جستجو در پورتال

رسته شغل و مشاغل

مشخصات کاربر/ ساماندهی صنایع و مشاغل شهر


ساماندهی صنایع و مشاغل شهر
  • ساماندهی صنایع و مشاغل شهر

مشاوره/ باسلام. ارتقاءگروه شغلی در نظام هماهنگ بااخذ مدرک فوق لیسانس چگونه است وزمان اجرای آن درتنظیم حکم کارگزینی چه زمانی است


باسلام. ارتقاءگروه شغلی در نظام هماهنگ بااخذ مدرک فوق لیسانس چگونه است وزمان اجرای آن درتنظیم حکم کارگزینی چه زمانی است
  • شاغل آن دستگاه محاسبه شده واگر شرایط ارتقای مدرک درپست قبلی شما(قبل از ارائه مدرک بالاتر)وجود داشته باشدکه کار سهل وراحت است وگرنه کارگزینی ملزم به درخواست تغییر پست شما می باشدکه با موافقت مدیر دستگاه این اتفاق روی  خواهدداد.حال اگرباتغییر پست رسته ورشته شغلی شما هم عوض شود شما تنزل گروه خواهید داشت که دراین صورت بصورت مکتوب رضایت خودرا اعلان خواهید نمود.در غیر اینصورت بدین صورت محاسبه خواهد شد که تاریخ اعمال مدرک از تاریخ تحویل مدرک تحصیلی جدید به دستگاه محل خدمتتان خواهد بود(گرچه برخی از
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ پیرو پرسش قبلی ام یعنی ( با سلام. بنده در حال حاضر حسابدار هستم. اما بطور ثابت مشغول بکار نیستم. کار می گیرم و خونه انجام می دهم. می خواهم بیمه مشاغل آزاد رد کنم. آیا شامل حالم می شود؟ با درود : برای بیمه کردن خود تحت عنوان مشاغل آزاد بایست تحت نظر اتاق اصناف شهرستان باشید . یعنی زیر نظر مثلا اتحادیه املاک باشید و پروانه کسب داشته باشید) یک سوال دارم چگونه می توانم تحت نظر اتاق اصناف باشم؟ حسابداران که اتاق اصناف ندارند! با تشکر


  • پیرو پرسش قبلی ام یعنی ( با سلام. بنده در حال حاضر حسابدار هستم. اما بطور ثابت مشغول بکار نیستم. کار می گیرم و خونه انجام می دهم. می خواهم بیمه مشاغل آزاد رد کنم. آیا شامل حالم می شود؟ با درود : برای بیمه کردن خود تحت عنوان مشاغل آزاد بایست تحت نظر اتاق اصناف شهرستان باشید . یعنی زیر نظر مثلا اتحادیه املاک باشید و پروانه کسب داشته باشید) یک سوال دارم چگونه می توانم تحت نظر اتاق اصناف باشم
  • با درود : بنده هم میدانم حسابداران اتحادیه ندارند . به همین خاطر خدمتتان فرمودم که آشنائی پیدا کنید که دارای پروانه کسب در زمینه ای باشد . و خود را بعنوان مباشر او معرفی کنید . و ببنید آیا سازمان تامین اجتماعی بیمه مشاغل آزاد شما را قبول میکند . در خدمتتان هستم . علیرضا سربی
  • طبقه بندی اطلاعات

