جستجو در پورتال

آئین نامه ها و قوانین کار وبیمه های کارگری

مشخصات کاربر/ کار آئین بین الملل


کار آئین بین الملل
  • کار آئین بین الملل

مشاوره/ آیا هزینه چاپ آگهی در رزونامه نیز برای شرکت شامل مالیات تکلیفی می گردد؟


مشاوره/ سلام و خسته نباشید از سایت شما بازدید کردم و بسیار سودمند است. در حقیقت من مشغول انجام پایان نامه ای در مورد حقوق کار ایران هستم و در بخش مرخصیها نیاز به اطلاعات تکمیلی و کاملی در مورد بخشنامه ها و قوانین موجود کار به غیر از مواد خود قانون کار دارم. برای تکمیل این بخش نیاز به تمام مواردی که در مورد مرخصی است دارم. اگر بتونید مرا راهنمایی کنید و منابعی روی اینترنت به من معرفی کنید ممنون میشم. چون من خارج کشور درس میخونم و ایران نیستم. با تشکر


  • پرسش و پاسخ سلام و خسته نباشید از سایت شما بازدید کردم و بسیار سودمند است. در حقیقت من مشغول انجام پایان نامه ای در مورد حقوق کار ایران هستم و در بخش مرخصیها نیاز به اطلاعات تکمیلی و کاملی در مورد بخشنامه ها و قوانین موجود کار به غیر از مواد خود قانون کار دارم. برای تکمیل این بخش نیاز به تمام مواردی که در مورد مرخصی است دارم. اگر بتونید مرا راهنمایی کنید و منابعی روی اینترنت به من معرفی کنید ممنون میشم. چون من خارج کشور درس میخونم و ایران نیستم. با تشکر ؟
  • که در مورد مرخصی است دارم. اگر بتونید مرا راهنمایی کنید و منابعی روی اینترنت به من معرفی کنید ممنون میشم. چون من خارج کشور درس میخونم و ایران نیستم. با تشکر ؟ با سلام شما می توانید اطلاعات مورد نیاز را از سایت قوانین مجلس کسب نمائید. www.majlis.ir
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام و خسته نباشید من در دفتر روزنامه چند سطر در یک صفحه جا انداخته ام.دفتر بطور کامل نوشته شده است برای اصلاح این مساله چه راه حلی پیشنهاد می کنید


مشخصات کاربر/ گروه صنعتی آئین


گروه صنعتی آئین
  • گروه صنعتی آئین

مشاوره/ سلام مجدد خدمت کارشناس محترم.من از شما سوال کرده بودم که من کارمند رسمی یک سازمان دولتی با حکم مسئول خدمات عمومی هستم و معاون پشتیبانی بنده را در دبیرخانه بکار گرفته است آیا راهکاری برای اینکه بر سر کار مندرج در پست سازمانی مشغول بکار شوم و شما در جواب فرموده بودید که طبق قانون خدمات کشوری جابجایی کارمند در پست غیر سازمانی بیش از 8 ماه ممنوع است.من این جواب شما را با معاونت پشتیبانی مطرح کردم و معاونت پشتیبانی هم اعلام کرد یک درخواست کتبی با قید دقیق قوانین خطاب به ریاست سازمان بنویس تا بر سر کار اصلی حاضر شوی.حال لطفا قانون و تبصره دقیق این موضوع را با ذکر منبع به بنده بفرمایید تا در تقاضای کتبی خود درج نمایم زیرا من هرچه در قانون خدمات کشوری جستجو کردم این قانون را نیافتم.با تشکر بی پایان


  • و کردم این قانون را نیافتم.با تشکر بی پایان  ؟ درود ، با عنایت به اینکه پرسش جنابعالی به اینجانب ارجاع گردیده نه کارشناس اولیه که به شما پاسخ داده اند؛ معروض میدارم ، علیرغم مطالعه قوانین و آئین نامه های مدیریت خدمات کشوری ، متاسفانه به موردی که به شما اعلام گردید - که طبق قانون خدمات کشوری جابجایی کارمند در پست غیر سازمانی بیش از 8 ماه ممنوع است - برخورد ننمودم . علیهذا موارد زیر که امکان و اجازه جابجایی را مقدور میسازد به اطلاع م
  • اعلام گردید - که طبق قانون خدمات کشوری جابجایی کارمند در پست غیر سازمانی بیش از 8 ماه ممنوع است - برخورد ننمودم . علیهذا موارد زیر که امکان و اجازه جابجایی را مقدور میسازد به اطلاع میرساند : تبصره 4 از ماده 45- تعیین محل خدمت وشغل مورد تصدی کارمندان رسمی به‌عهده دستگاه اجرائی ذی‌ربط می باشد. ماده 124- به‌کارگیری نیروی انسانی در برخی از مشاغل که سازمان اعلام می‌دارد در سقف پستهای سازمانی مصوب و مجوزهای استخدامی‌ براساس قانون کار امکانپذیر می‌باشد.
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ درود تاریخ ثبت شرکت ما در روزنامه رسمی 90/12/16 ثبت شده و دفاتر پلمب شده در فروردین 91 بدست ما رسید.تکلیف چند روز پایانی اسل نود چیست؟ آیا تا پایان تیر نودو یک باید اظهارنامه بدهم ؟ ممنون؟


