جستجو در پورتال

احتراماً به استناد ماده قانون تامین اجتماعی خواهشمند است درخصوص سئوالات ذیل راهنمائی لازم را مبذول فرمائید

مشاوره/ با سلام من مدیر عامل شرکت تعاونی کشاورزی هستم ولی عضو هیات مدیره نیستم و بابت کار در این تعاونی حقوق دریافت میکنم ایا مشمول واریز 3/بیمه بیکاری هستم به چه قانونی می شود استناد کرد چونکه 5سال واریز کردیم الان میگوید که مشمول نیستید ولی کارشناس ارشد تامین اجتماعی میگفت مشمول هستید بلاتکلیف ماندیم ریس درامد تامین اجتماعی سواد کافی برای تشخیص نیست فعلا ماندیم با تشکر


  • پرسش و پاسخ با سلام من مدیر عامل شرکت تعاونی کشاورزی هستم ولی عضو هیات مدیره نیستم و بابت کار در این تعاونی حقوق دریافت میکنم ایا مشمول واریز 3/بیمه بیکاری هستم به چه قانونی می شود استناد کرد چونکه 5سال واریز کردیم الان میگوید که مشمول نیستید ولی کارشناس ارشد تامین اجتماعی میگفت مشمول هستید بلاتکلیف ماندیم ریس درامد تامین اجتماعی سواد کافی برای تشخیص نیست فعلا ماندیم با تشکر  ؟ با سلام به نظر می رسد این او
  • مشمول نیستید" توسط رازنامه صورت نگرفته است.(مگر اینکه لینک مربوطه را ارسال کنید تا موضوع بررسی شود)3% بیمه بیکاری اگر توسط کارفرما واریز نشود کارگر نمی تواند از مزایای مشمول دوره بیکاری استفاده کند.بنابراین اجباری است ****از قانون بیمه بیکاری:**** ماده 1 - کلیه مشمولین قانون تامین اجتماعی که تابع قوانین کار و کار کشاورزی هستند مشمول مقررات این قانون می باشند. ماده 5 - حق بیمه بیکاری به میزان (3%) مزد بیمه شده می باشد که کلا توسط کارفرما تامین و پرداخت خواهد شد. ***از آیینامه اجرایی قانون بی
  • بیکاری به میزان (3%) مزد بیمه شده می باشد که کلا توسط کارفرما تامین و پرداخت خواهد شد. ***از آیینامه اجرایی قانون بیمه بیکاری:*** ماده 2- کلیه مدیران و کارفرمایان کارگاهها ، موسسات تولیدی ( صنعتی و کشاورزی ) خدمات فنی و خدماتی دارای کارکنان مشمول قانون تامین اجتماعی که تابع قوانین کار یا کار کشاورزی هستند موظف به اجرای مقررات این آئین نامه می باشند. ماده 5- کلیه مدیران و کارفرمایان و مجریان پروژه ها مکلفند حق بیمه بیکاری مشمولین قانون را به ترتیب مذکور در قانون تامین اجتماعی ، از تاریخ 6/
  • طبقه بندی اطلاعات

اخبار/ تامین اجتماعی به وزارت رفاه ملحق شد


بر اساس یک قانون ابلاغ شده از سوی احمدی‌نژاد، سازمان تامین‌اجتماعی زیر مجموعه وزارت رفاه و تامین اجتماعی قرار گرفته و وزیر در برابر مراجع قانونی ذی‌ربط پاسخگو است.
  • ، رییس جمهور قانونی را ابلاغ کرد که بر اساس آن سازمان تامین اجتماعی زیر مجموعه وزارت رفاه و تامین اجتماعی قرار گرفته و وزیر رفاه و تامین اجتماعی در برابر مراجع قانونی ذی ربط پاسخگو است. در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم (123) قانون اساسی، قانون اصلاح ماده (113) قانون مدیریت خدمات کشوری و چگونگی تعیین مدیریت سازمان تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی و بیمه های درمانی که با عنوان طرح دو فوریتی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده بود، با تصویب در مجلس و تایید شورای نگهبان، از سوی رییس جمهور برای اجرا اب
  • ریت خدمات کشوری و چگونگی تعیین مدیریت سازمان تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی و بیمه های درمانی که با عنوان طرح دو فوریتی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده بود، با تصویب در مجلس و تایید شورای نگهبان، از سوی رییس جمهور برای اجرا ابلاغ شد. بر اساس این قانون، سازمان تامین اجتماعی زیر مجموعه وزارت رفاه و تامین اجتماعی قرار گرفته و وزیر در برابر مراجع قانونی ذی ربط پاسخگو است. این قانون ترکیب 9 نفره هیات امنای سازمان تامین اجتماعی را تعیین کرد که بر اساس آن شش نفر با پیشنهاد وزیر رفاه و تامین اجتماعی
  • زیر مجموعه وزارت رفاه و تامین اجتماعی قرار گرفته و وزیر در برابر مراجع قانونی ذی ربط پاسخگو است. این قانون ترکیب 9 نفره هیات امنای سازمان تامین اجتماعی را تعیین کرد که بر اساس آن شش نفر با پیشنهاد وزیر رفاه و تامین اجتماعی و تصویب شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی و سه نفر باقیمانده مطابق قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی تعیین خواهند شد. این قانون همچنین مقرر کرده است هیات امنای مذکور در حکم هیات امنا همه صندوق های تامین اجتماعی و بازنشستگی، بیمه های خدمات درمانی و صندوق بیمه روستاییان
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام ودعای خیر زمانی که کارمند تحت بیمه تامین اجتماعی برای سابقه و درمان تحت بیمه دانا باشد برای بیماریهای کمتر از سه روز وضعیت مرخصی ان به چه صورت باید باشد آیا کارفما می تواند ان را مکلف به گرفتن مرخصی استحقاقی برای بیماری کمتر از سه روز کند لطفا مرجع قانونی که بتوان به عنوان مستند برای جواب این سوال ارائه نمود را معرفی فرمائید


