جستجو در پورتال

و درگزارشگیری در آینده لازم می باشد

مشاوره/ سلام برای گرفتن مجوز اموزشگاه زبان جه مراحلی هست


سلام برای گرفتن مجوز اموزشگاه زبان جه مراحلی هست

مشاوره/ با عرض سلام من قصد راه اندازی یک شرکت گرافیکی رو دارم می خوام بدونم مراحلش به چه شکل هست و اینکه آیا لازم هست سابقه کاری داشته باشم تو تامین اجتماعی البته با مدرک گرافیک فنی حرفه ای می خواستم توضیح بدید


با عرض سلام من قصد راه اندازی یک شرکت گرافیکی رو دارم می خوام بدونم مراحلش به چه شکل هست و اینکه آیا لازم هست سابقه کاری داشته باشم تو تامین اجتماعی البته با مدرک گرافیک فنی حرفه ای می خواستم توضیح بدید
  • پرسش و پاسخ با عرض سلام من قصد راه اندازی یک شرکت گرافیکی رو دارم می خوام بدونم مراحلش به چه شکل هست و اینکه آیا لازم هست سابقه کاری داشته باشم تو تامین اجتماعی البته با مدرک گرافیک فنی حرفه ای می خواستم توضیح بدید  ؟ با درود برای
  • یک فنی حرفه ای می خواستم توضیح بدید  ؟ با درود برای ثبت شرکت در زمینه گرافیکی اگر منظور شما راه اندازی شرکت تبلیغاتی باشد بله نیاز به داشتن یک مدارک تحصیلی مرتبط کارشناسی یا داشتن مجوز فعالیت شرکت تبلیغاتی در این زمینه را دارید، اما نیاز به سابقه بیمه ای برای ارائه به اداره ثبت ندارید ممکن است برای گرفتن مجوز مورد نیاز باشد پیروز باشد
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام بنده متولد 1364 کارشناس مدیریت بازرگانی و ساکن شهرستان هستم در ضمن فرضند جانباز 25٪ نیز هستم که اگر انشاا.. بند (و) ماده 44 قانون پنجم توسعه تو یکی دو ماه آینده اصلاح بشه شرایط استخدامم بدون شرکت در آزمونها محیا میشه .جاهای زیادی برای کار رفتم اما نشده که نشده ، اخیراً از یکی از شرکتهای خصوصی بیمه تماس گرفتن رفتم برای مصاحبه تهران گفتن برای قسمت صدور بیمه نامه تو همین شهر خودمون کارمند میخوان اگر اوکی شد دوباره میای مصاحبه و از این حرفا ... 1. میزان حدودی حقوق یک کارمند ساده بیمه خصوصی چقدره ؟ آیا شغلی هست که بشه بعنوان شغل آینده و همیشگی روش حساب کرد ؟اگر در حال حاضر تنها گزینه ام باشد و اگر با انتخاب آن راه را بری استخدام در ادارات دولتی مسدود کنم ارزشش را دارد؟ 2. اگر استخدام بشم می تونم تو ادارات دولتی جذب بشم؟ (با توجه به سهمیه ایی که توضیح دادم) یعنی اگر تو حین کار در این شرکت شرایط برای استخدام دولتی اوکی بشه مانعی برای عدم همکاری و جذب در دستگاه دولتی نخواهم داشت ؟


  • پرسش و پاسخ با سلام بنده متولد 1364 کارشناس مدیریت بازرگانی و ساکن شهرستان هستم در ضمن فرضند جانباز 25٪ نیز هستم که اگر انشاا.. بند (و) ماده 44 قانون پنجم توسعه تو یکی دو ماه آینده اصلاح بشه شرایط استخدامم بدون شرکت در آزمونها محیا میشه .جاهای زیادی برای کار رفتم اما نشده که نشده ، اخیراً از یکی از شرکتهای خصوصی بیمه تماس گرفتن رفتم برای مصاحبه تهران گفتن برای قسمت صدور بیمه نامه تو همین شهر خودمون کارمند میخوان اگر اوکی شد دوباره میای مصاحبه و از این
  • قسمت صدور بیمه نامه تو همین شهر خودمون کارمند میخوان اگر اوکی شد دوباره میای مصاحبه و از این حرفا ... 1. میزان حدودی حقوق یک کارمند ساده بیمه خصوصی چقدره ؟ آیا شغلی هست که بشه بعنوان شغل آینده و همیشگی روش حساب کرد ؟اگر در حال حاضر تنها گزینه ام باشد و اگر با انتخاب آن راه را بری استخدام در ادارات دولتی مسدود کنم ارزشش را دارد؟ 2. اگر استخدام بشم می تونم تو ادارات دولتی جذب بشم؟ (با توجه به سهمیه ایی که توضیح دادم) یعنی اگر تو حین کار در این شرکت شرایط برای استخدام دولتی اوکی بشه مانعی بر
  • ی اوکی بشه مانعی برای عدم همکاری و جذب در دستگاه دولتی نخواهم داشت ؟   ؟ با سلام کار کمیسیونی است وبر اساس قدرت ارتباطات شما کسب درآمد می کنید .ضمن اینکه به کسی نیاز دارد که روحیه کار آزاد را داشته باشد وریسک پذیر باشد لذا اگر ارتباطات ندارید وریسک پذیر نیستید قید آن را بزنید.2-خیر مانعی نیست

