جستجو در پورتال

درصد بیمه قراردادهای پیمانی

مشاوره/ با عرض سلام. فوق العاده نوبت کاری کارمندان پیمانی دولت که 12 ساعت کار و 48 ساعت استراحت می کنند چه مقدار است؟(7صبح تا 7 شب-48 ساعت استراحت-7 شب تا 7 صبح) لطفاً با ذکر منبع و جزئیات قانونی راهنمایی بفرمایید.


  • پرسش و پاسخ با عرض سلام. فوق العاده نوبت کاری کارمندان پیمانی دولت که 12 ساعت کار و 48 ساعت استراحت می کنند چه مقدار است؟(7صبح تا 7 شب-48 ساعت استراحت-7 شب تا 7 صبح) لطفاً با ذکر منبع و جزئیات قانونی راهنمایی بفرمایید.  ؟ درود ،  ‌آیین‌نامه فوق‌العاده نوبت کاری موضوع بندهای "خ" و "‌د" ماده 39 قانون استخدام کشوری (تصویب‌نامه شماره 54910/ت630 مورخ 0
  • j;وظیفه می‌باشند.       زمانهای غیرمتعارف عبارتند از : 1.       سه نوبتی منظم چرخشی (صبح تا عصر- عصرتا شب و شب تا صبح - 20% حقوق گروه و پایه مستخدمین رسمی و 10% اجرت ماهانه مستخدمین پیمانی. 2.        دو نوبتی چرخشی منظم (صبح تا عصر- شب تا صبح) -  15% حقوق گروه و پایه مستخدمین رسمی و 7.5% اجرت ماهانه مستخدمین پیمانی 3.       دو نوبتی منظم ( عصرتا شب &nd
  • ر- شب تا صبح) -  15% حقوق گروه و پایه مستخدمین رسمی و 7.5% اجرت ماهانه مستخدمین پیمانی 3.       دو نوبتی منظم ( عصرتا شب – شب تا صبح ) -  20% حقوق گروه و پایه مستخدمین رسمی و 10% اجرت ماهانه مستخدمین پیمانی 4.       دو نوبتی منظم ( شب تا صبح – صبح تا عصر ) -   15% حقوق روه و پایه مستخدمین رسمی و 7.5% اجرت ماهانه مستخدمنی پیمانی 5.       یک نوبتی دائم ( عصر تا شب )
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ آیا به خانمی که بیمه تامین اجتماعی دارد و از کارکنان پیمانی وزارت بهداشت می باشد و نوزاد یک ماه اش فوت شده مرخصی زایمان آن پابرجاست یا باید سر کار برود یا چقدر میتونه مرخصی استعلاجی بگیرد


آیا به خانمی که بیمه تامین اجتماعی دارد و از کارکنان پیمانی وزارت بهداشت می باشد و نوزاد یک ماه اش فوت شده مرخصی زایمان آن پابرجاست یا باید سر کار برود یا چقدر میتونه مرخصی استعلاجی بگیرد

مشاوره/ سلام و خسته نباشیدؤدرقراردادهای غیر عمرانی شهرداریها مانند خرید ونصب صندلی یاخرید ونصب لوازم پارکی در صورتیکه قیمت خرید ونصب ازهم تفکیک شده باشندایا ماخذ کسر بیمه کل مبلغ قرارداداست یا فقط از اجرت کسر میگرددودرصد کسر چگونه است ایا7.8یا16.8 وهمچنین اگر قراردادی فیمابین منعقد نشده باشدایا الزامی به کسر بیمه وجود دارد