با سلام ودعای خیر زمانی که کارمند تحت بیمه تامین اجتماعی برای سابقه و درمان تحت بیمه دانا باشد برای بیماریهای کمتر از سه روز وضعیت مرخصی ان به چه صورت باید باشد آیا کارفما می تواند ان را مکلف به گرفتن مرخصی استحقاقی برای بیماری کمتر از سه روز کند لطفا مرجع قانونی که بتوان به عنوان مستند برای جواب این سوال ارائه نمود را معرفی فرمائید
  • اربه استفاده ازمرخصی استحقاقی نماید من از کجا قانون مربوطه را باید دریافت کنم تا بتوانم پیگیری کنم شما می توتنید قانون را برای من بفرستید اگر امکانش باشد ممنون می شوم شما می توانید به ادارات بازرسی کارواموراجتماعی محلتان مراجعه و یک نسخه کپی از ماده قانونی مربوطه تهیه فرمایید . کارفرما نمیتواند شما را مجبور به استفاده ازمرخصی استحقاقی نماید که متاسفانه دراکثر واحدهای تحت پوشش تامین اجتماعی این عرف غلط وجود دارد. بیمه دانا هم معمولا بیمه تکمیلی بیمه شدگان را پوشش میدهد و درخصوص مرخصی و... دخ
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ باسلام ، ضمن تشکر از پاسخ وراهنمایی آن مشاور محترم ، خواهشمنداست توضیح فرمائید آیا قانون بازنشستگی پیش از موعد مکاکان به قوت خود باقی است. استدعا دارم آخرین مستندات را با ذکر شماره وتاریخ اعلام فرمائید


  • پرسش و پاسخ باسلام ، ضمن تشکر از پاسخ وراهنمایی آن مشاور محترم ، خواهشمنداست توضیح فرمائید آیا قانون بازنشستگی پیش از موعد مکاکان به قوت خود باقی است. استدعا دارم آخرین مستندات را با ذکر شماره وتاریخ اعلام فرمائید  ؟ ضمن اظهارتشکراز محبتهای جنابعالی بعرض میرساندکه درخصوص شرایط وضوابط بازنشستگی بیش ازموعد دربخش دولتی وغیردولتی که با تغییراتی به قوت خود باقی میباشد به بخشنامه شماره 53/2 مستمری حوزه فنی و
  • ضمن اظهارتشکراز محبتهای جنابعالی بعرض میرساندکه درخصوص شرایط وضوابط بازنشستگی بیش ازموعد دربخش دولتی وغیردولتی که با تغییراتی به قوت خود باقی میباشد به بخشنامه شماره 53/2 مستمری حوزه فنی ودرامد سازمان تامین اجتماعی که براساس نامه شماره1000/91/11543 وبه تاریخ 91/28/11 توسط بالاترین مقام سازمان صادر وبه استانها ابلاغ و درخردادماه 92 در سایت ان سازمان نیز منتشر گردیده مراجعه فرمایید . موفق باشید مستوفی
  • طبقه بندی اطلاعات

