جستجو در پورتال

اجرای ماده مکرر قانون مالیاتهای مستقیم

مشاوره/ مالیات دستمزد ؟


مشاوره/ با عرض سلام و خسته نباشید. می خواستم بدانم تفاوت ماده 93 قانون مالیاتهای مستقیم با ماده 105 در چیست و چرا اشخاص حقیقی و حقوقی از نظر پرداخت مالیات جدا شده اند؟ با تشکر


اخبار/ تسهیلات بانکی، منوط به پرداخت بدهی مالیاتی


بانک مرکزی در بخشنامه جدیدی به بانکها ابلاغ کرد که تسهیلات به اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل تنها در صورت پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده‌ پرداخت شود.
  • بدهی مالیاتی ۰۴ آبان ۱۳۸۹ بانک مرکزی در بخشنامه جدیدی به بانکها ابلاغ کرد که تسهیلات به اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل تنها در صورت پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده پرداخت شود. به گزارش مهر، بانک مرکزی در بخشنامه جدیدی به بانکها بار دیگر بر لزوم اجرای مفاد ضوابط اجرایی تبصره 1 ماده 186 قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحی مصوب 27 بهمن ماه سال 80 و به ویژه بندهای یک و دو آن تاکید کرده است. در این بخشنامه بانک مرکزی خطاب به مدیران عامل بانکهای دولتی، غیردولتی، شرکت پست بانک و موسسه اعتباری توسعه ابل
  • خشنامه بانک مرکزی خطاب به مدیران عامل بانکهای دولتی، غیردولتی، شرکت پست بانک و موسسه اعتباری توسعه ابلاغ کرده است که به منظور حصول اطمینان از اجرای مفاد ضوابط فوق الذکر مراتب به قید تسریع به کلیه واحدهای ذی ربط ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت شود. در ماده 186 قانون مالیاتهای مستقیم آمده است: صدور یا تجدید یا تمدید کارت بازرگانی و پروانه کسب یا کار اشخاص حقیقی یا حقوقی از طرف مراجع صلاحیت دار منوط به ارائه گواهی از اداره امور مالیاتی ذی ربط مبنی بر پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده

مشاوره/ آیا هزینه چاپ آگهی در رزونامه نیز برای شرکت شامل مالیات تکلیفی می گردد؟


قوانین و مقررات/ اصلاحیه دستورالعمل اجرائی شماره 24468/200/ص مورخ 27/10/90 موضوع ماده 169 مکرر اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم


اصلاحیه دستورالعمل اجرائی شماره 24468/200/ص مورخ 27/10/90 موضوع ماده 169 مکرر اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 27/11/80
  • وست این دستورالعمل تغییر می نماید. 2) متن زیر به عنوان تبصره در ذیل بند(4-3) اضافه می گردد: «تبصره-درج شماره اقتصادی اشخاص حقیقی یا حقوقی خارجی که در ایران اقامت و فعالیت اقتصادی ندارند، بر روی صورتحساب صادره الزامی نمی باشد. در اجرای بند 1- 5،ارسال اطلاعات واردات می باید با درج شماره اختصاصی اشخاص خارجی انجام پذیرد.»   3) بند(2-4) به شرح ذیل اصلاح و جایگزین متن قبلی می گردد: «کلیه دستگاههای اجرائی مکلفند فهرست معاملات و صورت پرداخت قراردادهای
  • ت شماره2) را تا یک ماه از تاریخ انجام معامله، به صورت الکترونیکی از طریق پورتال سازمان ارسال و یا در قالب فایل تولید شده از نرم افزار مربوطه به اداره امور مالیاتی ذیربط تحویل نمایند. مسئول حسن اجرای این بند بالاترین مقام دستگاه و نیز با توجه به ماده 14 قانون ارتقاء سلامت نظام  اداری ذیحساب مربوطه خواهد بود.»   4) بند(3-4) به شرح ذیل اصلاح و جایگزین متن قبلی می گردد: «بانکها و سایر مؤسسات اعتباری مکلفند ضمن اعلام مبلغ تسهیلات یا تعهدات در زمان درخواست صدو
  • م  اداری ذیحساب مربوطه خواهد بود.»   4) بند(3-4) به شرح ذیل اصلاح و جایگزین متن قبلی می گردد: «بانکها و سایر مؤسسات اعتباری مکلفند ضمن اعلام مبلغ تسهیلات یا تعهدات در زمان درخواست صدورگواهی موضوع تبصره 1 ماده 186 قانون مالیاتهای مستقیم، شماره اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع این دستورالعمل را در قراردادهای اعطای تسهیلات،ایجاد تعهدات یا هر نوع معاملات بانکی اعم از ارزی یا ریالی درج نمایند.»   5)موارد زیر به عنوان بند(4-5) و (5-5) به دستور

