جستجو در پورتال

آیا اگرسهامدارشرکتی، شخصیت حقوقی باشد می تواند نفر نماینده برای عضویت درهیئت مدیره معرفی کند

مشاوره/ آیا اگرسهامدارشرکتی، شخصیت حقوقی باشد می تواند 2نفر نماینده برای عضویت درهیئت مدیره معرفی کند


  • پرسش و پاسخ آیا اگرسهامدارشرکتی، شخصیت حقوقی باشد می تواند 2نفر نماینده برای عضویت درهیئت مدیره معرفی کند   ؟ با سلام طبق قانون تجارت خیر. ماده 110 - اشخاص حقوقی رامی توان به مدیریت شرکت انتخاب نمود. دراین صورت شخص حقوقی همان مسئولیتهای مدنی شخص حقیقی عضوهیئت مدیره راداشته وبایدیک نفررابه نمایندگی دائمی خودجهت انجام وظایف مدیریت معرفی نماید. چنین نماینده ای مشمول همان شرایط وتعهدات ومسئولیتهای مدنی و جزائی ع
  • د. دراین صورت شخص حقوقی همان مسئولیتهای مدنی شخص حقیقی عضوهیئت مدیره راداشته وبایدیک نفررابه نمایندگی دائمی خودجهت انجام وظایف مدیریت معرفی نماید. چنین نماینده ای مشمول همان شرایط وتعهدات ومسئولیتهای مدنی و جزائی عضوهیئت مدیره بوده ازجهت مدنی باشخص حقوقی که اورابه نمایندگی تعیین نموده است مسئولیت تضامنی خواهدداشت . شخص حقوقی عضوهیئت مدیره می تواندنماینده خودراعزل کندبشرط آنکه درهمان موقع جانشین اوراکتبابه شرکت معرفی نمایدوگرنه غایب محسوب می شود.

مشاوره/ با سلام در ارتباط با تغییر نماینده شخص حقوقی که عضو هیات مدیره و دارنده امضاء مجاز می باشد(شرکت سهامی خاص)، احتیاج به ارائه صورتجلسه هیات مدیره(تغییر نماینده شخص حقوقی با نامه معرفی نامه) به اداره ثبت شرکت ها می باشد یا صورتجلسه مجمع ؟ با تشکر


  • پرسش و پاسخ با سلام در ارتباط با تغییر نماینده شخص حقوقی که عضو هیات مدیره و دارنده امضاء مجاز می باشد(شرکت سهامی خاص)، احتیاج به ارائه صورتجلسه هیات مدیره(تغییر نماینده شخص حقوقی با نامه معرفی نامه) به اداره ثبت شرکت ها می باشد یا صورتجلسه مجمع ؟ با تشکر  ؟ ضمن عرض سلام انجام اینکار با صورتجلسه و تصمیم اعضا هیات مدیره و اعلام به مراجع مربوطه و روزنامه رسمی کشور و ...... عملی میباشد . خدانگهدار
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ ایا اشخاص حقوقی فارغ از سهامداران دارای شخصیت مستقل هستند


  • پرسش و پاسخ ایا اشخاص حقوقی فارغ از سهامداران دارای شخصیت مستقل هستند   ؟ سلام . لطفا در دفعات بعدی پرسشتان را دقیق تر بیان کنید . اما در مورد این سوال : شخصیت حسابداری  مستقل به دو دسته تقسیم می شود: شخصیت حقیقی و شخصیت حقوقی . توضیح انکه اگر شما سهامدار شرکت ایران خودرو هستید یک شخصیت دارای حق رای درمجامع عمومی می باشید ودر عین حال اگر صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی به عنوان یک شخصیت حقوقی 
  • سیم می شود: شخصیت حقیقی و شخصیت حقوقی . توضیح انکه اگر شما سهامدار شرکت ایران خودرو هستید یک شخصیت دارای حق رای درمجامع عمومی می باشید ودر عین حال اگر صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی به عنوان یک شخصیت حقوقی  نیز سهامدار ایران خودرو باشد این شخصیت حقوقی نیز به عنوان یک شخصیت در مجامع فوق الذکر دارای حق رای می باشد و اگر تعداد سهامتان برابر باشد شما دو شخصیت به یک اندازه حق مالکیت دارید . امیدوارم کافی باشد.
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با تشکر از شما بواسطه راه اندازی و نگهداری چنین سایت مفید وارزشمندی و باامیدموفقیت روزافزون لطفا بفرمائید 1-پاداش هیئت مدیره مصوب مجامع عمومی شرکتها که از سود قابل تقسیم ملحوظ میگردد را میتوان بعنوان هزینه های جاری شرکت منظور نمود؟ 2-منظور از اعضاء موظف و غیر موظف هیئت مدیره چیست ؟


