جستجو در پورتال

قوانین دستمزد مرخصی استعلاجی

مشاوره/ با سلام با توجه به این مورد که هر شخص در 365 روز سال حق استفاده از 26روز مرخصی استحقاقی را داراست اگر مثلا در سال 20 روز مرخصی استعلاجی داشته باشد با توجه به این که این 20 روز از کارکرد فرد کم میشود(میشود345روز کارکرد یک سال که توسط کارفرما به بیمه اعلام میشود)ایا باید به تناسب این 345 روز از مرخصی استحقاقی او کم شود و یا هنوز مجاز به استفاده از 26 روز مرخصی استحقاقی می باشد؟


  • پرسش و پاسخ با سلام با توجه به این مورد که هر شخص در 365 روز سال حق استفاده از 26روز مرخصی استحقاقی را داراست اگر مثلا در سال 20 روز مرخصی استعلاجی داشته باشد با توجه به این که این 20 روز از کارکرد فرد کم میشود(میشود345روز کارکرد یک سال که توسط کارفرما به بیمه اعلام میشود)ایا باید به تناسب این 345 روز از مرخصی استحقاقی او کم شود و یا
  • رخصی استحقاقی او کم شود و یا هنوز مجاز به استفاده از 26 روز مرخصی استحقاقی می باشد؟  ؟ با سلام , به ایام مرخصی بیماری ( استعلاجی) نیز مرخصی استحقاقی تعلق میگیرد . لذا فردی که در یکسال 20 روز مرخصی استعلاجی بوده , 190,5 ( صدو نود ساعت و سی دقیقه ) مرخصی استحقاقی تعلق میگیرد .
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ باسلام کارگری با وضعیت استخدام رسمی 10 ماه از مرخصی استعلاجی استفاده نموده است آیا نامبرده میتواند همچنان از مرخصی استعلاجی استفاده کند یا خیر؟ اگر میتواند وضعیت مرخصی استحقاقی وی بهچه صورتی است آیا به غیر از 9 روز میتواند از کارفرما بابت مرخصی استحقاقی طلبکار باشد ؟


  • پرسش و پاسخ باسلام کارگری با وضعیت استخدام رسمی 10 ماه از مرخصی استعلاجی استفاده نموده است آیا نامبرده میتواند همچنان از مرخصی استعلاجی استفاده کند یا خیر؟ اگر میتواند وضعیت مرخصی استحقاقی وی بهچه صورتی است آیا به غیر از 9 روز میتواند از کارفرما بابت مرخصی استحقاقی طلبکار باشد ؟  ؟   با سلام  از آنجا که مطابق ماده 74 قانون کار مدت مرخصی استعلاجی با تایید سازمان تامین اجتماعی
  • لذا کارگر در ایام مذکور نیز مشمول برخورداری از مرخصی استحقاقی موضوع ماده 64 قانون مرقوم خواهد بود ولی از آنجا که بر اساس ماده 66 این قانون کارگر نمی تواند بیش از 9 روز از مرخصی سالانه خود را ذخیره نماید، در مورد کارگرانی که تمام طول سال را در مرخصی استعلاجی بوده و نتوانند از مرخصی سالانه خود استفاده نمایند تنها 9 روز از مرخصی آن سال به حساب ذخیره مرخصی آنان منظور می شود.   با تشکر
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام 1- اگر کسی 10 روز مرخصی استعلاجی یا بدون حقوق رود یا 10 روز غیبت داشته باشد و کارکرد ایشان در لیست بیمه و حقوق 20 روز رد شود آیا لازم است در لیست بیمه ذکر شود که 10 روز مرصی استعلاجی یا 10 روز غیبت یا 10 روز مرخصی بدون حقوق بوده است در واقع منظورم این است که ذکر کدام یکاز کلمات استعلاجی، غیبت و مرخصی بدون حقوق در لیست بیمه کسی که کمتر از 30 روز کارکرد داشته الزامی است و کداک الزامی نیست؟ 2- اگر کسی 10 روز مرخصی استعلاجی رود و آن مدت را از کارکردش کم کرده باشیم و کارکردش را 20 روز اعلام کرده باشیم موقع محاسبه ستوات آیا باید آن مدت را از سابقه اش کنیم؟ 3- اگر کسی مرخصی استحقاقی طلب نداشته باشد و بخواهد 3 روز مرخصی استعلاجی رود آیا کار فرما می تواند آن سه روز را مرخصی بدون حقوق رد کند و از کارردش کم کند؟اگر مرخصی استحقاقی طلب داشت و کارگر گفت نمیخواهد آن 3 روز ستحقاقی رد شد و میخواهد استعلاجی رد شود که هم بیمه اسش کامل باشد و هم از مرخصی اش کم نشود کارفرما میتواند قبول نکند و استحقاقی یا بدون حقوق رد کند؟ 4- فرق ین 1 روز مرخصی بدون حقوق و 1 روز غیبت چیست آا کارفرما میتواند به ازای یک روز غیبت و کسر یک روز حقوق ، 1.5 روز از حقوق شخص کم کند.ولی یکروز از بیمه اش کم کند


