جستجو در پورتال

نمنونه قرارداد دستمزدی

مشاوره/ باسلام شرکت نرم افزاری هستیم . برای انجام کار گرافیک یا انجام کار نرم افزاری بعضا از اشخاص استفاده مینمائیم به صورت ساعتی ( مثلا 200 ساعت ) و کار در محل شرکت 1 - آیا باید قراردادداشته باشیم ؟ 2 - آیا حق بیمه تعلق میگیرد؟ درصورت تعلق درصد آن چقدراست ؟ 3 - ترک کار توسط کارمند درچه صورت به وقوع پیوسته است ؟ باتشکرازلطف شما


  • باسلام شرکت نرم افزاری هستیم . برای انجام کار گرافیک یا انجام کار نرم افزاری بعضا از اشخاص استفاده مینمائیم به صورت ساعتی ( مثلا 200 ساعت ) و کار در محل شرکت 1 - آیا باید قراردادداشته باشیم ؟ 2 - آیا حق بیمه تعلق میگیرد؟ درصورت تعلق درصد آن چقدراست ؟ 3 - ترک کار توسط کارمند درچه صورت به وقوع پیوسته است ؟ باتشکرازلطف شما  ؟
  • درصد آن چقدراست ؟ 3 - ترک کار توسط کارمند درچه صورت به وقوع پیوسته است ؟ باتشکرازلطف شما  ؟ با سلام درصورتیکه از قرارداد خرید خدمات ساعتی استفاده مینمایید و انجام قرارداد فقط و فقط توسط یک نفر صورت می پذیرد ، این قرارداد مشمول بیمه نمی شود ، در غیر اینصورت فارغ از اینکه محل انجام قرارداد در محل شرکت باشد یا خیر ، مشمول قراردادهای پیمانکاری موضوع ماده 38 قانون ت
  • مایید و انجام قرارداد فقط و فقط توسط یک نفر صورت می پذیرد ، این قرارداد مشمول بیمه نمی شود ، در غیر اینصورت فارغ از اینکه محل انجام قرارداد در محل شرکت باشد یا خیر ، مشمول قراردادهای پیمانکاری موضوع ماده 38 قانون تامین اجتماعی قرار گرفته و اگر انجام قرارداد با مواد یا ابزار یا مصالح باشد ، مبلغ بیمه ،  7/8 درصد قرارداد و درصورتیکه بدون مواد یا ابزار یا مصالح باشد ، مشمول 16/67 درصد می گردد . برای موضوع ترک کار توصیه می گردد در متن قرارداد چگونگی تعریف شما ازترک کار بیان گردد تا درصورت وق
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام و خسته نباشید. در مورد قراردادهای حق الزحمه ای و مشاوره ای ، بفرمائید ذخیره 5% بیمه برای کلیه طرف قراردادها (چه حقیقی و چه حقوقی)الزامی است؟این که صرفأ مالیات تکلیفی کسر گردد کفایت نمی کند.همچنین در مورد حقوق مشمول مالیات و بیمه بفرمائید حق اولاد ، حق مسکن و بن کارگری در شرکت های خصوصی از بیمه و مالیات معاف هستند یا خیر.ضمنأ یک خواهش داشتم.پاسخ سوال هایم به سختی قابل مشاهده است.ممکن است پاسخ آن به ایمیلم ارسال شود؟ با سپاس فراوان


  • پرسش و پاسخ با سلام و خسته نباشید. در مورد قراردادهای حق الزحمه ای و مشاوره ای ، بفرمائید ذخیره 5% بیمه برای کلیه طرف قراردادها (چه حقیقی و چه حقوقی)الزامی است؟این که صرفأ مالیات تکلیفی کسر گردد کفایت نمی کند.همچنین در مورد حقوق مشمول مالیات و بیمه بفرمائید حق اولاد ، حق مسکن و بن کارگری در شرکت های خصوصی از بیمه و مالیات معاف هستند یا خیر.ضمنأ یک خواهش داشتم.پاسخ سوال هایم به سختی قابل مشاهده است.ممکن است پاسخ آن به ایمیلم ارسال شود؟ با سپاس فراوان  
  • هایم به سختی قابل مشاهده است.ممکن است پاسخ آن به ایمیلم ارسال شود؟ با سپاس فراوان  ؟ با سلام 1- بسته به نوع قرارداد دارد لیکن عموما حداقل ذخیره 5% است ومی تواند تا 16/67 % (قراردادهای دستمزدی) برسد بنابراین برای شناخت جزئیات در اینترنت عبارت"بیمه پیمانها ویا قراردادها" را سرچ کنید.همچنین موارد معافیت بیمه ومالیات بارها در سایت پاسخ داده شده است ومی توانید در سایت(پس از ورود به سایت) سرچ کنید مثلا لینک ذیل: معافیت