مشاوره/ سلام.نحوه کسر مالیات ازقراردادهای پژوهشی و آموزشی که دانشگاه دولتی با سازمانهای دولتی و خصوصی منعقد میکند چگونه است؟با ذکر ماده قانونی.با تشکر


  • پرسش و پاسخ سلام.نحوه کسر مالیات ازقراردادهای پژوهشی و آموزشی که دانشگاه دولتی با سازمانهای دولتی و خصوصی منعقد میکند چگونه است؟با ذکر ماده قانونی.با تشکر ؟ با سلام ماده 2 قانون مالیاتهای مستقیم: اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات‌های موضوع این قانون نیستند: وزارت‌خانه‌ها و مؤسسات دولتی دستگاه‌هایی که بودجه آنها به وسیله دولت تأمین می‌شود شهرداری‌ها لذا قرارداد های مذکور بین طرفهای دولتی درگیر مشمول مالی
  • یم: اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات‌های موضوع این قانون نیستند: وزارت‌خانه‌ها و مؤسسات دولتی دستگاه‌هایی که بودجه آنها به وسیله دولت تأمین می‌شود شهرداری‌ها لذا قرارداد های مذکور بین طرفهای دولتی درگیر مشمول مالیات نمی باشند.اما طبق ماده 104 هر گونه پرداخت حق الزحمه ای (مثلا واگذاری کار به اعضاء هیات علمی دانشگاه)مستلزم کسر 5% مالیات توسط سازمانهای مذکور در فوف است.در این خصوص بخشنامه 11304/15/11/82 می تواند راه گشا باشد. 30/2/88

اخبار/ چگونهگی محاسبه مالیات حقوق افراد باز نشته


- وجوه پرداختی به افراد بازنشسته که از سازمانهای مختلف حقوق بازنشستگی دریافت می نمایند و مجدداً بطور تمام وقت یا نیمه وقت به عنوان حقوق بگیر با مراکز دیگر همکاری می نمایند، با عنایت به ماده 82 قانون مالیاتهای مستقیم مصوب اسفند ماه 66 و اصلاحیه های بعدی آن همـانند سایر حـقوق بگیران بدون توجه به وضعیت بازنشستگی آنان پس از کسر معافیت مقرر در ماده 84 اصلاحی قانون مزبور(مشروط به عدم استـفاده از معافیت موضوع ماده 84 قانون فوق به دلیل داشتن درآمد حـقوق از محل دیگر) مـشمول مـالیات بـر درآمد حقوق بوده و مالیات آن می بایست وفق مقررات ماده 85 قانون یاد شده محاسبه،کسر و به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریزگردد. 2-وجوه پرداختی به اشخاصی که با حفظ رابطه استخدامی با سازمان متبوع خود در سازمانهای دیگر شاغل می باشند بدون کسر معافیت موضوع ماده 84 اصلاحی قانون موصوف، مشمول مالیات حسب مقررات تبصره ماده 86 قانون صدرالذکرخواهد بود.