مشاوره/ مدت زمان لازمه جهت تحت آموزش بودن یک نیرو پس از رسمی شدن حداقل و حداکثر تا چند ماه است؟ آیا پس از گذشت 15 ماه و عدم تخصصیص پست سازمانی به نفر جدیدالستخدام و دریافت حقوق آزمایش کارفرما مرتکب خلاف قانون شده است؟


مدت زمان لازمه جهت تحت آموزش بودن یک نیرو پس از رسمی شدن حداقل و حداکثر تا چند ماه است؟ آیا پس از گذشت 15 ماه و عدم تخصصیص پست سازمانی به نفر جدیدالستخدام و دریافت حقوق آزمایش کارفرما مرتکب خلاف قانون شده است؟
  • پرسش و پاسخ مدت زمان لازمه جهت تحت آموزش بودن یک نیرو پس از رسمی شدن حداقل و حداکثر تا چند ماه است؟ آیا پس از گذشت 15 ماه و عدم تخصصیص پست سازمانی به نفر جدیدالستخدام و دریافت حقوق آزمایش کارفرما مرتکب خلاف قانون شده است؟  ؟ بنام خدا و با سلام:در حال حاضر و بر اساس قوانین موجود پس از جذب کارمند وی به مدت سه سال بصورت رسمی آزمایشی مشغول بکار بوده و پس از این مدت وبا بررسی نحوی عملکرد ورضایت دستگاه
  • ضایت دستگاه و با تایید هسته گزینش نسبت به تبدیل وضعیت حکم وی از رسمی آزمایشی به رسمی قطعی اقدام خواهد شد.در دستگاه های دولتی امکان پرداخت حقوق و مزایای کارمند بدون حکم وجود ندارد و اگر بکار گیری نیرو در دستگاه دولتی با مجوز های قانونی لازم انجام شده باشد  بطور قطع  صدور حکم کارگرینی  لازم بوده که صدور حکم نیز با لحاظ نمودن پست سازمانی انجام خواهد شد.اگر منظور شما کارمندشاغل در دستگاه های دولتی باشد ، کارفرما مجاز به انجام اینکار نبوده و این یک تخلف است
  • طبقه بندی اطلاعات

مقالات/ جایگاه یابی IBM یه عنوان رهبر "اینترنت اشیاء" (IOT)


امروزه IOT دغدغده ذهنی اکثر بازاریابها می باشد. بر اساس مطالعات اقتصاد دانان در فوریه 2015 بر روی تعداد زیادی از مدیران اجرایی سازمان ها با عنوان " برخواستن بازاریابها" ، اکثر آن ها در این موضوع توافق دارند که IOT در سال 2020 اتقلابی در بازاریابی ایجاد خواهد کرد.
  • د کرد. اخیراً شرکت تکنولوژی IBM اعلام کرده است که 2 میلیارد دلار برای ساخت واحد IOT ظرف چار سال آینده، سرمایه گذاری کرده است که می تواند تجزیه و تحلیل و محاسبات ابری را برای مشتریان B2B فراهم نماید. با توجه به این حرکت، کارشناسان معتقدند، برندهایی که متعهد به سرمایه گذاری بازاریابی زیرکانه برای IOT هستند، می توانند خود را به عنوان رهبران خلا
  • رتباطی رشد می نماید، اما اغلب ما آن را انجام نمیدهیم، حتی زمانیکه می دانیم با اینکار می توان نتیجه بهتری را تضمین کرد" صنعت تکنولوژ برای چندین سال صحبت از IOT را مطرح نموده است اما هنوز مردم احساس می کنند که این موضوعات مربوط به آینده دور می باشد. اخبار و آگهی ها درباره سرمایه گذاری IOT نشان می دهد که این پروژه مهم هم اکنون در حال رخ دادن می باشد.
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ درجای که کار می کنم نوع کار به صورت شیفت تعریف می باشد و من به مدت 5 سال به صورت شیفت در گردش یودم سال 89 شیفت به صورت ایام معمول عصرها کشیک بدهم ودر ایام تعطیل صبح ساعت کاری شیفت هم 6.5 ساعت می باشد باتوجه به اینکه پیمانکار جدید قرارداد شیفتی با کار فرما امضا کرده وهیچ گونه توافقی هم با نیرو انجام نداده آیامی تواند از دادن حق شیفت خوداری کند ؟


