جستجو در پورتال

با سلام میزان فوق العاده ماموریت مورد قبول دارائی چقدر است آیا فوق العاده موریتی که به پرسنل تکنیسن یا استاد کارها پرداخت می گردد مورد قبول دارائی می باشد

مشاوره/ با سلام میزان فوق العاده ماموریت مورد قبول دارائی چقدر است.آیا فوق العاده موریتی که به پرسنل تکنیسن یا استاد کارها پرداخت می گردد مورد قبول دارائی می باشد.


  • پرسش و پاسخ با سلام میزان فوق العاده ماموریت مورد قبول دارائی چقدر است.آیا فوق العاده موریتی که به پرسنل تکنیسن یا استاد کارها پرداخت می گردد مورد قبول دارائی می باشد.  ؟ با درود :
  • چقدر است.آیا فوق العاده موریتی که به پرسنل تکنیسن یا استاد کارها پرداخت می گردد مورد قبول دارائی می باشد.  ؟ با درود : فوق العاده ماموریتی که با پشتوانه مدارک مثبته و بصورتی که طبق عرف باشد مسئله ساز نیست . در غیر این صورت باید از آن اجتناب کرد . مثلا اگر مدیر بگوئید من در ماه 20 روزش ماموریت هستم .  در خدمتتان هستم . علیرضا سربی
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ جناب آقای دکتر حجازی با سلام احتراما خواهشمند است در مورد حداقل و حداکثر مبلغ ماموریت در شرکت های خصوصی اظهار نظر فرمایید. با تشکر


  • پرسش و پاسخ جناب آقای دکتر حجازی با سلام احتراما خواهشمند است در مورد حداقل و حداکثر مبلغ ماموریت در شرکت های خصوصی اظهار نظر فرمایید. با تشکر  ؟ با سلام کاربر گرامی احتر
  • ریت و گزارش هزینه های ماموریت) بابت این نوع هزینه ها  جمع آوری گردد ، تاموجبات پذیرش آن توسط حسابرسین محترم فراهم گردد. ماده ۴۶  قانون کار : به کارگرانی که به موجب قرارداد یا موافقت بعدی به مأموریتهای خارج از محل خدمت اعزام می‌شوند فوق‌العاده مأموریت تعلق می‌گیرد.‌این فوق‌العاده نباید کمتر از مزد ثابت یا مزد مبنای روزانه کارگران باشد همچنین کارفرما مکلف است وسیله یا هزینه رفت و برگشت آنها را تأمین نماید. ‌تبصره – مأموریت به موردی اطلاق می‌شو
  • مکلف است وسیله یا هزینه رفت و برگشت آنها را تأمین نماید. ‌تبصره – مأموریت به موردی اطلاق می‌شود که کارگر برای انجام کار حداقل ۵۰ کیلومتر از محل کارگاه اصلی دور شود و یا ناگزیر باشد حداقل یک‌شب در محل مأموریت توقف نماید. سقف ماموریت خارج کشور :  با توجه به اینکه هیئت وزیران در سال 1394 در این مورد بخشنامه ای صادر نکرده به بخشنامه سال قبل سقف ( 50 یورو ) اکتفا می نماییم . سقف حق ماموریت های داخل کشور : به اندازه یک سی ام مبالغ ثابت دریافتی ( حقوق بدون حق مسکن ، بن
  • طبقه بندی اطلاعات

توضیحات کاربران بر روی محتوا/ توضیحات کاربر


آئین نامه‌های اجرایی قانون مدیریت خدمات کشوری ابلاغ شد بند 11-تا ابلاغ دستورالعمل
  • نظرات و پیشنهادات توضیحات کاربر آئین نامه‌های اجرایی قانون مدیریت خدمات کشوری ابلاغ شد بند 11-تا ابلاغ دستورالعمل های مربوط به تعیین فوق العاده ماموریت روزانه کارمندان، میزان فوق العاده مذکور به ازای هر روز ماموریت معادل یک سی ام حقوق و فوق العاده های مشمول کسور بازنشستگی قابل پرداخت می باشد. سایر موارد مطابق آیین نامه فوق العاده روزانه موضوع بند (ث) ماده (39 ) قانون استخدام کشوری مصوب 24/6/1352 و اصلاحات بعدی آن خواهد بود.