مشاوره/ با سلام بنده مشاور املاک میباشم قرارداد اجاره تنظیم کردم بعد از دو ماه از شروع قرارداد مستاجر خانه را تخلیه و از موجر تقاضای رهن را کرد. موجر با توجه به قرارداد یکساله رهن و اجاره خانه به مستاجراعلام کرده که تا پایان قرارداد میبایست اجاره را داده حال بعد از گذشت چند ماه از پایان قرارداد موجر توانایی برگشت رهن را به مستاجر ندارد. با توجه به اینکه مستاجر ده ماه اجاره خانه بدهکار میباشد و زودتر از موعد تخلیه کرده و با توجه به اینکه موجر چند ماهه از قرارداد گذشته و رهن را به مستاجر پس نداده تکلیف چیست؟ رای قاضی در این مورد چیست؟ ایا با توجه به اینکه قرارداد به پایان رسیده مسئولیتی متوجه بنگاه میشود؟


  • پرسش و پاسخ با سلام بنده مشاور املاک میباشم قرارداد اجاره تنظیم کردم بعد از دو ماه از شروع قرارداد مستاجر خانه را تخلیه و از موجر تقاضای رهن را کرد. موجر با توجه به قرارداد یکساله رهن و اجاره خانه به مستاجراعلام کرده که تا پایان قرارداد میبایست اجاره را داده حال بعد از گذشت چند ماه از پایان قرارداد موجر توانای
  • ده که تا پایان قرارداد میبایست اجاره را داده حال بعد از گذشت چند ماه از پایان قرارداد موجر توانایی برگشت رهن را به مستاجر ندارد. با توجه به اینکه مستاجر ده ماه اجاره خانه بدهکار میباشد و زودتر از موعد تخلیه کرده و با توجه به اینکه موجر چند ماهه از قرارداد گذشته و رهن را به مستاجر پس نداده تکلیف چیست؟ رای قاضی در این مورد چیست؟ ایا با توجه به اینکه قرارداد به پایان رسیده مسئولیتی متوجه بنگاه میشود؟   ؟
  • bsp;؟ با سلام مسئولیتی متوجه بنگاه املاک که رابط طرفین است نیست مگر تخلف کرده باشد و هویت طرفین را بررسی نکرده باشد . برابر قرارداد طرفین باید به مفاد ان عمل کنند . در قراردادهای اجاره قید میگردد که هر یک از طرفین بخواهد موضوع قراداد را زودتر از موعد تمام کند باید یک ماه قبل به طرف دیگر اعلام دارد . نهایت اینکه چنانچه مدت قراداد اتمام یافته باید وجه به مستاجر و خانه به ما
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام میخواستم بفرمایید اگر کارفرمای یک واحد تولیدی از قراردادهای کار مصوب1387/8/25 استفاده کند ولی بند15 قرارداد یعنی 4نسخه بودن آن را عایت نکند و بنا به دلایلی چون عدم ثبت کارگاه و رسمی نبودن واحد تولیدی و نداشتن جواز کسب جهت مطرح شدن در وزارت کار فقط در یک نسخه تنظیم شود (با وجود بند15 در قرارداد که تصریح کرده این قرارداد در 4 نسخه تنظیم میشود ) در مواقع خاص (دعوی) که مقتضیست قرارداد به مبادی قانونی تسلیم گردد مشکل حقوقی پیدا نمیکند؟ آیا بهتر نیست از قرارداد های ساده تر استفاده کند که در آن الزام به چند نسخه بودن ذکر نشده باشد؟ لطفا در این باره نظر تخصصی خود را اعلام کنید تا بهترین راه ممکن را انتخاب کنیم با تشکر فراوان از توجهتون.