قوانین و مقررات/ حدنصاب معاملات در سال 1388


تصویب‌نامه درخصوص تعیین نصاب معاملات موضوع ماده (3) قانون برگزاری مناقصات مصوب1383
  • حد نصاب معاملات دولتی در سال 1388 تصویب نامه درخصوص تعیین نصاب معاملات موضوع ماده (3) قانون برگزاری مناقصات مصوب1383 هیئت وزیران در جلسه مورخ 3/3/1388 بنا به پیشنهاد شماره 4293/619/56 مورخ 7/2/1388 وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد تبصره (1) ماده (3) قانون برگزاری مناقصات ـ مصوب1383ـ نصاب معاملات موضوع ماده (3) قانون مذکور را به شرح ذیل تعیین و تصویب نمود: ۹/۳/۱۳۸۸ تصویب نامه درخصوص تعیین نصاب معاملات موضوع ماده (3) قانون برگزاری مناقصات مصوب1383 شماره 51513/ت425
  • ب معاملات موضوع ماده (3) قانون برگزاری مناقصات مصوب1383 شماره 51513/ت42533هـ وزارت امور اقتصادی و دارایی هیئت وزیران در جلسه مورخ 3/3/1388 بنا به پیشنهاد شماره 4293/619/56 مورخ 7/2/1388 وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد تبصره (1) ماده (3) قانون برگزاری مناقصات ـ مصوب1383ـ تصویب نمود: الف ـ نصاب معاملات موضوع ماده (3) قانون مذکور به شرح ذیل تعیین می شود: 1ـ معاملات کوچک: معاملاتی که کمتر از مبلغ چهل و چهار میلیون (44.000.000) ریال باشد. 2ـ معاملات متوسط
  • رصد و چهل میلیون (440.000.000) ریال تجاوز نکند. 3ـ معاملات بزرگ: معاملاتی که مبلغ برآورد اولیه آنها بیش از مبلغ چهارصد و چهل میلیون (440.000.000) ریال باشد. ب ـ نصابهای تعیین شده از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه و تا زمانی که اصلاح نشده است، قابل اجراء خواهندبود. معاون اول رئیس جمهور ـ پرویز داودی
  • طبقه بندی اطلاعات

توضیحات کاربران بر روی محتوا/ توضیحات کاربر


توضیحات کاربر
  • نظرات و پیشنهادات توضیحات کاربر لطفادرباره قانون کار درکارهای سخت وزیان آور نیاز به مشاوره دارم لطفا راهنمائی فرمائید.

اخبار/ برخورد قانونی با کارفرمایان بیمه‌گریز


براساس تکالیف قانونی این آیین‌نامه، صندوق تأمین‌اجتماعی می‌تواند نسبت به بازداشت اموال منقول و غیرمنقول بدهکار و در صورت عدم پرداخت بدهی، نسبت به فروش اموال بازداشت‌شده اقدام کند.
  • ن اجتماعی می تواند نسبت به بازداشت اموال منقول و غیرمنقول بدهکار و در صورت عدم پرداخت بدهی، نسبت به فروش اموال بازداشت شده اقدام کند. براساس اعلام صندوق تامین اجتماعی، کارفرمایانی که ظرف مدت یک ماه بعد از ابلاغ اجراییه، بدهی خود را پرداخت نکنند، به استناد آیین نامه اجرای ماده 50 قانون تامین اجتماعی، با آنان برخورد قانونی به عمل خواهد آمد. به گزارش روابط عمومی صندوق تامین اجتماعی، براساس قوانین و مقررات صندوق تامین اجتماعی، کارفرمایان باید سهم کارگران از حق بیمه را از حقوق آنان کسر و همراه با
  • برخورد قانونی به عمل خواهد آمد. به گزارش روابط عمومی صندوق تامین اجتماعی، براساس قوانین و مقررات صندوق تامین اجتماعی، کارفرمایان باید سهم کارگران از حق بیمه را از حقوق آنان کسر و همراه با سهم خود به صندوق تامین اجتماعی پرداخت کنند. براساس تکالیف قانونی این آیین نامه، صندوق تأمین اجتماعی می تواند نسبت به بازداشت اموال منقول و غیرمنقول بدهکار و در صورت عدم پرداخت بدهی، نسبت به فروش اموال بازداشت شده اقدام کند. پرداخت تمامی مطالبات داروخانه ها و پزشکان 10 روز آینده صندوق تامین اجتماعی همچنین
  • ت اموال منقول و غیرمنقول بدهکار و در صورت عدم پرداخت بدهی، نسبت به فروش اموال بازداشت شده اقدام کند. پرداخت تمامی مطالبات داروخانه ها و پزشکان 10 روز آینده صندوق تامین اجتماعی همچنین با صدور اطلاعیه دیگری اعلام کرد: تمام مطالبات این مراکز از صندوق تامین اجتماعی ظرف 10 روز آینده تسویه می شود. منبع: تابناک تاریخ: 1389-08-02