  • با سلام ماده26 قانون کار- هر نوع تغییر عمده در شرایط کار که بر خلاف عرف معمول کارگاه و یا محل کار باشد پس از اعلام موافقت کتبی اداره کار و امور اجتماعی محل ، قابل اجراست . در صورت بروز اختلاف ، رای هیات حل اختلاف قطعی و لازم اجرا است

مشاوره/ اگر میزان فروش شرکتی به حدی نباشد که مشمول مالیات بر ارزش افزوده باشد آیا لازم است در سایت ثبت نام کند ؟ همچنین میخواستم بدانم اگر شرکتی مشمول مالیات بر ارزش افزوده نباشد هیچ مبلغ دیگری تحت عناوینی چون تجمیع عوارض و یا ... لازم نیست از مشتریان خود بگیرد . با تشکر؟


  • پرسش و پاسخ اگر میزان فروش شرکتی به حدی نباشد که مشمول مالیات بر ارزش افزوده باشد آیا لازم است در سایت ثبت نام کند ؟ همچنین میخواستم بدانم اگر شرکتی مشمول مالیات بر ارزش افزوده نباشد هیچ مبلغ دیگری تحت عناوینی چون تجمیع عوارض و یا ... لازم نیست از مشتریان خود بگیرد . با تشکر؟ ؟ با سلام اگر جزو مشمولان مرحله دوم هستید بایستی ثبت نام کنید ولی فعلا الزامی به تکمیل وارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده نیستید تا اعلام شود

مشاوره/ با سلام وتشکر از راهنماییهای شما مغازه ای به اجاره داده شده است وپس از مدتی ساختمان اسیب دیده وممکن است تخریب گردد موجر به مستاجر هشدار تخلیه داده ولی مستاجر چون زمان اجاره به پایان نرسیده از تخلیه ملک اجتناب می کند اگر این مغازه تخریب شود وبه مستاجر خسارت وارد شود مقصر کیست ؟


  • یه ملک اجتناب می کند اگر این مغازه تخریب شود وبه مستاجر خسارت وارد شود مقصر کیست ؟  ؟ ماده   485 قانون مدنی  صراحتاَ آورده شده  اگر در مدت اجاره، در عین مستاجره تعمیراتی لازم اید که تاخیر در آن موجب ضرر موجر باشد مستاجر نمی تواند مانع تعمیرات مزبوره گردد اگرچه در مدت تمام یا قسمتی از زمان تعمیرنتواند از عین مستاجره کلا یا بعضا استفاده نماید، در این صورت حق فسخ اجاره را خواهد داشت. هرگاه مستاجر مانع تعمیرات ضرور
  • ی تواند مانع تعمیرات مزبوره گردد اگرچه در مدت تمام یا قسمتی از زمان تعمیرنتواند از عین مستاجره کلا یا بعضا استفاده نماید، در این صورت حق فسخ اجاره را خواهد داشت. هرگاه مستاجر مانع تعمیرات ضروری شود، دادگاه می تواند او را الزام و در صورتی که لازم باشد حکم به تخلیه موقت بدهد قانون روابط موجر و مستجر 1356 ماده 22 و همچنین مستاجر مسئوول خسارت ناشی از ممانعت ناروای خویش است.
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام و احترام، برای ارایه مدرک جهت رتبه بندی به یکی از شرکت هایی که این خدمات را ارایه میدهند مراجعه نمودم و کارشناس این شرکت پس از بررسی های لازم به من گفتند که شرکتی که در آن شاغل بودی از مدرک تو جهت رتبه بندی از دو سال پیش تا دو سال آینده استفاده میکنند. 1. آیا لزوما بدون کسب اجازه از اینجانب این شرکت مجاز به این کار میباشد. 2. مراحل طرح شکایت و اینکه آیا شرکت موظف به پرداخت خسارت به من هست یا خیر؟ 3. میزان غرامت احتمالی در چه حدی است و آیا ارزش وقت گذاشتن را دارد یا خیر؟ 4. جز خسارت مالی شرکت آیا امکان ابطال گواهینامه پیمانکاری این شرکت وجود دارد؟ با تشکر فراوان