مشاوره/ در مورد شرکتهای انبوه ساز که پروژه­های بلند مدت اجرا می‌کنند و آپارتمانها را نیز پیش فروش می‌نمایند محاسبه درآمد مشمول مالیات چگونه است آیا میتوان ذخیره مالیات را بر اساس مالیات نقل و انتقال قطعی ملک در حسابها ذخیره نمود و پس از پرداخت بعنوان پیش پرداخت مالیات قطعی تلقی نمود؟


مشاوره/ باسلام بنده با شرکتی قرارداد بسته ام ولی در قرار داد بابت ارزش افزوده مطلبی ذکر نشده ولی یکی از بندهای قرارداد ان شرکت چنین میباشد چنانچه به این قرار داد کسورات دیگری مانند صندوق کاراموزی ءعوارض شهرداری و.......تعلق گیرد پرداخت ان بعهده کار فرما میباشد ایا ارزش افزوده نیز در این بند میتوانند شامل شود.با تشکر


مشاوره/ با عرض سلام و خسته نباشید بخشنامه 70889/7639-211 در ارتباط با معافیت پرداختهای کمتر از 1.500.000 ریال از کسر مالیات تکلیفی اجرا میشود؟ در صورت عدم اجرا دلیل چیست ؟ آیا بخشنامه جدیدی در نقض آن صادر شده است ؟ و اگر با استناد به این بخشنامه مالیات کسر نشود جریمه در بر خواهد داشت ؟ با تشکر


با عرض سلام و خسته نباشید بخشنامه 70889/7639-211 در ارتباط با معافیت پرداختهای کمتر از 1.500.000 ریال از کسر مالیات تکلیفی اجرا میشود؟ در صورت عدم اجرا دلیل چیست ؟ آیا بخشنامه جدیدی در نقض آن صادر شده است ؟ و اگر با استناد به این بخشنامه مالیات کسر نشود جریمه در بر خواهد داشت ؟ با تشکر
  • اشـخاص مـذکور در صدر مـاده 104اصـلاحی قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 27/11/1380 ، از بابت حق الزحمه و کارمزد ارائه خدمات مشاغل مختلف در فعالیتهای روزانه آنها و همچنین مشکلات اجرائی بوجود آمده در کسر 5% مالیات علی الحساب از این نوع پرداختی ها و به منظور اجرای صحیح مقررات مذکور مقرر میدارد: اشخاص مذکور در صدر ماده فوق نسبت به وجوه پرداختی بابت حق الزحمه یا کارمزد ارائه خدمات جزئی از قبیل تعمیر و سرویس وسائط نقلیه ، تعمیر و سرویس انواع ماشین های اداری و اثاثیه اداری ، سایر خدمات و تعمیرات نظیر خطاطی
  • و اثاثیه اداری ، سایر خدمات و تعمیرات نظیر خطاطی ، تابلو و پارچه نویسی و موارد مشابه که برای انجام امور جاری روزانه و بصورت موردی توسط صاحبان مشاغل خدماتی صورت می گیرد و مبلغ آن از یک میلیون پانصد هزار ریال نصاب معاملات جزئی (موضوع بند (الف) اصلاحی ماده (80) قانون محاسبات عمومی کشور ) تجاوز نکند ، تکلیفی نسبت به کسر 5% مالیات علی الحساب مذکور در ماده 104 اصلاحی را نخواهد داشت.   شماره: 5028 /898/211 تاریخ:24/03/1384 پیوست:     اداره کل امور مالیاتی استان
  • 898/211 تاریخ:24/03/1384 پیوست:     اداره کل امور مالیاتی استان  شورای عالی مالیاتی اداره کل   دفتر فنی مالیاتی دفتر  هیأت عالی انتظامی مالیاتی دبیرخانه هیأتهای موضوع ماده 251 مکرر دادستانی انتظامی مالیاتی سازمان حسابرسی   جامعه حسابداران رسمی ایران                          &
100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1  قبلی >>