مشاوره/ شرکتی از سنوات گذشته دارای زیان انباشته بوده بطوریکه مشمول ماده 141 قانون تجارت شده و برای دریافت تسهیلات با مشکل مواجه شده است خواهشمند است در این زمینه راهنمایی فرمائید که چه راه کاری برای خلاص شدن از این معضل وجود دارد. با تشکر


مشاوره/ سلام دختر من که ماما است و در مرکز بهداشتی کار میکند میخواهد بیمه شود الف - آیا بیمه تامین اجتماعی شود یا بیمه خدمات درمانی مزایا و معایب هرکدام را بفرمائید ب - ایشان اگر بخواهد بیمه تامین اجتماعی شود آیا میتواند شوهرش را که شغل آزاد دارد بیمه نماید؟ باتشکر


  • پرسش و پاسخ سلام دختر من که ماما است و در مرکز بهداشتی کار میکند میخواهد بیمه شود الف - آیا بیمه تامین اجتماعی شود یا بیمه خدمات درمانی مزایا و معایب هرکدام را بفرمائید ب - ایشان اگر بخواهد بیمه تامین اجتماعی شود آیا میتواند شوهرش را که شغل آزاد دارد بیمه نماید؟ باتشکر  ؟ ضمن  سلام متقابل بعرض برساند که پاسخ شماقبلا داده شده است ومعمولا تحت پوشش تامین اجتماعی قرار میگیرند . درخصوص همسرشان نیز د
  • ضمن  سلام متقابل بعرض برساند که پاسخ شماقبلا داده شده است ومعمولا تحت پوشش تامین اجتماعی قرار میگیرند . درخصوص همسرشان نیز درصورتیکه فاقد شغل باشند میتوانند از مزایای بیمه ایشان البته فقط درخصوص درمان استفاده نمایند . ممنون
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام سوال من در زمینه ماده 67 و 68 قانون تامین اجتماعی میباشد در ماده مذکور به صراحت اعلام گردیده است بیمه شده زن یا همسر بیمه شده مرد در صورتی که بیمه شده ظرف یکسال قبل از زایمان، سابقه پرداخت حق بیمه 60 روز را داشته باشد به شرط عدم اشتغال به کار، از کمک بارداری که میزان آن دو سوم آخرین مزد یا حقوق بیمه شده اصلی طبق ماده 63 ق‌ت‌ا‌ج، حداکثر برای دوازده هفته جمعاً قبل و بعد از زایمان بدون کسر 3 روز اول خواهد بود، بهره‌مند خواهد گردید.اما با توجه به اینکه اینجانب بیمه شده سازمان تامین اجتماعی می باشم برای ایام بارداری همسرم هزینه ای پرداخت نمی گردد . خواهشمندم در زمینه مشمولان این ماده اینجانب راهنمایی فرمایید. با تشکر


  • پرسش و پاسخ با سلام سوال من در زمینه ماده 67 و 68 قانون تامین اجتماعی میباشد در ماده مذکور به صراحت اعلام گردیده است بیمه شده زن یا همسر بیمه شده مرد در صورتی که بیمه شده ظرف یکسال قبل از زایمان، سابقه پرداخت حق بیمه 60 روز را داشته باشد به شرط عدم اشتغال به کار، از کمک بارداری که میزان آن دو سوم آخرین مزد ی
  • م اشتغال به کار، از کمک بارداری که میزان آن دو سوم آخرین مزد یا حقوق بیمه شده اصلی طبق ماده 63 ق‌ت‌ا‌ج، حداکثر برای دوازده هفته جمعاً قبل و بعد از زایمان بدون کسر 3 روز اول خواهد بود، بهره‌مند خواهد گردید.اما با توجه به اینکه اینجانب بیمه شده سازمان تامین اجتماعی می باشم برای ایام بارداری همسرم هزینه ای پرداخت نمی گردد . خواهشمندم در زمینه مشمولان این ماده اینجانب راهنمایی فرمایید. با تشکر  ؟
  • باسلام موردی که ذکرکردید شرط عدم اشتغال بکار راذکرنموده که باتوجه به اینکه شمامشغول بکارهستیداین امرپرداخت نمیگرددالبته باتوجه به اینکه همسرشما ازطرف شما دارای دفترچه تامین اجتماعی میباشد میتواند ازمعالجات وسایردرمانها ازدرمانگاهها وبیمارستانهای تامین اجتماعی به صورت رایگان استفاده کنید
  • طبقه بندی اطلاعات
100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1  قبلی >>