  • پرسش و پاسخ با سلام 1- اگر کسی 10 روز مرخصی استعلاجی یا بدون حقوق رود یا 10 روز غیبت داشته باشد و کارکرد ایشان در لیست بیمه و حقوق 20 روز رد شود آیا لازم است در لیست بیمه ذکر شود که 10 روز مرصی استعلاجی یا 10 روز غیبت یا 10 روز مرخصی بدون حقوق بوده است در واقع منظورم این است که ذکر کدام یکاز کلمات استعلاجی، غیبت و مرخصی بدون حقوق در لیست بیمه کسی که کمتر از 30 روز کارکرد داشته الزامی است و کداک الزامی نیست؟ 2- اگر کسی 10 روز مرخصی استعلاجی رود و آن مدت را از ک
  • کداک الزامی نیست؟ 2- اگر کسی 10 روز مرخصی استعلاجی رود و آن مدت را از کارکردش کم کرده باشیم و کارکردش را 20 روز اعلام کرده باشیم موقع محاسبه ستوات آیا باید آن مدت را از سابقه اش کنیم؟ 3- اگر کسی مرخصی استحقاقی طلب نداشته باشد و بخواهد 3 روز مرخصی استعلاجی رود آیا کار فرما می تواند آن سه روز را مرخصی بدون حقوق رد کند و از کارردش کم کند؟اگر مرخصی استحقاقی طلب داشت و کارگر گفت نمیخواهد آن 3 روز ستحقاقی رد شد و میخواهد استعلاجی رد شود که هم بیمه اسش کامل باشد و هم از مرخصی اش کم نشود کارفرما میتو
  • رد کند و از کارردش کم کند؟اگر مرخصی استحقاقی طلب داشت و کارگر گفت نمیخواهد آن 3 روز ستحقاقی رد شد و میخواهد استعلاجی رد شود که هم بیمه اسش کامل باشد و هم از مرخصی اش کم نشود کارفرما میتواند قبول نکند و استحقاقی یا بدون حقوق رد کند؟ 4- فرق ین 1 روز مرخصی بدون حقوق و 1 روز غیبت چیست آا کارفرما میتواند به ازای یک روز غیبت و کسر یک روز حقوق ، 1.5 روز از حقوق شخص کم کند.ولی یکروز از بیمه اش کم کند  ؟ سلام . 1- از هر دو طریق بلامانع است ولی
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ باعرض سلام :هرکارگردرماه 20ساعت ویادوروزونیم مرخصی استحقاقی ومعادل سه روزمرخصی استعلاجی دارداگرچنانچه فردازمرخصی استعلاجی خوداستفاده نکند(به هردلیل )آیاکارفرمادرزمان تسویه حساب ویادرپایان سال ملزم به بازخریدمرخصی استعلاجی استفاده نشده کارگرمی باشد؟وآیااین مرخصی می توانددرهرسال ذخیره شود؟باتشکر


  • پرسش و پاسخ باعرض سلام :هرکارگردرماه 20ساعت ویادوروزونیم مرخصی استحقاقی ومعادل سه روزمرخصی استعلاجی دارداگرچنانچه فردازمرخصی استعلاجی خوداستفاده نکند(به هردلیل )آیاکارفرمادرزمان تسویه حساب ویادرپایان سال ملزم به بازخریدمرخصی استعلاجی استفاده نشده کارگرمی باشد؟وآیااین مرخصی می توانددرهرسال ذخیره شود؟باتشکر  ؟ ضمن سلام متقابل همانطوریکه ازمعنای کلمه استعلاجی برداشت میگردد مرخصی استعلاجی فقط زمانی قابل اقد
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ ایاشرکت موظف است حق بیمه یا دستمزد روزانه کارگر برای 1 روز مرخصی استعلاجی را پرداخت کند یا بعد از تایید سازمان از طرف بیمه قابل پرداخت است؟