مشاوره/ باسلام و خسته نباشید اگردفاتر یک شرکتی رد شدن آیا هزینه های واقعی آن شرکت محاسبه می شوندیا نه. مثلابهره بانکی یاخریدهای که ارزش افزوده آنهاپرداخت شده است. ضمن تشکرازشماو همکارانتان


مشاوره/ با سلام در مورد پرداخت فوق العاده تعدیل به کارکنان دولت که تا سال 87 پرداخت و در سال 88 پرداخت آن قطع شد و دوباره در سال 90 مصوب گردید که پرداخت شود شماره و تاریخ تصویب نامه اجرای مجدد آن را از طرف هیئت وزیران را میخواهم با تشکر فراوان


  • پرسش و پاسخ با سلام در مورد پرداخت فوق العاده تعدیل به کارکنان دولت که تا سال 87 پرداخت و در سال 88 پرداخت آن قطع شد و دوباره در سال 90 مصوب گردید که پرداخت شود شماره و تاریخ تصویب نامه اجرای مجدد آن را از طرف هیئت وزیران را میخواهم با تشکر فراوان   ؟ بنام خدا وباعرض سلام:در قانون مدیریت خدمات کشوری ، فوق العاده ای بنام فوق العاده تعدیل وجود ندارد ودررصورتیکه کارمند در سال 87 در پست های مدی
  • لعاده تعدیل وجود ندارد ودررصورتیکه کارمند در سال 87 در پست های مدیریتی مشغول نبوده باشد ، مبلغی را تحت عنوان تفاوت تطبیق دریافت می نمود کهه جبران کننده کاهش در زمان تطبیق حکم کارمند از نظام هماهنگ حقوق به قانون مدیریت خدمات کشوری بودذ.اکنون نیز تنها فوق العاده بدی آب و هواوفوق العاده نوار مرزی وفوق العاده های عائله مندی و اولاد وفوق العاده مناطق کمتر توسعه یافته برای کارکنان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری پرداخت میشود.پیشنهاد می کنم در صورتیکه اطلاعات کاملتری در ین زمینه دارید ارسال فرمائید
  • طبقه بندی اطلاعات

اخبار/ چگونگی پرداخت پاداش و فوق العاده ماموریت کارمندان


میزان پاداش کارکنان در سال جاری حداکثر به اندازه یک ماه حقوق و مزایای مندرج در احکام کارگزینی در صورت وجود اعتبار و در سقف اعتبار مصوب تخصیص یافته به دستگاه اجرایی تعیین خواهد شد.
  • ا مجاز است. همچنین طبق ماده (۱۶) ضوابط اجرایی بودجه سال ۱۳۹۳ فوق العاده ماموریت روزانه داخل کشور به کارمندان دستگاه های اجرایی که به عنوان مامور برای انجام وظیفه موقت به خارج از حوزه شهرستان محل خدمت خود اعزام شده و ناچار به توقف شبانه هستند تا میزان حداقل حقوق و مزایا به ماخذ یک بیستم و نسبت به مازاد ماخذ یک پنجاهم در سقف اعتبار مصوب دستگاه قابل پرداخت است. اما در صورتی که کارمند در محل ماموریت خود توقف شبانه نداشته باشد تنها ۵۰ درصد از سقف تعیین شده قابل پرداخت است. در عین حال ک
  • قف شبانه نداشته باشد تنها ۵۰ درصد از سقف تعیین شده قابل پرداخت است. در عین حال کارمندان وزارت راه و شهر سازی که به دلیل انجام وظایف خاص نگهداری، مرمت و بازگشایی راه ها موظف به انجام ماموریت مداوم در خارج از حریم شهر محل خدمت خود هستند در دریافت فوق العاده ماموریت از شرط " خارج از حوزه شهرستان محل خدمت" همچنین سقف ۵۰ درصد در صورت عدم توقف شبانه مستثنی هستند.  