اخبار/ اعلام شرایط جدید بازنشستگی کارکنان دولت


به گزارش واحد مرکزی خبر مجید نادری در نشست خبری گفت : بر اساس بند ب ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری دستگاه های دولتی می توانند کارکنان با حداقل 60 سال سن و حداقل 25 سال سابقه خدمت را با 25 روز حقوق بازنشسته کنند .
  • معاون صندوق بازنشستگی کشوری:اعلام شرایط جدید بازنشستگی کارکنان دولت اعلام شرایط جدید بازنشستگی کارکنان دولت     نادری افزود: دستگاه‌های اجرایی مکلفند کارمندانی که دارای 30 سال سابقه خدمت برای مشاغل غیر تخصصی و 60 سال سن و کارمندانی که دارای 35 سال سابقه خدمت برای مشاغل تخصصی و 65 سال سن هستند را بدون تقاضای کارمندان بازنشسته کنند. وی اضافه کرد : همچنین بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری دستگاه‌های اجرایی موظفند کارمندانی که دارای 65
  • تخصصی و 65 سال سن هستند را بدون تقاضای کارمندان بازنشسته کنند. وی اضافه کرد : همچنین بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری دستگاه‌های اجرایی موظفند کارمندانی که دارای 65 سال سن و حداقل 25 سال سابقه خدمت هستند را بازنشسته کنند که این سقف سنی برای مشاغل تخصصی70 سال است . معاون صندوق بازنشستگی کشوری گفت : دستگاه‌های اجرایی می‌توانند کارکنانی را که حداقل 30 سال سابقه خدمت برای مشاغل غیر تخصصی و 35 سال برای مشاغل تخصصی با تحصیلات دانشگاهی کار‌شناسی ارشد و بالا‌تر دارند بازن

مشاوره/ سلام استاد روزتون بخیر. من 8ملیون دارم می خواهم کاری انجام بدم یه شغل آزادیاجایی سرمایه گذاری کنم به نظرشما من چکنم می خواهم یه شغل داشته باشم همراه باسود خوبی


سلام استاد روزتون بخیر. من 8ملیون دارم می خواهم کاری انجام بدم یه شغل آزادیاجایی سرمایه گذاری کنم به نظرشما من چکنم می خواهم یه شغل داشته باشم همراه باسود خوبی
  • پرسش و پاسخ سلام استاد روزتون بخیر. من 8ملیون دارم می خواهم کاری انجام بدم یه شغل آزادیاجایی سرمایه گذاری کنم به نظرشما من چکنم می خواهم یه شغل داشته باشم همراه باسود خوبی  ؟ وقتتان بخیر وخوشی پیشنهادمیکنم از طریق مشاغل خانگی که میتوانید وام هم دریافت نمایید یکی ازانها راکه تجربه دارید انتخاب و یا اینکه ازطریق صندوق کاراموزی وفنی وحرفه ای بتوانید دریک زمینه تجربه پیداکرده ومدرک ان را نیز اخذ ن
  • پیشنهادمیکنم از طریق مشاغل خانگی که میتوانید وام هم دریافت نمایید یکی ازانها راکه تجربه دارید انتخاب و یا اینکه ازطریق صندوق کاراموزی وفنی وحرفه ای بتوانید دریک زمینه تجربه پیداکرده ومدرک ان را نیز اخذ نمایید شروع به کارفرمایید . ازروی اوردن به مشاغل کاذب هم خودداری فرمایید .موفق ومویدباشید
  • طبقه بندی اطلاعات

قوانین و مقررات/ رای هیات دیوان عدالت اداری :شغل حسابداری در زمره‌ی مشاغل کارگری محسوب نمی‌شود.


هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در رایی وحدت رویه تاکید کرد که شغل حسابداری در زمره‌ی مشاغل کارگری محسوب نمی‌شود.