  • پرسش و پاسخ ایاشرکت موظف است حق بیمه یا دستمزد روزانه کارگر برای 1 روز مرخصی استعلاجی را پرداخت کند یا بعد از تایید سازمان از طرف بیمه قابل پرداخت است؟  ؟ با سلام بله کارفرماتا سه روز موظف است پرداخت کند ماده‌ 73ـ کلیه‌ کارگران‌ در موارد ذیل‌ حق‌ برخورداری‌ از سه‌ روز مرخصی‌ با استفاده‌ از مزد را دارند: الف‌ـ ازدواج‌ دایم‌ ب‌ـ فوت‌ همسر، پدر، مادر و فرزندان‌. کارفرما بر اساس ضوابط و مقررات مربوط
  • ر موارد ذیل‌ حق‌ برخورداری‌ از سه‌ روز مرخصی‌ با استفاده‌ از مزد را دارند: الف‌ـ ازدواج‌ دایم‌ ب‌ـ فوت‌ همسر، پدر، مادر و فرزندان‌. کارفرما بر اساس ضوابط و مقررات مربوطه حقوق و مزایای سه روز اول بیماری را پرداخت می نماید ماده‌ 74ـ مدت‌ مرخصی‌ استعلاجی‌، با تأیید سازمان‌ تأمین‌ اجتماعی‌، جزء سوابق‌ کار و بازنشستگی‌ کارگران‌ محسوب‌ خواهد شد.

توضیحات کاربران بر روی محتوا/ توضیحات کاربر


  • نظرات و پیشنهادات توضیحات کاربر ماده‌ 73ـ کلیه‌ کارگران‌ در موارد ذیل‌ حق‌ برخورداری‌ از سه‌ روز مرخصی‌ با استفاده‌ از مزد را دارند: الف‌ـ ازدواج‌ دایم‌ ب‌ـ فوت‌ همسر، پدر، مادر و فرزندان‌. ماده‌ 74ـ مدت‌ مرخصی‌ استعلاجی‌، با تأیید سازمان‌ تأمین‌ اجتماعی‌، جزء سوابق‌ کار و بازنشستگی‌ کارگران‌ محسوب‌ خواهد شد. بنابرابن مرخصی استعلاجی تا 3روز به عهده کارفرما می باشد ونباید جزء مرخصی استحقاقی محاسبه کرد http://www2.t

مشاوره/ با سلام و احترام لطفاً راهنمایی بفرمائید آیا طبق قانون به مادرانی که در مرخصی زایمان بسر می برند سنوات، پاداش، عیدی و سایر مزایا تعلق می گیرد یا خیر؟ با تشکر


با سلام و احترام لطفاً راهنمایی بفرمائید آیا طبق قانون به مادرانی که در مرخصی زایمان بسر می برند سنوات، پاداش، عیدی و سایر مزایا تعلق می گیرد یا خیر؟ با تشکر
  • در خصوص مرخصی زایمان کارگران، حسب تبصره (۱) ماده (۷۶) قانون کار مدت مرخصی استعلاجی که به تایید سازمان تامین اجتماعی می رسد جزء سابقه کار کارگر محسوب می شود و به موجب مقررات قانون تامین اجتماعی پرداخت غرامت دستمزد کارگران بیمه شده در ایام مرخصی استعلاجی به عهده سازمان تامین اجتماعی است که بر اساس ضوابط و به میزان مقرر در آن قانون پرداخت می گردد ضمناً در ایام مذکور مزایایی از قبیل حق اولاد بن ، سنوات خدمت، عیدی و مرخصی استحقاقی به کارگر تعلق گرفته و توسط
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ سلام اقای یاری فرد . خسته نباشید میخواستم بدونم مانده مرخصی استعلاجی چطوری پرداخت میشه منظورم اینه که شامل چه چیزایی میشه ایاباید بن وعائله مندی وخواربار رو هم حساب کرد یا نه فقط مزد روزانه باید حساب بشه؟ باتشکر فراوان از شما .