با سلام و احترام، برای ارایه مدرک جهت رتبه بندی به یکی از شرکت هایی که این خدمات را ارایه میدهند مراجعه نمودم و کارشناس این شرکت پس از بررسی های لازم به من گفتند که شرکتی که در آن شاغل بودی از مدرک تو جهت رتبه بندی از دو سال پیش تا دو سال آینده استفاده میکنند. 1. آیا لزوما بدون کسب اجازه از اینجانب این شرکت مجاز به این کار میباشد. 2. مراحل طرح شکایت و اینکه آیا شرکت موظف به پرداخت خسارت به من هست یا خیر؟ 3. میزان غرامت احتمالی در چه حدی است و آیا ارزش وقت گذاشتن را دارد یا خیر؟ 4. جز خسارت مالی شرکت آیا امکان ابطال گواهینامه پیمانکاری این شرکت وجود دارد؟ با تشکر فراوان
  • با سلام و احترام، برای ارایه مدرک جهت رتبه بندی به یکی از شرکت هایی که این خدمات را ارایه میدهند مراجعه نمودم و کارشناس این شرکت پس از بررسی های لازم به من گفتند که شرکتی که در آن شاغل بودی از مدرک تو جهت رتبه بندی از دو سال پیش تا دو سال آینده استفاده میکنند. 1. آیا لزوما بدون کسب اجازه از اینجانب این شرکت مجاز به این کار میباشد. 2. مراحل طرح شکایت و اینکه آیا شرکت موظف به پرداخت خسارت به من هست یا خیر؟ 3. میزان غرامت احتمالی در چه حدی است و آیا ارزش وقت گذاشتن را دارد یا خیر؟ 4.
  • با درود اگر بدون رضایت شما این امر اتفاق افتاده باشد این امر خلاف قانون و جرم می باشد ، اما آیا واقعا شما مدارکی دال بر ورود به شرکت مذکور و استفاده از اسناد شما ارائه نداده اید چون اسنادی زیادی لازم هست که از مدارک و امتیاز شما استفاده شود؟؟؟ اگر سندی و مدارکی هم امضاء نکرده باشید جرم جعل نیز اتفاق افتاده است!!! از طریق مراجعه به یک وکیل این امکان برای شما وجود دارد ، بله باید خسارت و هزینه استفاده بدون اجازه را برای زمان طی شده پرداخت نمای
  • مالی را دادگاه تعیین می نماید ، بله در صورت خروج مدرک شما و عدم جایگرینی مدرک جدید و یا به حکم دادگاه گواهینامه باطل خواهد گشت و امکان حتی انحلال شرکت با توجه به قانون مجازات اسلامی هم وجود دارد. در صورت نیار امکان مهرفی از وکیل و کارشناس به شما می باشد . مورد شما حتما باید کامل بررسی شود تا قابلیت طرح در دادگاه و امکان و درصد پیروز مشخص شود. پیروز باشید با تشکر فراوان از کارشناس محترم با تحقیقات جدیدی که انجام دادم مشخص شد که این شرکت اسم بنده را نه بعنوان اعضای امتیاز آور بلکه بعن
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ کارگری با 44 ساعت کار در هفته و تعطیلی ایام پنج شنبه و جمعه مشغول به کار می باشد ، میزان مرخصی سالانه این افراد 26 روز بوده یا 30 روز کامل.لازم به ذکر است ایام پنجشنبه و جمعه و سایر تعطیلات جزء مرخصی محسوب نمی شود.


  • پرسش و پاسخ کارگری با 44 ساعت کار در هفته و تعطیلی ایام پنج شنبه و جمعه مشغول به کار می باشد ، میزان مرخصی سالانه این افراد 26 روز بوده یا 30 روز کامل.لازم به ذکر است ایام پنجشنبه و جمعه و سایر تعطیلات جزء مرخصی محسوب نمی شود. ؟ با سلام مرخصی سالیانه بدون محاسبه جمعه 26 روز کاری است.بنابراین جمع روزهای مرخصی هر کارگر باید باید 26 روز کاری بدون محاسبه روزهای جمعه باشد ضمن اینکه روز های تعطیلات رسمی حین مرخصی به عنوان مر
  • ه 26 روز کاری است.بنابراین جمع روزهای مرخصی هر کارگر باید باید 26 روز کاری بدون محاسبه روزهای جمعه باشد ضمن اینکه روز های تعطیلات رسمی حین مرخصی به عنوان مرخصی تلقی نمی شود.یعنی اینکه اگر شخصی فرضا 5 روز مرخصی بگیرد که دو روز تعطیل رسمی ویک روز جمعه باشد مرخصی استحقاقی استفاده شده وی سه روز است(با احتساب جمعه) وایشان می تواند 24 (26-2)روز معمولی و3 روز جمعه را به عنوان مرخصی استفاه کند. 31/01/88
  • طبقه بندی اطلاعات
100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1  قبلی >>