  • پرسش و پاسخ با سلام میخواستم بفرمایید اگر کارفرمای یک واحد تولیدی از قراردادهای کار مصوب1387/8/25 استفاده کند ولی بند15 قرارداد یعنی 4نسخه بودن آن را عایت نکند و بنا به دلایلی چون عدم ثبت کارگاه و رسمی نبودن واحد تولیدی و نداشتن جواز کسب جهت مطرح شدن در وزارت کار فقط در یک نسخه تنظیم شود (با وجود بند15 در قرارداد که تصریح کرده این قرارداد در 4 نسخه تنظیم میشود ) در مواقع خاص (دعوی) که مقتضیست قرارداد به مبادی قانونی تسلیم گردد مشکل حقوقی پیدا نمیکند؟ آیا بهتر نی
  • نداشتن جواز کسب جهت مطرح شدن در وزارت کار فقط در یک نسخه تنظیم شود (با وجود بند15 در قرارداد که تصریح کرده این قرارداد در 4 نسخه تنظیم میشود ) در مواقع خاص (دعوی) که مقتضیست قرارداد به مبادی قانونی تسلیم گردد مشکل حقوقی پیدا نمیکند؟ آیا بهتر نیست از قرارداد های ساده تر استفاده کند که در آن الزام به چند نسخه بودن ذکر نشده باشد؟ لطفا در این باره نظر تخصصی خود را اعلام کنید تا بهترین راه ممکن را انتخاب کنیم با تشکر فراوان از توجهتون.  ؟ با
  • ر آن الزام به چند نسخه بودن ذکر نشده باشد؟ لطفا در این باره نظر تخصصی خود را اعلام کنید تا بهترین راه ممکن را انتخاب کنیم با تشکر فراوان از توجهتون.  ؟ با درود : در زمان مراجعه به اداره کار قرارداد شفاهی یا کتبی ملاک قرار میگیرد . مسئله این جاست که خدماتی از طرف افراد دریافت گردیده است . اگر مبنا رابطه کار و کارگری بوده بایست بر مبنای قانون کار حقوق و مزایاء پرداخت و سایر موارد تابع مواد مذکور در قانون کار است. ولی الزام قانون به ارسال
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام قصد استخدام کارمند دارم آیا می توانم بدون امضای قرارداد کتبی و فقط بطور شفاهی با هم به توافق برسیم و ماه به ماه با پرداخت حقوق وی با او تسویه حساب کنم؟


  • پرسش و پاسخ با سلام قصد استخدام کارمند دارم آیا می توانم بدون امضای قرارداد کتبی و فقط بطور شفاهی با هم به توافق برسیم و ماه به ماه با پرداخت حقوق وی با او تسویه حساب کنم؟  ؟ درود وقت خوش
  • حساب کنم؟  ؟ درود وقت خوش جهت جلوگیری از مشکلات احتمالی در آینده و مشخص بودن توافقات پیشنهاد بنده مبنی بر کتبی کردن قرارداد است تا در صورت بروز اختلاف ابتدا بین طرفین و سپس برای مراجع ذیصلاح قابل استناد و دفاع باشد شما می‌توانید مدت قرارداد را به صورت کوتاه مدت تنظیم فرمایید و طبق تعهدات عمل فرمایید.
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ آیا لازم است که شرکت های پیمانکاری در لیستهای بیمه شماره قرارداد را درج نمایند


توضیحات کاربران بر روی محتوا/ توضیحات کاربر


توضیحات کاربر
  • نظرات و پیشنهادات توضیحات کاربر به مدت 11 سال در شرکت مشاور به صورت قراردادی مشغول بودهام و در این مدت قرارداد به صورت یک سال و شش ماه و...... حال شرکت به دلیل نداشتن پروزه نیروگاهی قرارداد را تمدید نمیکند آیا بیمه بیکاری به بنده تعلق می گیرد یا نه

مشاوره/ باسلام من استخدام قراردادی بانک هستم. تاریخ قراردادم 93/12/29 تمام میشه و میخواهم در سازمانی دیگر مشغول به کار شوم. آیا می توانم؟ چقدر باید جریمه بدم؟