مشاوره/ با سلام و خسته نباشید طبق مصوبه مجلس در طرح فوق العاده خاص کارکنان سازمان پزشکی قانونی، افزایش حقوق کارکنان به شرح ذیل اعلام شده است: مشاغل فوق‌العاده خاص دکترای تخصصی و پی اچ دی : 4* امتیاز شغل و شاغل دکترای حرفه‌ای : 5/3 * امتیاز شغل و شاغل کارشناس ارشد و کارشناس بخش فنی : 3 * امتیاز شغل و شاغل کاردان و تکنیسین بخش فنی : 5/2 * امتیاز شغل و شاغل کارمندان اداری شاغل در بخش فنی : 2 * امتیاز شغل و شاغل سایر کارکنان : 1 * امتیاز شغل و شاغل همچنین بخش فنی شامل معاینه بالینی، کمیسیون تخصصی، معاینه جسد، سالن تشریح و آزمایشگاه تعریف شده است. بنده کارمند بخش اداری با مدرک فوق لیسانس حقوق می باشم و طبق این قانون کارکنان اداری چون فنی محسوب نمی شوند مشمول ضریب 1 خواهم بود . سوال من اینست که با توجه باینکه قانون مشاغل دکترای تخصصی و PHD را منوط به بخش فنی نکرده است آیا اگر کارمند بخش اداری دارای مدرک دکترای تخصصی و PHD باشد می تواند از ضریب مذکور بهره مند گردد. با تأکید مجدد بر این نکته که بند اول این قانون فقط عنوان نموده است مشاغل دکترای تخصصی و PHD و نگفته است شاغل در بخش فنی. آیا مثلاً کسی که دکترای حقوق دارد و در بخش اداری کار می کند را می توان مشمول ضریب 4 دانست ؟ خواهشمندم به سوال حقیر پاسخ دهید . آیا قانون از بکار بردن مشاغل دکترای تخصصی و چی اچ دی، مشاغل خاصی را دنبال می کرده یا هر کارمندی که دارای چنین مدرکی باشد را شامل می شود؟


  • و خسته نباشید طبق مصوبه مجلس در طرح فوق العاده خاص کارکنان سازمان پزشکی قانونی، افزایش حقوق کارکنان به شرح ذیل اعلام شده است: مشاغل فوق‌العاده خاص دکترای تخصصی و پی اچ دی : 4* امتیاز شغل و شاغل دکترای حرفه‌ای : 5/3 * امتیاز شغل و شاغل کارشناس ارشد و کارشناس بخش فنی : 3 * امتیاز شغل و شاغل کاردان و تکنیسین بخش فنی : 5/2 * امتیاز شغل و شاغل کارمندان اداری شاغل در بخش فن
  • ینه بالینی، کمیسیون تخصصی، معاینه جسد، سالن تشریح و آزمایشگاه تعریف شده است. بنده کارمند بخش اداری با مدرک فوق لیسانس حقوق می باشم و طبق این قانون کارکنان اداری چون فنی محسوب نمی شوند مشمول ضریب 1 خواهم بود . سوال من اینست که با توجه باینکه قانون مشاغل دکترای تخصصی و PHD را منوط به بخش فنی نکرده است آیا اگر کارمند بخش اداری دارای مدرک دکترای تخصصی و PHD باشد می تواند از ضریب مذکور بهره مند گردد. با تأکید مجدد بر این نکته که بند اول این قانون فقط عنوان نموده است مشاغل دکترای تخصصی و PHD و نگ
  • د . آیا قانون از بکار بردن مشاغل دکترای تخصصی و چی اچ دی، مشاغل خاصی را دنبال می کرده یا هر کارمندی که دارای چنین مدرکی باشد را شامل می شود؟  ؟ با سلام  وقتی حکمی زده می شود با توجه به شغل مورد نظر قانون اعمال میگردد شاید برای بخش اداری حداکثر لیسانس باشد بنابراین صرف داشتن مدرک دکتری ملاک اعمال ضریب نمی باشد  و همان ضریب اداری اعمال می شود  
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام و سپاسگزاری اولین سوال برای آموزش اجرای طرح طبقه بندی مشاغل به کجا مراجعه کنم دوم چند نمونه از قرارداد کار دایم موقت و ساعتی یا پروژه در صورت امکان ارسال فرمایید و سوال سوم نحوه افزایش رقم ریالی هر گروه نسبت به گروه بالاتر در طبقه بندی مشاغل مشمول چه قاعدهای می باشد با تشکر از زحمات شما