با تشکر از شما بواسطه راه اندازی و نگهداری چنین سایت مفید وارزشمندی و باامیدموفقیت روزافزون لطفا بفرمائید 1-پاداش هیئت مدیره مصوب مجامع عمومی شرکتها که از سود قابل تقسیم ملحوظ میگردد را میتوان بعنوان هزینه های جاری شرکت منظور نمود؟ 2-منظور از اعضاء موظف و غیر موظف هیئت مدیره چیست ؟
  • ص سالانه شرکت را به عنوان پاداش برای اعضای هیئت مدیره اعم از موظف یا غیر موظف تعیین نمود. اعضای موظف هیئت مدیره:به سهامداری اطلاق می گردد که علاوه بر عضویت درهیئت مدیره به شغلی از مشاغل شرکت اشتغال دارد. ممکن است این اشتغال قبل از مدیریت در شرکت باشد یا آنکه پس از برگزیده شدن به سمت مدیری در هیئت مدیره تصدی یکی از مشاغل شرکت را نیز عهده دار گردیده است.  

توضیحات کاربران بر روی محتوا/ توضیحات کاربر


با سلام و عرض خسته نباشید. درکتاب مجموعه قوانین و مقررات تجاری -بخش 6 شرکتهای سهامی
  • نظرات و پیشنهادات توضیحات کاربر با سلام و عرض خسته نباشید. درکتاب مجموعه قوانین و مقررات تجاری -بخش 6 شرکتهای سهامی مربوط به هیئت مدیره می باشد ماده126 بیان شده که هیچکس نمی تواند در عین حال مدیریت عامل بیش از یک شرکت را داشته باشد.در فصل سوم مربوط به شرکتهای تعاونی ماده 51بیان شده است که:هیچیک از اعضای هیئت مدیره و بازرسان م یا مدیر عامل یک شرکت نمی تواند عضویت هیئت مدیره یا میریت عامل و یا سمت بازرس شرکت تعاونی دیگری از همان نوع
  • ریت عامل بیش از یک شرکت را داشته باشد.در فصل سوم مربوط به شرکتهای تعاونی ماده 51بیان شده است که:هیچیک از اعضای هیئت مدیره و بازرسان م یا مدیر عامل یک شرکت نمی تواند عضویت هیئت مدیره یا میریت عامل و یا سمت بازرس شرکت تعاونی دیگری از همان نوع را قبول کند.

توضیحات کاربران بر روی محتوا/ توضیحات کاربر


ماده 124 قانون تجارت: هیأت‌مدیره باید اقلاً یک نفر شخص حقیقی را به مدیریت عامل شرکت
  • ت توضیحات کاربر ماده 124 قانون تجارت: هیأت‌مدیره باید اقلاً یک نفر شخص حقیقی را به مدیریت عامل شرکت برگزینند و حدود اختیارات و مدت تصدی و حق‌الزحمه او را تعیین کند در صورتی که مدیرعامل عضو هیأت‌مدیره باشد دوره مدیریت عامل او از مدت عضویت او در هیأت‌مدیره بیشتر نخواهد بود. مدیرعامل شرکت نمی‌تواند در عین حال رئیس هیأت‌مدیره همان شرکت باشد مگر با تصویب سه‌چهارم آراء حاضر در مجمع عمومی.

مشاوره/ آیا یک شخص می تواند همزمان عضو هیئت مدیره و سهامدار دو یا چند شرکت سهامی خاص باشد؟


  • پرسش و پاسخ آیا یک شخص می تواند همزمان عضو هیئت مدیره و سهامدار دو یا چند شرکت سهامی خاص باشد؟   ؟ با سلام با سلام و عرض خسته نباشید. درکتاب مجموعه قوانین و مقررات تجاری -بخش 6 شرکتهای سهامی مربوط به هیئت مدیره می باشد ماده126 بیان شده که هیچکس نمی تواند در عین حال مدیریت عامل بیش از یک شرکت را داشته باشد.در فصل سوم مربوط به شرکتهای تعاونی ماده 51بیان شده است که:هیچیک از اعضای هیئت مدیره و بازرسان
  • همان نوع را قبول کند. در خصوص سهامدار  بودن مشکلی وجود ندارد.وشما می توانید سهامدار هزاران شرکت از طریق خرید سهام آن باشید.اما در خصوص عضو هیات مدیره شدن در سایر شرکتها طبق ماده 133 منع رقابت وجود دارد وظاهرا اگر موضوع فعالیت شرکت یکی نباشد عضو هیات مدیره می تواند همزمان در چند شرکت حضور داشته باشد. به موجب قسمت اول ماده 133 لایحه قانونی 1347: «مدیران و مدیرعامل نمی توانند معاملاتی نظیر معاملات شرکت که متضمن رقابت با عملیات شرکت باشد انجام دهند».