  • پرسش و پاسخ سلام و خسته نباشیدؤدرقراردادهای غیر عمرانی شهرداریها مانند خرید ونصب صندلی یاخرید ونصب لوازم پارکی در صورتیکه قیمت خرید ونصب ازهم تفکیک شده باشندایا ماخذ کسر بیمه کل مبلغ قرارداداست یا فقط از اجرت کسر میگرددودرصد کسر چگونه است ایا7.8یا16.8 وهمچنین اگر قراردادی فیمابین منعقد نشده باشدایا الزامی به کسر بیمه وجود دارد ؟ با سلام اگر قرارداد ها مجزا باشدروی اجرت بیمه محاسبه می شود وا
  • ؟ با سلام اگر قرارداد ها مجزا باشدروی اجرت بیمه محاسبه می شود واگر مجزا نباشد درصد مواد ودستمزد آنرا با توجه به بخشنامه های تامین اجتماعی محاسبه ونسبت به مبلغ محاسبه شده دستمزد ,بیمه 7/16 می گیرند. اگر مواد ومصالح با پیمانکار باشد 8/7 واگر کلا دستمزدی باشد ومصالح با کارفرما 7/16 درصد محاسبه می شود. معمولا هر پرداختی بایستی مستند به مدارکی باشد لذا بعید به نظر می رسد شخصیت حقوقی بدون انعقاد قرارداد نسبت به پرداختی اقدام ک
  • واگر کلا دستمزدی باشد ومصالح با کارفرما 7/16 درصد محاسبه می شود. معمولا هر پرداختی بایستی مستند به مدارکی باشد لذا بعید به نظر می رسد شخصیت حقوقی بدون انعقاد قرارداد نسبت به پرداختی اقدام کند .ضمن اینکه پرداخت کننده مسول اولیه در رابطه با کسورات بیمه ای ومالیاتی است وبه منظور کاهش ریسک خود حتما اینها را از پرداختی به پیمانکار کسر می کند. 10/6/88

مشاوره/ مدیرعامل شرکت پیمانکاری هستم که قراردادم با کارفرما تا پایان سال 1387 بود و به طبع با نیروهای خدماتی نیز تا پایان سال قرارداد بسته بودم برای سال 88 کارفرما 60% نیروها را کاهش دادبدلیل عدم نیاز و نداشتن پروژه سوال ... آیا این 60% که تا 30/12/87 کارکرد داشتن موانعی بر سرراهشان از لحاظ قانونی برای گرفتن بیمه بیکاری وجود دارد .با تشکر


  • پایان سال 1387 بود و به طبع با نیروهای خدماتی نیز تا پایان سال قرارداد بسته بودم برای سال 88 کارفرما 60% نیروها را کاهش دادبدلیل عدم نیاز و نداشتن پروژه سوال ... آیا این 60% که تا 30/12/87 کارکرد داشتن موانعی بر سرراهشان از لحاظ قانونی برای گرفتن بیمه بیکاری وجود دارد .با تشکر ؟ با سلام طبق ماده 30 قانون کار وتبصره مر بوطه مشکلی نیست ضمن اینکه با اضافه شدن بند «ز» به ماده 21 قانون کار در مورخه13/9/87، کارفرمایان می‌توانند با کاهش تولید و تغییرات ساختار
  • با سلام طبق ماده 30 قانون کار وتبصره مر بوطه مشکلی نیست ضمن اینکه با اضافه شدن بند «ز» به ماده 21 قانون کار در مورخه13/9/87، کارفرمایان می‌توانند با کاهش تولید و تغییرات ساختاری در اثر شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، قراردادهای کار کارگران را خاتمه دهند اما با لحاظ شرایط ذیل فرد بیکار شده مشمول در یافت حق بیمه بیکاری است : 1-بیمه شده دارای 6 ماه سابقه پردات بیمه قبل از بیکاری داشته باشد. 2-بیمه شده ظرف 30 روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب به واحد های کار وامور
  • بیمه قبل از بیکاری داشته باشد. 2-بیمه شده ظرف 30 روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب به واحد های کار وامور اجتماعی آمادگی خود را برای اشتغال به کار اطلاع دهد.مراجعه بعد از 30 روز تا سه ماه با داشتن عذر موجه با تشخیص هیات حل اختلاف ممکن خواهد بود. 3-بیمه شده بیکار مکلف است در دوره های کار آموزی که توسط وزارت کار اعلام می شود شرکت نماید. 18/01/88
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ سلام . می خواستم بدانم برای کارکنان ساعتی باید بیمه رد کرد روش محاسبه و درصد آن به چه صورت است ( مثلا شخص در این ماه 100 کار می کند و در ماه بعد 90 ساعت ) با تشکر