مشاوره/ سلام آیا انحرافات مربوط به مواد و یا دستمزد و سربار را دارایی قبول دارد؟


مشاوره/ با سلام و عرض ادب _ از اینکه این فرصت را فراهم نمودید تا افتخار حضور مجازی در سایت پر محتوایتان را داشته باشم بی نهایت از شما مدیریت محترم سایت و همچنین از تمام دست اندر کاران و مشاورین محترم سپاسگذارم_سئوال: 1) منظور از نوشتن بین سطور در دفاتر قانونی(موضوع فصل پنجم ق.م.م ماده 20 بند چهارم) چیست؟ 2) در قراردادهای مربوط به موضوع ماده 104 ق.م.م آیا اگر پیمانکار شخص حقیقی باشد, قرارداد منعقد شده مورد تائید اداره دارائی میباشد؟ با سپاس از شما کارشناس محترم


با سلام و عرض ادب _ از اینکه این فرصت را فراهم نمودید تا افتخار حضور مجازی در سایت پر محتوایتان را داشته باشم بی نهایت از شما مدیریت محترم سایت و همچنین از تمام دست اندر کاران و مشاورین محترم سپاسگذارم_سئوال: 1) منظور از نوشتن بین سطور در دفاتر قانونی(موضوع فصل پنجم ق.م.م ماده 20 بند چهارم) چیست؟ 2) در قراردادهای مربوط به موضوع ماده 104 ق.م.م آیا اگر پیمانکار شخص حقیقی باشد, قرارداد منعقد شده مورد تائید اداره دارائی میباشد؟ با سپاس از شما کارشناس محترم
  • پرسش و پاسخ با سلام و عرض ادب _ از اینکه این فرصت را فراهم نمودید تا افتخار حضور مجازی در سایت پر محتوایتان را داشته باشم بی نهایت از شما مدیریت محترم سایت و همچنین از تمام دست اندر کاران و مشاورین محترم سپاسگذارم_سئوال: 1) منظور از نوشتن بین سطور در دفاتر قانونی(موضوع فصل پنجم ق.م.م ماده 20 بند چهارم) چیست؟ 2) در قراردادهای مربوط به موضوع ماده 104 ق.م.م آیا اگر پیمانکار شخص حقیقی باشد, قرارداد منعقد شده مورد تائید اداره دارائی میباشد؟ با سپاس از شما کارشنا
  • عرض کنم که ماده 104 که صرفا شامل ارائه مشاوره نیست. منظور بنده این است که اگر یک شخص حقوقی در زمینه خدمات مثل تعمیرتجهیزات, تعبیه سیستم حسابداری و بطور کل ارائه انجام خدمات با شخص حقیقی قرار داد منعقد نماید, آیا هزینه متحمل شده از نظر اداره دارائی مورد قبول است؟با توجه به اینکه ضمن کسر 5% مالیات باید رونشت قرارداد را به اداره دارائی ارائه نماید.ممنون از زحمات شما. با سلام تمامی مواردی که گفتید جزو هزینه های قابل قبول است 2-کسر 5% وپرداخت ان کفایت می کند ونیازی به ارائه رونوشت قرارداد نیست چو
  • داره دارائی ارائه نماید.ممنون از زحمات شما. با سلام تمامی مواردی که گفتید جزو هزینه های قابل قبول است 2-کسر 5% وپرداخت ان کفایت می کند ونیازی به ارائه رونوشت قرارداد نیست چون بایگانی سازمان امور مالیاتی گنجایش پذیرش این قراردادها را که سالانه ممکن است به میلیونها عدد برسد ندارد

مشاوره/ با سلام در ارتباط با محاسبه ی نوبت کاری پرسنل خواهشمند است بفرماید که نوبت کاری براساس حقوق روزانه محاسبه می شود یاساعتی ؟ مثلا" اگر فردی 2 روز صبح باشد 4روز شب باشد فرمول محاسبه ی آن چگونه است