  • پرسش و پاسخ باسلام من استخدام قراردادی بانک هستم. تاریخ قراردادم 93/12/29 تمام میشه و میخواهم در سازمانی دیگر مشغول به کار شوم. آیا می توانم؟ چقدر باید جریمه بدم؟  ؟ سلام 
  • تمام میشه و میخواهم در سازمانی دیگر مشغول به کار شوم. آیا می توانم؟ چقدر باید جریمه بدم؟  ؟ سلام  با اتمام مدت قرارداد شما هیچگونه تعهدی به طرف مقابل ندارید و چنانچه شرایط قراداد فی مابین این حق را از شما سلب نکرده باشد و تعهدی بعد از اتمام قرارداد برای تمدید و یا اجرای کاری وجود نداشته باشد ، شما میتوانید با هر شرکت و موسسه و ..... قرارداد منعقد نمایید .&nbs
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با عرض سلام . شهرداری چندسالی است که نسبت به انعقاد قرار داد کارگری با عنوان شغل مثلا( مسئول دبیرخانه - دبیر کمیسیون - مسئول خدمات شهری - مسئول امور اداری و یا ... ) با چند نفراز کارکنان خوداقدام نموده است . سئوال 1) آیا قرارداد فوق قانونی بوده و مشمول قانون کار میشود؟ با توجه به بند ج ماده9 قانون کار مصوب آبان 1369 ماده9- برای صحت قرارداد کار در زمان بستن قرارداد رعایت شرایط ذیل الزامی است. الف - مشروعیت مورد قرارداد. ب - معین بودن موضوع قرارداد. ج - عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال یا انجام کار مورد نظر. آیاقرارداد مذکور با نوع کار ذکر شده مشمول قانون کار میشود ؟ آیا شهرداری میتواند باستناد اینکه نوع کار قید شده در قرارداد فی مابین ، اداری بوده و جزو مشاغل کارگری نمیباشد قرارداد را یکطرفه فسخ نماید ؟ اگر در قرارداد گارگری تاریخ پایان یا خاتمه قرارداد قید نگردد قرارداد چه صورتی دارد؟ سئوال2) درسایت وزارت تعاون کار رفاه اجتماعی و در قسمت پرسشهای متداول گارگران نوشته شده: (( وزارتخانه ها و موسسات دولتی مشمول قانون استخدام کشوری چنانچه شغل محول شده به طرف قرارداد جزء 32 شغل کارگری اعلام شده از سوی سازمان امور اداری و استخدامی کشور( سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور) بوده و یا اصولاً فرد مورد نظر با عنایت به ماده 4 قانون یاد شده به صورت رسمی و یا پیمانی به خدمت گرفته نشده باشد شمول مقررات قانون کار به وی قطعی خواهد بود.)) وبا توجه به بخشنامه شماره ‌٩/١٣٠١ مورخ ‌٦ شهریور‌٦٤ که درسایت رازنامه با آن اشاره شده است ( مفاد ان را نتوانستم پیدا کنم و مطالعه نمایم )چه نوع شغل یا عنوانی در قرارداد مورد نظر ذکر شود تا قرارداد مشمول قانون کارشود؟؟ قرارداد کارگری میشود؟؟ از راهنمایی شما بسیار ممنون خواهیم بود.


  • با عرض سلام . شهرداری چندسالی است که نسبت به انعقاد قرار داد کارگری با عنوان شغل مثلا( مسئول دبیرخانه - دبیر کمیسیون - مسئول خدمات شهری - مسئول امور اداری و یا ... ) با چند نفراز کارکنان خوداقدام نموده است . سئوال 1) آیا قرارداد فوق قانونی بوده و مشمول قانون کار میشود؟ با توجه به بند ج ماده9 قانون کار مصوب آبان 1369 ماده9- برای صحت قرارداد کار در زمان بستن قرارداد رعایت شرایط ذیل الزامی است. الف - مشروعیت مورد قرارداد. ب - معین بودن موضوع قرارداد. ج - عدم ممن
  • ده9 قانون کار مصوب آبان 1369 ماده9- برای صحت قرارداد کار در زمان بستن قرارداد رعایت شرایط ذیل الزامی است. الف - مشروعیت مورد قرارداد. ب - معین بودن موضوع قرارداد. ج - عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال یا انجام کار مورد نظر. آیاقرارداد مذکور با نوع کار ذکر شده مشمول قانون کار میشود ؟ آیا شهرداری میتواند باستناد اینکه نوع کار قید شده در قرارداد فی مابین ، اداری بوده و جزو مشاغل کارگری نمیباشد قرارداد را یکطرفه فسخ نماید ؟ اگر در قرارداد گارگری تاریخ پایان یا خاتمه قرارداد
  • کور با نوع کار ذکر شده مشمول قانون کار میشود ؟ آیا شهرداری میتواند باستناد اینکه نوع کار قید شده در قرارداد فی مابین ، اداری بوده و جزو مشاغل کارگری نمیباشد قرارداد را یکطرفه فسخ نماید ؟ اگر در قرارداد گارگری تاریخ پایان یا خاتمه قرارداد قید نگردد قرارداد چه صورتی دارد؟ سئوال2) درسایت وزارت تعاون کار رفاه اجتماعی و در قسمت پرسشهای متداول گارگران نوشته شده: (( وزارتخانه ها و موسسات دولتی مشمول قانون استخدام کشوری چنانچه شغل محول شده به طرف قرارداد جزء 32 شغل کارگری اعلام شده از سوی سازمان امو
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ باسلام احتراما درسال94درفیش حقوقی چه مبالغی بطور ثابت پرداخت میشود.مثل حق بن - حق اولاد وغیره


100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1  قبلی >>