سلام . می خواستم بدانم برای کارکنان ساعتی باید بیمه رد کرد روش محاسبه و درصد آن به چه صورت است ( مثلا شخص در این ماه 100 کار می کند و در ماه بعد 90 ساعت ) با تشکر
  • پرسش و پاسخ سلام . می خواستم بدانم برای کارکنان ساعتی باید بیمه رد کرد روش محاسبه و درصد آن به چه صورت است ( مثلا شخص در این ماه 100 کار می کند و در ماه بعد 90 ساعت ) با تشکر   ؟ مشکلی نیست و کارفرما می تواند به نسبت تعداد روزها یا ساعات کاری هر کارگر حق بیمه رامحاسبه و پرداخت نمایداگر مبلغ هر ساعت متفاوت باشد مثلا در یک ماه ساعتی 27000 و در یک ماه ساعتی 25000 ریال گرددبازهم فرقی نمیکند وحق بیمه به
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ باسلام احتراما شرکت نرم افزاری هستیم میخواهیم باشخصی پروژه ای کارکنیم . آیا بیمه تعلق میگیرد ؟چنددرصد ؟ 1- اگر بیمه باشد چگونه ؟ 2-اگربیمه نباشدچگونه ؟ باتشکر


باسلام احتراما شرکت نرم افزاری هستیم میخواهیم باشخصی پروژه ای کارکنیم . آیا بیمه تعلق میگیرد ؟چنددرصد ؟ 1- اگر بیمه باشد چگونه ؟ 2-اگربیمه نباشدچگونه ؟ باتشکر
  • پرسش و پاسخ باسلام احتراما شرکت نرم افزاری هستیم میخواهیم باشخصی پروژه ای کارکنیم . آیا بیمه تعلق میگیرد ؟چنددرصد ؟ 1- اگر بیمه باشد چگونه ؟ 2-اگربیمه نباشدچگونه ؟ باتشکر  ؟ باسلام باتوجه به وضعیت کارشما بازهم فرقی نمیکند آن فردب
  • باسلام باتوجه به وضعیت کارشما بازهم فرقی نمیکند آن فردبعنوان پیمانکاروشمابعنوان پیمان دهنده یاکارفرمامحسوب میشود میتواند کسورقانونی مالیات وبیمه رابعهده فرد مذکوربگذارید اگرکارمربوطه توسط پیمانکارکه صورت میگیردبامصالح باشدپانزده هفت دهم درصدوبدون مصالح باشد شش ونه دهم درصدمالیات دارد. میتوانید قرارداد مشاوره ای بانامبرده بسته ومالیات وبیمه کمتری پرداخت نمایید دراینصورت ایشان درحقیقت کارم
  • ص حقیقی ) درقراردادپیمانکاری لطفا درصد بیمه ومالیات راجداگانه بفرمایید (باشخص حقیقی) تشکرازلطف شما     باسلام طبق بخشنامه جدید درامد سازمان تامین اجتماعی بشماره 14/3که به امضای ریس هیات مدیره ومدیرعامل وقت آقای شریف زاده گان رسیده قراردادهای مشاوره ای فناوری که توسط اشخاص حقیقی وبه تنهایی صورت میگیرد ازشمول ماده 38 قانون تامین اجتماعی معاف است درخصوص مالیات نیزقبلا 5% بوده که ازمهرماه سال گذشته به ماخذ3% میباشد البته میتواند درقرارداد کلیه کسورات رابعهده مشاوربگذارید  
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ سلام خسته نباشید من در حال حاضر در یک شرکت مشغول به کار شدم و قراره بیمه بشم درحالی که مدتی قبل تر بیمه بودم اما دفترچه بیمه نگرفتم فک میکنم 6 ماه بیمه بودم الان که میخوام بیمه بشم چطور ششماره بیمه مو پیدا کنم. ممنون


  • پرسش و پاسخ سلام خسته نباشید من در حال حاضر در یک شرکت مشغول به کار شدم و قراره بیمه بشم درحالی که مدتی قبل تر بیمه بودم اما دفترچه بیمه نگرفتم فک میکنم 6 ماه بیمه بودم الان که میخوام بیمه بشم چطور ششماره بیمه مو پیدا کنم. ممنون  ؟ ضمن عرض سلام . میتوانید از طریق سامانه رویت سوابق بیمه شدگان تامین اجتماعی با واردنمودن کد ملی و سریال شناسنامه مدت بیمه خود را رویت فرمایید در غیر اینصورت به شعبه مربوطه
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام اینجانب10 سال سابقه کار در شهرداری دارم و پیمانی در پست متصدی امور شورای اسلامی شهر هستم ایا حق برجستگی به اینجانب تعلق می گیرد؟ هنوز تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی نشده ام چطور می توانم تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی شوم؟