با سلام در ارتباط با محاسبه ی نوبت کاری پرسنل خواهشمند است بفرماید که نوبت کاری براساس حقوق روزانه محاسبه می شود یاساعتی ؟ مثلا" اگر فردی 2 روز صبح باشد 4روز شب باشد فرمول محاسبه ی آن چگونه است
  • پرسش و پاسخ با سلام در ارتباط با محاسبه ی نوبت کاری پرسنل خواهشمند است بفرماید که نوبت کاری براساس حقوق روزانه محاسبه می شود یاساعتی ؟ مثلا" اگر فردی 2 روز صبح باشد 4روز شب باشد فرمول محاسبه ی آن چگونه است   ؟ با سلام سه نوع نوبت کار وجود دارد : 1-صب
  • 1-صبح کار    6 الی 14 2-عصر کار    14 الی 22 3- شب کار     22 الی 6 با عنایت به ماده ۵۶ قانون کار کارگران نوبت کار ی که حود یک سوم شیفت کاری آنان در محدوده شب واقع می شود مشمول ۱۵ درصد فوق العاده نوبت کاری و کارگرانی که یک دوم نوبت کار آنان در محدوده شب قرار می گیرد ذیحق ۲۲.۵ درصد فوق العاده نوبت کاری خواهند بود.   جمع روزهای کار در نوبت کاری را محاسبه و طبق ماده 56عمل کنید موفق باشید پس برای محاسبخ بایستی
  • ه را ضربدر 22.5 درصد و سپس ضربدر 20 شب کنیم .؟؟ در صورتیکه شیفت ها ماهانه تغییر کند باز هم نوبت کاری تعلق می گیرد ؟ با سلام بله به همین صورت عمل کنید-البته حداقل حقوق روزانه می باشد و در شرکتها شاید در آیین نامه تدوین روشها مثلا پایه + فوق العاده کارگاهی + فوق العاده جذب یا غیره باشد.بررسی کنید ولی در قانون کار حداقل پایه مس باشد. بهتر است فوق العاده نوبت کاری به تعداد روزهای کار در نوبت پرداخت گردد.مثلا 14 روز شب کار برای شیفتهای ماهانه طبق هر ماه عمل می کنیم . موفق باشید
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام در مورد خرید حیواناتی چون اسب و گاو در صورتی که موضوع فعالیت شرکت کشاورزی باشد، بفرمائید این خرید به همراه هزینه های نگهداری که رقم آن بالاست (مانند هزینه باشگاه - هزینه ساخت محل نگهداری آن - هزینه های تغذیه و...) در دفاتر مالی چگونه ثبت می شود؟آیا دارائی است یا هزینه ؟و آیا هزینه های جانبی آن باید به عنوان بهای تمام شده خرید دارائی قلمداد می شود؟ سوال بعد این که در صورتی که موضوع فعالیت شرکت کشاورزی نباشد،خرید اسب جزء دارائی ها است یا خیر . نحوه ثبت آن را نیز بفرمائید.


با سلام در مورد خرید حیواناتی چون اسب و گاو در صورتی که موضوع فعالیت شرکت کشاورزی باشد، بفرمائید این خرید به همراه هزینه های نگهداری که رقم آن بالاست (مانند هزینه باشگاه - هزینه ساخت محل نگهداری آن - هزینه های تغذیه و...) در دفاتر مالی چگونه ثبت می شود؟آیا دارائی است یا هزینه ؟و آیا هزینه های جانبی آن باید به عنوان بهای تمام شده خرید دارائی قلمداد می شود؟ سوال بعد این که در صورتی که موضوع فعالیت شرکت کشاورزی نباشد،خرید اسب جزء دارائی ها است یا خیر . نحوه ثبت آن را نیز بفرمائید.
  • پرسش و پاسخ با سلام در مورد خرید حیواناتی چون اسب و گاو در صورتی که موضوع فعالیت شرکت کشاورزی باشد، بفرمائید این خرید به همراه هزینه های نگهداری که رقم آن بالاست (مانند هزینه باشگاه - هزینه ساخت محل نگهداری آن - هزینه های تغذیه و...) در دفاتر مالی چگونه ثبت می شود؟آیا دارائی است یا هزینه ؟و آیا هزینه های جانبی آن باید به عنوان بهای تمام شده خرید دارائی قلمداد می شود؟ سوال بعد این که در صورتی که موضوع فعالیت شرکت کشاورزی نباشد،خرید اسب جزء دارائی ها است یا خیر
  • هزینه های مترتب نیز به این موجودی اضافه میشودوهمچنین درخصوص مولد یا غیر مولد بودن حیوان نیز با توجه به روشهای قیمت گذاری پایان دوره قابل بحث میباشد واگر موضوع فعالیت کشاورزی نباشد میتوان بعنوان دارایی ثبت نمود ولی هزینه های مرتبط واستهلاک موبوطه مود قبول مالیاتی نمیباشد.
  • طبقه بندی اطلاعات
100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1