جستجو در پورتال

مبلغ حقوق پابه در سال

توضیحات کاربران بر روی محتوا/


  • نظرات و پیشنهادات توضیحات کاربر مبلغ عیدی و پاداش پایان سال برای کارکنانی که یک یا بیش از یک سال سابقه خدمت در شرکت مربوطه را دارند معادل 2 ماه حقوق تا سقف 3 برابر حداقل دستمزد میباشد وحق سنوات طبق قانون کار به ازای هر سال خدمت یک ماه حقوق در نظر گرفته میشود . مبلغ فوق مشمول مالیات است ولی بیمه نیست

توضیحات کاربران بر روی محتوا/


  • نظرات و پیشنهادات توضیحات کاربر مبلغ عیدی و پاداش پایان سال برای کارکنانی که یک یا بیش از یک سال سابقه خدمت در شرکت مربوطه را دارند معادل 2 ماه حقوق تا سقف 3 برابر حداقل دستمزد میباشد وحق سنوات طبق قانون کار به ازای هر سال خدمت یک ماه حقوق در نظر گرفته میشود . مبلغ فوق مشمول مالیات است ولی بیمه نیست

مشاوره/ با سلام..آیا حضور 3ماه در جبهه برای بازنشستگان اموزش برورش ایجاد حق یا امتیازی را شامل می شود؟؟؟؟؟


با سلام..آیا حضور 3ماه در جبهه برای بازنشستگان اموزش برورش ایجاد حق یا امتیازی را شامل می شود؟؟؟؟؟

مشاوره/ با سلام:آیا عیدی معاف از بیمه است یا خیر باعث افزایش حق بیمه می شود؟با تشکر


  • پرسش و پاسخ با سلام:آیا عیدی معاف از بیمه است یا خیر باعث افزایش حق بیمه می شود؟با تشکر  ؟ بنام خدا و با سلام: مبلغ عیدی و پاداش پایان سال برای کارکنانی که یک یا بیش از یک سال سابقه خدمت در شرکت مربوطه را دارند معادل 2 ماه حقوق تا سقف 3 برابر حداقل دستمزد میباشد وحق سنوات طبق قانون کار به ازای هر سال خدمت یک ماه حقوق در نظر گرفته میشود . این مبلغ مشمول معافیت یک ماه حقوق که هر هرسال اعلام می شودب
  • طبق قانون کار به ازای هر سال خدمت یک ماه حقوق در نظر گرفته میشود . این مبلغ مشمول معافیت یک ماه حقوق که هر هرسال اعلام می شودبوده ومازاد طبق ماده 84 و85 مشمول مالیات می شود. که معمولا برای راحتی کار 10% در نظر گرفته می شود هر چند مورد ایراد است. مبلغ فوق مشمول مالیات است ولی بیمه نیست
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ شرکتی که در آن کار می کنم مبلغ 3030000ریال عیدی و 3030000 ریال پاداش پرداخت خواهد کرد که از این مبلغ، مبلغ 169000 ریال به عنوان مالیات کسر نموده است آیا قانون است که به حداقل حقوق، عیدی و و پاداش مالیات برداشت شود؟ (حقوق ماهانه 3030000 ریال می باشد.)


  • پرسش و پاسخ شرکتی که در آن کار می کنم مبلغ 3030000ریال عیدی و 3030000 ریال پاداش پرداخت خواهد کرد که از این مبلغ، مبلغ 169000 ریال به عنوان مالیات کسر نموده است آیا قانون است که به حداقل حقوق، عیدی و و پاداش مالیات برداشت شود؟ (حقوق ماهانه 3030000 ریال می باشد.)   ؟ با سلام ظاهر امر درست است به این دلیل که مالیات عیدی تا میزان معافیت ماهیانه معافیت دارد (606000-437500)*10% =168500 اما با توجه به اینکه در محاسب
  • برداشت شود؟ (حقوق ماهانه 3030000 ریال می باشد.)   ؟ با سلام ظاهر امر درست است به این دلیل که مالیات عیدی تا میزان معافیت ماهیانه معافیت دارد (606000-437500)*10% =168500 اما با توجه به اینکه در محاسبات حقوق باید  سرجمع سالانه را نیز مد نظر قرار دهیم ممکن است میزان اندکی تفاوت ایجاد شود.

مشاوره/ باسلام وتشکر آیا مالیات حقوق کارمند بعدازکسر حق بیمه( تامین اجتماعی)محاسبه میشود ؟


باسلام وتشکر آیا مالیات حقوق کارمند بعدازکسر حق بیمه( تامین اجتماعی)محاسبه میشود ؟

مشاوره/ سلام و خسته نباشید من می خواستم فرمول محاسبه عیدی و مالیات تعلق گرفته به عیدی کارکنان بخشی خصوص را بدانم با تشکر