با سلام اینجانب10 سال سابقه کار در شهرداری دارم و پیمانی در پست متصدی امور شورای اسلامی شهر هستم ایا حق برجستگی به اینجانب تعلق می گیرد؟ هنوز تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی نشده ام چطور می توانم تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی شوم؟
  • پرسش و پاسخ با سلام اینجانب10 سال سابقه کار در شهرداری دارم و پیمانی در پست متصدی امور شورای اسلامی شهر هستم ایا حق برجستگی به اینجانب تعلق می گیرد؟ هنوز تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی نشده ام چطور می توانم تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی شوم؟  ؟ سلام دوست عزیز . درحال حاضر بغیر از قدیمی ها رسمی کم داریم ولی بمحض انکه شهرداری یا استانداری مجوز استخدام بگیرند در امتحان شرکت فرمایید احتمالا اولو
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام و احترام، بنده بعنوان شخص حقیقی یک قرارداد مشاوره در حوزه IT بعنوان مشاور تولید نرم افزار بصورت ساعتی با یک شرکت ایرانی امضاء نموده ام. در مورد این موضوع سوالات زیاد و پاسخ های متنوعی در اینترنت و همین وبسایت وجود دارد که من را سردرگم کرده. خواهشمند است بطور کامل با توجه به قوانین سال 93 مشخص بفرمایید کسورات قانونی که از مبالغ پرداختی کسر میگردد از جمله مالیات، بیمه و سایر، شامل چه مواردی شده و چند درصد می باشد. با توجه به اینکه بنده بصورت انفرادی ارائه مشاوره می نمایم، آیا حق کسر بیمه از این نوع قرارداد وجود دارد؟


  • سوالات زیاد و پاسخ های متنوعی در اینترنت و همین وبسایت وجود دارد که من را سردرگم کرده. خواهشمند است بطور کامل با توجه به قوانین سال 93 مشخص بفرمایید کسورات قانونی که از مبالغ پرداختی کسر میگردد از جمله مالیات، بیمه و سایر، شامل چه مواردی شده و چند درصد می باشد. با توجه به اینکه بنده بصورت انفرادی ارائه مشاوره می نمایم، آیا حق کسر بیمه از این نوع قرارداد وجود دارد؟  ؟ با سلام همانطور که خودتان فرمودید، با پاسخ های زیادی روبرو شدید
  • ن نوع قرارداد وجود دارد؟  ؟ با سلام همانطور که خودتان فرمودید، با پاسخ های زیادی روبرو شدید، عمدتاً پاسخ های زیاد به دلیل عدم اطلاع از مفاد قرارداد است، ولی در هر قرارداد ما ملزم به کسر بیمه (درصد کاملا ارتباط با مفاد قرارداد دارد)، مالیات، و حتی ارزش افزوده و برخی موارد دیگر هستیم، چنانچه شما در جایی دیگه بیکه هستید و سقف قانونی بیمه را تکمیل نموده اید نیازی به بیمه مجدد نیست، مظافا مالیات تکلیفی باید 3 درصد باید کسر گردد. در هر صو
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ سلام و خسته نباشید. اگر کارگری تاکنون بیمه نشده باشد و دارای سابقه کار هم نباشددر ماههای اول استخدام با حداقل حقوق در سال 91 هزینه بیمه ی آن چقدر می باشد؟آیا 30% به طور کامل بر عهده ی کارفرما است؟ممنون


سلام و خسته نباشید. اگر کارگری تاکنون بیمه نشده باشد و دارای سابقه کار هم نباشددر ماههای اول استخدام با حداقل حقوق در سال 91 هزینه بیمه ی آن چقدر می باشد؟آیا 30% به طور کامل بر عهده ی کارفرما است؟ممنون
100 ردیف در 10 صفحه
  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1  قبلی >>