  • پرسش و پاسخ سلام اقای یاری فرد . خسته نباشید میخواستم بدونم مانده مرخصی استعلاجی چطوری پرداخت میشه منظورم اینه که شامل چه چیزایی میشه ایاباید بن وعائله مندی وخواربار رو هم حساب کرد یا نه فقط مزد روزانه باید حساب بشه؟ باتشکر فراوان از شما .  ؟ با سلام در مقررات قانون کار محدودیتی برای مرخصی استعلاجی کارگران مشمول قانون کار پیش بینی نشده و به هر میزان که پزشک معالج تجویز نماید می توانند از مرخصی استعل
  • p;؟ با سلام در مقررات قانون کار محدودیتی برای مرخصی استعلاجی کارگران مشمول قانون کار پیش بینی نشده و به هر میزان که پزشک معالج تجویز نماید می توانند از مرخصی استعلاجی استفاده نمایند ضمناً این نوع مرخصی ها اعم از کوتاه مدت و درازمدت تابع ضوابط و مقررات قانون تامین اجتماعی می باشد. با تشکر یاری فرد
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام ایا در6 ماه مرخصی زایمان بابت هر ماه همچنان 2.5 روز مرخصی استحقاقی داریم منظور دوران عدم حضور در استعلاجی زایمان است دقیق تر انکه در ایام استعلاجی مرخصی استحقاقی هم پا بر جاست ؟؟


  • پرسش و پاسخ با سلام ایا در6 ماه مرخصی زایمان بابت هر ماه همچنان 2.5 روز مرخصی استحقاقی داریم منظور دوران عدم حضور در استعلاجی زایمان است دقیق تر انکه در ایام استعلاجی مرخصی استحقاقی هم پا بر جاست ؟؟  ؟ با سلام خیر مگر عرف کارگاه باشد.(یا بله مگر عرف کارگاه این نباشد)وحداکثر 4.5 روز قابل ذخیره است(یکسال 9 روز و نیم سال 4.5 روز)

مشاوره/ با سلام و خسته نباشید من مدت11 سال است که سابقه بیمه از دانشگاه آزاد را دارم و مشغول به کارم. برای استفاده از مرخصی زایمان با توجه به اینکه بعد از تولد فرزندم تصمیم ندارم سر کارم برگردم، سوالم اینه که میتونم قبل از تولد فرزندم برم مرخصی زایمان؟چند ماه قبل؟ با توجه به اینکه 2 بار هم سابقه سقط داشتم آیا میتونم از مرخصی استعلاجی بارداری استفاده کنم؟ حق الزحمه دوران استعلاجی بارداری برام مهم نیست فقط میخواهم حداکثر استراحت رو داشته باشم ممنون میشم راهنمایی کنید


  • پرسش و پاسخ با سلام و خسته نباشید من مدت11 سال است که سابقه بیمه از دانشگاه آزاد را دارم و مشغول به کارم. برای استفاده از مرخصی زایمان با توجه به اینکه بعد از تولد فرزندم تصمیم ندارم سر کارم برگردم، سوالم اینه که میتونم قبل از تولد فرزندم برم مرخصی زایمان؟چند ماه قبل؟ با توجه به اینکه 2 بار هم سابقه سقط داشتم آیا میتونم از مرخصی استعلاجی بارداری استفاده کنم؟ حق الزحمه
  • ایمان با توجه به اینکه بعد از تولد فرزندم تصمیم ندارم سر کارم برگردم، سوالم اینه که میتونم قبل از تولد فرزندم برم مرخصی زایمان؟چند ماه قبل؟ با توجه به اینکه 2 بار هم سابقه سقط داشتم آیا میتونم از مرخصی استعلاجی بارداری استفاده کنم؟ حق الزحمه دوران استعلاجی بارداری برام مهم نیست فقط میخواهم حداکثر استراحت رو داشته باشم ممنون میشم راهنمایی کنید   ؟ با سلام در صورتیکه دکتر زمان مرخصی را
  • یست فقط میخواهم حداکثر استراحت رو داشته باشم ممنون میشم راهنمایی کنید   ؟ با سلام در صورتیکه دکتر زمان مرخصی را تایید کند هر زمان می توان مرخصی رفت . ولی در مجموع 6 ماه می توان استفاده کرد. ولی  با توجه به وضعیت سقط قبل از استفاده  از مرخصی زایمان می شود  با تایید پزشک از مرخصی استعلاجی استفاده نمود. موفق باشید
  • طبقه بندی اطلاعات
100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1