  • پرسش و پاسخ با سلام و سپاسگزاری اولین سوال برای آموزش اجرای طرح طبقه بندی مشاغل به کجا مراجعه کنم دوم چند نمونه از قرارداد کار دایم موقت و ساعتی یا پروژه در صورت امکان ارسال فرمایید و سوال سوم نحوه افزایش رقم ریالی هر گروه نسبت به گروه بالاتر در طبقه بندی مشاغل مشمول چه قاعدهای می باشد با تشکر از زحمات شما  ؟ با سلام  جهت آموزش به وزارت کار و یا اداره کار شهرستان خود مراجعه فرمایید . و نمونه قر
  • طبقه بندی اطلاعات

اخبار/ چرا محاسبه سنوات مشاغل سخت صورت نمی گیرد؟


قانون بیمه مشاغل سخت و زیان آور به طور خلاصه شامل این مزیت است که چون این دسته از رشته های شلغی به نوعی برای سلامت شاغلین مضر هستند در خدمات بیمه تامین اجتماعی هر یکسال فعالیت آنان یک و نیم سال محاسبه می گردد تا بتوانند پس از بیست سال بازنشسته گردند و از ادامه آسیبهای جسمی جلوگیری شود.

مشاوره/ ایا با بیست سال سابقه بیمه کارگری می توان باز نشسته شد


  • مه باشند، می‌توانند بدون در نظر گرفتن شرط سنی مقرر در قانون درخواست بازنشستگی کنند. طبق فصل سیزدهم ماده 103 قانون مدیریت خدمات کشوری دستگاه اجرایی با داشتن یکی از شرایط زیر می‌تواند کارمند خود را بازنشسته نماید: الف) حداقل سی‌سال سابقه خدمت برای مشاغل غیر تخصصی و سی‌و‌پنج سال برای مشاغل تخصصی با تحصیلات دانشگاهی کارشناسی ارشد و بالاتر با درخواست کارمند برای سنوات بالاتر از 30 سال. ب) حداقل شصت سال سن و حداقل بیست و پنج سال سابقه خدمت با بیست و پنج‌روز حقوق. تبصره 1- سابقه مذکور در بند (الف
  • ا تحصیلات دانشگاهی کارشناسی ارشد و بالاتر با درخواست کارمند برای سنوات بالاتر از 30 سال. ب) حداقل شصت سال سن و حداقل بیست و پنج سال سابقه خدمت با بیست و پنج‌روز حقوق. تبصره 1- سابقه مذکور در بند (الف) و همچنین شرط سنی مزبور در بند «ب» برای متصدیان مشاغل ساخت و زیان‌آور و جانبازان و معلولان تا پنج سال کمتر می‌باشد و شرط سنی برای زنان منظور نمی‌گردد. تبصره 2- دستگاههای اجرایی مکلفند کارمندانی که دارای سی‌ سال سابقه خدمت برای مشاغل غیر تخصصی و شصت سال سن و همچنین کارمندانی که دارای سی و پنج سال
  • ‌آور و جانبازان و معلولان تا پنج سال کمتر می‌باشد و شرط سنی برای زنان منظور نمی‌گردد. تبصره 2- دستگاههای اجرایی مکلفند کارمندانی که دارای سی‌ سال سابقه خدمت برای مشاغل غیر تخصصی و شصت سال سن و همچنین کارمندانی که دارای سی و پنج سال سابقه خدمت برای مشاغل تخصصی و شصت و پنج سال سن می‌باشند را رأساً و بدون تقاضای کارمندان بازنشسته نمایند. تبصره 3- دستگاههای اجرایی مؤظفند کارمندانی را که دارای شصت و پنج سال سن و حداقل بیست و پنج سال سابقه خدمت می‌باشند را بازنشسته کنند. سقف سنی برای متصدیان مشاغل
100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1  قبلی >>