مشاوره/ باسلام اینجانب ازسال 85به صورت قراردادی تبصره 3 ماده 2بودم وبیمه تامین اجتماعی برایم پرداخت می شدوهر سال ثنوات خدمتی راپرداخت کرده اند ودرمورخه 91/5/21درآن سازمان رسمی قطعی شدم وخودبه خودتغییر صندوق برایم داده وخدمات کشوری وبیمه خدمات درمانی شده ام حالا چون ثنوات آن چندسال را گرفته ام نه تجربه کاری ونه جزء ثنواتم به حساب نمی آیند حالا به نظر شما درخواست تغییر صندوق از خدمات کشوری به تامین اجتماعی بدهم یانه ومقایسه این دو وهمچنین تفاوت آنهارا از محضر شما گرامی جویا شوم لطفا راهنمایی بفرمائید


  • 3 ماده 2بودم وبیمه تامین اجتماعی برایم پرداخت می شدوهر سال ثنوات خدمتی راپرداخت کرده اند ودرمورخه 91/5/21درآن سازمان رسمی قطعی شدم وخودبه خودتغییر صندوق برایم داده وخدمات کشوری وبیمه خدمات درمانی شده ام حالا چون ثنوات آن چندسال را گرفته ام نه تجربه کاری ونه جزء ثنواتم به حساب نمی آیند حالا به نظر شما درخواست تغییر صندوق از خدمات کشوری به تامین اجتماعی بدهم یانه ومقایسه این دو وهمچنین تفاوت آنهارا از محضر شما گرامی جویا شوم لطفا راهنمایی بفرمائید  ؟
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام احتراما بعرض میرساند مدت هفده سال بصورت رسمی مشغول به کار میباشمو بنا به ماهیت شغل پورسانت میکیرم طبق ایین نامه شرکت که به توافق کارفرما وکارکرو امضای هر دو رسیده حال به دلایل غیر معقول عذرم را خواسته اند ایا پورسانت در سنوات تعلق میکردلازم بذکر است این هر ماه بصورت مستمر در فیش حقوقی امده واز ان مالیات وبیمه هم کسر کردیده لطفا راهنمایی کنید با تشکر


  • پرسش و پاسخ با سلام احتراما بعرض میرساند مدت هفده سال بصورت رسمی مشغول به کار میباشمو بنا به ماهیت شغل پورسانت میکیرم طبق ایین نامه شرکت که به توافق کارفرما وکارکرو امضای هر دو رسیده حال به دلایل غیر معقول عذرم را خواسته اند ایا پورسانت در سنوات تعلق میکردلازم بذکر است این هر ماه بصورت مستمر در فیش حقوقی امده واز ان مالیات وبیمه هم کسر کردیده لطفا راهنمایی کنید با تشکر  ؟ با سلام قاعدتا تمام حقوق شما پورس

مشاوره/ سلام خسته نباشید ببخشید من خیلی اطلاعات زیادی در حوزه منابع انسانی و قراردادها ندارمشاید سوالم خنده دار باشد!یک سری قرارداد برای پرسنل طبق فرمت معمول تهیه کردم ، قرارداد کارگری هست.یعنی پرسنل کارگر نامیده میشوند.حالا از من درخواست کردن که کارمند قید شود آیا این مشکلی ایجاد میکند یا قوانین را تغییر میدهد؟


سلام خسته نباشید ببخشید من خیلی اطلاعات زیادی در حوزه منابع انسانی و قراردادها ندارمشاید سوالم خنده دار باشد!یک سری قرارداد برای پرسنل طبق فرمت معمول تهیه کردم ، قرارداد کارگری هست.یعنی پرسنل کارگر نامیده میشوند.حالا از من درخواست کردن که کارمند قید شود آیا این مشکلی ایجاد میکند یا قوانین را تغییر میدهد؟
  • طلاعات زیادی در حوزه منابع انسانی و قراردادها ندارمشاید سوالم خنده دار باشد!یک سری قرارداد برای پرسنل طبق فرمت معمول تهیه کردم ، قرارداد کارگری هست.یعنی پرسنل کارگر نامیده میشوند.حالا از من درخواست کردن که کارمند قید شود آیا این مشکلی ایجاد میکند یا قوانین را تغییر میدهد؟  ؟ با سلام اشکالی ندارد اما به هر حال مشمول قانون کار هستند به رغم اینکه عنوان کارمند مختص کارکنان دولت است موفق باشید
  • طبقه بندی اطلاعات
100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1  قبلی >>