  • ماده واحده قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاههای مشمول قانون کار مصوب 6/12/70 مجلس شورای اسلامی ، کلیه کارفرمایان مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد به عنوان عیدی و پاداش بپردازند ، مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارگران نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند ضمناً بر طبق تبصره یک ماده واحده مذکور مبلغ پرداختی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده اند باید به ماخذ شصت روز مزد و به نسبت ایام ک
  • ی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده موضوع ماده واحده این قانون تجاوز نماید . در کارگاههایی که مطابق رویه جاری کارگاه بیش از مبلغ فوق پرداخت می کنند برابر تبصره 2 ماده واحده فوق عرف کارگاه معتبر می باشد . جهت محاسبه مالیات حقوق از دو روش می توان استفاده نمود . درآمد مشمول مالیات حقوق : درآمد مشمول مالیات بدون در نظر گرفتن مبلغ عیدی است.   روش اول : با استفاده از مبلغ عیدی و معافیت عیدی ( معافیت عیدی را از مبلغ عیدی کم می کنیم) و در نهایت مالیات عیدی را حسا
  • ل مالیات بدون در نظر گرفتن مبلغ عیدی است.   روش اول : با استفاده از مبلغ عیدی و معافیت عیدی ( معافیت عیدی را از مبلغ عیدی کم می کنیم) و در نهایت مالیات عیدی را حساب می نماییم ، مستقل از اینکه درآمد مشمول مالیات حقوق چقدر است. روش دوم : مبلغ مالیات عیدی را با در نظر گرفتن درآمد مشمول مالیات حقوق حساب می کنیم. در این روش پس از محاسبه مبلغ عیدی ، معافیت عیدی را کسر نموده و مبلغ مانده را با درآمد مشمول مالیات حقوق جمع می نماییم و مالیات این مبلغ را حساب می کنیم که مالیات حقوق و عیدی بد
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ باسلام واحترام لطفا راهنمایی فرمایید برای سال 95 درفروردین ماه حقوق کارکنان درصدی که اعلام میشود . چکوته محاسبه واعمال میشود (شرکت خصوصی - قانون کار) با توجه به آیتم های فیش حقوق مثل پایه حقوق حق مسکن - حق اولاد- بن خواربار - ایاب ذهاب وغیره


مشاوره/ با سلام من به مدت 20 سال هست که کارگر یک ساختمان میباشم با بیمه تامین اجتماعی و به مدت 5 سال میباشد که حقوق دریافت نکرده ام . میخواستم بدونم که مبلغ 5 سال اعم از حقوق معوقه ، عیدی ، حق اولاد ، بن کارگری و حق سنوات باید بنا بر مبلغ آخرین سال پرداخت شود(به روز باشد) یا طبق همون سال باشد؟ باتشکر


  • پرسش و پاسخ با سلام من به مدت 20 سال هست که کارگر یک ساختمان میباشم با بیمه تامین اجتماعی و به مدت 5 سال میباشد که حقوق دریافت نکرده ام . میخواستم بدونم که مبلغ 5 سال اعم از حقوق معوقه ، عیدی ، حق اولاد ، بن کارگری و حق سنوات باید بنا بر مبلغ آخرین سال پرداخت شود(به روز باشد) یا طبق همون سال باشد؟ باتشکر  ؟
  • حق سنوات باید بنا بر مبلغ آخرین سال پرداخت شود(به روز باشد) یا طبق همون سال باشد؟ باتشکر  ؟ باسلام شما می توانید از طریق اداره کار تمامی حقوق معوقه خود را از کارفرما به نرخ روز دریافت نمایید. در این خصوص می توانید درخواست تاخیر تادیه پرداخت از کارفرما نمایید.
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ باسلام واحترام جناب عراقی 1 - درسال94سقف معافیت مالیاتی حقوق سالیانه وعیدی وپاداش پایان سال چقدراست؟ 2 - به عیدی وپاداش پایان سال که معادل 2ماه پایه حقوق است بیمه تعلق میگیرد وچقدر؟ باتشکر


  • رد وچقدر؟ باتشکر  ؟ با سلام  خدمت دوست عزیز سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده 84 قانون مالیاتهای مستقیم سالانه مبلغ 138/000/000 ریال و ماهانه مبلغ 11/500/000 ریال میباشد که نسبت به مازاد آن تا سقف 70/000/000 ریال معادل 10 درصد مشمول مالیات حقوق میباشد. در خصوص عیدی پایان سال نیز تا مبلغ 11/500/000 ریال معاف و نسیت به مازاد آن مشمول 10 درصد مالیات می باشد
  • میباشد که نسبت به مازاد آن تا سقف 70/000/000 ریال معادل 10 درصد مشمول مالیات حقوق میباشد. در خصوص عیدی پایان سال نیز تا مبلغ 11/500/000 ریال معاف و نسیت به مازاد آن مشمول 10 درصد مالیات می باشد. در خصوص عیدی پایان سال میزان آن دو برابر پایه حقوق می باشد بشرطی که از سه برابر حداقل حقوق (7/125/000 ریال ) که جمعا مبلغ 21/375/000 ریال می باشد تجاوز ننماید.از این بایت مبلغ 11/500/000 ریال معاف و مازاد ان مشمول 10 درصد مالیات عیدی می باشد.  به پاداش و عیدی پایان سال هیچ گونه حق ب
  • طبقه بندی اطلاعات
100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1