا کنم که رسمی هستم؟(در یک دوره آموزشی مرحوم دکتر البرز فرمودند اگر قرارداد دو دوره پشت سرهم منعقد نگردد کارگر رسمی میباشد)و دیگر اینکه شماره بخشنامه یا دستورالعمل مربوطه را به بنده اعلام فرمایید.با سپاس فراوان


  • باشم.طبق اعلام مدیرعامل من فقط تا 92/3/31 در کارخانه خواهم بود و باید بروم.سوال بنده این است آیا می توانم ادعا کنم که رسمی هستم؟(در یک دوره آموزشی مرحوم دکتر البرز فرمودند اگر قرارداد دو دوره پشت سرهم منعقد نگردد کارگر رسمی میباشد)و دیگر اینکه شماره بخشنامه یا دستورالعمل مربوطه را به بنده اعلام فرمایید.با سپاس فراوان   ؟ ضمن ادای احترام لازم است باستحضاربرسانم که براساس قانون کار اصولا مشاغلی که ماهیت دایم دارند نمیتوانند برای مدت طولان
  • ا دستورالعمل مربوطه را به بنده اعلام فرمایید.با سپاس فراوان   ؟ ضمن ادای احترام لازم است باستحضاربرسانم که براساس قانون کار اصولا مشاغلی که ماهیت دایم دارند نمیتوانند برای مدت طولانی قراردادهای کوتاه مدت داشته باشند لذا نیازی به بخشنامه و دستورالعمل خاصی دراین مورد نبوده و با پیگیریهای فراوان قادر به دسترسی به بخشنامه مربوطه نبوده ولی مطمنا از اخرین تاریخ قرارداد چون قرارداد دیگری منعقد نشده بنابراین دایم محسوب شده و از مزایای ان استفاد
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام در قراردادهای مشاوره تمام وقت با افراد بازنشسته (که بیمه پرداخت نمیکنند)بغیر از رقم مورد توافق بعنوان حقوق ماهانه چه مزایای دیگری مانند اضافه کار باز مرخصی عیدی و پاداش و سنوات و حق ماموریت تعلق میگیرد و کسورات آن به چه شکل است . خواهشمند است جواب سوال را دقیق بفرمایید. باتشکر


  • سخ مربوط به کسورات : در هر قراردادی از هر پرداختی به طرف قرارداد 3% مالیات  کسر خواهد گردید . ضمنا به هر قراردای حق بیمه قرارداد تعلق میگیرد و این قضیه مرتبط با بازنشسته بودن و یا نبودن شخص پیمانکار ، نمیباشد حق بیمه قرارداد نیز بر اساس بخشنامه هایی که ذیلا به آن اشاره میگردد، محاسبه خواهد گردید. بخشنامه شماره 14 جدید درآمد  مورخ 06/05/1380  و بخشنامه شماره 2/14 جدید درآمد  مورخ 02/04/1382
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با عرض سلام . شهرداری چندسالی است که نسبت به انعقاد قرار داد کارگری با عنوان شغل مثلا( مسئول دبیرخانه - دبیر کمیسیون - مسئول خدمات شهری - مسئول امور اداری و یا ... ) با چند نفراز کارکنان خوداقدام نموده است . سئوال 1) آیا قرارداد فوق قانونی بوده و مشمول قانون کار میشود؟ با توجه به بند ج ماده9 قانون کار مصوب آبان 1369 ماده9- برای صحت قرارداد کار در زمان بستن قرارداد رعایت شرایط ذیل الزامی است. الف - مشروعیت مورد قرارداد. ب - معین بودن موضوع قرارداد. ج - عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال یا انجام کار مورد نظر. آیاقرارداد مذکور با نوع کار ذکر شده مشمول قانون کار میشود ؟ آیا شهرداری میتواند باستناد اینکه نوع کار قید شده در قرارداد فی مابین ، اداری بوده و جزو مشاغل کارگری نمیباشد قرارداد را یکطرفه فسخ نماید ؟ اگر در قرارداد گارگری تاریخ پایان یا خاتمه قرارداد قید نگردد قرارداد چه صورتی دارد؟ سئوال2) درسایت وزارت تعاون کار رفاه اجتماعی و در قسمت پرسشهای متداول گارگران نوشته شده: (( وزارتخانه ها و موسسات دولتی مشمول قانون استخدام کشوری چنانچه شغل محول شده به طرف قرارداد جزء 32 شغل کارگری اعلام شده از سوی سازمان امور اداری و استخدامی کشور( سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور) بوده و یا اصولاً فرد مورد نظر با عنایت به ماده 4 قانون یاد شده به صورت رسمی و یا پیمانی به خدمت گرفته نشده باشد شمول مقررات قانون کار به وی قطعی خواهد بود.)) وبا توجه به بخشنامه شماره ‌٩/١٣٠١ مورخ ‌٦ شهریور‌٦٤ که درسایت رازنامه با آن اشاره شده است ( مفاد ان را نتوانستم پیدا کنم و مطالعه نمایم )چه نوع شغل یا عنوانی در قرارداد مورد نظر ذکر شود تا قرارداد مشمول قانون کارشود؟؟ قرارداد کارگری میشود؟؟ از راهنمایی شما بسیار ممنون خواهیم بود.


  • ده از سوی سازمان امور اداری و استخدامی کشور( سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور) بوده و یا اصولاً فرد مورد نظر با عنایت به ماده 4 قانون یاد شده به صورت رسمی و یا پیمانی به خدمت گرفته نشده باشد شمول مقررات قانون کار به وی قطعی خواهد بود.)) وبا توجه به بخشنامه شماره ‌٩/١٣٠١ مورخ ‌٦ شهریور‌٦٤ که درسایت رازنامه با آن اشاره شده است ( مفاد ان را نتوانستم پیدا کنم و مطالعه نمایم )چه نوع شغل یا عنوانی در قرارداد مورد نظر ذکر شود تا قرارداد مشمول قانون کارشود؟؟ قرارداد کارگری میشود؟؟ از راهنمایی شما بسیا
  • کارگری میشود؟؟ از راهنمایی شما بسیار ممنون خواهیم بود.   ؟ ضمن عرض سلام . لطفا موارد را به تفکیک اعلام تا اظهار نظر صریح بعمل اید . قرارد اد مربوطه وجاهت قانونی دارد بشرط انکه تاریخ خاتمه قرارداد نیز در قرارداد منعکس گردیده باشد . باامتنان
  • طبقه بندی اطلاعات
100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1