مشاوره/ با سلام و خسته نباشید اگر من پنج درصد از سهام شرکتی را داشته باشم و الان رییس هیات مدیره باشم چند سوال داشتم؟ 1- اگر من پنج درصد خود را بخواهم به کسی واگذار کنم ، آیا شریک من که 95 درصد را دارا است می تواند مخالفت کند و نگذارد که من سهم خودم را واگذار کنم ؟ 2- اگر بتوانم واگذار کنم آیا می توانم بعد از سمت رییس هیات مدیره استفا بدهم ؟ 3- اگر سهمم واگذار شود آیا مالک 95 درصد می تواند از خروج من از هیات مدیره جلوگیری کند یا من خودم می توانم به تنهایی اقدام کنم؟


  • و پاسخ با سلام و خسته نباشید اگر من پنج درصد از سهام شرکتی را داشته باشم و الان رییس هیات مدیره باشم چند سوال داشتم؟ 1- اگر من پنج درصد خود را بخواهم به کسی واگذار کنم ، آیا شریک من که 95 درصد را دارا است می تواند مخالفت کند و نگذارد که من سهم خودم را واگذار کنم ؟ 2- اگر بتوانم واگذار کنم آیا می توانم بعد از سمت رییس هیات مدیره استفا بدهم ؟ 3- اگر سهمم واگذار شود آیا مالک 95 درصد می تواند از خروج من از هیات مدیره
  • خروج من از هیات مدیره جلوگیری کند یا من خودم می توانم به تنهایی اقدام کنم؟  ؟ سلام .سوال شما کمی روشن نیست ولی در حالتی که شرکت شما سهامی خاص باشد امکان انتقال سهام واستعفا از عضویت در شرکت برای شما امکان دارد.
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با احترام شرکت الف بعنوان شرکت کشتیرانی مادر یا اصلی محسوب میشو. سوال1) آیا در هنگام تاسیس شرکت نمیایندگی شرکت کشتیرانی مادر میتواند سهامدار شرکت نمایندگی نیز باشد؟ سوال2) آیا وقتی یک شرکت نمایندگی تاسیس میشود کارکنان باید تحت قرارداد حقوقی کشتیرانی مادر باشند یا تحت قرارداد نمایندگی کشتیرانی؟ سوال) آیا قانونا یک شرکت میتواند در یک شرکت دیگر سهام دار باشد؟ به این معنا که یک نفر از شرکت الف بعنوان نماینده شرکت الف، در شرکت ب بعنوان سهامدار معرفی بشود و عضور اعضا هیات مدیره یا ... باشد و شرکت ب تاسیس شود؟


  • پرسش و پاسخ با احترام شرکت الف بعنوان شرکت کشتیرانی مادر یا اصلی محسوب میشو. سوال1) آیا در هنگام تاسیس شرکت نمیایندگی شرکت کشتیرانی مادر میتواند سهامدار شرکت نمایندگی نیز باشد؟ سوال2) آیا وقتی یک شرکت نمایندگی تاسیس میشود کارکنان باید تحت قرارداد حقوقی کشتیرانی مادر باشند یا تحت قرارداد نمایندگی کشتیرانی؟ سوال) آیا قانونا یک شرکت میتواند در یک شرکت دیگر سهام دار باشد؟ به این معنا که یک نفر از شرکت الف بعنوان نماینده شرکت الف، در شرکت ب بعنوان سهامدار م
  • حقوقی کشتیرانی مادر باشند یا تحت قرارداد نمایندگی کشتیرانی؟ سوال) آیا قانونا یک شرکت میتواند در یک شرکت دیگر سهام دار باشد؟ به این معنا که یک نفر از شرکت الف بعنوان نماینده شرکت الف، در شرکت ب بعنوان سهامدار معرفی بشود و عضور اعضا هیات مدیره یا ... باشد و شرکت ب تاسیس شود؟  ؟ ضمن عرض سلام باستحضار میرساند که 1-شرکت مادر میتواند سهامدار شرکت زیرمجموعه باشد 2- کارکنان تحت قرارداد شرکت نمایندگی یا ب هستند و بطور کلی یک شرکت میتواند در شرک
  • sp; ؟ ضمن عرض سلام باستحضار میرساند که 1-شرکت مادر میتواند سهامدار شرکت زیرمجموعه باشد 2- کارکنان تحت قرارداد شرکت نمایندگی یا ب هستند و بطور کلی یک شرکت میتواند در شرکتی دیگر سهامدار و عضو هیات مدیره نیز باشد . خدانگهدار مستوفی
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ باسلام وعرض ادب میخواهم بدانم ایا اشخاص حقوقی ویا اصولا شرکتهایی که برابر اصل 44 قانون اساسی خصوصی شده اند فارغ از شخصیت سهامداران خود دارای شخصیت حقوقی مجزا هستند ؟


باسلام وعرض ادب میخواهم بدانم ایا اشخاص حقوقی ویا اصولا شرکتهایی که برابر اصل 44 قانون اساسی خصوصی شده اند فارغ از شخصیت سهامداران خود دارای شخصیت حقوقی مجزا هستند ؟
  • پرسش و پاسخ باسلام وعرض ادب میخواهم بدانم ایا اشخاص حقوقی ویا اصولا شرکتهایی که برابر اصل 44 قانون اساسی خصوصی شده اند فارغ از شخصیت سهامداران خود دارای شخصیت حقوقی مجزا هستند ؟   ؟ با سلام این شرکتها دارای شخصیت حقوقی هستند موفق باشید/شاه صاحبی
  • طبقه بندی اطلاعات
100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1